jak dochodzić alimentów z zagranicy? - Forum Prawne

 

jak dochodzić alimentów z zagranicy?

Witam, Mój były mąż, pracuje i mieszka w Wielkiej Brytani. Od kilku miesięcy nie dokonuje żadnych wpłat alimentacyjnych na nasze dziecko (zasądzone 900zł). W anglii ma pracę legalną a także pobiera Chaild Benefit na nadze ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
15-02-2010, 14:18  
asia06
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie jak dochodzić alimentów z zagranicy?

Witam,
Mój były mąż, pracuje i mieszka w Wielkiej Brytani. Od kilku miesięcy nie dokonuje żadnych wpłat alimentacyjnych na nasze dziecko (zasądzone 900zł). W anglii ma pracę legalną a także pobiera Chaild Benefit na nadze dziecko.
Proszę o pomoc: od czego zacząć, do kogo się udać i jakie dokumenty są mi potrzebne ? Czy to możlie że polski komornik, może dokonywać potrącen z wynarodzenia w anglii? dodam, ze ex nie ma adresu zameldowania w Polsce, ani też nie posiada żadnego majątku. Czy w czasie trwania sprawy, ja mam szansą otrzymywać świadczenia alimentacyjne np z funfuszu alimentacyjnego?
asia06 jest off-line  
15-02-2010, 15:33  
anetaw730
Użytkownik
 
anetaw730 na Forum Prawnym
 
Posty: 107
Domyślnie RE: jak dochodzić alimentów z zagranicy?

Musisz wysłać do Anglii listem poleconym wyrok rozwodowy(ksero)akt urodzenia dziecka(ksero),wyrok zasądzający alimenty(ksero) oraz wniosek o wstrzymanie wypłaty świadczeń rodzinnych wszystko możesz wysłać po polsku na adres:
HM REVENUE& CUSTOMS
CHILD BENEFIT OFFICE
PO BOX 1
NEWCASTLE UPON TYNE
NE 88 1AA

Ja mam identyvczną sytuację i teraz czekam na odpowiedź ze strony brytyjskiej.
Czeka się parę miesięcy ale warto, o wszystkim dowiedziałam się sama bo tu nikt mi tego nie powiedział,że można w ten sposób to załatwić.
Możesz również złożyć wniosek do Sądu Okręgowego w swoim mieście i sąd zgodnie z Konwencją Nowojorską będzie próbował w Anglii poprzez departament zajmujący się dłużnikami alimentacyjnymi namierzyć byłego i zacząć ściągać alimenty lecz jak piszesz nie znasz jego miejsca zamieszkania a to jest potrzebne oraz jego nr ubezp, aktualne zdjęcie trzeba również potwierdzić notarialnie u notariusza pełnomocnictwo Sądowi itp. itd strasznie długo to trwa w mojej sprawie przez 3 lata Sąd nic nie zrobił.
Napisz może ktoś lepiej ci poradził i jak potoczą się twoje sprawy.Załatw też komornika tu w Polsce może go namierzy lub zatrzyma go straż graniczna przy kontroli paszportowej.
Powodzenia
anetaw730 jest off-line  
01-03-2010, 12:17  
kasia6636
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: jak dochodzić alimentów z zagranicy?

Witam ...chciałam zapytać co zrobić wtedy kiedy nie znam miejsca pobytu dłużnika znam tylko kraj jest to Wielka Brytania nie znam nawet nr ubezpieczenia...o do dziś pobiera rodzinne tam na dwoje dzieci gdzie one przebywają tu w polsce ze mną...proszę doradzcie mi coś
kasia6636 jest off-line  
02-03-2010, 13:25  
Asiagizia
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: jak dochodzić alimentów z zagranicy?

witam......
Mam problem z ktorym nie umiem sobie poradzic.Mam dwojke dzieci,ktore mieszkaja ze mna od czasu rozwodu tzn 5lat,mam przyznane alimenty w wysokosci 600zł na dwojke.Mój były maz mieszka w Grecji i nie płaci alimentów,ale wiem ze ma tam prace!!Nie mam pojecia jak zaczac o te alimenty walczyc,komornik twierdzi ze działa tylko w Polsce a w sadzie mowia ze musze znac adres...........Nie mam pojecia co robic i gdzie sie udac.
Dziekuje z gory za jakas podpowiedz
Asiagizia jest off-line  
02-03-2010, 13:39  
anetaw730
Użytkownik
 
anetaw730 na Forum Prawnym
 
Posty: 107
Domyślnie RE: jak dochodzić alimentów z zagranicy?

