Ślub z 17-latką - Forum Prawne

 

Ślub z 17-latką

Witam! Mam pytanie odnośnie ślubu z niepełnoletnią dziewczyną. Wiem, że według przepisów chłopak musi mieć skończone 18 lat, a dziewczyna 16. Wiem też, że dziewczyna w takim wypadku musi mieć zezwolenie od rodziców podpisane w ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Zamknięty temat
 
24-09-2007, 17:36  
anka1551
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie Ślub z 17-latką

Witam! Mam pytanie odnośnie ślubu z niepełnoletnią dziewczyną. Wiem, że według przepisów chłopak musi mieć skończone 18 lat, a dziewczyna 16. Wiem też, że dziewczyna w takim wypadku musi mieć zezwolenie od rodziców podpisane w sądzie. Ale jeżeli rodzice nie wyrażają zgody, to czy jest inna możliwość uzyskania takiego zezwolenia? Na przykład przez sąd rodzinny? W naszym przypadku jest tak, że narzeczony będzie miał 21 lat a ja 17. Bardzo nam zależy na tym ślubie, ponieważ jesteśmy ze sobą już bardzo długo, a teraz narzeczony poszedł do szkoły wojskowej i po wszystkich egzaminach będzie miał pracę 300km ode mnie. Stwierdziliśmy, że to nie ma sensu tak na odległość. Dlatego bardzo proszę o szybką odpowiedź i pomoc w tej sprawie i z góry dziękuję.
anka1551 jest off-line  
24-09-2007, 18:08  
Maciek23
Użytkownik
 
Posty: 146
Domyślnie

Zgoda rodziców nie ma znaczenia. Kobiecie, która ukończyła 16 lat, zezwolenia na zawarcie małżeństwa udziela sąd opiekuńczy na jej wniosek. Muszą istnieć ku temu ważne powody, a z okoliczności powinno wynikać, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny.
Maciek23 jest off-line  
24-09-2007, 18:54  
anka1551
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie

Czyli, jak dobrze rozumiem, jak pójdę do sądu z narzeczonym, to nic rodzice nie będą musieli podpisywać ani nic w tym stylu, tak? I czy muszę w takim przypadku przechodzić jakieś badania psychologiczne, że jestem gotowa do takiego związku? Chciałabym mieć pewność co do tej sytuacji. I czy w mojej sytuacji bardziej sąd opiekuńczy byłby na tak czy na nie? Bo narzeczony będzie miał już za rok pracę i będzie mógł spokojnie mnie utrzymać. Szkołę miałabym skończyć tam. Moim zdaniem to małżeństwo przyniosłoby wiele korzyści dla nas. Ja mogłabym się spokojnie uczyć, wiedząc, że niedługo go zobaczę i nie będę tęsknić i się zamartwiać, a on mógłby iść spokojnie do pracy, wiedząc, że ja jestem na miejscu, i że nic mi nie grozi. Czy takie argumenty by wystarczyły?
anka1551 jest off-line  
24-09-2007, 20:03  
anka1551
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie

Proszę Was, pomóżcie! Czy składając taki wniosek trzeba składać jakieś opłaty? I jak długo trwa rozpatrzenie takiego wniosku? Czytałam też, że na rozprawie MUSZA być rodzice. Czyli jak to jest? Bo nie chcę też, żeby tak było, że z narzeczonym składamy wniosek o rozpatrzenie tej sprawy, a tu nagle moi rodzice dostają wezwanie... Bardzo proszę o pomoc i o odpowiedzi na moje pytania w poprzednim poście
anka1551 jest off-line  
24-09-2007, 20:04  
Nauzicaa
Przyjaciel forum
 
Nauzicaa na Forum Prawnym
 
Posty: 4.316
Domyślnie

Rodzice nie będą musieli nic podpisywać, ale sąd zapewne wysłucha osoby bliskie obu stron. Co do wyniku postępowania trudno powiedzieć, typowym przykładem, w którym zgoda jest udzielana jest ciąża. Co do was: co to znaczy długo? Rozumiem, że celem wzięcia ślubu byłoby zamieszkanie z obecnym narzeczonym po skończeniu przez niego szkoły, ale rozumiem, że dopiero za rok?
Nauzicaa jest off-line  
24-09-2007, 20:23  
anka1551
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie

Tak, oczywiście, że za rok. Znaczy znamy się 8 lat. Cały czas utrzymywaliśmy ze sobą kontakt, ale oficjalnie uznaliśmy siebie parą dopiero 8 miesięcy temu, chociaż miłość połączyła nas duużo wcześniej. Dzieci planujemy po skończeniu mojej szkoły, więc ciąża w tym wypadku odpada. O to chodzi, że najpierw chcielibyśmy zalegalizować nasz związek, a dopiero potem mieć dzieci... Czyli rozumiem, że szanse na udzielenie tej zgody są nikłe, tak? Nawet za rok?
anka1551 jest off-line  
24-09-2007, 21:26  
Pasqud
Moderator w spoczynku
 
Pasqud na Forum Prawnym
 
Posty: 3.396
Domyślnie

Za rok nikt nie będzie pani udzialał pozwolenia. Mając 18 lat może PAni wyjść za mąż. A teraz to szkoda zachodu ponieważ nie dość że nie ma ważnych przyczyn dla sądu to jeszcze wszystkie procedury potrwają tyle że już będzie pani miała prawie te 18 lat.
Pasqud jest off-line  
25-09-2007, 15:51  
anka1551
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie

