podział majątku-chyba trudne - Forum Prawne

 

podział majątku-chyba trudne

Witam. Na początek wielkie dzięki za "forum prawne" wprawdzie nie opisywałem swojego rozwodu ale przekopałem wiele postów i dzięki temu pozew przeciwko mnie o rozwód zakończył się winą powódki!!! . Rok po rozwodzie złożyłem wniosek ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
04-07-2010, 20:04  
jacekdo
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie podział majątku-chyba trudne

Witam.
Na początek wielkie dzięki za "forum prawne" wprawdzie nie opisywałem swojego rozwodu ale przekopałem wiele postów i dzięki temu pozew przeciwko mnie o rozwód zakończył się winą powódki!!! . Rok po rozwodzie złożyłem wniosek o podział majątku.
Do podziału autko golf III r.93, vectra r.96 dom 140 tyś. zakupiony razem w czasie trwania związku.
oraz {dom z zabudowaniami gosp.200tyś. ziemia 17ha. które dostaliśmy jako darowizna od teściów do majątku wspólnego-zaznaczone w akcie notarialnym}
We wniosku wyznaczyłem podział -dom mniejszej wartości dla mnie i minimalnie mniejsza połowa ziemi (tak są położone działki aczkolwiek cena ziemi jest na korzyść ex), auto większej wartości choć nieznacznie ok. 2tyś dla mnie to taxi i jest mi potrzebne do roboty. Różnica w proponowanym podziale na korzyść ex ok. 47tyś. Chciałem to zrobić szybko i bezboleśnie.
Na pierwszej sprawie 02,07,2010 ex nie pojawiła się (choroba) tylko złożyła pismo iż żąda nierównego podziału gdyż twierdzi, że nie przyczyniałem się do powstawania majątku.
Małżeństwo trwało 13 lat Mam ok. 2 lat gdzie nie mogę udokumentować zarobków (wtedy była moda na "prace dorywcze" ) choć są i lata gdzie moje zarobki sięgały średniej krajowej na papierze a w rzeczywistości były dużo wyższe. (mam wykształcenie zawodowe). Dostaliśmy również nieruchomość od moich dziadków do majątku wspólnego którą spieniężyliśmy wspólnie.
Solą w oku ex jest podział darowizny teściów ale to nie ja potraktowałem małżeństwo jak kontrakt.
Jeszcze jedna ważna sprawa otóż ex spłaca (tak mi sie wydaję) kredyty ok. 1200/miesiąc - jeszcze przez 1,5 roku-choć krzywda jej sie z tego tytułu nie może dziać bo bierze dopłaty do ziemi które pokrywają wartość rat oraz nieformalnie zarządza majątkiem bez mojej zgody-nieformalnie wydzierżawia je szwagrowi co też pewnie nieświadomie zeznała na sprawie rozwodowej.
I teraz kilka pytań:
1. czy muszę się obawiać nierównego podziału z tytułu iż nie mogę udokumentować 2 lat pracy?
2. czy w trakcie trwania przewodu sądowego mogę wnioskować o zmianę podziału -bo zastanawiam się czy odpuścić znaczną różnice "mniejszej połowy"-jak na to może zareagować sąd?
3. Czy to, że darowizna jest od jej rodziców może mieć wpływ na podział-(była aktem notarialnym do majątku wspólnego)
4. Jak sąd może sie zachować odnośnie kredytu który spłaca ex i czy weźmie pod uwagę to, że ex zarządza majątkiem i pobiera również korzyści w postaci dopłat bezpośrednich które zaspokajają spłatę rat.
5. Co zrobić ze szwagrem który mając świadomość, że ziemia jest również moją własnością wykorzystuje ją bez mojej zgody-może należało by wytoczyć proces przeciwko szwagrowi o zwrot korzyści jakie uzyskał z tego tytułu-choć mi się wydaje, że to jest po prostu kradzież- (dodam tylko iż jego zona straszne rzeczy wyciągnęła przeciwko mnie na spr. rozwodowej).

