Opieka nad dzieckiem do lat 14 - Forum Prawne

 

Opieka nad dzieckiem do lat 14

Witam W tym roku chciałem skorzystać z przysługującego mi prawa do dwóch dni opieki nad dzieckiem do 14 lat. O ile się nie mylę na podstawie art. § 188 KP. Mój przełożony wypisał mi kartę ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
28-12-2009, 07:23  
Chung
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie Opieka nad dzieckiem do lat 14

Witam

W tym roku chciałem skorzystać z przysługującego mi prawa do dwóch dni opieki nad dzieckiem do 14 lat. O ile się nie mylę na podstawie art. § 188 KP. Mój przełożony wypisał mi kartę obiegową oraz przygotował oświadczenie, które musiałem podpisać, a które zawierało informację, że moja żona nie korzystała z 2 dni opieki w tym roku. Tak zawsze się to odbywało. Kartę obiegową z podpisanym oświadczeniem oddałem 22-go grudnia w ZIT (informatyka - tam gdzie u nas oddaje się urlopy, L4 itd.). W dniu 23-go grudnia otrzymałem wezwanie do działu spraw osobowych tzw. "meldunkowy" gdzie dowiedziałem się, że aby skorzystać z 2 dni opieki na dziecko do 14 lat muszę dodatkowo dostarczyć zaświadczenie z pracy żony o tym, że małżonka nie korzystała z tych dwóch dni opieki. Posprzeczałem się w administracji, bo wcześniej zaświadczenie takie nie było wymagane. Dzwoniłem do związku zawodowego, tam też byli zdziwieni, że takie zaświadczenie jest wymagane. Zasięgnęli języka w dyrekcji i okazało się, że taki wymóg został wprowadzony ze względu na nadużycia. Nie bardzo rozumiem w jaki sposób ma to zapobiec nadużyciom, skoro współmałżonek może otrzymać takie zaświadczenia, a dopiero później skorzystać z 2 dni opieki.

Otrzymałem z zakładu pracy żony takie zaświadczenie, ale zastanawia mnie to na jakiej podstawie mam do dostarczyć mojemu pracodawcy. Są tam dane osobowe mojej żony. Czy pracodawca nie złamie w ten sposób ustawy o ochronie danych osobowych?

Moje pytania:
1. Czy pracodawca może żądać takiego zaświadczenia, czy musi mu wystarczyć tylko moje oświadczenie (tak jak było do tej pory)?
2. Czy w tym wypadku można powołać się na rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28.05.1996r. - § 6 ust.2 pkt.3? Chodzi o część B pkt. C.
3. Jaki jest sens dostarczania takiego zaświadczenia skoro podpisuję oświadczenie, że małżonka nie korzystała z tych dwóch dni opieki?
4. Czy pracodawca nie złamie ustawy o ochronie danych osobowych odbierając ode mnie zaświadczenia z zakładu pracy żony? Żona nie wyraziła zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych przez mojego pracodawcę.
Chung jest off-line  
29-12-2009, 01:23  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.452
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem do lat 14

1. Nie może żądać takiego zaświadczenia.
2. To bezcelowe.
3. Nie wiem, należy zapytać się osób siedzących w kadrach.
4. Oczywiście, że tak.
AnJay jest off-line  
31-12-2009, 12:02  
Chung
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem do lat 14

Dziękuję za odpowiedzi. Telefonicznie dowiedziałem się, że zrezygnowano z żądania tego zaświadczenia, ale muszę dodatkowo wypisać jakieś oświadczenie oprócz tego, które już złożyłem. Do czasu kiedy to zrobię za dwa dni 28 i 29 mam N-ki, nieobecność nieusprawiedliwioną.

Szczęśliwego Nowego Roku
Chung jest off-line  
10-05-2010, 22:43  
Mefistor
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem do lat 14

Pracodawca może zażądać takiego zaświadczenia.
Mefistor jest off-line  
11-05-2010, 01:19  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.452
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem do lat 14

Na jakiej podstawie prawnej?
AnJay jest off-line  
11-05-2010, 22:03  
Mefistor
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem do lat 14"Pracodawcy mogą więc sami określić zasady składania tych dokumentów ...". Osobiście nie podoba mi się taka odpowiedź, ale niestety ...
Mefistor jest off-line  
12-05-2010, 21:35  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.452
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem do lat 14

Pracodawca działa w ramach przepisów prawa, jeśli żaden przepis nie daje mu możliwości żądania przedstawienia takiego zaświadczenia, to nie ma do tego prawa.
Zasada "co nie jest zakazane jest dozwolone" tutaj nie obowiązuje.
Swoją drogą może by Pan napisał do GIODO w tej sprawie?
AnJay jest off-line  
12-05-2010, 22:19  
Mefistor
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem do lat 14

Choć nie jestem prawnikiem, to mam duże wątpliwości co to odpowiedzi PIP. Według tego pracodawca mógłby zażądać np. wyciągu z konta bankowego czy badań ginekologicznych żony skoro "pracodawcy mogą więc sami określić zasady składania tych dokumentów". Taka interpretacja wydaje mi się absurdalna.

