w jaki sposób rodzic/opiekun dziecka może dysponować pieniędzmi dziecka? - Forum Prawne

 

w jaki sposób rodzic/opiekun dziecka może dysponować pieniędzmi dziecka?

Zwracam się z takim pytaniem gdyż matka mojego dziecka "przejęła" pieniądze córeczki pochodzące z prezentów pierwszo-komunijnych (około 1800 zł) i nie chce mi wyjaśnić ani dziecku na co wydała te pieniądze.Policja twierdzi że nie jest ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
20-06-2010, 17:17  
jacekp1
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie w jaki sposób rodzic/opiekun dziecka może dysponować pieniędzmi dziecka?

Zwracam się z takim pytaniem gdyż matka mojego dziecka "przejęła" pieniądze córeczki pochodzące z prezentów pierwszo-komunijnych (około 1800 zł) i nie chce mi wyjaśnić ani dziecku na co wydała te pieniądze.Policja twierdzi że nie jest to przywłaszczenie gdyż opiekun ma prawo dysponować pieniędzmi dziecka ,wydaje mi sie jednak że powinny byc jakieś granice lub zapis określający warunki dysponowania tymi pieniędzmi.Dodam też że nie było jeszcze żadnego wyroku określającego opiekę nad dzieckeim na rzecz matki czy też mnie ,nie mam również ograniczonych praw więc formalnie mam takie samo prawo przynajmniej do tego aby wiedzieć gdzie sie podziały te pieniądze prawda? Czy ktoś wie jak wymusić zwrot tych pieniędzy tak aby córka mogła z nich skorzystać?A także jak ustrzec córkę w przyszłości przed takim zawoalowanym okradaniem?
jacekp1 jest off-line  
20-06-2010, 21:12  
zlosnica6
Przyjaciel forum
 
Posty: 476
Domyślnie RE: w jaki sposób rodzic/opiekun dziecka może dysponować pieniędzmi dziecka?

A powiedz mi jacekp1 w jaki sposób organizowane było przyjęcie Komunijne? Tzn. chodzi mi o to jak w kwestii finansowej było to rozwiązane?
zlosnica6 jest off-line  
20-06-2010, 21:40  
jacekp1
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: w jaki sposób rodzic/opiekun dziecka może dysponować pieniędzmi dziecka?

ja zakupiłem prezent (laptopa jesli to istotne) wziąłem na siebie opłaty u księdza,fotograf itd oraz odzież dla dziecka na te okazję,niestety na samej komunii nie byłem(pobyt w szpitalu)ale było to raczej skromne przyjęcie w domu matki z udziałem dziadków i rodziców chrzestnych
żeby było jasne ,uważam że ani ja ani matka nie mamy prawa wydać tych pieniędzy na potrzeby inne niż potrzeby dziecka,ja nawet nie mam najmniejszego zamiaru brać ich do ręki,ale to był prezent więc powinny być wydane zgodnie z wolą córki myślę ,oczywiście w granicach rozsądku
a tak przy okazji zastanawiam się czy jeśli rodzic ,czy to ojciec czy matka wyda pieniądze na alkohol,imprezy czy jakieś inne egoistyczne cele też będzie to ok w świetle prawa ?
jacekp1 jest off-line  
20-06-2010, 22:06  
zlosnica6
Przyjaciel forum
 
Posty: 476
Domyślnie RE: w jaki sposób rodzic/opiekun dziecka może dysponować pieniędzmi dziecka?

