praca w temp.poniżej 10 stopni - Forum Prawne

 

praca w temp.poniżej 10 stopni

Witam serdecznie Proszę o podpowiedź w sprawie warunków pracy w temp. poniżej 10 stopni w pomieszczeniu zamkniętym. Prosiłabym o info jakie przepisy regulują pracę w takich warunkach, czego mogę domagać się od pracodawcy itp. Nadmienię ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Usługi opiekuńcze
    Witam Proszę Państwa o odpowiedz na moje pytania związane z usługami opiekuńczymi. Zastanawiam się nad...
  • § Zmiany w pracy
    Witam, mam może trochę dziwne pytanie do znawców, mianowicie: pracuję w sklepie jako sprzedawca pewnej firmy z...
  • § Nie wypłacono pełnego wynagrod...
    Witam mój problem wygląda następująco, byłem zatrudniony w firmie na stanowisku kierowca na okresie próbnym, umowa...

Odpowiedz
 
03-01-2010, 15:57  
anett250
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie praca w temp.poniżej 10 stopni

Witam serdecznie

Proszę o podpowiedź w sprawie warunków pracy w temp. poniżej 10 stopni w pomieszczeniu zamkniętym. Prosiłabym o info jakie przepisy regulują pracę w takich warunkach, czego mogę domagać się od pracodawcy itp.

Nadmienię że pracuję w hurtowni wędlin paczkowanych próżniowo wiec zdaję sobie sprawę że w tej pracy jest kontakt z żywnością i pewne normy muszą być zachowane ale teraz w okresie zimowym praca w takich warunkach jest nie do zniesienia bo temp równa jest zeru a nawet na minusie. Pracuję po 8 godzin, nie mam odpowiedniego obuwia ani ubioru zapewnionego przez pracodawcę, nie mam herbaty, kawy ani cukru z socjalnego, to wszystko sama sobie kupuję. Nie mam ogrzewanego pomieszczenia , jedynie zimne socjalne bez grzejników gdzie mogę sobie włączyć farelkę jak przyjdę z zimnej hali produkcyjnej. Nie ogrzewana toaleta, brak warunków do umycia częsci maszyn po zakończonej pracy a do tego wszystkiego marne grosze za wykonaną pracę w takich warunkach.

Proszę o pomoc, przecież tak nie można żyć pozwalając sobie na wyzysk i takie traktowanie pracowników.
anett250 jest off-line  
03-01-2010, 17:53  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.457
Domyślnie RE: praca w temp.poniżej 10 stopni

Z opisu wynika, że jest tam tak dużo nieprawidłowości, że nie ma możliwości polubownego załatwienia sprawy. Proszę złożyć skargę do PIP, dokładnie opisać warunki i braki w zaopatrzeniu w ubranie i ciepły napój. W skardze trzeba podać swoje dane, ale inspektor ich nie ujawni a trakcie kontroli. Proszę też pamiętać, że inspektor nie zajmie się innymi niż wymienione w skardze sprawami jeśli nie będą to rażące naruszenia grożące bezpośrednio utratą życia lub zdrowia.
AnJay jest off-line  
03-01-2010, 19:06  
anett250
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: praca w temp.poniżej 10 stopni

Z tego co wiem zawsze tam tak było i nikt nie posunął się do tego aby ten przypadek zgłosić, w sumie to będzie jasne że któryś z pracownikow doniósł i każdy z nas będzie miał nieprzyjemności ale z drugiej strony czas aby to zmienić a Ci pseudo pracodawcy czują się bezkarni i dzięki temu jeszcze istnieją. To tylko część nieprawidłowości, jest tego o wiele więcej i gdyby to wszystko ujawnić to zakład dawno by już skończył swoją działalność.

Dziękuję za odpowiedź.
anett250 jest off-line  
21-06-2010, 21:15  
inesss
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: praca w temp.poniżej 10 stopni

Ja również poszukuję porady w sprawie pracy w warunkach zimnych, tylko nie jestem pewna czy takimi mogę nazwać miejsce mojej pracy.
CHCIAŁA BYM WIEDZIEĆ JAKI JEST MAXYMALNY CZAS PRACY W TEMPERATURZE PONIŻEJ 10 STOPNI UWZGLĘDNIAJĄC PRACĘ STAŁĄ?

Otóż pracuję w sklepie (pomieszczenie zamknięte) przy towarowaniu na dziale nabiału. Meble chłodnicze ustawione są na długości około 8 metrów w zdłuż, a odległość między nimi to maxymalnie 3 metry, wysokość około 2 metry. Każdy wieje chłodem w temperaturze od 1 do 5 stopni powyżej zera. Ta przestrzeń (mimo że w innych miejscach sklepu jest pewnie powyżej 17 stopni może nawet 20) jest zdecydowanie zimna. Czy za zimna na pracę po 8 godzin? (cały etat)
Doczytałam tylko:

