Pierwsza praca - dni urlopu - potwierdzenie - Forum Prawne

 

Pierwsza praca - dni urlopu - potwierdzenie

Dzień dobry, Chciałem potwierdzić na tym forum swoje przypuszczenia Otóż: W grudniu 2006 r. skończyłem studia (otrzymałem dyplom z uczelni), od marca 2007 r. odbywałem staż absolwencki. Od 2. lipca br. podpisałem swoją pierwszą umowę ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § zwolnienie z pracy pomocy
    Witam serdecznie pracując od połowy lipca b.r. do dnia dzisiejszego na umowie o pracę, która kończy się...
  • § co zrobić?
    Rozchorowałem się w tym roku. Moje zdrowie nie pozwala na to aby pracować fizycznie jak do tej pory. Szukam lekkiej...
  • § Rozliczenie z pracodawcą
    Witam :) Mam ciekawe pytanie :) Kilka lat temu zatrudniony byłem na 1/10 etatu, oraz na umowę o współpracę...

Odpowiedz
 
18-07-2007, 10:25  
HOWARD
Użytkownik
 
Posty: 202
Domyślnie Pierwsza praca - dni urlopu - potwierdzenie

Dzień dobry,

Chciałem potwierdzić na tym forum swoje przypuszczenia

Otóż:

W grudniu 2006 r. skończyłem studia (otrzymałem dyplom z uczelni), od marca 2007 r. odbywałem staż absolwencki. Od 2. lipca br. podpisałem swoją pierwszą umowę o pracę (w tym wypadku: na zastępstwo), na okres 3 miesięcy (do 29. września br.).

Czy dobrze liczę - po 30 dniach od zapoczątkowania pracy mam prawo do 2 dni urlopu wypoczynkowego (będzie to 1 sierpnia?). Po 2 miesiącach (czy też 60 dniach?) mam prawo do 4 dni urlopu wypoczynkowego. itd. - ?


Proszę Państwa o potwierdzenie i ewentualne poprawki.

Dodano:

Umowa o pracę - pełny etat.
HOWARD jest off-line  
18-07-2007, 11:15  
cina
Użytkownik
 
Posty: 76
Domyślnie

zgadza sie
cina jest off-line  
18-07-2007, 11:35  
HOWARD
Użytkownik
 
Posty: 202
Domyślnie

Dziękuję
HOWARD jest off-line  
18-07-2007, 15:21  
Nakago
Praktyk w spoczynku
 
Posty: 1.154
Domyślnie

Nie zgadza się. Po miesiącu (dokładnie po 30 dniach) pracy masz prawo do 1,6(6) dnia urlopu, a po dwóch miesiącach do 3,3(3) dnia urlopu. Prawo pracy nie zmusza pracodawcy do zaokrąglania niepełnych dni urlopu w górę, w tym przypadku.
Nakago jest off-line  
18-07-2007, 15:34  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.976
Domyślnie

Po 90 dniach będzie to 5 dni urlopu.
Janusz.C.M. jest off-line  
18-07-2007, 19:15  
HOWARD
Użytkownik
 
Posty: 202
Domyślnie

Aha, dziękuję, no właśnie - czyli jednak miałem nie do końca prawidłowe informacje. A proszę mi powiedzieć, jak to jest w praktyce? Statystyki mówią, że z reguły pracodawca zaniża w dół liczbę dni urlopu wypoczynkowego, tak?
HOWARD jest off-line  
18-07-2007, 19:27  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.976
Domyślnie

Zarówno Nakago jak i ja jesteśmy długoletnimi praktykami.
O takich statystykach nie słyszałem.
Większość pracodawców prawidłowo wylicza urlopy.
Janusz.C.M. jest off-line  
18-07-2007, 22:12  
HOWARD
Użytkownik
 
Posty: 202
Domyślnie

[cytat="Janusz M."]
Większość pracodawców prawidłowo wylicza urlopy.[/cytat]

Aha, czyli jak rozumiem:

W moim przypadku, po 30 dniach pracy dostanę 2 dni urlopu, po 60 dniach kalendarzowych pracy otrzymam 3 dni urlopu, a po 90 dniach - 5 dni.

