Alimenty, a wakacje - Forum Prawne

 

Alimenty, a wakacje

Witam... Mojemu byłemu mężowi przysądzono widywanie się z 4 letnią córką co drugi weekend oraz miesiąc wakacji. Były wysłał do mnie pismo, w którym żąda ode mnie wyrażenie zgody na nie płacenie alimentów w miesiącu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Zamknięty temat
 
04-02-2010, 12:10  
KarolinaP.
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie Alimenty, a wakacje

Witam...

Mojemu byłemu mężowi przysądzono widywanie się z 4 letnią córką co drugi weekend oraz miesiąc wakacji.
Były wysłał do mnie pismo, w którym żąda ode mnie wyrażenie zgody na nie płacenie alimentów w miesiącu wakacyjnym, w którym bedzie zajmował się córka oraz o zapłacenie w tym miesiacu alimentów.
Czy ma do tego prawo??
KarolinaP. jest off-line  
04-02-2010, 12:19  
differend
Stały bywalec
 
differend na Forum Prawnym
 
Posty: 2.068
Domyślnie RE: Alimenty, a wakacje

czy wyrok sądu o alimenty mówi o takiej opcji? w zasadzie mozesz przychylic sie do prośby o niepłacenie za miesiąc, ale w żadnym wypadku według mnie, nie moża żądać od ciebie alimentów! to on ma obowiązek alimentacyjny, a potrzeby dziecka, to także zapewnienie mieszkania, które trzeba placic co miesiąc...według mnie nie ma do tego żądnego prawa, ale może ktoś bardziej zorientowany podpowie
differend jest off-line  
04-02-2010, 12:23  
KarolinaP.
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Alimenty, a wakacje

Też mi sie tak wydaje.... Wyrok sądowy nie mówi o tym, że w czasie trwania tych wakacji moze mi nie płacic alimentów.
Ale on grozi mi sądem i nie wiem czy ma do tego jakies podstawy....
KarolinaP. jest off-line  
04-02-2010, 12:30  
Monia1976
Użytkownik
 
Posty: 253
Domyślnie RE: Alimenty, a wakacje

Nie ma prawa od Ciebie tego żądać. Alimenty są wyliczone jako średniamiesięczna za cały rok. W tym miesiącu akurat on poniesie większe nakłady na dziecko ale w innych to Ty poniesiesz większe.
Domyślam się, że w wyroku jest napisane, że na dziecko są przyznane alimenty w kwocie...., płatne do tego dnia....każdego miesiąca, na ręce matki?
Jeżeli tak to musi płacić alimenty w pełnej kwocie zasądzonej w każdym miesiącu. Nie ma prawa sobie z tej kwoty nic potrącać. Jeżeli to zrobi skieruj sprawę do komornika.
Monia1976 jest off-line  
04-02-2010, 12:33  
KarolinaP.
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Alimenty, a wakacje

a czy może ktoś wie czy sa na to jakies przepisy prawne?
KarolinaP. jest off-line  
04-02-2010, 12:37  
Monia1976
Użytkownik
 
Posty: 253
Domyślnie RE: Alimenty, a wakacje

Pytanie: Czy ojciec może nie płacić alimentów, jeżeli zabrał dziecko na wakacje?

Odpowiedź:

Alimenty są to świadczenia należne od określonych członków rodziny osobom, które potrzebują pomocy materialnej, ponieważ nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Jeżeli wyrok orzekający wysokość alimentów uwzględniał częstotliwość i długość zabierania dziecka na wakacje i nie zawierał postanowienia, że w tym czasie zobowiązany nie płaci alimentów w pełnej wysokości, to znaczy że mimo zabrania dziecka na wakacje należy zapłacić alimenty. Jeżeli wakacje spędzane z dzieckiem przez zobowiązanego do zapłaty alimentów są dłuższe niż to przewidywano w orzeczeniu sądu ( i tym samym świadczenia w naturze związane z utrzmywaniem dziecka na wakacjach są wyższe niż normalnie) możliwe są dwa rozwiązania. Po pierwsze fakt, ze wakacje są dłuższe oznacza, że doszło w tym zakresie do porozumienia z osobą, która sprawuje prawną opiekę nad dzieckiem. Skoro doszło do takiego porozumienia, to można też spróbować rozwiązać kwestię zapłaty alimentów za ten czas- osoba, która sprawuje prawną opiekę nad dzieckiem może zrezygnować w całości lub części z alimentów za czas wakacji; podpisując np. pisemne oświadczenie tego dotczące (ważne gdyby sprawa "niezapłacenia" alimentów trafiła do sądu). Drugim rozwiązaniem jest zwrócenie się do sądu o zaliczenie na poczet należnych alimentów kosztów utrzymywania dziecka podczas wakacji (np.2,3-y miesięcznych).
Monia1976 jest off-line  
04-02-2010, 12:39  
differend
Stały bywalec
 
differend na Forum Prawnym
 
Posty: 2.068
Domyślnie RE: Alimenty, a wakacje

ale po co ci przepisy? masz wyrok, zasądza on alimenty, nie ma w nim słowa o tym, że może nie płacić...
a jak widuje się z dzieckiem w miesiącu, i na przykład weźmie ją na jeden dzień, to też masz to rozliczać? Miesiąc to widzenie z dzieckiem, powinien sie cieszyć, że tyle dostał... nic nie musisz robic, powiedz mu, że się nie zgadzasz,chyba że masz dobrą wole, możesz się zgodzić obniżyć mu za ten miesiąc np o połowę alimenty...ale to tylko od ciebie zalezy, i nie musisz mu przedstawiac żadnych przepisów prawnych..
differend jest off-line  
04-02-2010, 13:06  
nasty88
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.435
Domyślnie RE: Alimenty, a wakacje

To ty mu w zamian napisz pismo, że ma więcej zapłacić we wrześniu - bo trzeba kupić wyprawkę do szkoły, w lutym, bo są ferie, więc może jakieś zimowisko...

