Wynagrodzenie netto w umowie - Forum Prawne

 

Wynagrodzenie netto w umowie

Jest kilku pracowników, którzy w umowie mają określone wynagrodzenie zasadnicze w kwocie netto, tj. takiej, jak dostają 'do ręki'. I nie mają innych składników wynagrodzenia, żadnych premii, nagród itp. Przy zmianie kwot wolnych od podatku ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
27-07-2007, 11:42  
Nakago
Praktyk w spoczynku
 
Posty: 1.154
Domyślnie Wynagrodzenie netto w umowie

Jest kilku pracowników, którzy w umowie mają określone wynagrodzenie zasadnicze w kwocie netto, tj. takiej, jak dostają 'do ręki'. I nie mają innych składników wynagrodzenia, żadnych premii, nagród itp. Przy zmianie kwot wolnych od podatku i kup na początku roku ich wynagrodznenie brutto zostało podniesione w taki sposób, żeby netto nadal było zgodne z treścią umowy. Ale teraz mam problem: od lipca zmniejszona została składka na ubezpieczenie rentowe w części finansowanej przez pracownika - przez to od wynagrodzenia brutto z np. czerwca tym pracownikom wychodzi więcej do wypłaty, niż mają na umowach. Co, Waszym zdaniem, powinnam z tym zrobić? Zmniejszyć im od lipca brutto tak, by do wypłaty wychodziło tyle, ile do tej pory, żeby nadal było to zgodne z ich umowami? Czy zostawić wynagrodzenie brutto takie, jak do czerwca, i płacić im więcej, niż mają w umowie?
Nakago jest off-line  
27-07-2007, 12:00  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie

Problem dość ciekawy. Ja obstawiałbym jednak by nie zmieniać brutta - to wszak oznaczałoby obniżenie wynagrodzenia, nawet jeśli na umowie określone jest netto.
Dariusz! jest off-line  
30-07-2007, 09:58  
pawel.75
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie Re: Wynagrodzenie netto w umowie

[cytat="Nakago"]Jest kilku pracowników, którzy w umowie mają określone wynagrodzenie zasadnicze w kwocie netto, tj. takiej, jak dostają 'do ręki'. [/cytat]

Czy chcesz przez to powiedzieć, że pracodawca nie wypłaca pracownikowi wynagrodzenia w kwocie brutto ? Przecież podstawą do wszelkich płatności (podatki, składki) jest kwota brutto a nie netto więc i tak musisz mieć ją wyliczoną !
W jaki zatem sposób zmieniasz pracownikowi wysokość wynagrodzenia choćby jak piszesz wówczas, gdy zmianie ulega kwota wolna od podatku ? Przecież jakakolwiek zmiana wynagrodzenia wymaga zgody pracownika - również podwyżka, a z tą niewątpliwie mamy w takim przypadku do czynienia.
A co w sytuacji jeżeli pracownik przekroczył by próg podatkowy - zwiększyłabyś mu wynagrodzenie tak żeby "wyszedł na netto" a co w przyszłym roku ?
Albo przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie ? Dostaje obniżkę wynagrodzenia ? A co wtedy z pozostąłymi skałdkami/podatkiem - od jakiej kwoty byś liczyła ?

Dziwne to jakieś rozwiązanie i ja bym je zdecydowanie kwestionował.
pawel.75 jest off-line  
30-07-2007, 10:34  
kar
Stały bywalec
 
Posty: 1.294
Domyślnie

Ja tam nie widzę problemu. Pracownik ma otrzymać kwotę uzgodnioną w umowie o pracę np. 2000 zł netto. Problem jak policzyć brutto jest księgowości. Pracodawcę wiąże umowa o pracę.
kar jest off-line  
30-07-2007, 10:55  
Nakago
Praktyk w spoczynku
 
Posty: 1.154
Domyślnie Re: Wynagrodzenie netto w umowie

[cytat="pawel.75"]Czy chcesz przez to powiedzieć, że pracodawca nie wypłaca pracownikowi wynagrodzenia w kwocie brutto ?[/cytat]
Oczywiście, że wypłacamy od kwoty brutto, składki liczymy od brutto i podatek też (po odpowiednich potrąceniach). Ale w umowie jest napisane: 'Wynagrodzenie zasadnicze: 1500 zł netto" - nie ma w prawie pracy zastrzeżenia, że wynagrodzenie na umowie ma być podane w kwocie brutto. Wobec czego brutto zawsze ustalane jest tak, żeby do wypłaty wyszło dokładnie 1500 zł (czasem się zdarza 1500,01 zł). Problem powstaje teraz, bo przecież po to zmieniejszono składkę na rentowe, żeby pracownicy dostawali więcej na rękę... Może po prostu damy im aneksy? 'Trochę' późno, ale to nie podwyżka ze strony pracodawcy, tylko ze strony ustawodawcy, jakby nie było .
Nakago jest off-line  
30-07-2007, 12:08  
lilu*
Użytkownik
 
