Wzór pozwu do Sądu Pracy - Forum Prawne

 

Wzór pozwu do Sądu Pracy

Witam, Mam zamiar pozwać mojego bylego pracodawcę do sądu za niewypłacenie wynagrodzenia jak i ekwiwalentu, proszę o pomoc w znalezieniu jakiegokolwiek wzoru takiego pozwu. Z góry dziękuję Agnieszka...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:


Zamknięty temat
 
01-08-2007, 17:29  
marylka123
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie Wzór pozwu do Sądu Pracy

Witam,

Mam zamiar pozwać mojego bylego pracodawcę do sądu za niewypłacenie wynagrodzenia jak i ekwiwalentu, proszę o pomoc w znalezieniu jakiegokolwiek wzoru takiego pozwu.

Z góry dziękuję
Agnieszka
marylka123 jest off-line  
02-08-2007, 11:30  
gekawk
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.276
Domyślnie

Proponuję złożyć skargę do właściwej miejscowo inspekcji pracy. ten sposóc jest zdecydowanie szybszy.
gekawk jest off-line  
02-08-2007, 19:24  
marylka123
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie

już złożyłam skargę do PIPu, ale dowiedziałam się że oni nie wyegzekwują moich należości byłego pracodawcy czy to prawda ??
marylka123 jest off-line  
03-08-2007, 07:53  
gekawk
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.276
Domyślnie

Inspektor pracy zgodnie z nową (w starej zresztą był podobny zapis) ustawą o PIP jest uprawniony do nakazania pracodawcy (w drodze decyzji administracyjnej) wypłaty należnego pracownikowi wynagrodzenia. Taki obowiązek musi jednak jednoznacznie wynikać z dokumentacji płacowej która bada podczas czynności kontrolnej prowadzanej w zakładzie pracy. Robi to w oparciu o dokumentację przedłożoną przez pracodawcę.

Czy wiesz może z jakich powodów PIP nie jest w stanie nic w Twojej sprawie zadziałać?
gekawk jest off-line  
26-10-2011, 13:05  
Konrad_23
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Wzór pozwu do Sądu Pracy

Mam dokładnie taki sam problem, z tym że skarga do inspekcji pracy nic nie dala poniewaz pracodawca unika spotkania z inspektorem prowadzącym moją sprawę. Proszę o jaki kolwiek wzór pisma jakie muszę napisać do sądu pracy w związku z nie otrzymaniem wynagrodzenia od pracodawcy.
Pozdrawiam
Konrad_23 jest off-line  
26-10-2011, 22:50  
tomal
Użytkownik
 
Posty: 56
Domyślnie RE: Wzór pozwu do Sądu Pracy

Proszę wybrać się do sądu pracy w twoim mieście. Pani/Pan w biurze, da Pani pismo do uzupełnienia w którym poda pani dane swoje, jak i dane pracodawcy. Proszę mieć też ze sobą umowę / umowy zawarte z pracodawcą, można zostawić kopię jako załączniki, w odpowiedniej ramce wpisać roszczenia względem pracodawcy (mowa o zaległych poborach), ile za jaki miesiąc .... + do każdego dnia spóźnienia należy doliczyć 13% odsetek ustawowych (w skali roku).

Dodatkowo wcześniej przed złożeniem pisma, sprawdzić ZUSy.. czy zostały opłacone - jeśli nie dopisać do listy.

Kopię tego dokumentu sąd prześle pracodawcy - w celu ustosunkowania się do złożenia pozwu... . Może się okazać, że będziesz proszona do sądu na rozprawę (ale w 95%) nie będzie potrzeby. Po rozprawie jak będzie wszystko OK - pracodawca będzie miał 14 dni na wypłacenie. Jeśli nie wypłaci zanosisz postanowienie sądu z aktem wykonalności do komornika.

