Wykluczenie sędziego - Forum Prawne

 

Wykluczenie sędziego

Zakładam nowy temat związany z nowelizacją art, 49 kc , który od 1 lipca 2009 r ma brzmienie: Niezależnie od przyczyn wymienionych w art. 48, sąd wyłącza sędziego na jego żądanie lub na wniosek strony, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Zamknięty temat
 
11-03-2010, 23:45  
Grenada
Stały bywalec
 
Posty: 3.470
Domyślnie Wykluczenie sędziego

Zakładam nowy temat związany z nowelizacją art, 49 kc, który od 1 lipca 2009 r ma brzmienie:

Niezależnie od przyczyn wymienionych w art. 48, sąd wyłącza sędziego na jego żądanie lub na wniosek strony, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego w danej sprawie.

W uzasadnieniu do wyroku z 20 lipca 2004 r. (sygn. SK 19/02, OTK ZU nr 7/A/2004, poz. 67) Trybunał podkreślił: „Nakaz zachowywania zewnętrznych znamion niezawisłości dowodzi, że ważne jest nie tylko to, by sędzia orzekający w sprawie zachowywał się zawsze rzeczywiście zgodnie ze standardami niezawisłości i bezstronności, lecz także by w ocenie zewnętrznej zachowanie sędziego odpowiadało takim standardom. Reguły wyłączenia sędziego służą bowiem budowie społecznego zaufania do wymiaru sprawiedliwości.

Czy ktokolwiek z Was spotkał się w ostatnim półroczu z wnioskiem o wyłączenie sędziego na podstawie jego zachowania (i decyzji) podejmowanych w trakcie toczącej się rozprawy?
Tocząca się od 6 miesięcy sprawa o podwyższenie alimentów na dziecko. .

Czy subiektywna opinia członka postępowania (występującego bez pełnomocnika) może w jakimkolwiek stopniu uprawdopodobnić taki wniosek? Czy ponad 3-miesięczne rozpatrywanie wniosku o zabezpieczenie powództwa, dopuszczenia wniosku dowodowego w postaci żądania zaświadczenia o zarobkach strony pozwanej dopiero po interwencji przewodniczącego wydziału oraz odrzucanie pytań strony powodowej o majątek pozwanego jest dostatecznym powodem do wystąpienia o wykluczenie sędzi?
Subiektywne odczucie poufałości sędzi w stosunku do pełnomocnika strony pozwanej i równie subiektywne odczucie, że sędzia "przewraca oczami", syka, przerywa powódce albo ponagla ją "szybciej, szybciej, ile można mówić" - czy to jest istotne.
Czy uwagi sędzi o zbyt obszernych wyjaśnieniach pisemnych składanych przez powódkę i wynikającą z tego NIEMOŻNOŚĆ ich przeczytania i jednoczesnego zapamiętania - uwagi, oczywiście nieprotokołowane są jakimkolwiek dowodem?
Czy też najistotniejsze jest uzasadnienie postanowienia o zabezpieczeniu, w którym, moim zdaniem, jest sporo błędów: założenie, że koszty utrzymania dziecka są niższe niż 6 lat temu (pomimo wzrostu ceny najmu i opłat, oraz rozpoczęciu nauki w szkole językowej), powoływanie się przez sędziego na niższe, niż ZAPROTOKOŁOWANE dochody pozwanego, zupełne nieuwzględnienie różnicy stopy życiowej pozwanego i syna?

Czy wystąpienie z takim wnioskiem jest w tej sytuacji zasadne?

Liczę, jak zwykle, na Rafała_26 i Lexiora.

Wiem, że to niepopularne rozwiązanie w sprawie, która wygląda na przegraną, ale od pół roku uczestnicy postępowania przed sądem maja przecież większe prawo do prawo do odpowiedniego ukształtowania ustroju i pozycji organów rozpoznających sprawy....
Grenada jest off-line  
12-03-2010, 05:18  
wrud
Zbanowany
 
Posty: 412
Domyślnie RE: Wykluczenie sędziego

grenda chcesz zmienic sedziego bo on przewraca oczami ??
mi sie flaki przewracaja jak czytam Twoje posty...

w kasynie zmienia sie krupierkę jak jakiemus klientowi zbyt dobrze idzie karta...
wiec jak sobie zmienisz sedziego to pewnie sobie nie polepszysz...

moim zdaniem po moich doswiadczeniach z sadami - sad ma w nosie Ciebie i Twoje papierki, wydaje wyrok zeby nie podpadac statystykom...
wrud jest off-line  
12-03-2010, 10:18  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Wykluczenie sędziego

Zmiana składu sędziowskiego to jest samobójstwo.
 