Cytat:
Napisał/a kasia6636 Zobacz post
Witam ...chciałam zapytać co zrobić wtedy kiedy nie znam miejsca pobytu dłużnika znam tylko kraj jest to Wielka Brytania nie znam nawet nr ubezpieczenia...o do dziś pobiera rodzinne tam na dwoje dzieci gdzie one przebywają tu w polsce ze mną...proszę doradzcie mi coś

Kwestie poruszone w Pani zapytaniu reguluje bezpośrednio Rozporządzenie Rady (EWG) nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie, dostępne w języku polskim pod adresem http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...0080707:PL:PDF.
Zgodnie z przepisem art. 13 ust. 2 (a) rozporządzenia nr 1408/71, pracownik najemny zatrudniony na terytorium jednego Państwa Członkowskiego podlega ustawodawstwu tego państwa, nawet jeżeli zamieszkuje na terytorium innego Państwa Członkowskiego lub jeżeli przedsiębiorstwo lub pracodawca, który go zatrudnia, ma swoją zarejestrowaną siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności na terytorium innego Państwa Członkowskiego.
Na podstawie art. 75 Rozporządzenia świadczenia rodzinne udzielane są przez instytucję właściwą państwa, którego ustawodawstwu podlega pracownik (w tym przypadku, Wielkiej Brytanii).
W szczególności, jeśli Pani były mąż jest jedyną osobą pracującą i nie występuje zbieg świadczeń ze świadczeniami podobnego rodzaju, które są otrzymywane w miejscu zamieszkania członków rodziny pracownika (tj. nie korzysta Pani ze świadczeń rodzinnych wypłacanych przez polskie organy ubezpieczenia społecznego, np. ZUS), otrzymuje Pani świadczenia rodzinne przewidziane brytyjskim systemem ubezpieczeń społecznych w pełnej wysokości.
Należy bowiem wskazać, iż co do zasady, Pani były mąż jest uprawniony do tych samych świadczeń, jakie przysługują obywatelom brytyjskim z tytułu zatrudnienia w tym kraju (zob. system MISSOC –„Użyteczne linki”).
Należy natomiast podkreślić, iż zgodnie z przepisami wspólnotowymi obowiązuje zakaz kumulacji świadczeń. Oznacza to, iż nie można przyznać ani zachować prawa do kilku świadczeń tego samego rodzaju (zasiłku rodzinnego) za ten sam okres ubezpieczenia obowiązkowego.
Obowiązują również klauzule zmniejszenia, zawieszenia lub zniesienia, a które są przewidziane przez ustawodawstwo Państwa Członkowskiego (w tym przypadku Polski) w przypadku zbiegu świadczenia np. rodzinnego z innymi świadczeniami zabezpieczenia społecznego lub z innymi dochodami, nawet jeśli prawo do takich świadczeń zostało nabyte (lub dochody zostały uzyskane) na podstawie ustawodawstwa innego Państwa Członkowskiego (w tym przypadku, na podstawie ustawodawstwa brytyjskiego).

W przypadku zbiegu praw do świadczeń rodzinnych lub zasiłków rodzinnych, zgodnie z art. 10 Rozporządzenia 574/72 jeżeli w tym samym okresie świadczenia rodzinne lub zasiłki rodzinne są należne dwóm osobom na jednego członka rodziny na podstawie ustawodawstwa brytyjskiego i polskiego (tj. na podstawie ustawodawstwa państwa zamieszkania członków rodziny pracownika), zastosowanie mają przepisy, dotyczące zbiegu praw do tych świadczeń rodzinnych lub zasiłków rodzinnych przewidziane w ustawodawstwie państwa zamieszkania członka rodziny (tj. ustawodawstwa polskiego). W tym celu prawo do takich świadczeń rodzinnych lub zasiłków rodzinnych, uwzględnia się jak gdyby stanowiły prawo nabyte na podstawie ustawodawstwa państwa zamieszkania danego członka rodziny (czyli ustawodawstwa Polskiego).
Szczegółowe informacje na ten temat udzielają urzędy miasta lub gmin, właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej (w tym przypadku, będzie to Pani miejsce zamieszkania)
Organami właściwymi w tej sprawie są w Wielkiej Brytanii tj. Child Benefit Offices Child Benefit Office (GB)
PO Box 1, Newcastle-upon-Tyne, NE88 1AA, Tel: 0845 302 1444
Szczegółowe informacje (dostępne w języku angielskim) zawarte są na oficjalnej stronie internetowej Home Revenue and Customs, w części dotyczącej tzw. child benefis:
http://www.hmrc.gov.uk/forms/ch2notes.pdf
Formularz do pobrania dostępny jest na stronie internetowej:
http://www.hmrc.gov.uk/forms/ch2.pdf