A on już CI pieniążki przeleje na konto


(tak w dużym skrócie)

---------------

A jeśli tam nadal pracujesz, a nie masz zamiaru już tam pracować - to polecam zwolnić się z winy pracodawcy ze względu na cięzkie naruszenie obowiązków pracowniczych - czyli brak wypłaty.

Zaletą tego jest:

- wszelkie lojalki przestają obowiązywać
- oraz przy takim wypowiedzeniu umowy pracodawca będzie musiał zapłacić jeszcze odszkodowanie (okres wypowiedzenia czyli np. 2tyg.),a pracować już nie będziesz

wzór pisma

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia z winy pracodawcy.

Cytat:
Z dniem XXX. października 2011 r. rozwiązuję umowę o pracę zawartą w dniu <data> r. na czas określony od... do... w trybie art. 55 § 1 k.p. Przyczynę rozwiązania umowy stanowi ciężkie naruszenie przez pracodawcę obowiązków pracowniczych, niewypłacanie w terminie przewidzianym przez kodeks pracy należnego mi wynagrodzenia za pracę oraz dodatkowego wynagrodzenia za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych.
W związku z powyższym zgłaszam roszczenie o wypłatę przysługującego mi odszkodowania za okres wypowiedzenia, czyli za okres 2 tygodni.

podać kwotę - wraz z odsetkami 13% za każdy dzień spóźnienia (do dnia spłaty)

w 2 kopiach - jedna dla ciebie, druga dla pracodawcy. Dać do podpisania kadrowej


* W sądzie nic nie płacisz... , komornikowi nic nie płacisz (za usługę pobierze sobie z pracodawcy)
tomal jest off-line  
14-12-2012, 19:02  
crazyblackcat9
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Wzór pozwu do Sądu Pracy

mam podobną sytuację, z tym, że pracowałam na umowę zlecenie. Jak wtedy wyegzekwować wynagrodzenie? Dodam, że dopiero czytając to forum dowiedziałam się o konieczności wystawiania rachunków... trochę się w tym wszystkim pogubiłam. Jeśli pytam nie w tym dziale, co trzeba, proszę o informację, gdzie mam się przenieść, a nie usuwanie mojego posta. Z góry dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź
crazyblackcat9 jest off-line  
15-12-2012, 13:37  
hodak2
Użytkownik
 
Posty: 158
Domyślnie RE: Wzór pozwu do Sądu Pracy

Witam serdecznie coś podobnego bo chcę podać do sądu pracodawcę na dniach , problem z pracodawcą który zatrudnił mnie w Niemczech na 1 miesiąc do pracy bez meldunku bez ubezpieczenia a umowę do podpisania dał mi pod koniec przepracowanego miesiąca . Na umówione 1400 euro dostałem 1000 które pokwitowałem resztę miałem dostać póżniej ale ze względu że nie podpisałem umowy wygonił mnie z domu ....do polski .Tutaj już na miejscu dociekam aby wypłacił mi resztę ale wzbraniał się że nie ma ,ale niedawno zadzwonił i powiedział po moich interwencjach i straszeniach że po 10 grudnia jak dokumenty księgowa przygotuje to jak je podpisze to dostane resztę ,do tej kwoty nie doliczyłem diet o które już nawet nie pytałem .Mam nagrania audio jako dowody oraz zdięcia i kartkę z jego podpisem ile mi ma wypłacić ,bilet autobusowy i jego esemesy do mnie .Dziś 15 grudzień i cisza tak więc od sierpnia trochę czasu minęło .Czy iść od razu do Sądu czy do PIP co poradzicie.
hodak2 jest off-line  
15-12-2012, 21:30  
ROBALEK49
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Brak wynagrodzenia