Posty: 129
Domyślnie

dokładnie tak to rozwiązano w jednym ze znajomych mi zakładów tzn. aneks, że w związku z obniżeniem rentowej ... itd jak dowiem się więcej to dam znać

jeśli chodzi o samą dopuszczlność określania wynagrodzenia netto to ... hm różnie to bywa, ile ludzi tyle opinii, ale trzeba się zgodzić, że brutto jest wygodniejsze a tu ciekawy artykuł:

http://kadry.infor.pl/porady-na-dzis/36 ... netto.html
lilu* jest off-line  
30-07-2007, 12:34  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.339
Domyślnie

Na podstawie Expressu Kadrowego Nr 30/2007:
Prawo pracy nie rozróżnia wynagrodzenia w kategoriach "brutto" i "netto".
Sąd Najwyższy - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w uchwale z 7 sierpnia 2001 r. (III ZP 13/2001) stwierdza, że wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę jest w całości wierzytelnością pracownika i jako takie podlega zasądzeniu w rozstrzygnięciach sądowych. Innymi słowy wierzytelność pracownika z tytułu zatrudnienia stanowi cały zarobek, łącznie z częścią przeznaczoną na obowiązkowe daniny.
Zarówno zaliczka na podatek dochodowy, jak i składki na ubezpieczenia społeczne są częścią wynagrodzenia za pracę i nie można ich pominąć w treści umowy o pracę.

Z powyższego wynika, że w umowie o pracę powinna figurować płaca brutto.

Podstawa prawna:
1. art. 29 Kodeksu pracy,
2. art. 12, art. 32 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
3. § 1 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Janusz.C.M. jest off-line  
30-07-2007, 12:47  
lilu*
Użytkownik
 
Posty: 129
Domyślnie

nio właśnie wyżej umieściłam link do całego artykułu
lilu* jest off-line  
30-07-2007, 13:03  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.339
Domyślnie

Dodatkowo do tego co podałem wcześniej:
Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. nr 200, poz. 1679 z późn. zm.) posługuje się kwotą brutto. Kwotą brutto posługują się także rozporządzenia Rady Ministrów określające co roku wysokość tego wynagrodzenia.
Mimo, że kodeks pracy i przepisy wykonawcze nie mówią o kwocie brutto, co może sugerować o możliwości stosowania kwoty netto, ale wówczas jest to sprzeczne z podanymi przepisami prawnymi.
Janusz.C.M. jest off-line  
02-10-2009, 21:40  
benkik
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie RE: Wynagrodzenie netto w umowie

Witam,
mi również wpisano kwotę netto.
Rozumiem, że to nie jest prawidłowe.

Ale pytanie:
Jakie mogą być tego konsekwencje dla pracodawcy?
Jakie mogą być tego konsekwencje dla mnie?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdr
benkik jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wynagrodzenie netto (odpowiedzi: 2) Witam Chciałabym złożyć wniosek o stypendium socjalne na uczelnie. W chwili obecnej jestem zatrudniona na 1/8 etatu ale że na umowie jest podana...
§ na umowie nie ma brutto czy netto (odpowiedzi: 1) na umowie próbnej nie mam wpisanej kwoty czy wynagrodzenie z m-c jest kwotą netto czy brutto. jak się do tego ustosunkować?
§ Wynagrodzenie netto. (odpowiedzi: 8) Witam, Mam małe pytanko,jak wyliczyć pensję netto jeśli mam stawkę miesięczną 1500zl,do tego premia 20%,dodatek nocny(76 godz.),dodatek za...
§ wynagrodzenie netto a dochód netto - różnice (odpowiedzi: 1) Co bank to inny druk zaświadczenia o zarobkach. W jednym np Polbanku chcą średnie miesięczne wynagrodzenie netto, a w Lukasie średni zasadniczy...
§ Kwota netto na umowie a mniejsze wynagrodzenie (odpowiedzi: 1) Proszę o poradę. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Na umowie mam wpisaną kwotę netto, nie brutto wynagrodzenia. Parę...
§ wynagrodzenie netto... (odpowiedzi: 7) czy ktos moze mi dokladnie podac ile i za co jest odliczane od placy brutto 1317 pln? I czy te odliczenia sa zawsze takie same i dla wszystkich...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:02.