Uczenncia w ciąży, a indywidualne nauczanie ??? - Forum Prawne

 

Uczenncia w ciąży, a indywidualne nauczanie ???

Witam serdecznie, Drodzy Forumowicze, zwracam się do Was z pytaniami związanymi z w/w tematem. Powiem szczerze że jestem kompletnym laikiem w kwestii prawa rodzinnego i szczegółowych zagadnień. Moje pytania odnoszą się do obowiązków szkoły lub ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
07-04-2010, 14:10  
Dejf_506
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Uczenncia w ciąży, a indywidualne nauczanie ???

Witam serdecznie,

Drodzy Forumowicze, zwracam się do Was z pytaniami związanymi z w/w tematem.
Powiem szczerze że jestem kompletnym laikiem w kwestii prawa rodzinnego i szczegółowych zagadnień.

Moje pytania odnoszą się do obowiązków szkoły lub też inaczej praw ucznia.
Stan faktyczny to uczennica (pełnoletnia) będąca w ciąży uczęszczająca do technikum do ostatniej klasy maturalnej.

1. Gdzie można znaleźć szczególowe przepisy prawa regulujące taką konkretną kwestię.
Czy poszczególne szkoły posiadają indywidualne przepisy zawarte w swoich statutach?
2. Na jakie przepisy prawa powoływać się w staraniach o indywidualne nauczanie?
3. Czy szkoła ma obowiązek zapewnienia indywidualnego toku nauczania, jeśli nie czy można mówiąc kolokwialnie wyjść z tej sytuacji inną formą np. zapewniając naukę we własnym zakresie, przy uwzględnianiu zaliczeń w szkole, przy oczywistej znacznie niższej frekwencji niż wymaga tego statut szkoły?
4. Pytanie powiązane odnośnie praktyk, będących nieodłącznym elementem nauki w technikum.
Czy można się starać o okresowe zwolnienie z praktyk przy uwzględnieniu faktu, że ich większa część została już zaliczona.


Będę bardzo wdzięczny za odpowiedz na powyższe pytania i za każdą dodatkową informację wynikającą z waszej wiedzy, doświadczenia, bo jak sam już wspomniałem jest to dla mnie temat obcy.

Dziękuję i pozdrawiam
--
Krzysztof
Dejf_506 jest off-line  
07-04-2010, 20:12  
malutka26
Stały bywalec
 
malutka26 na Forum Prawnym
 
Posty: 3.250
Domyślnie RE: Uczenncia w ciąży, a indywidualne nauczanie ???

Zgodnie z art. 71b ust. 1a ustawy o systemie oświaty „indywidualnym nauczaniem
obejmuje się dzieci i młodzież, których stan zdrowia
uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły".
Ta forma nauczania przeznaczona jest dla uczniów poważnie chorych, z
ciężkimi urazami, po wypadkach, operacjach itp.
Upośledzenie umysłowe, wady wzroku, słuchu - nawet poważne, nie kwalifikują
dziecka do nauczania indywidualnego. Uczeń dotknięty
niepełnosprawnością może być nauczany indywidualnie tylko ze względu
na chorobę.
sam fakt iz uczennica jest w ciazy nie stanowi wiec powodu by konieczne bylo indywidualne nauczanie
malutka26 jest off-line  
08-04-2010, 19:00  
Caroline
Użytkownik
 
Posty: 255
Domyślnie RE: Uczenncia w ciąży, a indywidualne nauczanie ???

Zgadzam się, że sama ciąża nie jest powodem do indywidualnego nauczania. Sprawa ma się inaczej odnośnie ciąży zagrożonej, poświadczonej odpowiednimi zaświadczeniami od lekarza specjalisty, w których są wyraźne przesłanki do niemożliwości uczęszczania do szkoły na zajęcia (np. bezwzględne leżenie i ograniczenie do minimum wysiłku). Np. takim zaświadczeniem może być długotrwałe zwolnienie lekarskie. Na podstawie takiego zwolnienia lekarskiego można ubiegać się o indywidualny tok nauczania, a szkoła jest zobowiązana w tym momencie umożliwić dziewczynie naukę w dostosowanym trybie. Każdy człowiek ma prawo do nauki. Szczególnie osoba nieletnia ma wręcz obowiązek do nauki.
Caroline jest off-line  
08-04-2010, 20:32  
stom
Stały bywalec
 
Posty: 1.552
Domyślnie RE: Uczenncia w ciąży, a indywidualne nauczanie ???