Nie pisałem do GIODO. Zastanawiałem się nad napisaniem do MPiPS z prośbą o wyjaśnienie sytuacji i dołączeniem załącznika - odpowiedzi PIP, ale jakoś pomysł upadł. Jeśli ma Pan jakieś sugestie co powinienem zawrzeć w takim piśmie, to chętnie przeczytam.
Mefistor jest off-line  
12-05-2010, 23:03  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.452
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem do lat 14

Sugeruję postawić pytanie identyczne do zadanego PIP, nie dołączać pisma z inspektoratu i poczekać na odpowiedzi.
AnJay jest off-line  
22-06-2010, 10:14  
leszekkpl
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem do lat 14

A czy urlop ten należy się również pracownikowi, który adoptował dziecko?
leszekkpl jest off-line  
22-06-2010, 14:43  
Siisii
Moderator globalny
 
Posty: 21.491
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem do lat 14

To nie jest urlop tylko zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia .Nie ma znaczenia, że dziecko jest adoptowane. Istotny jest fakt wychowywania dziecka do 14 roku życia.

Art. 188 K.p., Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Siisii jest off-line  
22-06-2010, 15:14  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.617
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem do lat 14

Ja uważam, że oświadczenie pracownika wystarczy. Jeśli skłamie, to "zielona trawka".
Janusz.C.M. jest off-line  
28-08-2010, 22:06  
gattaa
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem do lat 14

Czy prawo do tychże 2 dni opieki dotyczy również pracownika w sytuacji gdy współmałonek nie pracuje ?
Przepis mówi jedynie o przypadku obojga rodziców pracujących, z których tylko jedno ma to uprawnienie, co jeśli tylko jedno z nich pracuje?
gattaa jest off-line  
28-08-2010, 23:49  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.549
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem do lat 14

Fakt że małżonek nie pracuje nie pozbawia pracującego rodzica prawa do 2 dni opieki.
Warunek do skorzystania jest tylko taki, by drugie z rodziców z tego uprawnienia nie korzystało - skoro nie pracuje, to oczywistym jest że nie wykorzystuje tych dni wolnych.
megane jest off-line  
07-04-2011, 10:37  
Justyna194
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem do lat 14

Witam wszystkich. Jeśli chodzi o to czy pracodawca ma prawo żądać od pracownika zaświadczenia z pracy o rezygnacji z zamiaru korzystania z "opieki nad dzieckiem do lat 14" drugiego małżonka, to takiego prawa nie ma. Ale obowiązkiem pracownika jest złożenie oświadczenia o zamiarze korzystania z przysługującego mu uprawnienia, natomiast drugi z małożonków powinien złożyć swój podpis z zerygnacji zamiaru korzystania z uprawnienia. I taki dokument musi znaleźć się w aktach pracownika, jeżeli tego dokumentu nie będzie, to pracodawca nie będzie miał podstaw do udzielenia pracownikowi takiego zwolnienia z pracy. Z tym tematem spotykam się codziennie, gdyż sama udzielam takich zwolnień od pracy.
Justyna194 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Opieka nad dzieckiem po wyprowadzce / wyjazd z dzieckiem do rodziny (w obrębie kraju) (odpowiedzi: 1) Witam, potrzebuję bardzo szybkiej porady i z góry przepraszam jeśli powielam temat. Jestem mamą 7 miesięcznego Chłopca. Mieszkamy we trójkę (z...
§ Pobyt matki z dzieckiem w szpitalu, a opieka ojca nad drugim dzieckiem (odpowiedzi: 1) Witam! Mam problem: obecnie przebywam z moją 2 tyg.córką w szpitalu. Jestem na urlopie macierzyńskim. Niestety nie wiem co zrobić z drugim dzieckiem...
§ opieka nad dzieckiem a opieka nad żoną (odpowiedzi: 2) Mam problem, mąż miał opiekę nad chorym dzieckiem w czasie mojego pobytu w szpitalu od 25.10 - 11.11 (lub 10) wystawioną przez lekarza pediatrę,...
§ Opieka nad dzieckiem przez matkę oraz kontakty ojca z dzieckiem (odpowiedzi: 3) Witam, jestem matką 2-letniego synka. Parę dni temu odeszłam od męża. Wraz z dzieckiem jestem zameldowana u swoich rodziców i teraz tu przebywam. Mój...
§ Opieka nad dzieckiem przez matkę oraz kontakty ojca z dzieckiem (odpowiedzi: 20) Witam, udostępniam gościnnie temat osobie, która chce poradzić się w pewnej sprawie: Witam serdecznie, jestem w trakcie rozwodu. Z żoną rozwodzimy...
§ opieka nad dzieckiem - umowa na czas określony/opieka nad staż (odpowiedzi: 3) Witam. Mam dwa problemy. Jestem psychologiem w przedszkolach. Podpisuję z placówkami umowy o pracę od września do końca czerwca, co roku. Czy w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:31.