Świadectwo pracy - Forum Prawne

 

Świadectwo pracy

Pracodawca wystawił mi świadectwo pracy, zgodnie z którym pracowałam w urzędzie X na stanowisku starszego specjalisty. Plus oczywiście inne informacje, lecz ja chciałam zapytać o oznaczenie pracodawcy i stanowisko. Czy to jest wystarczające co napisał ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
16-03-2023, 07:52  
misjems
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Świadectwo pracy

Pracodawca wystawił mi świadectwo pracy, zgodnie z którym pracowałam w urzędzie X na stanowisku starszego specjalisty.
Plus oczywiście inne informacje, lecz ja chciałam zapytać o oznaczenie pracodawcy i stanowisko. Czy to jest wystarczające co napisał pracodawca?
Pytam, gdyż faktycznie pracowałam w urzędzie X w dziale Y w zespole Z na stanowisku starszego specjalisty do spraw czegoś tam.
Czy pracodawca nie powinien uwzględnić wszystkich tego typu informacji? Z tego co napisał w świadectwie pracy nie wynika w ogóle czym się zajmowałam i w jakiej komórce, gdyż w tym urzędzie X jest zatrudnionych co najmniej kilkaset osób zajmujących się różnymi sprawami. W szczególności zależy mi na podkreśleniu, że pracowałam w dziale Y i zespole Z.
Nie mam przy sobie umowy o pracę i nie mogę teraz sprawdzić co jest zapisane w umowie. Zgodnie z "opisem stanowiska pracy", który otrzymałam przy podpisaniu umowy, jako "nazwę stanowiska pracy" podano "starszy specjalista" i dalej w komórce "stanowisko do spraw" wpisano czego dotyczy te stanowisko.
Czy pracodawca ma rację i prawidłowo i wystarczająco przygotował świadectwo pracy, czy też powinien uwzględnić informacje o których napisałam?
misjems jest off-line  
16-03-2023, 13:07  
cologniola
Moderator
 
Posty: 18.620
Domyślnie RE: Świadectwo pracy

Cytat:
Napisał/a misjems Zobacz post
zgodnie z którym pracowałam w urzędzie X na stanowisku starszego specjalisty.
W świadectwie wskazuje sie zajmowane stanowisko bądź stanowiska i funkcje
Cytat:
Napisał/a misjems Zobacz post
W szczególności zależy mi na podkreśleniu, że pracowałam w dziale Y i zespole Z.
Nie ma takiego obowiązku
cologniola jest off-line  
16-03-2023, 17:05  
misjems
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Świadectwo pracy

Lecz przy takim świadectwie pracy nie mam absolutnie żadnego dokumentu potwierdzającego moje doświadczenie zdobyte u tego pracodawcy. Stanowisko "starszy specjalista" w tym miejscu może mieć osoba zatrudniona na stanowisku sekretarki, infomatyk lub osoba zajmująca się projektami gdzie potrzebna jest ściśle określona wiedza.
Podczas rekrutacji u jednego z potencjalnych pracodawców wymogiem formalnym było przedłożenie dokumentu potwierdzającego doświadczenie we wskazanym zakresie. Przedłożyłam opis stanowiska pracy, co zostało odrzucone, gdyż z opisu nie wynikała długość zatrudnienia. To mogłoby wynikać wyłącznie ze świadectwa pracy gdyby zostało wskazane dokładniej tzn. "starszy specjalista do spraw....".
misjems jest off-line  
16-03-2023, 17:29  
cologniola
Moderator
 
Posty: 18.620
Domyślnie RE: Świadectwo pracy

Pracodawca ma obowiązek wpisać na świadectwie pracy stanowisko takie samo jakie jest napisane w umowie o prace - jeżeli masz w umowie tylko starszy specjalista to raczej nie ma szans na nim wymusić żeby dokonał jakiś zmian, co najwyżej można prosić aby napisał list intencyjny i w nim opisał twój zakres obowiązków , a może masz taki na piśmie
Twoje kwalifikacje nowy pracodawca powinien sprawdzić w inny sposób niż na podstawie świadectwa pracy
może masz jakiś aneks do umowy który określa inaczej nazwe stanowiska
cologniola jest off-line  
17-03-2023, 07:16  
misjems
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Świadectwo pracy