Opisywany przypadek dotyczy osoby pełnoletniej nie objętej obowiązkiem szkolnym. Nie sądzę żeby szkoła w takim wypadku miała obowiązek przyznawania indywidualnego nauczania. "Obejmuje się dzieci i młodzież" a tu chodzi o osobę dorosłą. Przynajmniej formalnie dorosłą. Co nie znaczy że nie może przyznać. To zależy od podejścia organu prowadzącego szkołę.
stom jest off-line  
08-04-2010, 20:54  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Uczenncia w ciąży, a indywidualne nauczanie ???

Z moejgo doświadczenia w pracy w szkole mogę powiedzieć, iż orzeczenie stosownej poradni co do orzeczenia o indywidualnym nauczaniu uczennicy będącej w ciąży nie jest problemem.
To o czym napiszę dotyczy gimnazjów
Nie statuty szkół, lecz orzecznictwo poradni psychologiczno-pedagogicznych http://www.kuratorium.gda.pl/index.php?c=336&d=6952 (to wykaz uprawnionych poradni znajdujących się pod Kuratorium Oświaty w Gdańsku (bez problemów w szkole otrzyma się informację do stosownej placówki w danym mieście).
Tu o indywidualnym: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 września 2008 r. w sprawie sposobu i trybu organizowania indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży
Biuletyn Informacji Publicznej MEN
A tak już mniej prawnie. Radzę przejść się do lokalnej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i powiedzieć o sprawie. Jeśli zależy Państwu na nauczaniu indywidualnym dla córki, proszę o tym jasno powiedzieć (być może w szkole do której uczęszczałą córka jest pedagog, z którym warto się skonsultować).
Malutka, może i fakt, iż uczennica jest w ciąży nie jest podstawą do nauczania indywidualnego, ale mogę powiedzieć, że każda ciężarna uczennica w szkole w ktorej pracowałam takowe nauczanie miała (jeśli była taka jej wola i rodziców). Tak jak napisałam wcześniej Poradnie wielokrotnie idą na rękę rodzicom i uczniom.

Fakt, iż nauczaniem indywidualnym nie może zostać objęty uczeń pełnoletni prawdą nie jest.
 
08-04-2010, 22:49  
majka77
Stały bywalec
 
Posty: 8.101
Domyślnie RE: Uczenncia w ciąży, a indywidualne nauczanie ???

Zostało już tak niewiele nauki, a uczennica w ciąży może kontynuować naukę w szkole do której uczęszczała dotychczas. Skompletowanie dokumentów i oczekiwanie na termin orzeczeń w poradni psychologicznej może potrwać nawet do 3 tygodni. Dlatego trzeba szybko to załatwiać. W każdej szkole jest możliwość nauczania indywidualnego.
1. Z poradni należy pobrać druk który lekarz ( tu ginekolog) wypełnia, drugi druk to podanie o nauczanie indywidualne.
2. Z praktyk zostanie zwolniona i tu wystarczy zwolnienie lekarskie.
3. Nauczanie indywidualne może odbywać się w szkole lub w domu ucznia. Dlatego wypełniając dokumenty należy wyraźnie podać miejsce nauczania. Jeżeli w domu lekarz musi to również napisać.
4. Po otrzymaniu orzeczenia zanosi pan 2 egz. do szkoły i podanie ze wskazanym miejscem nauczania.
Powodzenia.
majka77 jest off-line  
09-04-2010, 13:36  
nasty88
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.435
Domyślnie RE: Uczenncia w ciąży, a indywidualne nauczanie ???

W klasie maturalnej.. nie kończy więc za 2 tygodnie szkoły?
nasty88 jest off-line  
09-04-2010, 23:24  
Caroline
Użytkownik
 
Posty: 255
Domyślnie RE: Uczenncia w ciąży, a indywidualne nauczanie ???