Dobrze rozumiem o tej godzinie?
HOWARD jest off-line  
19-07-2007, 06:48  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.976
Domyślnie

Pracodawca wcale nie musi udzielić urlopu po 30 dniach pracy, może ale nie musi, może udzielić dwa dni, ale nie musi.
Janusz.C.M. jest off-line  
19-07-2007, 07:59  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.976
Domyślnie

[cytat:tt0xxua2]Urlop w pierwszej pracy
Ile urlopu w pierwszej pracy

Wysyłając na wypoczynek pracowników rozpoczynających karierę, kadrowcy mają problem, jak traktować niepełne miesiące pracy i ułamkowe części dni urlopu.

Zgodnie z art. 153 § 1 k.p. pracownik podejmujący pracę pierwszy raz w roku kalendarzowym, w którym rozpoczął zatrudnienie, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy. Będzie to 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Przepis dotyczy miesiąca pracy, a nie miesiąca kalendarzowego, czyli te dwa okresy nie muszą się pokrywać.
PRZYKŁAD 1

Pracownik, który rozpoczął pierwszą pracę z początkiem miesiąca kalendarzowego, czyli 1 sierpnia, nabywa prawo do pierwszego urlopu cząstkowego w wysokości 1/12 wymiaru z końcem tego miesiąca, czyli 31 sierpnia.

Po miesiącu zatrudnienia dla rozpoczynającego karierę zawodową liczba dni wypoczynku wynika z iloczynu 1/12 x 20 dni (wymiar urlopu), co daje 1,66 dnia (1 i 2/3 dnia) urlopu. Nie można tego jednak zaokrąglić w górę, bo przepisy prawa pracy nie przewidują takiej możliwości.
Czasami strata

Trudności sprawia obliczenie przysługującego urlopu, gdy zatrudnienie zaczęło się w trakcie miesiąca kalendarzowego, np. 2 lub 18 sierpnia. Wówczas miesiąc pracy mija odpowiednio z upływem 1 lub 17 dnia następnego miesiąca kalendarzowego (września), czyli dokończenie rozpoczętego miesiąca pracy następuje w następnym miesiącu kalendarzowym. Wyjątkiem jest zakończenie roku kalendarzowego.

Zgodnie z art. 153 k.p. jedynie w roku kalendarzowym podjęcia pierwszej pracy zatrudnionemu przysługuje urlop cząstkowy w wymiarze 1/12 urlopu, który uzyskałby po roku pracy. Od nowego roku kalendarzowego ma on już pełny wymiar wypoczynku, a przysługuje on za ten nowy rok kalendarzowy. Dlatego niepełnego miesiąca pracy z poprzedniego roku kalendarzowego nie można dokończyć w roku następnym, bowiem oznaczałoby to podwójne liczenie tego brakującego okresu - i na potrzeby urlopu cząstkowego, i na urlop kolejny w pełnym wymiarze. Przy urlopie taki niepełny miesiąc pracy jest więc dla podejmującego pierwsze zatrudnienie bezproduktywny.

Taka strata powtórzyć się też może w razie startu zawodowego w pierwszym pracującym dniu miesiąca czy roku kalendarzowego. Nie należy to do rzadkości. W tym roku aż w czterech miesiącach kalendarzowych nie ma praktycznie możliwości zawarcia umowy o pracę w pierwszym dniu miesiąca, bo przypada on w weekend lub święto. Zgodnie z ustawą z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (DzU nr 4, poz. 2

Niektórzy pracodawcy są jednak łaskawi. Ten niepełny miesiąc pracy zaokrąglają w górę do pełnego miesiąca, zwłaszcza gdy pracownik rozpoczął zatrudnienie w pierwszych dniach miesiąca kalendarzowego. Pamiętać jednak należy, że jakiekolwiek nienakazane przez prawo zaokrąglenie prowadzące do przyznania zatrudnionemu dodatkowych dni urlopu oznacza, że pracodawca dobrowolnie pozbawia się części generowanego przez pracownika przychodu.
Wypoczynek w ułamkach

Z kolei art. 154 2 § 4 k.p. pozwala udzielić pracownikowi wypoczynku w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy. Dzieje się tak, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.

