Forum Prawne

Forum Prawne (http://forumprawne.org/index.php)
-   Prawo rodzinne i opiekuńcze (http://forumprawne.org/forumdisplay.php?f=30)
-   -   Odpowiedzialność drugiej żony za długi alimentacyjne. (http://forumprawne.org/showthread.php?t=120084)

saphir 07-07-2010 21:26

RE: Odpowiedzialność drugiej żony za długi alimentacyjne.
 
Cytat:

Napisał/a lidia2 (Post 662722)
Poza tym,żony panów z alimentami mogą zabezpieczyć interesy swoich dzieci też alimentami.

W takiej sytuacji pan musi mieć naprawdę sporo zaufania do swojej pani, lub też być w sytuacji bez wyjścia ;)

Do autorki wątku: Sąd do Twojego majątku nic nie ma, jednak czasami panowie chcąc ukryć swój własny majątek przepisują go na żonę. Wykazują wtedy minimalne dochody a tak naprawdę żyją na poziome. Dlatego też wysokość alimentów ustala się nie tylko na podstawie zarobków, ale i możliwości zarobkowych ojca. Mimo tego, że Sąd nie orzeka alimentów z Twojej kieszeni, to jednak Ty też je odczujesz tak czy inaczej.

magi13 09-07-2010 17:47

RE: Odpowiedzialność drugiej żony za długi alimentacyjne.
 
Cytat:

Napisał/a Grenada (Post 662074)
To co miałaś przed ślubem - jest Twoje
To co po ślubie kupisz za swoje pieniądze i na swoje nazwisko - jest Twoje
Twoje wynagrodzenie - jest Twoje
To, co przelejesz na WSPÓLNE konto - jest wspólne i może zostać zajęte przez komornika.

ad. 1. prawda
ad. 2. prawda pod warunkiem że pieniądze są sprzed ślubu, lub otrzymane w drodze dziedziczenia czy darowizny czyli są z majątku odrębnego
ad. 3 i 4. nie prawda - kodesk rodzinny i opiekuńczy
DZIAŁ III
MAŁŻEŃSKIE USTROJE MAJĄTKOWE(23)
Rozdział I.
Ustawowy ustrój majątkowy(24)
Art. 31. (25) § 1. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
§ 2. Do majątku wspólnego należą w szczególności:
1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,
3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

magi13 10-07-2010 11:38

RE: Odpowiedzialność drugiej żony za długi alimentacyjne.
 
dodam jeszcze odnosnie tematu owego wątku zgodnie z kodeskem RiO

Art. 144. § 1. Dziecko może żądać świadczeń alimentacyjnych od męża swojej matki, nie będącego jego ojcem, jeżeli odpowiada to zasadom współżycia społecznego. Takie samo uprawnienie przysługuje dziecku w stosunku do żony swego ojca, nie będącej jego matką.

(ale to po ślubie pod warunkiem iż z takim żądaniem wystąpi dziecko ze względu na brak alimentacji ze strony rodziców i najbliższych krewnych bo krewni w lini prostej zobowiązani są do tego w pierwszej kolejności, a sąd się do niego przychyli)

Andziula 10-07-2010 11:54

RE: Odpowiedzialność drugiej żony za długi alimentacyjne.
 
dla mnie coś jest nie tak... 2.500zł pensji a 1.800zł alimentów? a szanowny Pan z czego żyje? pod mostem? to jest paranoja polskich sądów - koszt utrzymania 1 dziecka wyliczono na 900zł a ojca, który musi pracować... 700zł? eee coś tu niedopowiedziane jest... czyżby ojciec nie miał kosztów własnych w postaci czynszu, prądu, gazu?

a jeżeli faktycznie tak wyglada wyrok sądu i uzasaddnieniem jest, że obecna żona ma utrzymywać swego męża alimenciarza - to ja bym zrobiła intercyze i wtedy taki obowiązek ze mnie by "zszedł"... wtedy mąż musiałby się utrzymać sam... szybciutko pobiegłby do sądu o obniżenie alimentów - dlaczego obciąża swoimi zobowiązaniami obecną partnerkę?? i nic z tym nie robi???? bez przesady.... tchnie wykorzystywaniem

magi13 10-07-2010 12:07

RE: Odpowiedzialność drugiej żony za długi alimentacyjne.
 
niestey Andziula wysokość alimentów ustalana jest przez sąd na podstawie możliwości zarobkowych zobowiązanego do alimentacji i uzsadnionych potrzeb dziecka....oczywiści alimentacja może być wykonywana poprzez osobiste starania i pewnie na tym bazuje matka wtedu większą część kosztów utrzymania dziecka ma zasądzane ojciec...ale jest opcja taka iż ojciec może wystąpić do sądu o uregulowanie widzeń z dziećmi na dość częste i wnieść sprawę do sądu o obniżenie alimentów i umożliwienie mu aliemntacji w postaci starań osobistych poprzez częstrze kontakty i zabieranie dzieci do siebie ( wtedy on utrzymuje dzieci podczas ich pobytu u siebie czym finansowo odciąża matkę). oczywiście tak to wygląda w teori i zgodnie z kodeksem RiO , gorzej jest wywalczyć to w praktyce..choć nie jest to niemożliwe


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:27.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.1 PL2 ©2009, Crawlability, Inc.