Dwie umowy o pracę na raz - Forum Prawne

 

Dwie umowy o pracę na raz

Witam Wszystkich, galopująca inflacja zmusiła mnie do znalezienia dodatkowego źródła dochodu. Zamierzam podpisać drugą umowę o pracę z innym pracodawcą. Zanim zadam pytanie, przedstawię sytuację: 1. Jestem związany umową na czas nieokreślony z firmą A ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
10-03-2023, 20:39  
pszczepanski
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Dwie umowy o pracę na raz

Witam Wszystkich,

galopująca inflacja zmusiła mnie do znalezienia dodatkowego źródła dochodu. Zamierzam podpisać drugą umowę o pracę z innym pracodawcą. Zanim zadam pytanie, przedstawię sytuację:

1. Jestem związany umową na czas nieokreślony z firmą A na pełen etat od 01.2022.
2. Po przejrzeniu obowiązującej umowy z firmą A, doszedłem do wniosku, że nie złamię zakazu konkurencji podejmując pracę w zupełnie innym sektorze i na stanowisku o odmiennym charakterze.
3. Zamierzam podpisać umowę z firmą B na 3/4 etatu od 04.2023, która spełnia warunek z pkt 2. Będzie to umowa na 3 miesiące. Prawdopodobne, że w późniejszym okresie również na czas nieokreślony.
4. Odmienny charakter obu stanowisk sprawia, że wywiążę się z obowiązków na obu bez powstania komplikacji dla żadnego z nich.

Pytania (może głupie, ale będę pierwszy raz w takiej sytuacji):

1. Czy podjęcie zatrudnienia u drugiego pracodawcy wiąże się z obowiązkiem powiadomienia jednego z nich o braku potrzeby opłacania składek? Czy przy dwóch umowach mogą być one zdublowane? Wiem, że nie mam obowiązku poinformowania żadnego z nich o fakcie pracy u innego, jednak martwią mnie składki.
2. Czy chcąc iść na L4, podaję lekarzowi jedną firmę, więc czy mogę być tylko na L4 w jednej z nich, pracując jednocześnie dla drugiej?
3. Jak nalicza się urlop? Czy mogę być na urlopie w jednej z nich, pracując w drugiej? Czy mam 2 x 26 dni wolnego, czy dzielę tę liczbę pomiędzy dwiema firmami, aby w skali roku wyszło 26?
4. Czy jest jeszcze coś ważnego, co muszę brać pod uwagę posiadając dwie umowy o pracę?

Będę wdzięczny za merytoryczne odpowiedzi.

Pozdrawiam!
pszczepanski jest off-line  
10-03-2023, 20:41  
karolla0905
Stały bywalec
 
Posty: 10.254
Domyślnie RE: Dwie umowy o pracę na raz

1. Kwota wolna od podatku warto by tylko jeden odliczał bo potem będzie sporo do dopłaty przy rozliczeniu.

2. Nie.
3. W każdej osobno.
karolla0905 jest on-line  
13-03-2023, 05:18  
Johnny1111
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Dwie umowy o pracę na raz

2. Lekarz widzi w systemie obu Twoich płatników składek więc z automatu wystawia "L4" na obu.

4. Jak nie chcesz żeby obie firmy coś zaczęły podejrzewać to musisz wycofać (chyba) PIT 2 z jednej (o ile taki złożyłeś) a w drugiej złożyć.
Johnny1111 jest off-line  
13-03-2023, 06:57  
alekeyPL
Stały bywalec
 
Posty: 486
Domyślnie RE: Dwie umowy o pracę na raz

Nie napisałeś jaki to charakter pracy. Problem może pojawić się w chwili kiedy obydwaj pracodawcy ułożą Ci "kolizyjne" harmonogramy pracy.
alekeyPL jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Dwie różne umowy o pracę (odpowiedzi: 14) Witam Chciałbym się dowiedzieć czy taka sytuacja może być akceptowana. Pracuje 2 lata mam umowę o pracę ale w mojej umowie nie jest nic napisane do...
§ Dwie umowy o pracę a L4 (odpowiedzi: 3) Czy mając dwie umowy o pracę u dwóch różnych pracodawców idąc na L4 muszę wysłać L4 do dwóch firm? Dodam, że w jednej pracuję według grafiku...
§ Dwie umowy o pracę (odpowiedzi: 3) Witam, czy jeżeli posiadam dwie umowy o pracę - jedną ze szkoły podstawowej a drugą z gimnazjum a na obu PIT-ach 11 mam w sekcji "D" zaznaczone "z...
§ Dwie prace- dwie umowy o pracę? (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, Mam do kogoś znającego się na temacie pytanie...Wczoraj otrzymałam propozycję pracy na 19/26 etatu w szkole, a na chwilę obecną...
§ Dwie umowy o pracę (odpowiedzi: 2) Witam, mam problem, który nie wiem jak rozwiązać, otóż: obecnie pracuję na umowę o pracę, lecz ze względów zdrowotnych zmuszony jestem poszukać...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:12.