Ułamkowy dzień urlopu wolno dać, gdy pracownik chce wykorzystać cały przysługujący mu w danej chwili urlop, który zawiera w sobie także dzień ułamkowy. Przy pierwszym kalendarzowym roku pracy ułamkowy dzień może pojawić się już przy pierwszym urlopie cząstkowym. Pracownik nie ma jednak co liczyć na wykorzystanie samej ułamkowej części dnia urlopu, jeśli miałyby pozostać niewykorzystane pełne dni wypoczynku.
PRZYKŁAD 2

Po 7 miesiącach pierwszego w karierze zatrudnienia panu Aleksandrowi przysługuje 11,66 dnia urlopu (7/12 x 20 dni). Pracownik postanowił się upewnić, czy może wziąć urlop na żądanie w wymiarze 2/3 dnia (0,66) na załatwienie spraw prywatnych w urzędach. Pracodawca odmówił.

Art. 154 2 § 4 k.p. pozwala udzielić urlopu godzinowego tylko wtedy, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop. Pan Aleksander dysponuje natomiast pełnymi dniami urlopu i te powinien wykorzystać w pierwszej kolejności.

Pozostaje jednak problem niepełnych godzin. Przy urlopach cząstkowych może pojawiać się ułamek 1/3 dnia, a ze względu na liczbę godzin pracy w danym dniu z iloczynu nie uzyska się liczby całkowitej. W takich sytuacjach ułamek godziny urlopowej dałby się wykorzystać dopiero przy zastosowaniu podziału minutowego, bo godzina jest łatwo podzielna przez 3. Ustawodawca przewidział jednak tylko urlop w wymiarze dziennym lub godzinowym. Stąd dysponując pozostającymi minutami, należy doczekać, aż niepełne godziny z następnych miesięcy pracy dopełnią niekompletną godzinę zegarową urlopu.

Nie jest też jasne, czy ułamkowy dzień wypoczynku można wykorzystać na żądanie. Art. 167 2 k.p. dotyczący urlopu na żądanie przewiduje dzień jako jednostkę czasu, którą wolno wykorzystać w ten sposób. Odsyła tym samym do art. 154 2 § 2 k.p., gdzie mowa jest jedynie o pełnym dniu.
PRZYKŁAD 3

Pan Sławomir rozpoczął pierwszą pracę 1 września 2005 r. Pracuje 8 godzin dziennie. Z końcem września nabył prawo do urlopu w wymiarze 1/12 x 20 = 1 i 2/3 dnia. Zapytał pracodawcę, ile dniu urlopu mógł otrzymać w październiku. Ten uznał, że pracownikowi wolno wykorzystać tylko jeden dzień urlopu, a pozostający ułamek (2/3) otrzyma dopiero, gdy ułamkowe dni urlopu z następnych miesięcy skumulują się do liczby całkowitej.

Pracodawca nie ma racji. Zgodnie z art. 154 2 § 4 k.p. pracownikowi od początku października przysługuje urlop w wymiarze 1 i 2/3 dnia x 8 godzin (bo dzień urlopu odpowiada 8 godzinom - art. 154 2 § 2 k.p.), czyli 13 i 1/3 godziny.

Pamiętać jednak należy o tym, że końcówkę tego działania (1/3) należy jeszcze pomnożyć przez 60, bo jedna godzina to 60 minut: 1/3 x 60 = 20 minut. Taki wymiar urlopu zapewniłby zatrudnionemu nieobecność w firmie przez jeden cały dzień, a następnego dnia przez 5 godzin i 20 minut, ale tych 20 minut nie może na razie wykorzystać.
Liczy się każdy dzień

Na ogół pracodawcy starają się przyjmować do firmy z początkiem miesiąca, co ułatwia wiele rozliczeń zatrudnianego. Dążąc jednak do stosowania tej zasady, nie można wykluczyć, że przyjęty rozpocznie pracę w innym niż pierwszy dniu miesiąca. Wystarczy, że przypadnie on w sobotę, niedzielę czy inny ustawowo wolny od pracy, np. 1 stycznia.