Pewnie dalsze pytania powstaną później.
Dzięki za poświęcenie czasu i podpowiedzi.
Pozdrawiam.
jacekdo jest off-line  
04-07-2010, 21:24  
Carmen
Użytkownik
 
Posty: 291
Domyślnie RE: podział majątku-chyba trudne

1) Nie sądzę, żeby akurat 2 lata z 13 miały arcywielki wpływ - liczy się bowiem, jak w trakcie trwania małżeństwa kształtowały się zarobki Pana i żony - czyje były wyższe, czy miał Pan większy wkład w pomnażanie majątku dorobkowego, czy to Pan podejmował się dodatkowych obowiązków, w stylu: przykręcić gniazdko, położyć nową podłogę, pomalować ściany, naprawić kran, czy to może żona miała większy wkład w pomnażanie owego majątku, a jeśli tak, czy zdoła to udowodnić - czytaj: czy ma faktury z 13 lat, rachunki, paseczki z wypłaty, etc.

2) Reakcji sądu nikt tu nie przewidzi. być może uzna on za abstrakcyjne pojęcie mniejszej i większej połowy a może przychyli się do rozwiązania, jakie zasugeruje Pan - i oczywiście podczas trwania przewodu sądowego może Pan wnioskować o zmianę żądań

3) Nie. Liczy się tylko fakt, że została poczyniona z zastrzeżeniem 'do majątku wspólnego'.

4) Na pewno sąd weźmie pod uwagę to, że była żona spłaca kredyt, jak również to, że pobiera korzyści w postaci dopłat bezpośrednich.

5) Nie kradzież, a bezprawne naruszenie posiadania. Sąd orzeka o przywróceniu stanu poprzedniego i zaniechaniu naruszeń, a osoba dokonująca naruszenia dodatkowo ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą.
Carmen jest off-line  
14-08-2010, 12:44  
jacekdo
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: podział majątku-chyba trudne

Witam.
Już po drugiej sprawie.
uczestniczka kwestionuje mój wkład w pomnażanie majątku wnioskując o podział 80%-20%. No cóż jest z adwokatem.
Ewidentnie zaniża wartość majątku który ewentualnie ma jej przypaść a odwrotnie zawyża. ponadto zeznała iż kredyty spłacane w trakcie małżeństwa były spłacane tylko przez nią z jej majątku odrębnego oczywiście tak nie było.
Moje pytanie:
1. Czy mogę wystąpić do sądu ażeby sąd zobowiązał ją do przedstawienia jakich kolwiek dowodów potwierdzających, że pracowała i ile zarabiała? -czy pisać wniosek do sądu w tym temacie? to chyba powinna być podstawa?
2, najprawdopodobniej będzie wycena nieruchomości-kto za to płaci i w jaki sposób ? opłata musi być wniesiona przed czynnością czy po? Są szanse na zwolnienie z takiej opłaty?
3. Spłata kredytów w trakcie małżeństwa była z jej konta-czy sąd uzna że to ona płaciła z majatku odrębnego? chociaż nie zarabiała tyle żeby sama to płacić po prostu były to nasze środki.

Takie pytanka na początek.
Dzieki za poświęcony czas.
Jacek
jacekdo jest off-line  
20-08-2010, 13:06  
jacekdo
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: podział majątku-chyba trudne

Może z innej beczki. Ex wzięła adwokata. Mnie nie stać-czy mogę wnioskować o adwokata z urzędu?
Nie mam też pieniążków na wycenę nieruchomości jej adwokat twierdzi że to ok. 10tyś i chyba będę musiał sie zgodzić na zaproponowane przez nią wyceny.
Raczej święty spokój nie ma ceny
jacekdo jest off-line  
20-08-2010, 13:14  
differend
Stały bywalec
 
differend na Forum Prawnym
 
Posty: 2.067
Domyślnie RE: podział majątku-chyba trudne

oczywiście wnioskować o adwokata możesz, co do reszty nie podpowiadam, nie znam się.
differend jest off-line  
21-08-2010, 08:02  
Andziula
Stały bywalec
 