Mam opis stanowiska pracy, w którym są wyszczególnione najważniejsze moje zadania. Ale nie mam potwierdzenia jak długo wykonywałam te zadania i że np. nie przeszłam do innej komórki gdzie mogłabym wykonywać zupełnie inne zadania które przy aplikowaniu na nowe stanowisko mogłyby nie mieć znaczenia.
misjems jest off-line  
17-03-2023, 07:45  
Lovor
Stały bywalec
 
Posty: 873
Domyślnie RE: Świadectwo pracy

Nie możesz porosić byłego pracodawcy o referencje, w których zapisze co robiłeś i jak długo?
Lovor jest off-line  
17-03-2023, 10:10  
misjems
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Świadectwo pracy

Nie wiem, a urzędy wystawiają takie referencje?
misjems jest off-line  
17-03-2023, 10:17  
Lovor
Stały bywalec
 
Posty: 873
Domyślnie RE: Świadectwo pracy

Jak masz kontakt ze swoim byłym przełożonym, to się z nim skontaktuj. Generalnie to nie jest żaden urzędowy papier, albo pracodawca ma obowiązek coś takiego wystawić. To całkowicie niezobowiązujące pismo.
Lovor jest off-line  
17-03-2023, 12:28  
misjems
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Świadectwo pracy

Odeszłam m.in. z powodu mobbingu, więc nie wydaje mi się żeby chciał się tym zająć. Myślałam bardziej żeby kadry coś zrobily np. zmienily świadectwo pracy, ale piszecie że nie muszą tego zrobić.
misjems jest off-line  
18-03-2023, 10:28  
Swamp
Użytkownik
 
Posty: 73
Domyślnie RE: Świadectwo pracy

Zażądaj od byłego pracodawcy wydania kopii Twoich akt osobowych - z nich powinno wynikać na jakich stanowiskach i przez jaki okres pracowałaś.
Podstawa prawna: art. 94^12 KP i par. 18 Rozporządzenia MRPiPS w sprawie dokumentacji pracowniczej
Swamp jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Uczeń. Świadectwo pracy. Stosunek pracy ustał w wyniku... (odpowiedzi: 0) Panowie i Panie. Mam oto takie pytanie. Byłem uczniem w szkole zawodowej jako mechanik. Praktykę miałem na 3 lata czyli umowa również była na 3 lata...
§ Witam. Świadectwo pracy w szczególnych warunkach pracy. (odpowiedzi: 0) Mam pytanie do specjalistów z prawa pracy. Co zrobić w sytuacji gdy ZUS, kwestionuje treść świadectwa pracy w szczególnych warunkach i nie chce...
§ Świadectwo pracy - pracodawca ma obowiązek pocztą czy może być wybrać miejsce pracy? (odpowiedzi: 1) Pracuję 50 km od miejsca zamieszkania. Pracę kończę 30 września. Czy pracodawca może sobie wybrać czy wręczy mi świadectwo pracy w miejscu pracy czy...
§ Świadectwo pracy i odszkodowanie - właściwy wydział - pracy czy cywilny? (odpowiedzi: 1) Pozew o zapłatę odszkodowania na podstawie art. 471 k.c. w zw. z art. 300 k.p. - odszkodowanie w związku z niewydaniem świadectwa pracy i poniesienie...
§ Świadectwo pracy - rozwiazanie stosunku pracy przez pracodawce (odpowiedzi: 1) Witam. W marcu tego roku podjełam prace po urlopie wychowawczym u innego pracodawcy w " pewnwj firmie". Najpierw dostałam umowe o prace ( nie na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:17.