Batalia o poszczególne dni urlopu pojawia się m.in., gdy zatrudnionemu zależy na wydłużeniu tzw. długich weekendów. Dzięki temu uzyskuje się aż 4 dni wolne.

Pojedynczy dzień urlopu wypoczynkowego ma też istotne znaczenie przy urlopie na żądanie. Tu pomyłka może bowiem kosztować pracownika nawet utratę pracy.
PRZYKŁAD 4

Pani Magdalena rozpoczęła pierwszą pracę 2 grudnia 2004 r. W 2005 r. wykorzystała w pełni przysługujący jej urlop wypoczynkowy za bieżący rok. Nagle musiała załatwić ważną prywatną sprawę, na co nie przysługiwało jej zwolnienie okolicznościowe. Była przekonana, że za grudzień 2004 r. ma jeszcze dawno zaległy urlop równy 1/12 pełnego wymiaru, czyli ponad jeden dzień. Pracownica zgłosiła wniosek o urlop na żądanie i wyjechała. Pracodawca uznał, że nie dysponowała ona tym dniem. Nie mogła więc go wykorzystać w urlopie na żądanie. Jej nieobecność w pracy potraktował jako nieusprawiedliwioną i zwolnił ją dyscyplinarnie.
LESZEK BUJNICKI
Autor jest aplikantem sądowym

Proporcjonalność a zaokrąglenie

W niektórych wypadkach przy udzielaniu wypoczynku pomoże zaokrąglanie. Metodę tę wolno stosować przy obliczaniu wymaganych miesięcy pracy lub przysługującej liczby dni urlopu. W kodeksie pracy przy udzielaniu urlopów wypoczynkowych zasada proporcjonalności jest uzupełniana zasadą zaokrąglania.

Aby określić przysługujący pracownikowi urlop wypoczynkowy, należy obliczyć liczby przepracowanych przez niego miesięcy, a następnie liczby dni przysługującego z tego tytułu wypoczynku. W niektórych sytuacjach przy obu działaniach pomocne może być zaokrąglanie w gorę. Najpierw więc zaokrągla się niepełny miesiąc pracy, a potem dopiero liczbę dni uzyskanych z podzielenia pełnego rocznego wymiaru urlopu przez liczb´ przepracowanych miesięcy.

UWAGA! Zasady tej jednak nie stosuje się do urlopu cząstkowego dla zatrudnionego na pełny etat, zaokrąglenie dni urlopu może natomiast mieć miejsce u niepełnoetatowców.

Zasadę proporcjonalności stosuje się przy obliczaniu liczby dni przysługującego urlopu wypoczynkowego, ale w poszczególnych wypadkach przepisy prawa pracy rozmaicie traktują jej istotę - w art. 153, 154 i 1551 k.p. oraz w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.).

Wprawdzie art. 153 k.p. nie używa terminu "proporcjonalnie", ale sposób obliczania wymiaru urlopu w pierwszym kalendarzowym roku pracy nawiązuje do istoty proporcjonalności. [/cytat:tt0xxua2]
Janusz.C.M. jest off-line  
19-07-2007, 08:51  
Jojas
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie

Panie Januszu, czy do pracownika który w pierwszym roku swojej pracy zawodowej podejmuje kolejną pracę stosuje się przepisy art.153 czy też art.155 1? Podobnie ma się sprawa z pracownikiem "pierwszozatrudnionym" w przypadku gdy ustaje stosunek pracy w trakcie tego roku. Czy stosuje się do niego art.155 3?
Jojas jest off-line  
19-07-2007, 10:48  
Nakago
Praktyk w spoczynku
 
Posty: 1.154
Domyślnie

[cytat="HOWARD"]W moim przypadku, po 30 dniach pracy dostanę 2 dni urlopu, po 60 dniach kalendarzowych pracy otrzymam 3 dni urlopu, a po 90 dniach - 5 dni.[/cytat]
Moim zdaniem po 30 dniach masz prawo do jednego dnia urlopu. Tego urlopu nie zaokrągla się wcale - możesz wykorzystać 1 dzień, a gdybyś się zwalniał po tych pierwszych 30 dniach, to 1 dzień i 5 godzin.
Nakago jest off-line  
19-07-2007, 10:52  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.976
Domyślnie

