uznanie dziecka a uznanie ojcostwa - Forum Prawne

 

uznanie dziecka a uznanie ojcostwa

czy się różnią te dwa terminy? czym się różni procedura ustalenia bezskuteczności uznania dziecka od procedury bezskuteczności uznania ojcostwa?...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Zamknięty temat
 
15-03-2010, 22:48  
stefan33
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie uznanie dziecka a uznanie ojcostwa

czy się różnią te dwa terminy?
czym się różni procedura ustalenia bezskuteczności uznania dziecka od procedury bezskuteczności uznania ojcostwa?
stefan33 jest off-line  
16-03-2010, 13:38  
lenoxx198603
Użytkownik
 
Posty: 53
Domyślnie RE: uznanie dziecka a uznanie ojcostwa

obecnie ustawowy termin to bezskuteczność uznania ojcostwa,
lenoxx198603 jest off-line  
16-03-2010, 13:45  
stefan33
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: uznanie dziecka a uznanie ojcostwa

a "bezskuteczność uznania dziecka" to co to? proszę o informacje czym jedno od drugiego się rózni i kiedy co się stosuje i jakim procedurom każde z nich podlega
stefan33 jest off-line  
16-03-2010, 20:13  
lenoxx198603
Użytkownik
 
Posty: 53
Domyślnie RE: uznanie dziecka a uznanie ojcostwa

nie ma tutaj różnicy, teoretycznie nie ma takiego pojęcia obecnie jak bezskuteczność uznania dziecka bo w ustawie zapisane jest bezskuteczność uznania ojcostwa. Mężczyzna, który uznał ojcostwo, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi. W razie uznania ojcostwa przed urodzeniem się dziecka już poczętego bieg tego terminu nie może rozpocząć się przed urodzeniem się dziecka. Pozew należy wnieść do sądu rejonowego (wydział rodzinny i nieletnich) miejsca zamieszkania pozwanych.
lenoxx198603 jest off-line  
16-03-2010, 21:54  
stefan33
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: uznanie dziecka a uznanie ojcostwa

a jeżeli nie było uznania ojcostwa tylko z racji starych przepisów uznanie dziecka to czy to coś zmienia?
stefan33 jest off-line  
16-03-2010, 22:24  
malutka26
Stały bywalec
 
malutka26 na Forum Prawnym
 
Posty: 3.250
Domyślnie RE: uznanie dziecka a uznanie ojcostwa

napisz konkretnie jaki masz problem bo jak narazie to tylko operujesz terminami a w niczym ci nie pomoze
malutka26 jest off-line  
16-03-2010, 22:34  
stefan33
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie

problem jest taki że chcę tę różnicę zrozumieć a nikt nie potrafi mi wyjaśnić.

ok, podejrzewam, że mój prawnik aby zainkasować trochę mnie zbywa. bo uznałem dziecko w 1997 roku. dowiedziałem się o tym, że nie jest moje teraz i prawnik mi napisał pozew "o ustalenie bezskuteczności uznania dziecka" a z tego co czytam i tak jak jest powyżej to w myśl nowych przepisów można założyć sprawę "o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa" ale jak było "uznanie ojcostwa" - czyli procedura istniejąca od zeszłego roku , a nie "uznanie dziecka" lat temu naście. a w myśl starych przepisów miałem na to rok od uznania.
stefan33 jest off-line  
16-03-2010, 22:49  
malutka26
Stały bywalec
 
malutka26 na Forum Prawnym
 
Posty: 3.250
Domyślnie RE: uznanie dziecka a uznanie ojcostwa

Jeśli ojciec dziecka nie jest mężem jego matki – aby dziecko mogło być uznane za jego, musi dokonać uznania ojcostwa (do nie dawna zwanego uznaniem dziecka). Od 13 czerwca 2009 roku zmieniły się zasady tej procedury.
Dobrowolne uznanie ojcostwa jest formą ustalenia jego pochodzenia, jeśli dziecko nie pochodzi z małżeństwa (w przypadku małżeństwa zawsze domniemuje się, że mąż jest ojcem). Odpowiednie oświadczenie mężczyzna (uznający ojcostwo) składa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego (lub przed sądem opiekuńczym).
malutka26 jest off-line  
16-03-2010, 23:45  
stefan33
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: uznanie dziecka a uznanie ojcostwa

to wiem - ale czy uznanie dziecka niepochodzącego z małżeństwa w 1997 roku jest równoznaczne i podlega tym samym procedurom "ustalenia bezskuteczności" co uznanie ojcostwa po 13 czerwca 2009?
stefan33 jest off-line  
10-05-2010, 20:49  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: uznanie dziecka a uznanie ojcostwa

Dopiero dziś znalazłam to forum-za późno odpisuje,ale moze sie przyda innym.