To są przeciętne kwoty potrzebne na utrzymanie - to, że dziecko jest na wakacjach, nie znaczy, że czynsz w domu jest za darmo.. Też ponosisz pewne koszty - właśnie czynsz, często np. ryczałtem woda (od osoby), i inne opłaty. Możesz oczywiście zgodzić się na mniejsza kwotę, ale nie musisz.
nasty88 jest off-line  
04-02-2010, 13:09  
Monia1976
Użytkownik
 
Posty: 253
Domyślnie RE: Alimenty, a wakacje

Nie daj się zastraszyć ani zaszantażować. Ja bym w ogóle nie dyskutowała. To co zaoszczędzisz (w przenośni oczywiście) może wydasz zaraz po powrocie dziecka np na stomatologa.
Monia1976 jest off-line  
04-02-2010, 13:10  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Alimenty, a wakacje

Alimenty to nie są tylko przelewy pieniężne wykonywane co miesiąc ale także sprawowanie opieki, inne wydatki: prezenty, wakacje itd.

Jeśli nie ma w wyroku dotyczącym alimentów, że za miesiąc wakacji nie przysługują alimenty - nie zwracaj. Też ponosisz koszty podczas nieobecności dziecka - odpowiednia cześć czynszu, telefon itd.
 
04-02-2010, 14:13  
KarolinaP.
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Alimenty, a wakacje

Bardzo dziekuję za informacje... Pozdrawiam
KarolinaP. jest off-line  
13-05-2010, 12:43  
roi
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Alimenty, a wakacje

Wg.mnie takie przepisy są bez sensu, oczywiście masz prawo żądać zapłaty lecz minimum przyzwoitości to zrezygnowanie w tym miesiącu ze świadczenia skoro to ojciec zajmuje się dzieckiem przez ten miesiąc.
A jeśli miałoby być sprawiedliwie to co jest takiego strasznego w tym że dołożysz do wakacji własnego dziecka ? Czy nie zależy Ci na tym żeby jak najmilej spędziło ten czas ? Przecież w tym miesiącu i tak nie wydajesz na dziecko.
roi jest off-line  
13-05-2010, 13:04  
Arek1974
Użytkownik
 
Posty: 60
Domyślnie RE: Alimenty, a wakacje

Zgadzam się, że miłym gestem byłoby w miesiącu, gdy dziecko jest z ojcem (ale cały miesiąc) nie oczekiwać alimentów. Z pomysłem żebyś to Ty płaciła w takim miesiący alimenty to też uważam, że to raczek kiepski pomysł.
Arek1974 jest off-line  
18-07-2010, 21:21  
marvill
Użytkownik
 
Posty: 73
Domyślnie RE: Alimenty, a wakacje

Taaaa to nie takie proste by mamusia zgodzila sie na cos takiego...no chyba ze zalezy jej na dziecku.......ja zabieralem syna przez dwa i pol roku co mesiac na 2 tyg. i czasami na dluzej a i tak musialem placic! nie mowie tu juz o wakacjach.Kofane? mamusie dajcie odetchnac czasami ojcu(ale temu prawdziwemu) niech zrobi dziecku prawdziwa frajde zabierajac je na wakacje a byc moze beda to te NAJWSPANIALSZE pod sloncem i same bedziecie szczesliwe sluchajac jak wasz brzdac opowiada co sie wtedy WSPANIALEGO stalo i jaki tata jest szalony( oczywiscie w sensie pozytywnym).Pozdrawiam.
marvill jest off-line  
19-07-2010, 13:03  
Arek1974
Użytkownik
 
Posty: 60
Domyślnie RE: Alimenty, a wakacje

Popieram, nie daj się zastraszyć. Nie ma wyroku sądu - nie ma sprawy. Zasądzone alimenty mają wpłynąć na Twoje konto - chyba że wyrazisz zgodę na niepłacenie w miesiącu, w którym córka jest u ojca. W innym wypadku Twój były będzie winny alimenty za 1 miesiąc.
Arek1974 jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Alimenty w wakacje??? (odpowiedzi: 3) Witam Szanowne Grono Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć w następującym temacie. Mam przyznane alimenty od wielu lat, płacę regularnie ale chciałbym...
§ Alimenty w wakacje (odpowiedzi: 4) Witam mam 20 lat i w tym roku nie przeszedłem klasy w technikum, nie złożyłem podania żeby powtarzać rok szkolny i czy należą mi się alimenty w...
§ Alimenty w wakacje (odpowiedzi: 5) Witam wszystkich. Mam problem polegający na interpretacji wyroku. Sąd zasądził ode mnie 500 zł alimentów na dzieci. Jednocześnie nałożył obowiązek...
§ alimenty a wakacje (odpowiedzi: 15) witam, pytanie dotyczce platnosci alimentow w momencie jak ojciec dziecka zabiera dzieci na miesiac wakacji....czy jak dzieci sa z nim a nie ze mna...
§ alimenty w wakacje (odpowiedzi: 7) Witam, możliwe, że podobne pytanie zostało zadane, jeżeli tak to przepraszam, ale pilnie muszę się dowiedzieć czy w sytuacji kiedy dziecko jest z...
§ Alimenty a wakacje (odpowiedzi: 4) Witam! Mam pytanie dotyczące wyjazdu wakacyjnego ojca (płacącego alimenty) i dziecka. Otóż ojciec dziecka żąda ode mnie, żebym przekazała część...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:18.