Przerwy w czasie pracy - Forum Prawne

 

Przerwy w czasie pracy

Witam Bardzo bym prosi o odpowiedz. Ostatnio dostalismy w pracy nastepujacego maila od kierownika: -------------------------------------------------------------------------- Witam, w związku ze zmianą treści Regulaminu Pracy oraz wprowadzeniem aneksu nr 4 do RP wprowadzono zmiany w zakresie przerw ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
27-12-2009, 13:21  
olingator
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Przerwy w czasie pracy

Witam
Bardzo bym prosi o odpowiedz. Ostatnio dostalismy w pracy nastepujacego maila od kierownika:

--------------------------------------------------------------------------

Witam,

w związku ze zmianą treści Regulaminu Pracy oraz wprowadzeniem aneksu nr 4 do RP wprowadzono zmiany w zakresie przerw przysługujących pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku Doradca Contact Center, którego dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 8 godzin.


*Pracodawca jest obowiązany wprowadzić przerwę w pracy wliczaną do czasu pracy trwającą 30 minut. Przerwa ta zastępuje przerwę w pracy wynikającą z przepisów art. 134 kodeksu pracy.

*Pracodawca jest obowiązany udzielać przerw w pracy i przy obsłudze monitora ekranowego zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami.

*W przypadku zbiegu prawa do przerw z różnych tytułów, o których mowa j/w - pracownik ma prawo do jednej przerwy, dłuższej.

Na dzień dzisiejszy zgodnie z decyzją Dyr ******* powyższe zasady stosujemy także do pracowników outsourcingowych.


Czas pracy (h) Przerwy łącznie (min.) W tym przerwa długa (min.)
4 ________________15
5 ________________20
6 ________________35____________________15
7 ________________40____________________15
8 ________________60____________________30

--------------------------------------------------------------------------

Jestem pracownikiem "outsourcingowym" i pracuje na 1/2 etatu. Przychodze do pracy na 4h w zwiazku z tym ze sa bardo czeste zmiany i w pracy musimy byc codziennie. Wczesnej bylo tak ze pracownicy ktorzy pracuja 8h maja 60min przerwy. Natomiast ja jako pracownik pracujacy 4h mialem 30 min przerwy. Po tych zmianach przerwa zostala mi obcieta do 15 min, lecz pracownikow ktorzy robia 8h nie zmienil sie w ogole czas przerwy. Wczesniej tez pracownicy ktorzy sa 7h na sali mieli przerwy 50min.

Teraz pytanie. Czy moze byc az taka roznica ze pracownik robiacy 4h ma tylko 15 min przerwy natomiast pracownik pracujacy 8h ma jej 45 min wiecej ? (dodam ze praca jest przy komputerze + sluchawki)

Rozumiem wedlug kodeksu pracy, 5 min przerwy za przepracowana godzine. Wiec w przypadku pracownikow robiacych po 4h zrozumial bym 15 min przerwy, ale chyba takie same kryteria powinny sie tyczyc pracownikow robiacych 8h.
olingator jest off-line  
29-12-2009, 00:56  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.460
Domyślnie RE: Przerwy w czasie pracy

Pracodawca prawidłowo udziela przerwy, choć ich "kumulowanie" jest mocno dyskusyjne w świetle obowiązku udzielenia 5 minutowej przerwy po każdej godzinie pracy (tu chodzi o odpoczynek wzroku, a nie czas wolny).
Pracownicy zatrudnieni co najmniej 6 godzin mają dodatkową co namniej 15 minutową przerwę (art. 134 KP).
AnJay jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przerwy w pracy przy 12 godzinach pracy (odpowiedzi: 1) Witam Umowa na czas określony 2010 do 2019 jest to druga umowa pierwsza na okres próbny 1 miesiąc moje pytanie to właśnie jak wyżej ile...
§ Wypadek komunikacyjny w czasie przerwy w pracy (odpowiedzi: 2) Witam. Miałam wypadek komunikacyjny. Wpadłam pod autobus, dokładnie autobus potrącił mnie na pasach w czasie mojej "przerwy" w pracy. Leżałam 3...
§ Zakaz dyrektora dotyczący opuszczania budynku szkoły w czasie przerwy. (odpowiedzi: 2) Witam, mam takie pytanie czy dyrektor szkoły średniej (technikum) może zakazać wychodzenia poza budynek szkoły podczas przerwy ?
§ Przerwy w czasie pracy (odpowiedzi: 7) Witam pracuje w markecie.Mój czas pracy jest niesystematyczny.Raz pracuje 6 g.8g.12g.Moje pytanie brzmi gdy przychodze na 12 godzin pracy to nalezą...
§ przerwy w pracy (odpowiedzi: 1) Witam. Pracuję na produkcji w 12-sto godzinnym systemie pracy. Z tego co słyszałam należy nam się jedna 15 minutowa przerwa . Jednak na jednym...
§ Przerwy w pracy (odpowiedzi: 3) Moja znajoma pracuje w polskim oddziale niemieckiej firmy jako asystentka kierownika oddziału. Praca głównie przy komputerze. Od nowego roku...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:06.