W Pani przypadku Pani były mąż najprawdopodobniej zwrócił się do organu składając Formularz E 401- „Zaświadczenie dotyczące składu rodziny dla potrzeb przyznania świadczeń rodzinnych”. Jest to formularz do wniosku złożonego w instytucji właściwej do przyznania dodatku rodzinnego ( w Wielkiej Brytanii). W celu wypełnienia formularza E 401 niezbędne mogą być następujące dokumenty: odpis aktu urodzenia dziecka, odpis aktu małżeństwa, informacje dotyczące zameldowania.

W celu zmiany istniejącego stanu rzeczy wskazane jest zawiadomienie odpowiedniego organu w Wielkiej Brytanii (Child Benefit Offices Child Benefit Office) poprzez właściwy urząd wg miejsca Pani zamieszkania w Polsce, iż (jeśli po wydanych wyrokach środki bez zmian powinny trafiać do Pani w celu przeznaczenia je na dzieci) środki przeznaczone na dzieci nie trafiają do Pani i podać numer konta na który powinny one trafiać.

Jeśli to choć trochę pomogło wyjaśnić sytuację to jak w moim poście wyżej proszę kontynuować ściganie dłużnika.
anetaw730 jest off-line  
03-03-2010, 16:42  
Asiagizia
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: jak dochodzić alimentów z zagranicy?

Witam....
Chciałam zapytac czy ktos czasem wie jak napiasac wniosek do sadu w sprawie uzyskania alimentow z zagranicy(Grecji),oczywiscie nie znajac jego adresu??!!Dziekuje
Asiagizia jest off-line  
18-03-2010, 11:11  
alekny
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: jak dochodzić alimentów z zagranicy?

Witam,

asia06 ja mam taka sama sytuację, właśnie złożylam wnosek do sądu o wydanie Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego, czekam na ten tytuł i jak tylko go dostanę ( mam nadzieję, że po angielsku) jeśli będzie w jezyku polskim to przetłumacze go wraz z wyrokiem o alimenty na język angielski u tłumacza przysięgłego, następnie dowiem sie jaki adres ma komornik w Anglii właściwy dla miejsca zamieszkania byłego męża i wyślę do niego dokumenty.
Mam nadzieje, na odzyskanie tych pieniędzy.

A swoja droga chyba zlożę pozew o alimenty przeciw matce mojego bylego może sie otrząśnie i głupio mu będzie matkę wciągać w te sprawy.
alekny jest off-line  
18-03-2010, 11:29  
akin76
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: jak dochodzić alimentów z zagranicy?

Witam
a czy ktoś z Was wie wogóle jak rozpocząć sprawę o alimenty opisałam sytuację w swoim poście alimenty z Niemiec?
akin76 jest off-line  
18-03-2010, 16:47  
damian_mazur
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: jak dochodzić alimentów z zagranicy?

Cytat:
Napisał/a kasia6636 Zobacz post
Witam ...chciałam zapytać co zrobić wtedy kiedy nie znam miejsca pobytu dłużnika znam tylko kraj jest to Wielka Brytania nie znam nawet nr ubezpieczenia...o do dziś pobiera rodzinne tam na dwoje dzieci gdzie one przebywają tu w polsce ze mną...proszę doradzcie mi coś
Witam
Moja mama ma ten sam problem. Jeżeli małżonek starał sie a tym bardziej ubiegał sie o zasiłek na dzieci za granicą to może go pani namierzyć poprzez sąd. Tak jak w naszy mprzypadku musieliśmy sie udać do sądu w Kielcach (Świętokrzyskie) gdzie jest odpowiedzialna komórka za ściganie tego typu ludzi za alimenty poza granicami Polski. Jeżeli nawet nie zna pani adresu pracy ani zameldowania zagranicą to sąd to ustali, ponieważ mąż pobiera rodzinne i musiał podać miejsce pracy, zameldowania oraz nr konta bankowego. My złozyliśmy takie pismo 15-03-2010. Jeżeli będe wiedział coś więcej to dam znać.
pozdrawiam
damian_mazur jest off-line  
19-03-2010, 10:57  
madzia-100
Użytkownik
 
Posty: 201
Domyślnie RE: jak dochodzić alimentów z zagranicy?