Nie wiem , może się mylę, ale czytając Twoje wcześniejsze wypowiedzi na forum Jacku mam wrażenie, że po prostu... próbujesz znaleźć COKOLWIEK, żeby tą matkę pogrążyć. Ja sobie zdaję sprawę, że kobiety potrafią po rozstaniu być wredne , mściwe i w ogóle okropne, ale tutaj chyba role się lekko obróciły. We wcześniejszych postach pisałeś"(przykładowo:córka jest przygotowywana do 1-ej Komunii Św.,chciałem udać się z nią do osoby odpowiedzialnej za zamówienie strojów komunijnych tak jak ma to miejsce z innymi dziećmi i matka odmawia umożliwienia mi tego a nie będę dziecka "porywał z ulicy" bo na pewno ona sama tego nie chce."...a teraz piszesz że za wszystko praktycznie zapłaciłeś Ty..
A druga sprawa .. jeśli byłeś ok w stosunku do wszystkich domowników.. to wydaję mi się że sąd nie zasądziłby TYLKO dwóch weekendów w m-cu...Sam napisałeś że sąd" kazał się wam dogadać"- więc czemu to się nie zmieniło? Jeśli jest jak piszesz to walcz o te widzenia w tygodniu. A poza tym piszesz też że wiesz że dziecko jest zaniedbywane( chciałeś nawet niebieską kartę zakładać) a potem piszesz że nie chcesz dziecka brać do siebie( w sensie walczyć o zamieszkanie córki u Ciebie) bo nie chcesz żeby miała traumatyczne przeżycia Więc co jest dla Ciebie ważniejsze?
I na koniec.. ja wiem że to Cię boli, ale może gdybyś przestał tej swojej ex ze wszystkiego robić problemy to może i normalnie by z Tobą pogadała o kasie z Komunii? Wiem ,że jako matka.. mimo wszystko chyba miała prawo wziąć te pieniądze- fakt że lepiej dla dziecka by było, żeby te pieniądze były wpłacone gdzieś na konto i sobie spokojnie leżały.. ale może faktycznie były potrzebne do "życia"? Może dziecko jednak wyraziło zgodę na to? Ale im bardziej negatywnie Ty jesteś do matki nastawiony, tym częściej dziecko będzie działało na "dwa fronty". Tobie mówiło to co chcesz usłyszeć i mamie to samo..
zlosnica6 jest off-line  
20-06-2010, 23:24  
jacekp1
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: w jaki sposób rodzic/opiekun dziecka może dysponować pieniędzmi dziecka?

pisząc że nie chcę zabierac córki do siebie miałem na myśli zabranie jej bez wyroku sądu ( takie niby legalne ale nie do końca ,wiadomo jak to jest:policja,scysje i tu możliwa była trauma)a nie jej pobyt u mnie na stałe ,bo na ten jak najbardziej jestem pozytywnie nastawiony, nie bedę też wnikał co do grosza w wydatki komunijne bo to jest dla dziecka i my mamy koszta jako rodzice a dziecko ma swoje podarunki i wara nam od tego,jeśli dajesz jakiemuś dziecku w rodzinie prezent to dajesz dla niego czy dla matki?ale spokojnie...może masz troche racji tylko że córka zrezygnowala z prezentów typu rower,rolki etc .i poprosiła aby dali jej pieniążki (z wyjątkiem prezentu odemnie)zaplanowała wstepnie na co je wyda a ja ją zapewniałem że nikt nie ma prawa tych pieniędzy ukraść,a matka za przeproszeniem jeśli potrzebuje na życie to niech może uda się każdego ranka w poszukiwaniu pracy zamiast spać w najlepsze ...nie znasz całej sprawy więc trudno abys mnie zrozumiała ale zgodzę się z Toba że emocjonalne reakcje tylko szkodzą a nie pomagają
tak więc czy ktoś wie jak to wygląda z punktu widzenia prawa bo z tego co się dowiedziałem to owszem,rodzice decyduja na co będą wydawane pieniądze ale w porozumieniu (w granicach zdrowego rozsądku) i w pierwszej kolejności na potrzeby dziecka...
wracając jeszcze na hwilę do mojej "sprawy":właśnie w tym miesiącu opłaciłem dziecku kolonię i nie powiedziałem żeby wzięła na ten cel swoje pieniądze ,bo uważam że od tego ma rodziców tak jak i od tego aby zapracowali na jedzenie itd.a prezenty to część dzieciństwa i własna matka nie powinna jej tego pozbawiać tym bardziej żę przez okres 4 lat ponad nie dała dziecku nic ani na mikołaja ani na urodziny...
w każdym bądz razie ja się zadłużam a druga strona ...
dzieki za odpowiedz ,trochę racji jak wspomniałem może i jest w tym co piszesz ale mnie interesuje jak to sie mówi "aspekt prawny " samego dysponowania pieniędzmi a nie tego jak sie rodzice dogadują,gdybyśmy byli nadal parą a nie po rozstaniu zareagowałbym tak samo ,no ale może to ja postępuje niewłaściwie ,może najlepiej przestać dawać sie wykorzystywać i ograniczyć się tylko do płacenia alimentów tak jak to robi wielu "ojców",wtedy dopiero szanowne panie miały by za co na mnie psy wieszać nieprawdaż?
nie chcę być złośliwy,chce tylko się dowiedzieć jak to wszystko wygląda w świetle prawa ot co
jacekp1 jest off-line  
20-06-2010, 23:47  
differend
Stały bywalec
 
differend na Forum Prawnym
 
Posty: 2.068
Domyślnie RE: w jaki sposób rodzic/opiekun dziecka może dysponować pieniędzmi dziecka?

