Pół etatu a godziny pracy - Forum Prawne

 

Pół etatu a godziny pracy

Wiem, że temat był już poruszany, niestety nie znalazłem na forum jednoznacznej i wyczerpującej odpowiedzi na pytanie: Ile wynosi średni czas pracy (w ciągu dnia/tygodnia) jeśli zostajesz zatrudniony na pół etatu? Skoro pełny etat wynosi ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Wymiar urlopu w nowej pracy
    Witam, Mam nietypowe pytanie. Otóż przysługuje mi od nowego roku 20 dni tzw. nowego urlopu, zaś grudniu nabędę...
  • § Odpowiedzialność za przyjętą p...
    Cześć. Pracuję w salonie dużej firmy telekomunikacyjnej. Do moich obowiązków zalicza się również...
  • § okres wypowiedzenia
    Witam, chciałabym zapytac jaki mam okres wypowiedzenia bo w umowie nie znalazlam go. W tej firmie zatrudnilam sie w...

Odpowiedz
 
14-12-2009, 12:46  
dkono
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Pół etatu a godziny pracy

Wiem, że temat był już poruszany, niestety nie znalazłem na forum jednoznacznej i wyczerpującej odpowiedzi na pytanie:

Ile wynosi średni czas pracy (w ciągu dnia/tygodnia) jeśli zostajesz zatrudniony na pół etatu?
Skoro pełny etat wynosi 8h/dzień, 5 dni w tygodniu - średnio 40h na tydzień, to czy logiczne jest założenie, że pół etatu wynosi 4h/dzień (20h na tydzień)?
Czy pracodawca może zaproponować umowę na pół etatu i wymagać od pracownika pracy 8h/dziennie, 5 dni w tygodniu (średnio 40h)?
Jeśli pracodawca nie może tego wymagać, to czy logiczne jest następujace stwierdzenie, że pracując na pół etatu średnio 40h/na tydzień, 20h przepracowane jest jako nadgodziny, dzięki czemu mam prawo ubiegać się o ekstra pieniądze bądź dodatkowe dni wolne od pracy?

Pytania dotyczą konkretnego przypadku, dostałem mailem propozycje pracy o następującej treści:

"(..)wynagrodzenie 1100 zł netto
zatrudnienie 1/2 etat (praca stała)
czas pracy pon-pt 9-18

okres przygotowawczy : 2 tygodnie płacone 1/2 stawki

Jeżeli zainteresowany prosze o kontakt (...)"

W podanym mailu zastanawia mnie zdanie, w którym mowa jest o 1/2 etatu - skoro i tak wymagana jest praca jak w pełnym etacie. Po co pracodawca stosuje taki zabieg?
dkono jest off-line  
14-12-2009, 18:53  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.553
Domyślnie re: Pół etatu a godziny pracy

1/2 etatu = 4h dziennie /20 tygodniowo = 1100 zł wg tej oferty.
Za wszelkie dodatkowe godziny należy się dodatkowe wynagrodzenie, ale jeśli nie ma zapisu po przekroczeniu jakiej liczby godzin uważamy że wystąapiły nadgodziny, to należy się wynagrodzenie normalne, a nie podwyższone jak dla nadgodzin - aż do momentu przekroczenia pełnego wymiaru (tzn. np. za 6/30 godzin 1650 zł za miesiąc itd).
Nie podpisywać niczego bez doprecyzowania jakiej ilości pracy dotyczy proponowane wynagrodzenie i kiedy zaczynają się w tym zatrudnieniu nadgodziny.
Do tego wynagrodzenie w "okresie przygotowawczym" jest dziwnie niskie. Z minimalnego wynagrodzenia wychodzi nam 1/2*1276=638zł miesięcznie (a od stycznia to wzrośnie), a z tej propozycji zaledwie 550zł.
I co to jest okres "przygotowawczy". Praca bez umowy, za którą nawet tych 550 zł brutto nie będą chcieli wypłacić? A po 2 tygodniach Ci podziękują, bo znajdą następnych jeleni chętnych do pracy za pół stawki? Dla mnie to kant, ale decyzja należy do Ciebie.
megane jest off-line  
15-12-2009, 13:46  
dkono
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie re: Pół etatu a godziny pracy

Żebym miał jasność:
-Jeśli nie sprecyzuje w umowie kiedy zaczynają się nadgodziny to z automatu zaczną się dopiero po przepracowaniu tej ilości z pracy na pełny etat (czyli średnio 40h w tygodniu)?
-Jak rozumiem płaca minimalna to 1276 zł ale brutto.. czyli jakieś 954.96 netto.. więc 1/2*954.96 jest mniejsze od proponowanych 550 zł.