12-03-2010, 10:35  
rubbermaid
Stały bywalec
 
rubbermaid na Forum Prawnym
 
Posty: 5.134
Domyślnie RE: Wykluczenie sędziego

Cytat:
Napisał/a wrud Zobacz post
moim zdaniem po moich doswiadczeniach z sadami - sad ma w nosie Ciebie i Twoje papierki
Cytat:
Napisał/a Grenada Zobacz post
Czy wystąpienie z takim wnioskiem jest w tej sytuacji zasadne?
Walka w sądzie to szermierka na wnioski. Grenada. Miałaś kiedyś rozpatrywany wniosek przez skład na rozprawie? Ja miałem parę razy. Wygląda to tak. Zgłaszasz na rozprawie wniosek w uzasadnieniu cytując podstawę prawną. Sąd wyprasza towarzystwo za drzwi. Po chwili protokolantka prosi wszystkich spowrotem. Sąd oznajmia, że wniosek nie przeszedł i rozprawa jak gdyby nigdy nic toczy się dalej.
rubbermaid jest off-line  
12-03-2010, 11:35  
andzilok
Użytkownik
 
Posty: 62
Domyślnie RE: Wykluczenie sędziego

WITAM-dodam,że to co się dzieje w naszym sądownictwie to absurd,samowolka i szafowanie ludzkim życiem.Jesteśmy traktowani z góry, uważani za półgłowków nie mających pojęcia o życiu i prawie,któwego dociekamy- a przecież Sedziowie dzięki zwykłym ludziom mają swoją pracę i co UWAŻAJĄ się za panów naszego losu,mając w d.... nasze uczucia czy poczucie krzywdy.Macie rację,że pisząc taki wniosek strzelamy se samobója jednak ja bym to zrobiła bo dość mam hamstwa i buty w Sądzie,walczyłabym- jednat najpierw przeanalizowała czy dam radę psychicznie bo to będzie batalia i nerwówka!!!
andzilok jest off-line  
12-03-2010, 11:37  
andzilok
Użytkownik
 
Posty: 62
Domyślnie RE: Wykluczenie sędziego

to tylko sprawa o alimenty- niewarto, a od niekożystnego wyroku można się odwołać- to spowoduje już zmianę sędziego
andzilok jest off-line  
12-03-2010, 12:21  
majka77
Stały bywalec
 
Posty: 8.101
Domyślnie RE: Wykluczenie sędziego

Skąd czerpiesz takie informacje? Ja mam wszystkie sprawy w sądzie rodzinnym z tym samym sędzią apelacje i zaskarżanie wyroków też, a sędzia ten sam.
majka77 jest off-line  
12-03-2010, 12:24  
majka77
Stały bywalec
 
Posty: 8.101
Domyślnie RE: Wykluczenie sędziego

annaslash dlaczego zmiana składu sędziowskiego to samobójstwo. Nie rozumiem, że co, że kolejny będzie się mścić za koleżankę czy kolegę? Możesz wyjaśnić.
majka77 jest off-line  
12-03-2010, 12:26  
rubbermaid
Stały bywalec
 
rubbermaid na Forum Prawnym
 
Posty: 5.134
Domyślnie RE: Wykluczenie sędziego

Cytat:
Napisał/a majka77 Zobacz post
Skąd czerpiesz takie informacje? Ja mam wszystkie sprawy w sądzie rodzinnym z tym samym sędzią apelacje i zaskarżanie wyroków też, a sędzia ten sam.
Może ten sąd u Ciebie jest taki malutki? Jednosobowy? Za to RODK musisz mieć rozbudowany skoro wydał 4 sprzeczne opinie...
rubbermaid jest off-line  
12-03-2010, 12:29  
differend
Stały bywalec
 
