Rodzina zastępcza a alimenty - Forum Prawne

 

Rodzina zastępcza a alimenty

Witam, prosiłbym o odpowiedź na moje pytanie: 1. dziecko jest w rodzinie zastępczej u swojej babci 2. ojciec płaci alimenty 430 zl/miesiac 3. matka dziecka ma zasądzone alimenty w wysokości 300 zł ale babcia twierdzi, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
18-06-2010, 08:04  
pytacz_
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie Rodzina zastępcza a alimenty

Witam, prosiłbym o odpowiedź na moje pytanie:
1. dziecko jest w rodzinie zastępczej u swojej babci
2. ojciec płaci alimenty 430 zl/miesiac
3. matka dziecka ma zasądzone alimenty w wysokości 300 zł ale babcia twierdzi, że matka przepadła bez śladu i nie ma możliwości ściągania od niej alimentów (babcia to matka w/w )
A teraz pytanie: czy dziecku przysługują w takiej sytuacji (oprócz pomocy z MOPS) jakieś dodatkowe świadczenia np. 170 zł z funduszu alimentacyjnego?
(babcia jest osobą samotnie wychowującą dziecko).
Bardzo proszę o odpowiedź jeśli ktoś wie.
Z góry dziękuję.
pytacz_ jest off-line  
18-06-2010, 08:49  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 24.487
Domyślnie RE: Rodzina zastępcza a alimenty

nie
Agnieszka3M jest off-line  
19-06-2010, 11:56  
pytacz_
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: Rodzina zastępcza a alimenty

Hmmm a wydawało mi się, że jak ściągalność alimentów jest zerowa to zaliczka się należy...Chyba, że nie dotyczy to rodzin zastępczych? Czy mam rację?
pytacz_ jest off-line  
19-06-2010, 12:10  
drizzt1223
Stały bywalec
 
Posty: 940
Domyślnie RE: Rodzina zastępcza a alimenty

Nie ma już zaliczki. Jest Fundusz alimentacyjny.
drizzt1223 jest off-line  
19-06-2010, 16:49  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 24.487
Domyślnie RE: Rodzina zastępcza a alimenty

nie należy się jezeli dziecko jest umieszczone w rodzinie zastępczej
Agnieszka3M jest off-line  
21-06-2010, 18:08  
pytacz_
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: Rodzina zastępcza a alimenty

Ok, w takim razie mam jeszcze dodatkowe pytanie: babcia jest rozwiedziona z dziadkiem więc czy nie może podać exmęża o alimenty na wnuczkę (żeby płacił zamiast biologicznej matki). To chyba możliwe w polskim prawie?
Proszę o info.
pytacz_ jest off-line  
21-06-2010, 19:05  
gaja268
Użytkownik
 
Posty: 146
Domyślnie RE: Rodzina zastępcza a alimenty

nie bardzo rozumiem...
dziecko jest w rodzinie zastępczej, któa otrzymuje związane z tym świadczenie. ponad to ma zasądzone alimenty od obojga rodziców, tyle, że z mamy ich sciągnąc nie mozna. Dlaczego ktoś jeszcze miałby byc zobowiązany do utrzymywania dziecka? przeciez ono nie jest w niedostatku...ma całkiem niezły standard zycia( a w kazdym bądź razie powinno mieć...)
gaja268 jest off-line  
21-08-2010, 00:44  
ewik774
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Rodzina zastępcza a alimenty

gaja268 z całym szacunkiem,ale chyba nie masz dziecka w rodzinie zastępczej.MOPS daje 800zł miesięcznie,wymaga odłożenia ok 150-200 zł /msc,i na dodatek chce by dziecko korzystało z uroków życia tzn zimowiska,kolonie,wczasy...a do tego szkoła plus jej koszty.Mam dziewczynę w rodzinie zastępczej i od stycznia była na zimowisku,na wczasach w szczawincy i na koloni nad morzem.W międzyczasie miała komuni...a pani Kurator przyszła w czerwcu i chciała zobaczyć rachunki na zakupy dla niej(paranoja!!!)
ewik774 jest off-line  
21-08-2010, 06:49  
gochka
Stały bywalec
 