Nie traktujmy ciąży jak inwalidztwa. Jak ciąża nie jest zagrożona to niech dziewczyna chodzi do szkoły. Mi tu zwyczajnie zalatuje pójściem na łatwiznę z lenistwa.
Rozumiem, że ciąża bywa trudnym okresem- ból pleców, nóg, parcie na pęcherz, nudności, zawroty głowy, skoki ciśnienia. Ale z automatu nikt nie zabroni ciężarnej wyjść do toalety w trakcie zajęć czy jeść. Nie wolno robić z siebie ofiary losu przez ciążę- jest to coś normalnego, co czeka praktycznie prawie każdą kobietę. Jedynie trzeba bardzo dbać o siebie i maleństwo w łonie.
Koleżanka urodziła tuż przed maturą. Normalnie podeszła do niej. Była jedynie zwolniona z egzaminów ustnych- ale miała prawo do podejścia do części ustnej (zależało to od jej woli). Nie wiem jak to się ma do ciężarnych. Także w trakcie zaawansowanej ciąży uczęszczała na zajęcia ponieważ zależało jej na zdaniu matury i nie było przeciwwskazań od lekarza prowadzącego ciążę co do uczęszczania do szkoły.
Poza tym praktyki są odbywane w latach wcześniejszych a nie w klasie maturalnej- więc nie wiem jak to ma się mieć do sprawy ciężarnej maturzystki.
Każdemu przysługuje prawo do indywidualnego nauczania, nawet na studiach wyższych istnieje coś takiego jak IOS (Indywidualna Organizacja Studiów- dla osób przewlekle chorych, w tym ciąża zagrożona) i ITS (Indowidualny Tryb Studiowania- ale to nie ma nic do tej sprawy, ponieważ dotyczy to studentów wybitnie uzdolnionych, bądź studentów, którzy studiują dwa kierunki, których zajęcia odbywają się w sposób niemożliwy do pogodzenia ze sobą, np. w tym samym czasie odbywają się zajęcia dwóch przedmiotów obu kierunków i nic nie da uczęszczanie do innej grupy bo znowu kolidują ze sobą inne zajęcia, itp., itd.).
Caroline jest off-line  
23-02-2011, 11:46  
Barbara27
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Uczenncia w ciąży, a indywidualne nauczanie ???

przepraszam podepnę się pod wątek
czy można się ubiegać o indywidualne nauczanie w okresie połogu? pod koniec sierpnia moja kuzynka ma termin porodu od września rozpocznie ostatnią klasę czyli maturalną bardzo jej zależy na ukończeniu tej szkoły ale wiadomo będzie to za maleńkie dziecko aby zaraz po porodzie zostawić je w rękach rodziny zresztą nie każda babcia czy ciocia chce zająć się takim maleństwem do tego dochodzi także karmienie piersią. Pytała pedagoga w swojej szkole wychowawcy a także dyrekcji tej szkoły i wszyscy jednoznacznie powiedzieli żeby na to nie liczyła, czy mimi takiej odpowiedzi ustnej może jednak liczyć na indywidualną naukę? Bardzo proszę o dpowiedź
Barbara27 jest off-line  
23-02-2011, 15:38  
majka77
Stały bywalec
 
Posty: 8.101
Domyślnie RE: Uczenncia w ciąży, a indywidualne nauczanie ???

Barbara27 otwórz swój wątek bo na wątek z przed roku nikt nie udzieli informacji
majka77 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nauczanie indywidualne (odpowiedzi: 14) Witam. Także cierpię na chorobę zwana chronicznymi bólami głowy, która powoduje duże nieobecności i braki jeśli chodzi o...
§ Nauczanie indywidualne technikum (odpowiedzi: 1) Witam mam taki problem. W sierpniu miałem operację kolana (więzadła + odłamany fragment) We wrześniu miałem rehabilitację miesiąc 2 dni w tyg więc...
§ Nauczanie indywidualne (odpowiedzi: 5) Witam. Mam problem a mianowicie moja córka chodzi do 1 klasy gimnazjum od września i mówi że źle się tam czuje. Nie ma przyjaciół, ostatnio ze strony...
§ Nauczanie indywidualne? (odpowiedzi: 9) DZIEŃ DOBRY MOŻE KTOŚ MI POMOŻE !!! :D MOJA CÓRKA MA 16 LAT I URODZIŁA DZIECKO CHODZI DO SZKOŁY JEST UCZENNICĄ 3 KLASY GIMNAZJUM CÓRKA OD WRZEŚNIA...
§ Indywidualne Nauczanie (odpowiedzi: 5) Witam mam parę pytań na temat indywidualnego nauczania. 1. Czy jak poradnia psychologiczno-wychowawcza ze względów zdrowotnych pacjenta wyda...
§ Indywidualne Nauczanie (odpowiedzi: 2) Witam mam pytanie na temat indywidualnego nauczania, chodzi o listę godzin które przysługują na klasę. Moje dziecko chodzi do 6 klasy podstawowej i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:27.