Ubezwłasnowolnienie osoby starszej - Forum Prawne

 

Ubezwłasnowolnienie osoby starszej

Witam. Chciałabym prosić o pomoc w sprawie ubezwłasnowolnienia mamy. Jest to starsza osoba, z mocnymi zaburzeniami o podłożu demencyjnym. Kontakt z nią jest mocno utrudniony. Obecnie przebywa w domu opieki. Dwa tygodnie temu mama przewróciła ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
18-05-2010, 10:52  
kamilasta
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie Ubezwłasnowolnienie osoby starszej

Witam.
Chciałabym prosić o pomoc w sprawie ubezwłasnowolnienia mamy. Jest to starsza osoba, z mocnymi zaburzeniami o podłożu demencyjnym. Kontakt z nią jest mocno utrudniony. Obecnie przebywa w domu opieki.
Dwa tygodnie temu mama przewróciła się na tyle niefortunnie, że złamała szyjkę kości udowej. Ponieważ to złamanie leczy się wyłącznie operacyjnie, wymagana była jej zgoda na zabieg. W związku z zaburzeniem świadomości mamy, chirurg-ortopeda zalecił konsultację psychiatryczną i po jej przeprowadzeniu skierował sprawę do sądu - o wydanie zgody na przeprowadzenie operacji. Trwa to dość długo, narażając mamę na niepotrzebne cierpienia. Aby w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji, lekarz poradził mi przeprowadzenie ubezwłasnowolnienia. Pozwoliło by to na udzielenie natychmiastowej pomocy, bez konieczności czekania na rozstrzygnięcie sądu. Dodam, że jestem jedyną bliską osobą, mama od wielu lat jest wdową.
Proszę o informację w jaki sposób i z jaką dokumentacją powinnam rozpocząć tę procedurę. Będę wdzięczna za pomoc.
kamilasta jest off-line  
18-05-2010, 12:11  
majsterkowiczka
Użytkownik
 
Posty: 65
Domyślnie RE: Ubezwłasnowolnienie osoby starszej

Musisz złożyć wniosek do sądu o ubezwłasnowolnienie mamy. Taki wniosek składa się do sądu okręgowego miejsca zamieszkania osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie - czyli mamy.

Jeszcze przed rozprawą odbędzie się wysłuchanie mamy - powinno odbyć się w
obecności biegłego psychologa oraz – w zależności od stanu zdrowia osoby,
która ma być wysłuchana – biegłego lekarza psychiatry lub neurologa.

A dokumenty zależą od tego, na jakiej podstawie chcesz mamę ubezwłasnowolnić. Jeżeli choroba - zaświadczenia od odpowiedniego lekarza. I opisz całą sytuację i stan w jakim mama się znajduje.
majsterkowiczka jest off-line  
18-05-2010, 13:38  
kamilasta
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie RE: Ubezwłasnowolnienie osoby starszej

Dziękuję za odpowiedź.
Wprawdzie przeczytałam procedurę ubezwłasnowolnienia - w kodeksie postępowania cywilnego, ale mam pewne wątpliwości.
Czy wniosek składam w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania (obecnie dom opieki), czy zameldowania? Proszę również o wyjaśnienie terminu "ubezwłasnowolnienie częściowe". Proszę (tak na marginesie) o informację, jak długo trwa taka procedura. Z góry dziękuję za odpowiedź.
kamilasta jest off-line  
18-05-2010, 13:55  
rubbermaid
Stały bywalec
 
rubbermaid na Forum Prawnym
 
Posty: 5.134
Domyślnie RE: Ubezwłasnowolnienie osoby starszej

Przepis prawny:
Kodeks Cywilny
Art. 11. Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności.
Art. 12. Nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie.
Art. 13. § 1. Osoba, która ukończyła lat trzynaście, może być ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem.
§ 2. Dla ubezwłasnowolnionego całkowicie ustanawia się opiekę, chyba że pozostaje on jeszcze pod władzą rodzicielską.
Art. 14. § 1. Czynność prawna dokonana przez osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych, jest nieważna.
§ 2. Jednakże gdy osoba niezdolna do czynności prawnych zawarła umowę należącą do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego, umowa taka staje się ważna z chwilą jej wykonania, chyba że pociąga za sobą rażące pokrzywdzenie osoby niezdolnej do czynności prawnych.
Art. 15. Ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli lat trzynaście, oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo.
Art. 16. § 1. Osoba pełnoletnia może być ubezwłasnowolniona częściowo z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, jeżeli stan tej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, lecz potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw.
§ 2. Dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo ustanawia się kuratelę.

Przepis prawny:
Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy
Art. 175. Do opieki nad ubezwłasnowolnionym całkowicie stosuje się odpowiednio przepisy o opiece nad małoletnim z zachowaniem przepisów poniższych.
Art. 176. Jeżeli wzgląd na dobro pozostającego pod opieką nie stoi temu na przeszkodzie, opiekunem ubezwłasnowolnionego całkowicie powinien być ustanowiony przede wszystkim jego małżonek, a w braku tegoż - jego ojciec lub matka.
Art. 177. Opieka nad ubezwłasnowolnionym całkowicie ustaje z mocy prawa w razie uchylenia ubezwłasnowolnienia lub zmiany ubezwłasnowolnienia całkowitego na częściowe.
Art. 181. § 1. Kurator osoby ubezwłasnowolnionej częściowo jest powołany do jej reprezentowania i do zarządu jej majątkiem tylko wtedy, gdy sąd opiekuńczy tak postanowi.
§ 2. W razie uchylenia ubezwłasnowolnienia kuratela ustaje z mocy prawa.
rubbermaid jest off-line  
19-05-2010, 08:42  
majsterkowiczka
Użytkownik
 
Posty: 65
Domyślnie RE: Ubezwłasnowolnienie osoby starszej

W sądzie miejsca zamieszkania!
majsterkowiczka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ubezwłasnowolnienie osoby niebezpiecznej (odpowiedzi: 3) Witam , chciałbym na wstępie zaznaczyć że jestem nowy na tym forum nie jestem także prawnikiem dlatego nie widziałem do jakiego działu wpisać ten...
§ Ubezwłasnowolnienie osoby starszej (odpowiedzi: 1) Moja mama,po 70,jest bez meldunku i bez mieszkania.Co jej wynajmę jakieś mieszkanie czy pokój to za parę dni dostaje wymówienie gdyż wszędzie widzi...
§ ubezwłasnowolnienie osoby starszej (odpowiedzi: 6) witam, otóż mam problem rodzinny z dziadkiem a mianowice sprawa wygląda następująca, dziadek jest właścicielem domu działki etc, ale umowy medialne...
§ Ubezwłasnowolnienie starszej osoby. (odpowiedzi: 1) Witam, chciałbym prosić o poradę w sprawię mojego dziadka. Jest on starszą osobą i po śmierci swojej żony, a mojej babci zaczął dręczyć domowników - ...
§ Ubezwłasnowolnienie starszej osoby i przepisanie na siebie darowizny mieszkania (odpowiedzi: 3) Dzień Dobry, sprawa, którą chce poruszyć nadaje się już tylko do sądu, ale przed wyborem adwokata chciałam usłyszeć waszą opinię. Dziadek jest w...
§ ubezwłasnowolnienie starszej osoby (odpowiedzi: 1) -------------------------------------------------------------------------------- Witam. Mam pytanie i z góry dziękuje za odpowiedzi i pomoc. Mam...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:11.