utrudnianie widzen z dzieckiem - Forum Prawne

 

utrudnianie widzen z dzieckiem

Po rozwodzie Sad okreslil miejsce pobytu dzieci przy matce. Przez okolo roku nie bylo wiekszych problemow poza tym, ze byla zona zalozyla sprawe o ustalenie kontaktow z dziecmi. Dzieci odwiedzam dwa razy w tygodniu i ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:

  • § Kontakty z synem- egzekwowanie...
    Witam Wszystkich, Na cześć pytań znalazłem odpowiedz na forum ale mój przypadek jest zawiły i zależy mi na...
  • § Własność w drodze darowizny....
    Witam. Dziadek podarował wnuczkowi mieszkanie aktem notar. ale bez żadnej wzmianki w akcie o opiece. Wnuk się...
  • § Uchylenie alimentow
    Witam, za kilka dni mam przesłuchanie w sprawie zniesienia obowiązku alimentacyjnego przez ojca i chciałbym się...

Odpowiedz
 
22-06-2010, 16:02  
Yashi
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie utrudnianie widzen z dzieckiem

Po rozwodzie Sad okreslil miejsce pobytu dzieci przy matce. Przez okolo roku nie bylo wiekszych problemow poza tym, ze byla zona zalozyla sprawe o ustalenie kontaktow z dziecmi. Dzieci odwiedzam dwa razy w tygodniu i co drugi wekend. Obecnie zona, ktora od rozwodu mieszka z konkubentem zalozyla sprawe o ustalenie kontaktow z dziecmi poza miejscem ich zamieszkania. Twierdzi, ze przychodzac do domu (zdarza sie to bardzo rzadko) robie jej awantury, co ma zly wplyw na psychike dzieci. Nigdy taka sytuacja nie miala miejsca, ale swiadkow poza jej konkubentem na to nie ma. Mlodsze dziecko czesto choruje, wiec moze zdarzyc sie tak, ze zona ciagle bedzie twierdzila, ze dzieci sa chore, wiec nie moge ich zabrac poza mieszkanie a do mieszkania wstepu nie bede mial. Moja byla jest pielegniarka w przychodni wiec zaswiadczenie ze dziecko jest chore nie jest dla niej zadnym problemem.
1. Czy Sad ma prawo zakazac mi odwiedzania corek w ich miejscu zamieszkania??
2. Czy mam napisac pismo procesowe wyjasniajace Sadowi moje watpliwosci i brak zgody na wniosek zony co do zakazu odwiedzania dzieci w domu ??
3. Sedzia odroczyla sprawe bezterminowo, wiec czy takie pismo mam dostarczyc do Sadu na nastepna wyznaczona rozprawe czy moze zlozyc w sekretariacie wtedy kiedy jeszcze nie bedzie daty nastepnego posiedzenia.
Yashi jest off-line  
22-06-2010, 17:21  
rubbermaid
Stały bywalec
 
rubbermaid na Forum Prawnym
 
Posty: 5.134
Domyślnie RE: utrudnianie widzen z dzieckiem

1. Tak. Sąd może określić sposób wykonywania kontaktów.
2. Po co? Chodzi Ci o dzieci, czy o żonę?
3. Jak to? Macie orzeczony rozwód, czy jesteście w trakcie postępowania?
rubbermaid jest off-line  
22-06-2010, 17:32  
Yashi
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: utrudnianie widzen z dzieckiem

1 Czyli rozumiem ze Sad moze zakazac mi widywac sie z dziecmi w domu. Zastanawiam sie tylko a jakiej podstawie. Bo czy klamstwa mojej bylej sa podstwa do takiego ograniczenia kontaktow?? Jakich argumentow uzyc, zebym mogl sie widywac z dziecmi podczas choroby??
2. Chodzi mi o to zeby zona nie przeszkadzala mi w widywaniu sie z dziecmi. Pal ja licho z jej kochankiem bo to juz mnie na dzien dzisiejszy nie obchodzi. Ona zlozyla na ostatniej rozprawie pismo procesowe w ktorym żąda zebym przestal odwiedzac dzieci w domu, wiec chce rownie pismem procesowym przedstawic swoje żądania.
3. Rozwod jest orzeczony. W ciagu roku od rozwodu moja byla po raz piaty zaklada kolejna sprawe. Dwa razy o alimenty a trzy razy o moje widzenia sie z dziecmi. Za kazdym razem bardziej ograniczajac te widzenia. Czekam tylko kiedy wystapi o to zebym wogole nie ogladal dzieci. Ale jesli za przyzwoleniem Sadu nie bede mial wstepu do mieszkania podczas choroby dziecka to pewnie dzieci bede widzial raz na rok.
Yashi jest off-line  
22-06-2010, 20:11  
rubbermaid
Stały bywalec
 