Posty: 1.348
Domyślnie RE: Rodzina zastępcza a alimenty

ewik774 o czym Ty mówisz?! Ja byłam w rodzinie zastępczej u mojej "kochanej" cioci. 5 lat. Dostawała 800 zł z MOPS-u, 800 zł renty po mojej mamie i 300 zł alimentów od mojego ojca. Nie byłam ani razu na wakacjach, ani razu na feriach, ani nigdzie indziej. Chyba, że mnie ojciec zabrał. Ciocia wiecznie narzekała, że nie ma pieniędzy jak chciałam czasem na loda czy z wiekiem na co innego. Nie dostawałam żadnego kieszonkowego. Nie chciała mi nawet kupić biletu miesięcznego, żebym mogła dojeżdżać do szkoły, musiałam chodzić "z buta". Ubrania nosiłam po mojej kuzynce (jej córce). Dziwne, że mojej cioci nikt nie kontrolował.
gochka jest off-line  
21-08-2010, 07:41  
gaja268
Użytkownik
 
Posty: 146
Domyślnie RE: Rodzina zastępcza a alimenty

Z całym szacunkiem- mam troje dzieci w rodzinie zastepczej. Dzieci wymagających rehabilitacji, reedukacji, leczenia specjalistycznego w tym psychiatrycznego.
Nikt nie może wymagac od Was odłożenia jakiejkolwiek kwoty miesięcznie- jest to niezgodne z prawem. To jest "świadczenie na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka"- odkładać z niego nie macie obowiązku.
Co do zimowiska, kolonii itp- rodzina zastępcza jest rodziną i dziecko w niej umieszczone podlega takim samym ekonomicznym ograniczeniom jak każde inne przebywające w rodzinie naturalnej. macie obowiązek dołożyć wszelkich starań, aby zaspokoić potrzeby dziecka, ale jeśli nie jesteście w stanie posłać go np. i na zimowisko i na kolonie, to posyłacie tylko na kolonie.
Nasze dzieci(równiez biologiczne) wyjeżdzają tylko na kolonię/obóz i całą rodzina jedziemy na turnus rehabilitacyjny(chyba, że nie mamy środków...). Przy czym, żeby wyjazd był możliwy- szukamy sponsorów, pomocy fundacji itp.

goshka- jeśli miałaś rentę po mamie 800zł to MOPS zmniejszył kwotę na Twoje utrzymanie w rz o połowę...co absolutnie cioci nie usprawiedliwia.
gaja268 jest off-line  
21-08-2010, 09:25  
gochka
Stały bywalec
 
Posty: 1.348
Domyślnie RE: Rodzina zastępcza a alimenty

Cytat:
Napisał/a gaja268 Zobacz post

goshka- jeśli miałaś rentę po mamie 800zł to MOPS zmniejszył kwotę na Twoje utrzymanie w rz o połowę...co absolutnie cioci nie usprawiedliwia.
Tak, masz rację. Rozpędziłam się z pisaniem
gochka jest off-line  
05-04-2011, 13:44  
danyboy
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie RE: Rodzina zastępcza a alimenty

Witam,

Chciałbym odświeżyć wątek.

Mamy podobny problem jak autorka wątku.

Sytuacja wygląda tak:

Dziecko od urodzenia (ma w tej chwili 11 lat) mieszka z mamą i z jej rodzicami.
Mama jest poważnie chora.
Ja jestem ojcem dziecka, mieszkam dość daleko, oboje z mamą mamy pełnię praw rodzicielskich.
Po przemyśleniu wszystkich za i przeciw uznaliśmy że dziecko powinno nadal mieszkać z dziadkami i mamą.
Dziadkowie są dobrze sytuowani, jest to normalna rodzina, dziecko uczęszcza do szkoły, nie ma z nim problemów wychowawczych.