Witam
Były przebywa w Belgii.
Pobieram świadczenia z funduszu alimentacyjnego.
Problem polega na tym , że niedawno przysłał list w którym podaje swój dokładny adres .
Poszłam więc zgodnie z prawem zgłosic ten adres w MOPS
Bardzo miła pani poinformowała mnie, że teraz to oni wyślą to do województwa ,i jeżeli były tam żeczywiscie przebywa to wstrzymają mi świadczenia alimentacyjne, zostnę poinformowana co mam robić dalej i dopiero jezeli Sąd ustali ,że tam nadal jest nieściągalny( co może potrwac kilka miesięcy) to dopiero wtedy przywróca mi swiadczenia, ale bez wyrównania.
Dla mnie i dzieci to finansowy koniec.-- będziemy głodować
Proszę napisać czy tak żeczywiście wygląda procedura?
Czy wBeligi komornik może ściągać alimenty np. z zasiłków socjalnych, były żoną i dzieckiem najprawdopodobniej żyje z socjalu.
Proszę o odpowiedż
madzia-100 jest off-line  
19-03-2010, 11:29  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: jak dochodzić alimentów z zagranicy?

no i po co poleciałaś do mopsu z tym adresem? trzeba było cicho siedzieć a dalej byś otrzymywała pieniądze z mopsu a tak jak sama mówisz nieczym oni to ustalą to ty bedziesz głodować. nie zawsze postepowanie zgodnie z prawem wychodzi na dobrze...
 
19-03-2010, 11:48  
madzia-100
Użytkownik
 
Posty: 201
Domyślnie RE: jak dochodzić alimentów z zagranicy?

Poleciałam 1.Bo takie jest prawo
2. Były to typowa "świnia" która przy pierwszej lepszej okazji zezna ,że doskonale znałam jego adres i postawi do tego jeszcze dziesięciu swiadków-- a wtedy i tak mam do zwrócenia świadczenia i to z odsetkami
madzia-100 jest off-line  
19-03-2010, 14:32  
madzia-100
Użytkownik
 
Posty: 201
Domyślnie RE: jak dochodzić alimentów z zagranicy?

Praepraszam ,ale prócz posu na temat : prawa lepiej nie stosować
nie otrzymałam odpowiedzi
Proszę o nia jeszcze raz
madzia-100 jest off-line  
19-03-2010, 20:44  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: jak dochodzić alimentów z zagranicy?

no to gra! wszystko według prawa. to ze nie bedziesz miała za co zyć tez jest według prawa....twoje słowa przeciez...
 
20-03-2010, 11:16  
madzia-100
Użytkownik
 
Posty: 201
Domyślnie RE: jak dochodzić alimentów z zagranicy?

MAMIK - Twojego zdania już wysłuchałam
Prosze o odpowiedż innych
madzia-100 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ ściąganie alimentów z zagranicy (odpowiedzi: 19) wiatm:) nie wiem czy pjawial sie juz taki wątek ale chciałam zapytac czy jakas pani sciagala alimenty z zagranicy od ojca swojego dziecka?? jesli tak...
§ Egzekucja alimentów z zagranicy - sąd jako pośrednik? (odpowiedzi: 3) Sprawa przedstawia się następująco: od kilkunastu lat bezskutecznie usiłuję wyegzekwować alimenty od mojego ojca (wcześniej za pośrednictwem matki),...
§ Zaległe alimenta od ojca z zagranicy (odpowiedzi: 1) Dzień Dobry Mam pytanie moze ktoś bedzie mogł mi pomóc.Jestem po rozwodzie z orzeczeniem o winie meza ktory ma obywatestwo niemieckie mam z nim...
§ spłata alimentów u komornika w Polsce, a ściaganie z zagranicy ? (odpowiedzi: 1) Witam, mam takie pytanko. Jeśli dłużnik alimentacyjny spłaca alimenty u komornika w kraju, a sam jest za granicą, to czy można go jeszcze podać do...
§ Czy po 10 latach po orzeczeniu rozwodu można dochodzić alimentów? (odpowiedzi: 6) Witam, mam pytanie, czy po 10 latach po orzeczeniu rozwodu z winy męża można dochodzić w sądzie przyznania alimentów, udokumentowując to tym, że...
§ Windykacja alimentów z zagranicy (Szkocja) (odpowiedzi: 1) Witam, mam pytanie dotyczące odzyskania alimentów z zagranicy. Na dzień dzisiejszy sprawa jest już w sądzie w Szkocji, mam stały kontakt z sądem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:02.