Uznanie pełnoletniego dziecka (wpis do aktu urodzenia) i zmiana nazwiska na ojca - Forum Prawne

 

Uznanie pełnoletniego dziecka (wpis do aktu urodzenia) i zmiana nazwiska na ojca

Witam serdecznie. Przeszukałam forum, ale nie znalazłam odpowiedzi, które pasowałyby dokładnie do mojej sprawy. Wszędzie mówi się raczej o małych dzieciach. Postaram się więc opisać mój problem w skrócie, aczkolwiek jak najdokładniej, bo są to ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
09-03-2010, 19:17  
krufka
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Uznanie pełnoletniego dziecka (wpis do aktu urodzenia) i zmiana nazwiska na ojca

Witam serdecznie. Przeszukałam forum, ale nie znalazłam odpowiedzi, które pasowałyby dokładnie do mojej sprawy. Wszędzie mówi się raczej o małych dzieciach. Postaram się więc opisać mój problem w skrócie, aczkolwiek jak najdokładniej, bo są to jakby dwie sprawy w jednej.

Zacznę może od jakiegoś początku. Mam 22 lata. Moja matka jest panną, ja noszę jej nazwisko, a w moim akcie urodzenia w rubryce "ojciec" widnieje imię mojego biologicznego ojca, ale nazwisko również matki, z adnotacją, że zostało takie podane z jej decyzji. Jest tak, ponieważ moja mama jest dość specyficzną kobietą (np. uważa, że mężczyzna w życiu jest niekoniecznie potrzebny) - taką samowystarczalną. Przez ponad 18 lat moja rodzina nie mówiła mi całej prawdy dotyczącej mojego pochodzenia, ale od 9 roku życia zbierałam wszelkie skrawki informacji, aby po kolejnych 9 latach poukładać sobie wszystkie puzzle i przydusić tatę do ewentualnych zeznań w tej sprawie.

Przejdę może do sedna. Mając niecałe 19 lat dowiedziałam się, że nie jest tak jak do tej pory mi wmawiano. Rodzina utrzymywała, że rodzice nie są małżeństwem ze względów religijnych, gdyż ojciec rzekomo jest po rozwodzie. Ale nijak to się miało do braku ojca w moim akcie urodzenia, dlatego zaczęłam drążyć temat. Prawda okazała się dużo bardziej dla mnie bolesna. Okazało się bowiem, że ojciec od wielu lat jest żonaty. Co prawda z żoną oprócz papierka nic go nie łączy. Kiedy miałam się urodzić tata chciał się rozwieść i ożenić z moją mamą (bardzo ją kocha, to widać, tylko, że ona "samowystarczalna" go olewa - z relacji rodzinnych podejrzewam, że po prostu chciała mieć dziecko i znalazła sobie "jelenia"), ale ona nie chciała. Ze względu na zły stan zdrowia teściów ojciec i jego żona doszli do wniosku, że będą stwarzać pozory, skoro moja mama nie zgadza się na ślub (żona taty o mnie wie).

Okazało się też, że mam dwójkę przyrodniego rodzeństwa (dużo starszego). I tego dotyczy problem. Zawsze chciałam mieć rodzeństwo, jestem jedynaczką. Niestety, oni o mnie nic nie wiedzą - dla nich tata i jego żona są szczęśliwą rodziną. Dla mnie natomiast nie byłoby żadnym problemem skontaktowanie się z nimi, jednakże kłóci się to z moim sumieniem - wystarczy, że mi jest z tym źle i nie chcę burzyć świata kolejnych trzech osób (podejrzewam, że tata straciłby w ich oczach autorytet). Jednak wiem, że KIEDYŚ będę chciała ten kontakt nawiązać na pewno. I tutaj po prostu potrzebuję jakiegoś dowodu na to, że mamy wspólnego ojca, który będę mogła im przedstawić.

Takim dowodem mógłby być wpis danych mojego ojca do mojego aktu urodzenia. I tu moje pytanie - jak się do tego zabrać? Rozumiem, że tata musiałby pójść ze mną do USC i złożyć odpowiedni wniosek. Jakie dokumenty będą wtedy wymagane? Czy trzeba taką sprawę załatwiać przez sąd czy wystarczy wizyta w USC?

Druga kwestia dotyczy tego, że chciałabym zmienić nazwisko na nazwisko taty. Uważam, że skoro ma się ojca, który w jakiś pozytywny sposób jest obecny w życiu swojego dziecka, to powinno się nosić jego nazwisko (takie jest akurat moje zdanie na ten temat). Co prawda mój tata jakoś szczególnie nie angażował się ani finansowo, ani emocjonalnie w moje wychowanie, ale to raczej przez wpływ mamy na tą całą sytuację (nie chciała od niego żadnych pieniędzy i nie pozwalała mu się wtrącać, zresztą nie ma do mnie żadnych praw, ponieważ w papierach nie jest moim ojcem), niemniej jednak jest obecny w moim życiu, mam z nim kontakt, przyjeżdża na uroczystości i odwiedza nas w miarę możliwości czasowych. Moja mama nie zgadza się na zmianę nazwiska, jednak jestem pełnoletnia więc nie ma w tej sprawie zbyt wiele do powiedzenia. Tutaj pytanie jest takie - czy potrzebuję zgody ojca na zmianę nazwiska na jego, czy wystarczy, że to ja złożę wniosek w USC? Rozumiem, że powinnam wtedy załączyć odpis nowego aktu urodzenia z wpisanymi danymi ojca. Czy uzasadnienie sytuacją rodzinną opisaną powyżej jest dobre, czy też lepiej nie rozpisywać się i jako powód podać uznanie przez ojca i chęć noszenia jego nazwiska?