Andziula na Forum Prawnym
 
Posty: 1.080
Domyślnie RE: podział majątku-chyba trudne

Cytat:
Napisał/a jacekdo Zobacz post
Moje pytanie:
1. Czy mogę wystąpić do sądu ażeby sąd zobowiązał ją do przedstawienia jakich kolwiek dowodów potwierdzających, że pracowała i ile zarabiała? -czy pisać wniosek do sądu w tym temacie? to chyba powinna być podstawa?
2, najprawdopodobniej będzie wycena nieruchomości-kto za to płaci i w jaki sposób ? opłata musi być wniesiona przed czynnością czy po? Są szanse na zwolnienie z takiej opłaty?
3. Spłata kredytów w trakcie małżeństwa była z jej konta-czy sąd uzna że to ona płaciła z majatku odrębnego? chociaż nie zarabiała tyle żeby sama to płacić po prostu były to nasze środki.
Zaczynajac od poczatku:
w małżenstwie bez intercyzy nie ma znaczenia kto ile zarabia - wszystko jest wspolne - cały doroboek równo po 50%. Przy podziale majątku nie jest istotne kto ile zarabia, bo dzieli sie majątek wspolny to co posiadacie. To ze nie możesz udokumentowac 2 lat pracy moze mieć jedynie niewielki wpływ na nierówny podzial majątku przez sad - ale wcale nie musi - i napewno nie bedzie to podział 20 do 80% na korzysc/niekorzysc jednej czy drugiej strony -bez obaw.
Sad nakaże wycene nieruchomości, jeżeli was nie stac - moze zlecic to ekspertom a koszty poniesiecie wy oboje.
Kazda spłata kredytów obojetnie z czyjego konta - uznawana bedzie jako wasza spłata wspólna - bo nie było intercyzy.
Adwokat może sobie rzucac kwotami wyceny jak chce - to i tak niczego nie wnosi gdyz sa odrebne przepisy regulujace kwote wyceny jaka moze wziasc osoba uprawniona do wyceny nieruchomosci. Jezeli zona zaplaci za wycene - Ty bedziesz zobligowany do zwrotu w wysokosci 50% jej nakladow na wycene nieruchomosci. Nikt kwoty za wycene zawyzyc nie moze, bo takie usługi sa uregulowane ustawowo - poczytaj sobie o opłatach notarialnych i wycenach. Oni biorą % od wartosci mienia - ale wszedzie jest zapis - nie wiecej niz..... z tych opłat nikt was nie zwolni gdyz posiadacie majatek, ktory mozna spieniezyc aby uregulowac wasze zobowiazania.
Andziula jest off-line  
21-08-2010, 17:53  
jacekdo
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: podział majątku-chyba trudne

Dzięki. W piątek sprawa. Będę walczył.
jacekdo jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zabezpieczenie majątkowe po rozwodzie na sprawie o podział majątku wspólnego (odpowiedzi: 1) mam pytanie jestem po rozwodzie toczy sie spraw o podział majątku sad wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym dla obu stron w kwocie dość...
§ podział majątku po rozwodzie, nakłady na majątek wspólny i wychowanie dzieci (odpowiedzi: 3) W październiku 2013 roku rozwiodłam się z mężem po 31 latach małżeństwa, na mój wniosek i niestety bez orzekania o winie. Mówię ‘niestety’, bo...
§ Podział opłat za mieszkanie a chyba 2 rodziny? (odpowiedzi: 18) Witam, mam pytanie w imieniu znajomej dlatego nie znam wszystkich szczegółów: mieszkanie komunalne ok. 54m2 zamieszkują no właśnie 2 rodziny czy 5...
§ Podział majątku po rozwodzie, bezprawna wyprzedaż majątku wspólnego? (odpowiedzi: 2) Witam. Postaram się streszczać, choć nie będzie to proste. Fakty: Ok. 20 lat temu moja mama sprzedała mieszkanie w blokach, po czym przekazała...
§ Rozwód podział ugodowy podział majątku bez udziału sądu (odpowiedzi: 4) Witam. Dzisiaj z zona złożylismy pozew o rozwód za porozumieniem stron żeby już sad nie dochodził co jak i dlaczego poniewaz nie posiadamy dzieci i...
§ Rozwód podział ugodowy podział majątku bez udziału sądu (odpowiedzi: 2) witam mam takie pytanie. Trzy lata po ślubie kupiliśmy mieszkanie od ojczyma mojego męża z tym że mąż w akcie notarialnym zapisał je na siebie z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:33.