"Jeżeli osoby zatrudnione wykonują swoje obowiązki w halach, temperatura wewnątrz hali nie może być niższa niż 14° C.
Temperatura w pomieszczeniach nieprzeznaczonych do stałego przebywania ludzi powinna wynosić 5° C, a pomieszczenia przeznaczone do stałego przebywania ludzi, znajdujących się w okryciach zewnętrznych lub wykonujących pracę fizyczną powinny być ogrzewane do temperatury 12° C. Jeżeli osoby zatrudnione wykonują swoje obowiązki w halach, temperatura wewnątrz hali nie może być niższa niż 14° C. Jeżeli nie jest to możliwe, pracę traktuje się jak wykonywaną na powietrzu, ale wtedy pracownik powinien mieć zapewnione miejsce do rozgrzania się, w którym temperatura wynosić będzie co najmniej 16° C.
Jednakże nie zawsze praca wykonywana jest w opisanych wyżej warunkach. Wiele rodzajów aktywności zawodowej odbywa się w zimnym mikroklimacie (definicja przyjęta w naszym kraju stanowi, że zimny mikroklimat jest wówczas, gdy temperatura otoczenia jest niższa od 10 °C). Nie jest to tylko praca na zewnątrz pomieszczeń w chłodnej porze roku, ale również praca w pomieszczeniach, które są specjalnie chłodzone, bo tego wymaga proces produkcyjny, jak np. wytwarzanie (przeróbka) niektórych artykułów spożywczych (rozbiór i pakowanie mięsa), ich przechowywanie (przechowalnie owoców), a także zamrażanie i dalsze przechowywanie mrożonej żywności. "

Rozumię, że ze względu na warunki, nabiał powinien być przechowywany w takich temperaturach. Ale czy pracownik również musi być narażony na chłodzenie przez prawie 8 godzin? Wdychając zimne powietrze? Nie licząc 30 minutowej przerwy?
Dodam tylko, iż tylko z tego powodu często kończę na zwolnieniu lekarskim, zawsze z powodu choroby górnych dróg oddechowych, nie licząc ciągłego kataru i kaszlu. Dla przełożonego jestem tylko nie odporna lub nie uodporniona na taką pracę, ale mój żołądek powoli odmawia przyjmowania co miesiąc antybiotyku. Widać również że nie na rękę jest pracodawcy moje ciągłe chorowanie. Dopatrują się wrecz mojej symulacji choroby.
Choć mi także nie jest na rękę to chorowanie, więcej wydaję na leki niż gdybym pracowała w zwykłym spożywczaku towarując jedną małą lodóweczke a nie 12.

PROSZĘ O PORADĘ?
CZY MOGĘ WYMAGAĆ CZEGOŚ WIĘCEJ OD PRACODAWCY?
Jedna przerwa 30 minut w ciepłych warunkach.
brak ciepłych posiłków i napojów (tylko we własnym zakresie, dostęp do jadalni, mikrofalówki, czajnika elektrycznego)
Odzież robocza: polar, spodnie z lekkiego materiału, brak ciepłego obuwia.

Boję się, iż mimo zachowania anonimowości przy kontroli PIPu i tak pracodawca się "domyśli" lub dowie i zwolni mnie pod pretekstem mojej absencji w pracy z powodu choroby przez warunki jakie mi zafundowali.

Proszę o Poradę.
Z góry dziękuję.
inesss jest off-line  
22-06-2010, 16:29  
anett250
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: praca w temp.poniżej 10 stopni

Nie potrafię Pani pomóc bo w tej kwestii zaprzestałam działań w firmie w której pracowałam. Miałam warunki podobno do Pani i nikt nie martwił się czy jest mi zimno i jaki jest stan mojego zdrowia. Nie miałam nawet pomieszczenia w którym mogłabym się ogrzać, bo jak zostawiłam włączoną farelkę żeby się nagrzało to po powrocie na kolejną przerwę była ona już wyłączona przez pracodawcę żeby czasami rachunek za prąd nie był za wysoki. Pani chociaż ma mikrofalówkę w której może sobie podgrzać posiłek bo ja takich luksusów nie miałam , jedynie czajnik i to już po przejściach, stary jak świat. To nie wydawało się pracodawcy ważne, co jem, jak jem i czy jest mi zimno.
Znalazłam jednak rozwiązanie i pod tym względem jestem szczęśliwa, po prostu zwolniłam się!!! Wiem że nie będzie łatwo znaleźć nową pracę bo szukam już 2 miesiąc ale kamień mi z serca spadł że ja już tam nie pracuje.

Pozdrawiam i życzę powodzenia
anett250 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Płaca poniżej minimalnej a praca zmianowa (odpowiedzi: 4) Witam,:) Aby nie przedłużać przejdę do sedna sprawy. Otóż pracuję w oparciu o umowę o pracę na okres określony w systemie zmianowym w warunkach...
§ Praca w temperaturach od 0 do 10 stopni C. (odpowiedzi: 5) Witam. Pracuję na magazynie. Sytuacja obecna jest taka że pracujemy na dziwne zmiany od 1 do 9 od 6 do 14 i od 16 do 22. Nocki mamy placone od 1 do...
§ Praca w temperaturze -20 Stopni (odpowiedzi: 3) witam pracuje w magazynach w ktorych temperatura wacha sie od -18 do -24 stopni moje pytanie to czy jest to praca w warunkach szkodliwych czy jest...
§ system pracy czterobrygadowy i praca w wysokich temp (odpowiedzi: 5) witam w niedlugim czasie moj pracodawca chce wprowadzic system pracy czterobrygadowy.Mam kilka pytań:czy tak poprostu moze powiedziec ze np od...
§ Praca poniżej 16 roku życia (odpowiedzi: 2) Witam,chciałem się dowiedzieć czy dzieci poniżej 14 roku życia mogą pracować/brać udział w wolontariatach np.adminowie/moderowanie gier via www?...
§ Praca osób poniżej 18 roku życia (odpowiedzi: 1) Witam! Jest to mój pierwszy wpis na tym forum i mam nadzieję, że nie ostatni. Mianowie, jestem niespełna 17-letnim fotografikiem. Jak wiadomo...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:13.