Uważam, że przez to, że rodzice tyle lat mnie oszukiwali, są mi to po prostu winni (mam na myśli wpis do aktu urodzenia i zmianę nazwiska).

Mam nadzieję, że nie przynudziłam i w miarę możliwości uzyskam odpowiedzi na swoje pytania.
Pozdrawiam, K.

P.S. Podjęłam decyzję już kilka miesięcy temu, jednak chciałam poczekać jeszcze pół roku, do zakończenia studiów (żeby nie wymieniać indeksu i legitymacji studenckiej), jednakże i tak muszę w ciągu 3 miesięcy wymienić dowód, z powodu zmiany numeracji budynku, w którym mieszkam przez administrację osiedla. Czy da się to wszystko pozałatwiać w 3 miesiące, czy lepiej poczekać to pół roku i znów wymienić dowód (z drugiej strony kolejki po dowód są przerażające...)?
krufka jest off-line  
09-03-2010, 21:44  
rubbermaid
Stały bywalec
 
rubbermaid na Forum Prawnym
 
Posty: 5.134
Domyślnie RE: Uznanie pełnoletniego dziecka (wpis do aktu urodzenia) i zmiana nazwiska na ojca

Cytat:
Napisał/a krufka Zobacz post
Mam 22 lata. Takim dowodem mógłby być wpis danych mojego ojca do mojego aktu urodzenia. I tu moje pytanie - jak się do tego zabrać? Rozumiem, że tata musiałby pójść ze mną do USC i złożyć odpowiedni wniosek. Jakie dokumenty będą wtedy wymagane? Czy trzeba taką sprawę załatwiać przez sąd czy wystarczy wizyta w USC?
Przepis prawny:
Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy
Art. 76. § 1. Uznanie ojcostwa nie może nastąpić po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności.
rubbermaid jest off-line  
09-03-2010, 22:14  
krufka
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Uznanie pełnoletniego dziecka (wpis do aktu urodzenia) i zmiana nazwiska na ojca

O kurcze
Czytałam to, ale musiało mi gdzieś umknąć...
Ale skoro uznanie dziecka nie może nastąpić po ukończeniu 18 roku życia, to jest jakikolwiek sposób, żeby uzyskać ten wpis w akcie?

Znalazłam jeszcze takie coś (nie wiem czy mogę podać linka skąd to wzięłam):
Sądowego ustalenia ojcostwa może żądać zarówno samo dziecko, jak i jego matka, a także prokurator. Matka może żądać ustalenia ojcostwa tylko do czasu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Gdy dziecko osiągnie pełnoletność - tylko o*no może żądać ustalenia ojcostwa. Wystąpienie pełnoletniego dziecka o ustalenie ojcostwa nie jest ograniczone w czasie i nie przedawnia się, tzn. może o*no wystąpić z pozwem o ustalenie ojcostwa w każdej chwili.

Tyle, że wolałabym sądu w to nie angażować, mam złe doświadczenia związane ze spadkiem - brat mojej mamy zapisał jej w testamencie mieszkanie w którym mieszkamy (ja całe życie, mama od ponad 30 lat), a sąd potrzebował ponad 4 lata na dojście do tego, czy dać nam to mieszkanie czy nie, mimo, że wg. prawników nie było powodów, żeby nie dać; dopiero jak władze miasta, w którym wujek mieszkał i był tam szanowanym autorytetem przysłały swoją przedstawicielkę sprawa się nagle zrobiła taka prosta dla sądu i została rozwiązana (o kosztach nie wspomnę). No cóż, ale jak będzie trzeba sądownie, to co poradzić...
krufka jest off-line  
19-11-2011, 17:42  
enigma1
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie

Autorko czy udało Ci się zmienić nazwisko ojca w akcie?? Mam podobny problem.
---------
Ojciec dawno temu nie miał możliwości uznania mnie. Czy będą osobą pełnoletnią mogę w jakiś sposób zmienić nazwisko rodowe ojca w akcie urodzenia, aby widniało jego prawdziwe nazwisko??
enigma1 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zmiana aktu urodzenia , nazwiska dziecka (odpowiedzi: 13) Witam , chcialbym sie dowiedzieć gdzie dokladnie zmienie akt urodzenia dziecka jak i jego nazwisko. Sprawa wyglada tak ,że byłem zza granica gdy...
§ dodanie biologicznego ojca do aktu ur. i zmiana nazwiska dziecka a polski paszport (odpowiedzi: 1) Witam Mam dość nietypową sprawę. Zamierzam dodać biologicznego ojca do angielskiego aktu urodzenia dziecka a także dodać jego nazwisko do nazwiska...
§ Usunięcie ojca z aktu urodzenia dziecka (odpowiedzi: 11) Witam wszystkich serdecznie, Chciałem się dowiedzieć jak najlepiej usunąć siebie z aktu urodzenia dziecka? I czy w ogóle jeszcze będzie się dało?...
§ Sądowe uznanie ojcostwa a zmiana aktu urodzenia (odpowiedzi: 3) Witam, sprawa związana z uznaniem dziecka zakończyła się po roku od złożenia sprawy. Z Sądu otrzymałam jednak tylko protokół z ugody zawartej w...
§ usunicie biologicznego ojca z aktu urodzenia dziecka (odpowiedzi: 14) Witam serdecznie mam takie pytanie mianowicie czy można usunąć ojca biologicznego z aktu urodzenia dziecka? Chce rozstać się z partnerem (nie...
§ zmiana aktu urodzenia z ojca nieznanego a danymi ojca (odpowiedzi: 8) Dzien dobry mam taki problem. Mieszkam z chlopakiem ,jego dziewczyna wyjechala do Angli i zabrala dziecko nic mu nie powiedziala ze jest w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:48.