w jakims stopniu jest to majatek dziecka, ale raczej trudno byłoby ci to udowodnić..
a swoja drogą ....rownież uważam, ze pieniądze z komunii powinny byc dla dziecka, w zeszłym roku miał ja mój syn... i tak, jak twoja była "wzięłam sobie" te pieniądze, gdyż przygotowanie finansowe komunii i przyjęcia pochłonęło sporo środków. jednak uzgodniłam z synem iż jego wymarzony prezent (chciał swój upatrzony komputer), dostanie pod koniec wakacji, jak będziemy robic w domu przemeblowanie. Dostał we wrześniu. Niestety byłam zmuszona w maju wziąć te jego pieniądze na bieżące opłaty, po prostu mi zabrakło.
differend jest off-line  
21-06-2010, 07:37  
jacekp1
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: w jaki sposób rodzic/opiekun dziecka może dysponować pieniędzmi dziecka?

ale w końcowym efekcie pieniądze zostały wykorzystane na potrzeby dziecka i co ważne nie zraniłaś dziecka w żaden sposób uzgadniając to z nim.Ja niestety obawiam się że mój dzieciak w spoób delikatny pieniędzy nie odzyska .
Złośnica6 piszesz też: druga sprawa ".. jeśli byłeś ok w stosunku do wszystkich domowników.. to wydaję mi się że sąd nie zasądziłby TYLKO dwóch weekendów w m-cu."
Napiszę tylko że z żadną osobą poza mną i matką sąd nie rozmawiał,nie posiłkował się żadnym wywiadem środowiskowym itp.,a cała sprawa trwała raptem 15 min.
Może i mój stosunek do matki jest negatywny ale trudno "lubić"osobę która doprowadza do niedożywienia Twojej pociechy ,nie idzie z dzieckiem do lekarza gdy żali się na jakiś ból a na dodatek jest agresywna gdy np.dziecko przeszkadza jej w graniu w internecie.Sytuacja nie jest typowa a ja nie jestem robotem ,mam swoje emocje tak jak i dziecko ...
jacekp1 jest off-line  
21-06-2010, 09:01  
zlosnica6
Przyjaciel forum
 
Posty: 476
Domyślnie RE: w jaki sposób rodzic/opiekun dziecka może dysponować pieniędzmi dziecka?

jacku nie denerwuj się bo ja tylko pytałam na podstawie Twoich wcześniejszych postów o różne sytuacje z życia wzięte Wiem,że Ciebie zachowanie matki bulwersuje.. ale jak dla mnie- co też wspomniałeś wcześniej- z jej strony są to ewidentne zaniedbywania córki. To wszystko o czym piszesz... to dużo dowodów na to, żeby ta córka faktycznie była z Tobą.Więc w tym życzę Ci powodzenia.
Pytałam o te wydatki bo dokładnie tak jak differend "pożyczyłam" od syna te pieniądze z Komunii-za jego zgodą. I dlatego zastanawiałam się czy w przypadku twojej córki nie było tak samo... I raczej nie masz na to żadnych podstaw prawnych żeby z niej wymusić choćby wiadomość co z nimi zrobiła.
zlosnica6 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rodzic na L4 bez ubezpieczenia co z ubezpieczeniem dziecka (odpowiedzi: 4) Witam. Moja mama jest od dłuższego czasu na L4. W trakcie zwolnienia została zwolniona i nie ma już opłacanego ubezpieczenia. Jednak w czasie...
§ rodzic dziecka (odpowiedzi: 8) Witam. Chcę założyć sprawę ojcu mojego dziecka w sądzie. Nie mam adresu jego aktualnego miejsca pobytu,ostatni mi znany to adres zameldowania u jego...
§ W jaki sposób mogę dopisać ojca do aktu urodzenia naszego dziecka urodzonego w UK? (odpowiedzi: 1) Witam. Mam pytanie. Mój partner obecnie przebywa a ZK w Polsce. 3 tygodnie temu urodzilo nam sie dziecko, w zwiazku z nagłą śmiercią członka rodziny...
§ O czym informować ojca dziecka i w jaki sposób??? (odpowiedzi: 7) Witam Mam pytanie czy mam obowiązek jako matka 15letniej córki informować ojca dziecka o jej wyjazdach dot. zielonej szkoły za którą ja płacę. W...
§ W jaki sposób prawny możemy odciąć się od ojca biologicznego mojego dziecka? (odpowiedzi: 1) Witam, mam bardzo duży problem, który stał się ostatnimi czasy bardzo uciążliwy dla mojej rodziny. Jestem prześladowana przez biologicznego ojca...
§ Który rodzic ma prawo do dziecka ? (odpowiedzi: 2) Witam mam krótkie i zwięzłe pytanie . Jezeli mata dziecka ma 16 lat a ojciec skonczone 18 kto ma prawa do dziecka jezeli nie mają slubu . Jeszcze raz...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:54.