Witam wszystkich.Mamy z mężem podobną sytuację. Mąż przepracował w pewnej firmie dwa miesiące jako kierowca ciężarówki w transporcie międzynarodowym w systemie 3/1.Tak było w umowie. W praktyce było to po 25-27dni w pracy i kilka w domu.Już w pierwszym miesiącu wypłata była opóźniona o 10 dni. W nastepnym miesiącu mąż dostał atrakcyjniejszą propozycję pracy w sprawdzonej firmie ,więc poinformował swojego aktualnego pracodawcę , że po powrocie zakończą współpracę.Nie dość , że przetrzymali go za granicą przez 4 tygodnie, to do dzisiaj nie ma wypłaty.Czekamy na nią już drugi miesiąc.Nie wiemy czy pójść z tym do sądu pracy czy raczej do PIP? Czy ktoś może nam pomóc i coś poradzić?
ROBALEK49 jest off-line  
16-12-2012, 20:55  
tomal
Użytkownik
 
Posty: 56
Domyślnie RE: Wzór pozwu do Sądu Pracy

Tak jak wcześniej napisałem

Proszę wybrać się do sądu pracy w twoim mieście.

Tam dostaniecie dokumenty do wypełnienia, najlepiej zabrać ze sobą umowę podpisaną z pracodawcą i jej kopię dołączyć do akt.

Więcej dowiecie się idąc do sądy pracy.


Należy pamiętać, że nie wypłacenie wynagrodzenia (jakoś to się ładnie fachowo nazywało) jest ciężkim naruszeniem prawa pracy przez pracodawcę.
i może być to argument do zerwania przez pracownika umowy w trybie natychmiastowym.
Oraz za każdy dzień opóźnienia można żądać 13% odsetek w skali roku.
tomal jest off-line  
19-12-2012, 13:34  
hodak2
Użytkownik
 
Posty: 158
Domyślnie RE: Wzór pozwu do Sądu Pracy

Jeżeli nie ma umowy tylko na tkzw-gębę to jak to załatwić to też jaką umowa oraz wiem że przy umowie o pracę rozstrzyga to PIP natomiast jeśli zlecenie to odrzucą i karzą na własna rękę w Sądzie Cywilnym .
hodak2 jest off-line  
19-12-2012, 22:17  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.460
Domyślnie RE: Wzór pozwu do Sądu Pracy

Litości, nie dość, że oszukiwał pan społeczeństwo nie płacąc należnych danin, pisze polskę małą literą to jeszcze oczekuje pomocy.
AnJay jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Sąd pracy - a wycofanie pozwu lub ugoda (odpowiedzi: 11) Witam, Wniosłem do sądu pracy wniosek o ustalenie stosunku pracy i wypłatę zaległych pieniędzy przeciw byłemu pracodawcy, u którego pracowałem "na...
§ Sąd prosi o wyjasnienia w pozwu(sąd pracy) (odpowiedzi: 5) Witam, Złożyłem pozew do sądu pracy na zwyklej kartce papieru przeciw pracodawcy ktory nie wyplacil mi wynagrodzenia, sąd jednak poprosil o...
§ pytania dotyczące pozwu do sądu pracy (odpowiedzi: 5) Witam, pracodawca nie wypłacił mi całego wynagrodzenia za pracę za miesiąc lipiec. Wysłałem pismo z żądaniem wypłaty wynagrodzenia w terminie 7 dni....
§ Wycofanie pozwu z sądu pracy (odpowiedzi: 12) Proszę mi powiedzieć, jakbym chciała wycofać pozew z sądu pracy czy jest jakiś termin, który jest wiążący w tej sprawie, czyli do kiedy mogę wycofać...
§ Pisanie pozwu do sądu pracy (odpowiedzi: 1) Witam, Pracodawca nie wypłacił mi pensji za miesiąc sierpień, wrzesień i dlatego 20 października postanowiłem rozwiązać z pracodawcą umowę o pracę...
§ termin na złożenie pozwu w Sądzie Pracy (odpowiedzi: 4) Witam serdecznie, Mam wątpliwości związane z terminami i będę bardzo wdzięczna za pomoc w ich wyjaśnieniu. 07.09 rozwiązałam umowę o pracę bez...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:51.