I powtarzam zasadnicze pytanie. Czy pracodawca może nakazać mi pracować 8h/dziennie (40h w tygodniu) skoro zatrudniaja mnie na pół etatu? Jeśli tak to po co stosuje taki wybieg - czy coś na tym oszczędza?..bo rozumiem, że składki ZUZ i tak obliczane są od kwoty wynagrodzenia.. więc może chodzi o mniejszą ilość przysługującego wolnego?..a może po prostu chce na umowie napisać mi minimalne wynagrodzenie za pół etatu..a mi płacić na czarno..
dkono jest off-line  
15-12-2009, 18:02  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.553
Domyślnie re: Pół etatu a godziny pracy

1. tak
2. nie zwróciłam uwagi na "netto" po 1100 - to rzeczywiście zmienia sytuację. Z tym że też ciekawa sprawa takie oferowanie zarobków netto z tytułu umowy o pracę. Pracownik może korzystać z kosztów uzyskania przychodów w różnej wysokości, może mu przysługiwać albo nie kwota wolna, może mieć to wynagrodzenie opodatkowane wg różnych stawek - wszystko to powoduje, że z takiego samego brutto można wyjść na różne netto. W praktyce nie zawiera się umów z wynagrodzeniem wyrażonym w kwotach netto.
3. uważam, że nie może nakazać pracować notorycznie w pełnym wymiarze czasu pracy skoro umowa jest zawarta na 1/2 etatu - w zależności od tego na czym Cię wykantuje będziesz się mógł skarżyć na różne rzeczy;
nie wiem o co chodzi pracodawcy - powodów mogą być dziesiątki - może nie chce być płatnikiem zasiłków chorobowych albo ucieka przed obowiązkiem zatrudniania niepełnosprawnych, może planuje tak wypłacać wynagrodzenia jak wspomniałeś ... a może nie chodzi mu o nic i naprawdę potrzebuje pracownika na pół etatu, a w tych godzinach podanych w mailu kryją się dwie zmiany (od 9 do 18 jest aż 9 godzin - może w ramach 1/2 etatu możesz sobie wybrać 4 godziny pracy dziennie w tym przedziale?)
megane jest off-line  
17-12-2009, 11:03  
dkono
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie re: Pół etatu a godziny pracy

Wielkie dzięki za poświęcenie czasu..Temat uważam za ZAMKNIĘTY.
ps. Rozmówiłem się z pracodawcą, pół etat zaproponował po to żeby płacić mniejsze składki - na umowie chce mi napisać minimalne wynagrodzenie (za pół etat), a mi płacić do ręki ustaloną kwotę.. - tak to jest z Polskimi biznesmenami, każdy stara się oszukać jak tylko się da..
dkono jest off-line  
25-02-2010, 18:31  
kingus
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie re: Pół etatu a godziny pracy

Mam gorącą prośbę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie:

Zostałam zatrudniona na podstawie umowy o pracę w tej chwili już na czas nieokreślony, wymiar czasu pracy to 0,5 etatu wynagrodzenie 2000 brutto w umowie jest napisane:
"strony ustalają, że przekroczenie 39 godzinnej tygodniowej normy czasu pracy w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym, uprawnia Pracownika do otrzymania oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych w którym mowa w art 151.1 $1 KP"

W INFORMACJI ZAMIESZCZONEJ DO UMOWY :
1) nORMY CZASU PRACY - OBOWIĄZUJE PANIĄ DOBOWA NORMA CZASU PRACY DO 8 GODZIN A W TYGODNIU PRZECIĘTNIE 39 GODZIN W JEDNOMIESIĘCZNYM OKRESIE ROZLICZENIOWYM"

CZY TO OZNACZA ZE 'MUSZE' W TYGODNIU HAROWAĆ JAKBYM BYŁA NA CAŁYM ETACIE? BO DLA MNIE SŁOWO DO I PRZECIĘTNIE POZOSTAWIAJĄ WĄTPLIWOŚCI .