differend na Forum Prawnym
 
Posty: 2.068
Domyślnie RE: Wykluczenie sędziego

grenada
w listopadzie pisałam wniosek przyjaciółce o zmianę składu sędziowskiego ( sprawa o podwyższenie alimentów).
Sędzia do kobiety po wypadku, o kulach w gipsie, powiedział, że "przecież ten pan mówi że jest chory, a pani takie chce alimenty, trzeba było sobie magistra na ojca wybrać".
Wniosek oficjalnie został odrzucony, jakieś tłumaczenie, że brak sędziów, bezzasadność, itp...
Sędzie cięty, powiedział, że pierwszy raz w życiu mu się to zdarzyło, nie mógl sobie udarować, że jakaś kobieta złożyła taki wniosek.
Prowadził tą sprawę dalej, ale już uważając na swoje słowa, i żądając od ojca potwierdzenia faktów (najpierw powiedział, że sam utrzymuje całą rodzinę, potem się jednak okazało że nie bo sędzia kazał mu przynieść różne dokumenty, których nie mógł mieć).
W efekcie Sąd zasądził alimenty, niewiele niższe od wnioskowanej kwoty, jednak zaznaczam, iż powódka w toku sprawy sama zaproponowała zmniejszenie kwoty (o 50 zł). Więc sprawa na początku beznadziejna była wygrana
differend jest off-line  
12-03-2010, 12:31  
grzegorz97
Zbanowany
 
Posty: 1.321
Domyślnie RE: Wykluczenie sędziego

Grenada o co Tobie właściwie chodzi?
Jeśli jest orzeczenie o zabezpieczeniu to już wystarczy. Jak sprawa się potoczy i zakończy to alimenty które zostaną zasądzone będą obowiązywać od początku , czyli od złożenia pozwu przez Ciebie. Zabezpieczenie jak sama nazwa wskazuje, to częściowa kwota w poczet mających być zasądzonych alimentów, może to być kwota 100% dochodzonej kwoty ale może być to też 20%.
W Twoim wypadku sugerowałbym zmianę mieszkania , jednak ty musisz mieszkać w centrum warszawy. A dlaczego nie w Otwocku i dojazd elektrycznym do warszawy do Pracy do szkoły?

Co byś powiedziała gdyby Twój były zarabiał 2000 zł też byś chciała 2800, kto by Ci dał. No tak zapomniałem że przecież Ty sprawujesz pieczę nad dzieckiem ( ile ma lat 15?) więc całe alimenty powinny być przeniesione na ojca dziecka. Szkoda że nie ma jakiejś możliwości wykazania że koszt utrzymania zdrowego dziecka to minimum 15 - 20 tysięcy miesięcznie, wtedy byłoby cool , wtedy mogłabyś zniszczyć tego wstrętnego ojca, który nie potrafił z Tobą wytrzymać i ułożył sobie życie. Ma dobrą pracę, ma dzięki swojej nowej partnerce motywację do pracy i zarabia sporo. Po co próbujesz wywlekać jeszcze jego jakieś dochody. Czy kwota kilkunastu tysięcy miesięcznego dochodu na zaświadczeniu to mało? Ja na miejscu sądu uznał bym że jesteś pieniaczką i potraktowałbym Cię znacznie ostrzej. A jeśli dziecko miałoby tylko łącznie od Ciebie i ojca 1200 zł to też nic by mu się nie stało. Dzieci żyją za znacznie mniejsze pieniądze i starają się nie narzekać, wyrastają na porządnych obywateli. Zapewniam Cię że drugi raz w życiu już nie znajdziesz tak dojnej krowy jakim jest obecnie Twój były.Weź się do pracy.....acha sory zapomniałem że nie możesz pracować bo zajmujesz się dzieckiem, może podesłac Ci butelkę ze smoczkiem i jakiś gryzaczek dla 15 latka( nie wiem ile ma lat) bo mnie stać na prezent , a skoro Ty masz taką trudną sytuację to wypada Tobie pomóc. Proponuję by tutaj na forum zrobić zbiórkę dla Grenady na czynsz mieszkaniowy, ale nie w tym mieszkaniu gdzie mieszka, lecz proponuję ją przenieść do apartamentu prezydenckiego w jednym z droższych hoteli w warszawie, wszak to pokrzywdzona kobieta przez tego wstrętnego ojca dziecka i przez wszystkie sądy.
Nie mogłem odpisać inaczej, krew mnie zalewa jak czytam jakie to niektóre matki są pokrzywdzone.
grzegorz97 jest off-line  
12-03-2010, 12:34  
Pasqud
Moderator w spoczynku
 