Chcemy prawnie zabezpieczyć dziecko przed ew. zakusami MOPS (ze względu na to że mama jest chora). Zastanawiamy się nad ustanowieniem dziadków rodziną zastępczą.

Mam w związku z tym kilka pytań :

1. Czy sąd może uznać że dziadkowie nie nadają się na rodzinę zastępczą i jeżeli tak to czym to grozi ? Czy może się tak zdarzyć że przez to dziecko trafi do zakładu opieki lub innej rodziny zastępczej ?

2. Czy ustanowienie rodziny zastępczej powoduje ograniczenie lub zabranie praw do dziecka rodzicom ?

3. Jak to jest z ponoszeniem kosztów utrzymania dziecka. Ja mam zasądzone alimenty na dziecko, które płacę regularnie. Jeżeli dobrze interpretuję ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z 8 lipca 1999 r.w sprawie rodzin zastępczych (Dz. U. nr 63, poz. 713) :

"§ 20. 1. Rodzice, których dzieci przebywają w rodzinie zastępczej, ponoszą odpłatność, ustaloną w decyzji przez starostę właściwego dla miejsca zamieszkania rodziny zastępczej, do wysokości miesięcznej pomocy pieniężnej otrzymywanej na dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej.

2. Od ponoszenia odpłatności, o której mowa w ust. 1, są zwolnieni rodzice uiszczający, na mocy orzeczenia sądu, alimenty na dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej."

to w związku z tym, że mam zasądzone alimenty, jestem zwolniony od ponoszenia odpłatności. Czy to znaczy że MOPS nie będzie ode mnie ściągał pieniędzy ? Czy nie wygląda to tak że MOPS będzie mi rósł jakiś dług o którym dowiem się po jakimś czasie ?

Co z pieniędzmi jakie na utrzymanie dziecka będzie musiała łożyć mama dziecka. Ona nie ma zasądzonych alimentów. Nie ma też dochodów. Czy w związku z tym MOPS będzie próbował ściągać od niej jakieś pieniądze ?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
danyboy jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rodzina zastępcza i alimenty (odpowiedzi: 8) Córka jest umieszczona w rodzinie zastępczej u swojej babci. Czy jeżeli babcia dziecka wystąpi o alimenty od ojca dziecka to ma prawo je...
§ Rodzina zastępcza a alimenty (odpowiedzi: 1) jeśli rozwiodą się małżonkowie tworzący wcześniej rodzinę zastępczą dla nieletniego dziecka,to czy małżonek dalej wychowujący to dziecko już samotnie...
§ alimenty a babka dziecka jako rodzina zastępcza?? (odpowiedzi: 8) Wita. Mój znajomy płaci alimenty 170zl. co miesiąc i w sądzie jest zaznaczone że płaci dobrowolnie. Dziecko jest w rodzinie zastępczej u babki od...
§ Alimenty - Rodzina zastępcza (odpowiedzi: 1) Witam, chciałbym się dowiedzieć czy nadal mogę starać się o alimenty tudzież zasiłek z tytuły bycia w rodzinie zastępczej. Cofnijmy się jednak w...
§ rodzina zastępcza, świadczenia, alimenty, 18 lat (odpowiedzi: 1) Dzień dobry! Od roku 2009 jestem w rodzinie zastępczej u rodziców mojej mamy. Mama ma ograniczone prawa rodzicielskie, natomiast ojciec nie ma ich...
§ Rodzina zastępcza a alimenty ... (odpowiedzi: 3) Babcia została ustanowiona opiekunem wnuków i otrzymuje jako rodzina zastępcza kwotę comiesięczną na wnuka. Gdyż dwie wnuczki są już pełnoletnie i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:11.