Tu zostałam źle zrozumiana, bo ja mam 16 lat, a dopiero w przyszłym roku będę miała 17. I dlatego próbujemy z narzeczonym się wszystkiego dowiedzieć, żeby potem nie było zaskoczenia. Naprawdę bardzo nam na tym ślubie zależy, ale specjalnie nie będziemy zmieniać swoich postanowień (chodzi o dzieci), żeby wziąć ślub. Każdy chce skończyć swoją szkołę. Nie wiem jeszcze, jakie powody można by podać w takiej sprawie. Kochamy się i to jest chyba najważniejsze. Przynajmniej moim zdaniem. Ja po prostu prędzej w domu zwariuję. I czy może pomóc to, że np. w chwili, gdy już byśmy brali ślub, ja będę miała rocznikowo 18 lat? I taka drobna prośba. Czy ktoś posiada wzór takiego wniosku do sądu?
anka1551 jest off-line  
25-09-2007, 16:44  
Nauzicaa
Przyjaciel forum
 
Nauzicaa na Forum Prawnym
 
Posty: 4.316
Domyślnie

omyłkowo podwójnie się wysłało
Nauzicaa jest off-line  
25-09-2007, 16:45  
Nauzicaa
Przyjaciel forum
 
Nauzicaa na Forum Prawnym
 
Posty: 4.316
Domyślnie

Anka: podobnie jak Pasqud uważam, że podane powody raczej nie zostaną przez sąd uznane za wystarczające, a w szczególności już argument, że się kochacie, a ty nie możesz wytrzymać w domu.

Jeżeli mimo wszystko chcesz złożyć ten wniosek, to tu omówiono jego treść:
http://www.gazetapodatnika.pl/artykuly/ ... -a_582.htm
Nauzicaa jest off-line  
25-09-2007, 17:17  
anka1551
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie

Czyli jak dobrze rozumiem ostatnią odpowiedź, nawet gdyby była zgoda rodziców, to i tak pozwolenia sądowego nie dostanę, tak?
anka1551 jest off-line  
25-09-2007, 18:01  
Nauzicaa
Przyjaciel forum
 
Nauzicaa na Forum Prawnym
 
Posty: 4.316
Domyślnie

Anno, nikt tu nie będzie prorokował ani zgadywał, jakie będzie rozstrzygnięcie sądów. Ja i Pasqud wyraziliśmy własne zdania, iż przedstawione powody nie są wystarczającego.

Jak rozstrzygnie sąd w Twojej sprawie, nie wiem i nie będę zgadywać.
Nauzicaa jest off-line  
25-09-2007, 19:23  
Pasqud
Moderator w spoczynku
 
Pasqud na Forum Prawnym
 
Posty: 3.396
Domyślnie

Nawet zajście w ciążę nie jest jednoznaczne z tym, że sąd wyda taką zgodę. Więc może się okazać, że będziesz miała dziecko a na ślub i tak trzeba będzie czekać.
Jeżeli się kochacie to co zmieni ten czas, co zmieni ślub. Szczególnie że rozsądnie chcesz pierw edukację zakończyć nim na dzieci się zdecydujesz.
Pasqud jest off-line  
25-11-2009, 16:52  
uczciwy_gosc
Użytkownik
 
Posty: 189
Domyślnie RE: Ślub z 17-latką

Cytat:
... a tym bardziej że za rok możesz go przestać kochać oraz on Ciebie...
A co ten post napisany po dwóch latach od poprzedniego w tym temacie wnosi do wątku ?

Ostatni raz proszę grzeczniej. Posty o takim poziomie pasują na naszym forum co najwyżej do Hydeparku.
Gdyby Twoje niestosowne uwagi skierowane były pod innym - nie moim adresem - zareagował bym inaczej. A tak tylko kolejna prośba.
Pamietaj, że jesteś naszym gościem.
EOT
uczciwy_gosc jest off-line  
28-11-2009, 13:27  
michupocichu
Moderator
 
michupocichu na Forum Prawnym
 
Posty: 2.058
Domyślnie RE: Ślub z 17-latką

uczciwy gosc - odświeżasz wątek po ponad dwóch latach, nic nie wnosisz do tematu
Po co ?
Zaśmiecasz tylko forum taki postami.
Ostrzegam
michupocichu jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czat z 13-latką (odpowiedzi: 2) Witam, zwracam się tutaj o jakieś wytłumaczenie lub rady mojej okropnej sytuacji, ktora nie daje mi spac po nocach. Mianowicie, pisalem sobie kiedys...
§ Alimenty na 32 latkę (odpowiedzi: 15) Witam czy mogę podać tatę o alimenty w wieku 32 lat wcześniej nie podawalam taty o alimenty bo byłam w stanie się sama utrzymać, lecz w zeszłym roku...
§ Sex z 15-latką (odpowiedzi: 8) Witam mam problem 15-latka zaciągnęła mnie do łózka ( w listopadzie tego roku będzie miała 16 lat), rodzice jej grożą mi że będę siedział w...
§ Mieszkanie z 17-latką (odpowiedzi: 18) Witam, Mam pytanie. W kwietniu moja dziewczyna skończy 18 lat. Jesteśmy ze sobą ponad 2 lata i jesteśmy pewni swoich uczuć. Jej rodzice nigdy mnie...
§ Sex z 16 latką (odpowiedzi: 11) Witam, Otóż mam dziwny przypadek. Poznałem laske na czacie, rozmawialismy duzo na skype oraz na GG. Doszło do spotkania i stracila ze mna...
§ ślub z 17-latką (odpowiedzi: 2) Witam mam pytanie chciałbym wziąć ślub z siedemnastoletnią dziewczyną. Jesteśmy ze sobą już od dawna w związku i w końcu chcielibyśmy sie pobrać...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:31.