Pasqud na Forum Prawnym
 
Posty: 3.396
Domyślnie RE: Wykluczenie sędziego

Cytat:
Napisał/a majka77 Zobacz post
Skąd czerpiesz takie informacje? Ja mam wszystkie sprawy w sądzie rodzinnym z tym samym sędzią apelacje i zaskarżanie wyroków też, a sędzia ten sam.
Ale bajki... Zażalenia i apelacje rozpoznaje nie tylko inny sąd ale w dodatku w składzie 3 sędziów...
Pasqud jest off-line  
12-03-2010, 12:34  
majka77
Stały bywalec
 
Posty: 8.101
Domyślnie RE: Wykluczenie sędziego

Tak ten sąd taki malutki w Warszawce. A opinie RODK 2 były ok, to sąd je odrzucił, trzecia była be to ja wniosłam, że skoro do mojej sprawy sąd potrzebował trzy opinie, to ja potrzebuję jeszcze jedną. Pierwszą odpowiedź była, że nie mogę mieć więcej opinii z apelacji dostałam zgodę.
majka77 jest off-line  
12-03-2010, 12:43  
majka77
Stały bywalec
 
Posty: 8.101
Domyślnie RE: Wykluczenie sędziego

Pasqud wolałabym jeżeli to możliwe odpowiedział na wykluczenie sędziego!
W moim przypadku sąd apelacyjny skontaktował się z sędzią i to ona w swoim piśmie do okręgowego napisała to co potem było zawarte w odrzuceniu apelacji. Dlatego to moje stwierdzenie. Po za tym to że trzech to wiadomo, tylko i tak nie ważne było dlaczego apelacja, tylko co ma sędzia sądu rejonowego do powiedzenia. To zaważyło na odrzuceniu. Po kilku miesiącach sprawę wygrałam tylko mam wrażenie, że kolega śedzia kolegi nie skrzywdzi.
majka77 jest off-line  
12-03-2010, 12:49  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Wykluczenie sędziego

Cytat:
Napisał/a majka77 Zobacz post
tylko mam wrażenie, że kolega śedzia kolegi nie skrzywdzi.
Właśnie dlatego zmiana składu sędziowskiego jest samobójstwem.
 
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przetarg wykluczenie (odpowiedzi: 2) Witam mam takie pytanie 1) W jednej pozycji przetargu oferent usunął dopisek "ark" zapytanie oryginalny tekst " papier wizytówkowy gładki 240g 100...
§ wykluczenie sędziego (odpowiedzi: 1) Na jakiej podstawie można wykluczyć sędziego w orzekaniu prowadzonych przez niego spraw?
§ Wykluczenie ze szkoły (odpowiedzi: 7) Witam. Jestem pełnoletnim uczniem klasy maturalnej publicznego liceum ogólnokształcącego. Mój problem polega na tym, że "olewam" lekcje i co jakiś...
§ skarga na sędziego i wniosek o zmianę sędziego (odpowiedzi: 2) Witam, jak powinna wyglądać taka skarga na sędziego w sądzie rodzinnym i do kogo ja wnieść? Podobnie zapytam o wniosek o zmianę sędziego. Jak napisać...
§ Wykluczenie z przetargu (odpowiedzi: 2) 2) informuje, że wykluczył z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego Wykonawcę: Wojciech Oleszko,, WOLE” ul. Obornicka 23/12, 51-113 Wrocław...
§ Wykluczenie z zachowku (odpowiedzi: 13) Moja mama spisała testament zapisując swe mieszkanie własnościowe 3 synom. Moja siostra zmarła rok temu na raka. Dwaj synowie mojej siostry już...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:37.