Różnica między uznaniem dziecka a ojcostwa jest taka:
- kiedys uznawalo sie DZIECKO- tzn czy bylo sie jego ojcem, czy nie to nie mialo absolutnie zadnego znaczenia - uznawalo sie dziecko ZA SWOJE.
- Obecnie uznaje sie ojcostwo - tzn. oświadcza sie, ze jest sie ojcem dziecka (matka potwierdza ze ten mezczyzna jest ojcem dziecka).

Czyli:
ustalenie bezskutecznosci uznania dziecka (po staremu) nie bylo mozliwe tylko dlatego, ze uznajacy dowiedzial sie, ze ojcem nie jest (poniewaz uznanie jak wyzej napisalam nie stanowilo faktu stwierdzenia ze sie jest ojcem dziecka ale ze sie to dziecko za swoje uznaje) Ustalenie bezskutecznosci moglo byc z innych powodow np. niepoczytalnosc w chwili uznania etc.

obecnie mozna żądac ustalenia bezskutecznosci uznania ojcostwa wlasnie ze wzgledu na to, ze wyszlo na jaw, ze tym ojcem sie nie jest.

Sorki, ze takim potocznym jezykiem napisalam,ale prawniczy jest troszke trudny

I odpowiedz na pytanie czy z 1997 roku moglbys zadac ustalenia bezskutecznosci uznania na zasadach dzisiejszych dlatego ze nie jestes ojcem dziecka....

Nie daje gwarancji 100% (bo nie mialam czasy sprawdzic przepisow wprowadzajacych zmiany do kodeksu) ale na zasadach ogolnych prawo nie dziala wstecz. I przepisy zmieniajace ktore weszly w zeszlym roku dotycza zdarzen dokonanych juz po zmianach. Twoja sprawa moim zdaniem bedzie rozpatrywana wg przepisow obowiazujacych w chwili uznania a zatem nie masz mozliwosci ustalic bezskutecznosci tylko dlatego, ze nie jestes ojcem dziecka. Musialbys szukac innej drogi - choroba psychiczna niezdolnos do oswiadczen woli otp .
 
12-05-2010, 13:52  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: uznanie dziecka a uznanie ojcostwa

Sprostowanie do końcówki ostatniego postu:

Sprawdziłam przepisy wprowadzające nowe zmiany i wyjaśniam:
stare przepisy dot. ustalenia bezskuteczności uznania stosuje się tylko do tych spraw, które zostały wszczęte przed wejściem w życie zmian. A więc jeśli teraz wniosek zostanie złożony do sądu - będzie rozpatrywany wg nowych przepisów, a więc stefan będzie mógł żądać ustalenia bezskuteczności uznania ze względu na to, że nie jest ojcem dziecka.
 
28-02-2012, 18:01  
MisFis
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: uznanie dziecka a uznanie ojcostwa

z całym szacunkiem, ale pozwalam sobie się z Tobą nie zgodzić.

Po pierwsze stare przepisy nie odnoszą się do ustalenia bezskuteczności uznania (obecnie art. 78 krio) tylko do unieważnienia uznania (niegdys art. 80 krio). Po drugie nie chodzi o to kiedy sprawy te zostały wszczęte, lecz o to kiedy miało miejsce uznanie.

Na potwierdzenie powyższego poniżej stosowny fragment ustawy wprowadzającej zmiany do krio z dniem 13.06.2009 r.:

"Art. 9. 1. Przepisy ustawy stosuje się do stosunków w niej unormowanych, chociażby powstały przed dniem jej wejścia w życie, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. Do wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy spraw o ustalenie lub zaprzeczenie pochodzenia dziecka, a także spraw o rozwód, separację lub unieważnienie małżeństwa stosuje się przepisy dotychczasowe.
3. Do uznania dziecka, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się dotychczasowe przepisy o unieważnieniu uznania dziecka.
4. W stosunku do dziecka, które urodziło się nie dawniej niż osiemnaście lat przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy i zmarło przed jej dniem wejścia w życie nie uzyskawszy pełnoletności, uznanie ojcostwa może nastąpić w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy."


W związku z powyższym ojciec może powoływać się na wadę oświadczenia woli przy uznaniu dziecka jedynie przez rok od daty uznania, jeśli miało to miejsce przed wejściem nowych przepisów i moim zdaniem sąd na tej podstawie taki wniosek oddali. W podobnym tonie wypowiada się orzecznictwo SN. Co de facto sprowadza się do tego, że uznałeś dziecko, to teraz nawet jeśli nie jesteś jego ojcem biologicznym to nikogo to nie obchodzi i masz być ojcem= np. płać więc alimenty i tyle.