Moim zdaniem, okres "pierwszej pracy" trwa do końca roku kalendarzowego.
Uważam również, że nowelizacja działu siódmego kodeksu pracy wprowadziła niepotrzebne zamieszanie i bałagan interpretacyjny. Powinno to być jak najszybciej zmienione z pomocą najlepszych praktyków prawa pracy. Najgorsza rzecz to poprawki wprowadzane przez posłów nie mających zielonego pojęcia o tym co uchwalają.
Obecny kodeks pracy, po tak licznych poprawkach, nie spełnia już swej roli, a w niektórych miejscach jest zbiorem bzdur.
Janusz.C.M. jest off-line  
19-07-2007, 11:11  
HOWARD
Użytkownik
 
Posty: 202
Domyślnie

Dziękuję za wieści. Troszkę mi to zagmatwało w głowie.
Jutro zapytam na szkoleniu BHP prowadzącej jak to będzie w moim wypadku. Postaram się na forum poinformować co i jak..

Wierzę jednak, że po tych 30 dniach pracy (gdy pracodawca się zgodzi) otrzymam 2 dni urlopu, a gdy ich nie wykorzystam, to po 3 miesiącach pracy będę mieć 5 dni urlopu (prawo do ich otrzymania).

Miłego popołudnia!

...

..


Dodano:

.

No i się dowiedziałem.

Jeśli Pani Dyrektor się zgodzi, to otrzymam prawo do 2 dni urlopu po pierwszym miesiącu pracy, po dwóch miesiącach - 4 dni, a w czasie tego całego okresu pracy mam prawo do 5 dni urlopu.
HOWARD jest off-line  
28-12-2010, 19:22  
ciaper79
Użytkownik
 
Posty: 77
Domyślnie RE: Pierwsza praca - dni urlopu - potwierdzenie

Rozumiem, że ten urlop liczony po każdym miesiącu pracy dotyczy tylko i wyłącznie sytuacji - pierwsza praca.
Jeżeli zaczynam pracę u nowego pracodawcy, a mam juz kilkuletni staż, to nowy pracodawca w pierwszym miesiącu pracy u niego, może mi dac urlop ?
ciaper79 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Jak wyliczyć wymiar urlopu pierwsza praca? (odpowiedzi: 3) Witam Pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu, pierwsza praca od 01.04.2016 . Wypowiada umowę 13.05/okres wypowiedzenia 2 tygodnie/ kończy się...
§ Wymiar urlopu wypoczynkowego 2015 - pierwsza praca (odpowiedzi: 3) Bardzo proszę o pomoc w wyliczeniu wymiaru urlopu wypoczynkowego za 2015. Zatrudnienie od 02.11.2015, pierwsza praca, podstawa urlopowa 20...
§ Ile zostaje urlopu? Pierwsza praca pracownika (odpowiedzi: 14) Bardzo proszę o pomoc kogoś bardziej doświadczonego, bo nie wiem jak sobie poradzić z takim przypadkiem, a pracuję dopiero od niedawna :( ...
§ pierwsza praca a wymiar urlopu (odpowiedzi: 2) Witam! Potrzebuję pomocy w ustaleniu kwestii urlopowej. Jestem zatrudniona od 1 października do 31 grudnia na umowę o pracę. Jest to moja pierwsza...
§ pierwsza praca w trakcie studiów a wymiar urlopu (odpowiedzi: 2) być może temat był juz na forum (nie znalazłam) a mam "ciekawy" problem. - studia licencjackie (zaraz po liceum) ukończone 05.07.2006 - praca od...
§ Wymiar urlopu-pierwsza praca (odpowiedzi: 2) Witam, Jaki wymiar urlopu przysługuje mi w takiej sytuacji gdy: 1) 4-letnie studia inżynierskie (zaoczne) ale jeszcze bez obronionego tytułu ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:26.