rubbermaid na Forum Prawnym
 
Posty: 5.134
Domyślnie RE: utrudnianie widzen z dzieckiem

Cytat:
Napisał/a Yashi Zobacz post
Zastanawiam sie tylko a jakiej podstawie.
art 113 kro
rubbermaid jest off-line  
22-06-2010, 20:18  
Yashi
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: utrudnianie widzen z dzieckiem

art 113 dotyczy rodzicow pozbawionych wladzy rodzicielskiej, a ja ani nie jestem pozbawiony tej wladzy ani nie mam jej ograniczonej. Nie rozumiem wiec dlaczego przytoczyles ten artukul.....
Yashi jest off-line  
22-06-2010, 21:46  
rubbermaid
Stały bywalec
 
rubbermaid na Forum Prawnym
 
Posty: 5.134
Domyślnie RE: utrudnianie widzen z dzieckiem

Warto zapoznać się ze znowelizowaną wersją kro.
Art 113 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 22 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. w całości dotyczy kontaktów z dzieckiem.
Przepis prawny:
Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy
Oddział 3
Kontakty z dzieckiem
Art. 113. § 1. Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.
§ 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.
Art. 1131. § 1. Jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia; w braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy.
§ 2. Przepisy § 1 stosuje się odpowiednio, jeżeli dziecko nie przebywa u żadnego z rodziców, a pieczę nad nim sprawuje opiekun lub gdy zostało umieszczone w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej.
Art. 1132. § 1. Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy ograniczy utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem.
§ 2. Sąd opiekuńczy może w szczególności:
1) zakazać spotykania się z dzieckiem,
2) zakazać zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu,
3) zezwolić na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd,
4) ograniczyć kontakty do określonych sposobów porozumiewania się na odległość,
5) zakazać porozumiewania się na odległość.
Art. 1133. Jeżeli utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem poważnie zagraża dobru dziecka lub je narusza, sąd zakaże ich utrzymywania.
Art. 1134. Sąd opiekuńczy, orzekając w sprawie kontaktów z dzieckiem, może zobowiązać rodziców do określonego postępowania, w szczególności skierować ich do placówek lub specjalistów zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub świadczących rodzinie inną stosowną pomoc z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń.
Art. 1135. Sąd opiekuńczy może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów, jeżeli wymaga tego dobro dziecka.
Art. 1136. Przepisy niniejszego oddziału stosuje się odpowiednio do kontaktów rodzeństwa, dziadków, powinowatych w linii prostej, a także innych osób, jeżeli sprawowały one przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem.
rubbermaid jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ utrudnianie widzen przez matke dziecka (odpowiedzi: 3) Witam Od roku czasu sadze sie o widzenia z moja corka mam ustalone zabezpieczenie widzen lecz matka dziecka ich nieprzestrzega ani nie wpuszcza...
§ prawo do widzen z dzieckiem (odpowiedzi: 3) Ojciec mojej 15 miesięcznej córeczki został pozbawiony władzy rodzicielskiej ,już w trzecim miesiącu jej zycia.Teraz przebywa w zakładzie karnym...
§ utrudnianie widzen a sytacja dziecka (odpowiedzi: 4) witam mam pytanko jestem rok po prawomocnym rozwodzie a prawie 3 lata nie jestem z była żona stosuje sie do wyroku spotykam z ...
§ ponowne utrudnianie widzen-pytanie (odpowiedzi: 4) Witam mam pytanie pozywałem ostatnio była żone do sądu rodzinnego o utrudnianie widzen , niestety zamiast poprawy jeszcze wieksze ...
§ uregolowanie widzen z dzieckiem (odpowiedzi: 1) Witam po 3 latach mojego zwiazku ktory nie byl zwienczony slubem.rozstalismy sie . Mam 3 latnia coreczke. Moja konkubina pozwala mi sie widywac z...
§ Wzor pozwu o utrudnianie widzen z dzieckiem (odpowiedzi: 4) Witam. Kilka miesiecy temu mialem sprawe o ustalenie widzen z dzieckiem. Doszlo do ugody (w dwa dni odbieram dziecko z przedszkola i jestem z nim...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:44.