[cytat:18nwokn6]
Świadczenia rodzinne
Rzecznik o nieznanym ojcu dziecka
Dodatek dla samotnej matki, który zastępuje alimenty niezasądzone dlatego, że ojciec jest nieznany, rodzi sytuacje krzywdzące dla dziecka.
Tak stwierdził rzecznik praw obywatelskich po zbadaniu zgodności art. 12 i 11a ustawy o świadczeniach rodzinnych ze standardami ochrony praw dziecka. Rzecznik uważa, że w polskim prawie nie ma przepisów, które obligowałyby matkę dziecka pozamałżeńskiego do ustalenia ojcostwa.
Przepis bowiem nie tylko zakłada, że ojciec dziecka może być nieznany (np. niewykryty sprawca gwałtu), ale też pozostawia matce wybór, czy ma takim pozostać.
Rozwiązania tego nie zmienił zresztą obecny parlament, gdyż zwyciężyło stanowisko, że kobieta ma decydować o tym, iż chce wychowywać dziecko samotnie.
Rzecznik praw obywatelskich obawia się, że stałe i względnie wysokie świadczenie (co najmniej 170 zł) zachęci do stwarzania fałszywych sytuacji, by dodatek był wypłacany. A przecież to ojciec w pierwszej kolejności powinien być zobowiązany do łożenia na swoje potomstwo.
Rzecznik podkreślił, że następstwa tego przepisu nie zawsze będą miały wymiar finansowy, bo niektóre matki rzeczywiście wolą wychowywać dzieci same i nawet nie zwrócą się o pomoc do państwa, jednak takie sytuacje nie powinny być sztucznie kreowane przez ustawodawcę.
Prowadzi to bowiem do naruszenia standardów chroniących podstawowe prawa dziecka, które ma prawo znać oboje rodziców.
Agnieszka Rosa
[/cytat:18nwokn6]
http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wyd ... _a_14.html