Legitymację procesową mają też jednak matka, dziecko (po osiągnięciu pełnoletności, w ciągu 3 lat od jej osiągnięcia), no i PROKURATOR.

Ze względu na to, że zarówno matka jak i dziecko mogą nie mieć żadnego interesu w tym, aby unieważnić uznanie, nie będę tego tematu rozwijał. Ale interesuje mnie legitymacja prokuratora i stąd też mój wpis na forum. A więc tak: zgodnie z przepisami i linią orzeczniczą, prokurator nie jest żadnymi terminami na wytoczenie powództwa związany. Nie jest też w zaden wiekszy sposob ograniczony, tzn. moze umorzyc postępowanie, cofnąć powództwo, a nawet zrzec się roszczeń i na zadne z powyzszego nie przysluguje srodek odwolawczy. W zwiazku z tym, iz ten "czynnik ludzki" tj. osoby prokuratora ma w sprawie az tak istotne znaczenie moje pytanie brzmi: Jak Waszym zdaniem skutecznie zainteresować prokuratora tym, aby wytoczył stosowne powództwo, popierał je i składał stosowne wnioski dowodowe??

Z dokonanej przeze mnie analizy orzecznictwa i przepisów wynika, mówiąc pobieżnie, ze musi to być w interesie dziecka lub tez interesie społecznym. Ale w praktyce unieważnienie uznania nie musi być w zadnym stopniu w interesie dziecka, bo mówiąc najprościej- wciąż ma ojca i osobę, która będzie łożyć na niego np. alimenty.

Mając na uwadze powyższe, wydaje mi się, ze ciężko może być skutecznie prokuratora sprawą zainteresować. Jedynym światełkiem w tunelu jakie zawuazylem jest orzeczenie SN, które być może udałoby się per analogiam zastosować, ktore stanowi w swej tezie "w sprawie o zaprzeczenie macierzyństwa interes społeczny wyrażający się w postulacie ustalenia prawidłowej rejestracji zdarzeń ulegających wpisowi do aktów stanu cywilnego, jest nadrzędny w stosunku do interesu dziecka". Moze to wydac sie szokujace, ale zastanawiam sie czy to nie jeden z nielicznych powodow i argumentow, aby prokurator sie tym zainteresował..

Szczerze mówiąc chętnie wysłucham czy ktoś ma jakies inne pomysły na uzasadnienie prokuratorowi konieczności wystąpienia ze stosownym powództwem do sądu w takiej sprawie- dlatego też pozwolilem sobie na wpis w tym wątku. Szczególnie chętnie zapoznałbym się z opinią jakiegoś prokuratora lub sędziego wydziału rodzinnego
MisFis jest off-line  
28-02-2012, 18:52  
Ag_Maz
Moderator w spoczynku
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.942
Domyślnie RE: uznanie dziecka a uznanie ojcostwa

Nie prowadzimy wykopalisk. Dinozaury zabrało UFO.
Ag_Maz jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Uznanie ojcostwa nie swojego dziecka. (odpowiedzi: 19) Moja partnerka ma dziecko 15 miesieczne.Bylo to dziecko z wpadki i ojciec dziecka poprostu sie nie interesowal nia.Jednak ona wpisala w URzedzie jego...
§ uznanie ojcostwa przed narodzinami dziecka (odpowiedzi: 3) Moja narzeczona zostawiła mnie w piątym miesiącu ciąży. Mimo to chce uznać to dziecko za moje i chce posiadać informacje o stanie dziecka w łonie, o...
§ Uznanie dziecka a domniemanie ojcostwa. (odpowiedzi: 3) Witam, Krótko nakreślę moją sytuacje. Moja partnerka która jest ze mną w ciąży jest w trakcie rozwodu z jej obecnym formalnie mężem. Termin porodu...
§ Uznanie ojcostwa dziecka nieletniej matki (odpowiedzi: 12) Witam, Moja sytuacja jest następująca: Moja kobieta jest 6 miesięcy przed 18-stką i właśnie urodziła nam córeczkę. Jej rodzice (a zarazem za kilka...
§ Uznanie ojcostwa dziecka (art. 42 ust.2) (odpowiedzi: 6) Witam, zgodnie z art. 42 ust. 2 w akcie urodzenia mojego dziecka zostały wpisanie "fikcyjne" dane ojca. Moje pytanie jest takie: Czy po sądowym...
§ Uznanie dziecka w USC a zaprzeczenie ojcostwa (odpowiedzi: 5) Mam pytanie co zrobić i gdzie się udać jeżeli chłopak uznaje dziecko w USC a po pewnym czasie okazuje się że może nie być ojcem. Dziecko w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:37.