Po sprawie rozwodowej - Forum Prawne

 

Po sprawie rozwodowej

Witam. Miesiąc temu odbyła się moja sprawa rozwodowa. Tak jak chciała była żona zostałem uznany winnym rozpadu małżeństwa(nie mam w związku z tym żadnych pretensji). Jak to bywa w takich przypadkach zostałem obarczony wszystkimi kosztami( ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
08-04-2010, 12:22  
pracownik555
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie Po sprawie rozwodowej

Witam.
Miesiąc temu odbyła się moja sprawa rozwodowa.
Tak jak chciała była żona zostałem uznany winnym rozpadu małżeństwa(nie mam w związku z tym żadnych pretensji).
Jak to bywa w takich przypadkach zostałem obarczony wszystkimi kosztami( a w tym temacie miało być zupełnie inaczej).
W związku z moją obecną sytuacją finansową , dużym problemem jest uregulowanie tej kwoty- nie mówiąc o innych zapewnieniach mojej byłej żony.
Proszę o podpowiedzenie mi w jaki sposób mogę spłacać( czy w ogóle jest taka możliwość) zasądzone mi koszta sądowe w ratach.
Dziękuję i pozdrawiam
pracownik555 jest off-line  
08-04-2010, 13:02  
gaius
Użytkownik
 
Posty: 251
Domyślnie RE: Po sprawie rozwodowej

Koszty sądowe może Pan spłacić w ratach składając stosowny wniosek do Prezesa Sądu dla którego jest Pan zobowiązany wniesc opłatę sadową. POWODZENIA !

Umarzanie, rozkładanie na raty i odraczanie terminu zapłaty należności sądowych
Zapłata należności Skarbu Państwa z tytułu nie uiszczonych kosztów sądowych oraz grzywien orzeczonych w postępowaniu cywilnym, zwanych dalej "należnościami sądowymi", może być umorzona, odroczona albo rozłożona na raty, jeżeli natychmiastowe ich ściągnięcie byłoby połączone z niewspółmiernymi trudnościami lub groziłoby dłużnikowi zbyt ciężkimi skutkami.
Zapłata należności sądowych może być na wniosek dłużnika rozłożona na raty lub odroczona na okres do dwóch lat, a w wyjątkowych wypadkach na okres do trzech lat. Niezapłacenie którejkolwiek raty w terminie powoduje natychmiastową wymagalność pozostałej części należności.
Rozłożenie na raty lub odroczenie terminu zapłaty może być cofnięte w razie stwierdzenia, że nie istnieją już okoliczności, które je uzasadniały.
Zapłata sumy niższej niż trzykrotna wysokość opłaty podstawowej nie może być rozłożona na raty.
Należności sądowe mogą być umorzone na wniosek dłużnika w części lub w całości, jeżeli dłużnik wykazał, że ze względu na swoją sytuację rodzinną, majątkową i wysokość dochodów nie jest w stanie ich uiścić, a ściągnięcie należności pociągnęłoby zbyt ciężkie skutki dla dłużnika lub jego rodziny. Do wniosku dłużnik powinien dołączyć oświadczenie, o którym mowa w art. 102 ust. 2.
Należności sądowe mogą być umorzone z urzędu w części lub w całości, jeżeli: egzekucja ich była bezskuteczna i ponowne jej wszczęcie w czasie późniejszym byłoby bezcelowe wszczęcie egzekucji okazało się niemożliwe albo byłoby bezcelowe wobec stwierdzenia, że suma uzyskana z egzekucji nie pokryłaby kosztów egzekucyjnych.
O rozłożeniu na raty, odroczeniu terminu spłaty lub umorzeniu należności sądowych orzeczonych w postępowaniu przed sądami powszechnymi oraz przed Sądem Najwyższym rozstrzyga ostatecznie prezes sądu właściwego do ściągnięcia należności.
Uprawnienia te przysługują również kierownikowi ośrodka zamiejscowego sądu lub przewodniczącemu wydziału zamiejscowego sądu.
Wnioski o rozłożenie na raty, odroczenie terminu spłaty lub umorzenie należności sądowych wnosi się do prezesa sądu właściwego do ściągnięcia należności.
Po rozpoznaniu wniosku o rozłożenie na raty, odroczenie lub umorzenie należności sądowych albo w razie wystąpienia okoliczności dających podstawę do wszczęcia postępowania o umorzenie należności sądowych z urzędu, prezes sądu wydaje stosowne zarządzenie.
Czynności w sprawach odroczenia lub rozłożenia na raty należności sądowych może - na zarządzenie prezesa sądu rejonowego lub okręgowego - wykonywać referendarz sądowy. Na zarządzenie referendarza przysługuje skarga do sądu.
Inne umorzenia, oraz informacje na temat rozkładania na raty i odraczanie terminu zapłaty uwzględnia Dz. U. Nr 167 poz. 1398.
gaius jest off-line  
08-04-2010, 13:05  
differend
Stały bywalec
 
differend na Forum Prawnym
 
Posty: 2.068
Domyślnie RE: Po sprawie rozwodowej

Proszę napisać do sądu pismo z prośbą o rozłożenie płatności na raty, w większości przypadków Sądy przychylają się do tego.
differend jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ dowody w sprawie rozwodowej (odpowiedzi: 10) Więc tak, dowody to: -Wydruki z maila -keylogger Jest tam ewidentnie opisane ze szczegółami co i jak. Czy to wystarczy aby wygrać sprawę?
§ dowody w sprawie rozwodowej (odpowiedzi: 7) Mąż ma wyrok za znęcanie się psychiczne i fizyczne,mamy też rozdzielność majątkową z powodu jego kredytów o których nie wiedziałam i nie korzystałam...
§ dowody w sprawie rozwodowej (odpowiedzi: 2) Witam, zamierzam złożyć pozew o rozwód z orzeczeniem o winie małżonka jednak obawiam się, że mam za mało dowodów, mianowicie posiadam zdjęcia męża...
§ Pełnomocnictwo w sprawie rozwodowej (odpowiedzi: 8) Czy można ustalić pełnomocnika do reprezentowania powódki przed sądem w sprawie rozwodowej? Moja siostra złożyła pozew o rozwód bez orzekania o...
§ Dowody w sprawie rozwodowej (odpowiedzi: 6) Witam serdecznie. Zawsze myslalem, ze mnie ten temat nigdy nie bedzie dotyczyl :( Mylilem sie jednak bardzo... Nie jestem juz w stanie zniesc...
§ zdjęcia w sprawie rozwodowej (odpowiedzi: 5) Kolejny problem Żona odeszła w 11/2009 w 12/2009 złożyła pozew o rozwód z mojej winy. Od tego czasu nie mamy żadnych kontaktów, jedynie z okazji...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:50.