BARDZO PROSZE O ODPOWIEDŹ
kingus jest off-line  
02-05-2011, 20:06  
dsgdg
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie re: Pół etatu a godziny pracy

CZAS to tu pracodawca sam ustala, czy pracujemy połowę dni czy godzin?
A jeśli chodzi o wypowiedzenie i niewykorzystany urlop - w takim przypadku od dnia złożenia wypowiedzenia (tu 2 tyg.) pracodawca musi mi dać tyle dni wolnego ile 'uzbierałam' czyli teoretycznie mogę cały ten okres być nieobecna w pracy?
dsgdg jest off-line  
04-07-2011, 15:41  
Moniczka-N
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie re: Pół etatu a godziny pracy

Mam podobne pytanie. Jestem zatrudniona na pół etatu w sklepie, który pracuje 7 dni w tygodniu: od pn-sob w godzinach 9-21 oraz w niedzielę w godzinach 9-20. Mam możliwość "dorobienia" sobie godzin do pełnego etatu (kierownik nazywa to ponadnormatywy), za które mam wypłacane odpowiednie wynagrodzenie. Mam wątpliwości jednak co do harmonogramu pracy. Z racji tego, że mogę sobie "dorobić", tygodniowy czas pracy jest niejednokrotnie większy niż te 20h/tyg. Aktualnie pracownicy zatrudnieni na cały etat pracują w tygodniu po 8 lub 6 godzin dziennie. Ja często tak samo. Pytanie dotyczy weekendów. Kierownik twierdzi, że pełnoetatowcom musi zapewnić w weekend wolną sobotę lub niedzielę. Dlatego osoba, która jest w pracy 8 godzin w sobotę, niedzielę ma wolną i na odwrót. Twierdzi jednak, że my półetatowcy mamy jakoś inaczej. Więc niejednokrotnie jestem w pracy przykładowo 6h (15-21) w sobotę oraz dodatkowo 11h (9-20) w niedzielę lub 12h (9-21) w sobotę oraz 6h (14-20) w niedzielę. Oczywiście mam w każdym tygodniu conajmniej jeden dzień wolny. Czy w tym harmonogramie jest wszystko w porządku?
Moniczka-N jest off-line  
05-07-2011, 13:28  
akuma_Nakago
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.519
Domyślnie re: Pół etatu a godziny pracy

W Polsce przede wszystkim obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy, więc nie wolno pracować pracownikowi w tygodniu więcej niż pięć dni przeciętnie w okresie rozliczeniowym. Czyli jeden dzień wolny w tygodniu to o jeden za mało (zakładając, że nie zostanie to wyrównane w innym tygodniu tego samego okresu rozliczeniowego). I nie ma tu żadnego znaczenia, w jakim wymiarze czasu pracy się pracuje. Z liczbą godzin jest podobnie, ale tu wchodzi jeszcze w grę możliwość pracowania dłużej, do 40 godzin w tygodniu, lub pracy w godzinach nadliczbowych; w kwestii przeciętnej liczby DNI pracy w tygodniu nie ma możliwości jej zwiększenia.
akuma_Nakago jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Godziny pracy po skróceniu etatu po wychowawczym (odpowiedzi: 1) Witam, uprzejmie proszę o informację, czy mam jakąś możliwość ustalenia godzin pracy z pracodawcą po powrocie z urlopu wychowawczego przy...
§ 1/2 etatu nauczyciela- godziny pracy (odpowiedzi: 3) Nauczyciel edukacja wczesnoszkolnej pracujący na cały etat zatrudniony jest w wymiarze 40 godzin w tym 18 godzin dydaktycznych z dziećmi. Czy 1/2...
§ 1/2 etatu plus godziny nadliczbowe (odpowiedzi: 1) Mam wielki problem bo czuje sie jak blondynka z prawem pracy otóż do 31.01.2013 pracowałam sobie na umowe na zlecenie w pewnej firmie(praca 3...
§ 1/2 etatu nietypowe godziny pracy i kłopot z wyliczeniem urlopu (odpowiedzi: 2) mam dość nietypową sytuację i zastanawia mnie wypowiedź że urlop na 1/2 etatu wyliczany jest w dniach a rozliczany w godzinach... Od dwóch lat nie...
§ pół etatu zamiast wychowawczego a wyznaczone godziny pracy (odpowiedzi: 11) Witam, Mam problem gdyż na wniosku o skrócenie czasu pracy podałam godziny i dni w których chciałabym pracować: pon,wt: 8h śr:4h od 7:00 do 15:00....
§ Brakujące godziny do etatu (odpowiedzi: 4) Witam wszystkich bardzo serdecznie.. Moja sytuacja wygląda następująco Załóżmy, że maj i czerwiec mają w etacie 160h Jeżeli w maju...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:18.