Podwyżka alimentów przez pełnoletnie dziecko - Forum Prawne

 

Podwyżka alimentów przez pełnoletnie dziecko

Witam serdecznie Mam 19 lat. Moja mama ma zasądzone alimenty na czwórkę dzieci ( po 300 zł na każde). Obecnie nie mieszkam z mamą. Jestem w ciąży i mieszkam z narzeczonym BEZ ZAMELDOWANIA. Nie stać ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
11-08-2010, 17:29  
PATYSIULA
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Podwyżka alimentów przez pełnoletnie dziecko

Witam serdecznie
Mam 19 lat. Moja mama ma zasądzone alimenty na czwórkę dzieci ( po 300 zł na każde). Obecnie nie mieszkam z mamą. Jestem w ciąży i mieszkam z narzeczonym BEZ ZAMELDOWANIA. Nie stać nas na ślub i nie wiem czy będę wiązać z nim plany na przyszłośc.
300 ZŁ które dostaje od ojca to marne grosze, które nie starczają nawet na jedzenie przez cały miesiąc..a gdzie tu mówic o ubraniach, srodkach czystości itp. Ponad to zapisałam się do szkoły policealnej i chce się dalej uczyć w trybie wieczorowym.
Odrazu wpomnę także ze jestem zapisana w Urzędzie pracy jako bezrobotna i do tej pory nie przedłożono mi zadnej oferty pracy czy stażu. Szukałam pracy na własną rękę ale bez skutku i nie jestem się w stanie samodzielnie utrzymac.
Mój ojciec jest przeciętnym człowiekiem pod względem finansowym ale mimo to jego warunki mieszkalne przwyższają przeciętne dlatego stac by go było by mi płacic wyższe alimenty.

Moje pytania brzmią następująco: czy w związku z moją zaistniałą sytuacją mam jakąś realną szansę że otrzymam podwyżkę alimentów, mimo że mieszkam z narzeczonym? Czy to że się uczę wieczorowo ma jakiś wpływ na wypłacanie alimentów?
PATYSIULA jest off-line  
11-08-2010, 20:45  
abcde.fgh
Użytkownik
 
Posty: 161
Domyślnie RE: Podwyżka alimentów przez pełnoletnie dziecko

Fakt że jesteś w ciąży ma się nijak do podniesienia alimentów. Twój ojciec płaci alimenty na Ciebie, a Twoje dziecko to sprawa tylko Twoja i jego ojca. Na was ciąży obowiązek utrzymania go. Może warto było się zastanowić wcześniej.
"Nie stać nas na ślub" - no bez przesady. Nie słyszałam jeszcze, żeby kościół odmówił sakramentu z braku pieniędzy. No ale jak się chce mieć wesele to już inna sprawa.
abcde.fgh jest off-line  
11-08-2010, 21:00  
bu-bu81
Stały bywalec
 
bu-bu81 na Forum Prawnym
 
Posty: 596
Domyślnie RE: Podwyżka alimentów przez pełnoletnie dziecko

To racja twoja ciąża to nie problem twojego taty tylko wspólny twój i twojego partnera .

abcde.fgh to nie forum porad rodzinnych i życiowych wiec wyluzuj !

Wracając do tematu nie chce cie straszyć ale jeśli twój ojciec się dowie ze podnosisz alimenty i udowodni w sadzie ze żyjesz w nieformalnym związku (konkubinacie -wspólny garnuszek wraz z wybrankiem twojego serca ) możesz stracić te 300zl na dobre i nie pomoże nawet to ze zapisałaś się do szkoły wieczorowej .
bu-bu81 jest off-line  
11-08-2010, 21:01  
taki tam
Stały bywalec
 
Posty: 732
Domyślnie RE: Podwyżka alimentów przez pełnoletnie dziecko

...i nie wiem czy będę wiązać z nim plany na przyszłośc. ...

To jak bedziesz miała 40 lat i następnego partnera z którym "nie wiadomo czy będziesz wiązać plany na przyszłość"też podasz ojca o podwyżkę alimentów.
Pomyśl że Twojego ojca już może wtedy nie będzie.
Litości!!! Młodzi ludzie,opamiętajcie się!

Nikt z nas nie korzysta z tego forum żeby go oceniano,toteż nie staram się tego robić,myslę jednak że w dwudziestym pierwszym wieku ciąża to decyzja świadoma.
taki tam jest off-line  
11-08-2010, 21:38  
majka51
Stały bywalec
 
Posty: 1.826
Domyślnie RE: Podwyżka alimentów przez pełnoletnie dziecko

Jeśli znajdujesz się w niedostatku, możesz wnosić o alimenty. Tylko zauważ że nie tylko ojciec jest zobowiązany Ci pomóc, matka też.

Mam ochotę napisać to co osoby wyżej, ale jako że to forum prawne, a nie forum porad dla młodych nieodpowiedzialnych...
majka51 jest off-line  
11-08-2010, 22:24  
PATYSIULA
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Podwyżka alimentów przez pełnoletnie dziecko

No coż.. liczyłam że nie będziecie mnie oceniać tylko doradzicie mi w kwestii prawnej i poradzicie jakie są moje realne szanse że od ojca który przez całe życie miał głęboko gdzieś swoje dzieci uzyskam podwyżkę alimentów w obecnej sytuacji
Co do wypowiedzi że i ojciec i matka są odpowiedzialni za dzieci. ok. ale to mój ojciec ma sądownie zasądzone alimenty.
To że mieszkam z narze3czonym to tylko dlatego by odciązyć moją mamę która przez swoje długi ledwo wiąże koniec z końcem , ale nie oszukujmy się ze mi bez pracy tez łatwo nie jest a nie siedze z założonymi rękami.
Dziecko nie było akrat planowanym i świadomym krokiem..jednakże pensja mojego narzeczonego ledwo starcza na rachunki i jego długi.. ja mam tylko alimenty...nic innego teraz mi nie pozostało..wiec to moja jedyna deska ratunku..
To w odniesieniu do tych mądrych co lepiej mieli w życiu i mieli odrobinę więcej szczęścia..
A do tych co potrafią ocenić moje realne szanse i wszelkie zaistniałe fakty jakie dotyczą mojej sprawy nadal apeluję o pomoc.. bo nie chciałabym jeszcze dodatkowo stracic i tą kwotę która przysługuje mi z tytułu kontynuacji edukacji do 25 roku zycia czyli obecnych alimentów...
z Góry dziękuję...
PATYSIULA jest off-line  
11-08-2010, 22:38  
Grenada
Stały bywalec
 
Posty: 3.470
Domyślnie RE: Podwyżka alimentów przez pełnoletnie dziecko

Cytat:
Napisał/a PATYSIULA Zobacz post
kwotę która przysługuje mi z tytułu kontynuacji edukacji do 25 roku zycia czyli obecnych alimentów...
Nie ma takiego przepisu.
Jeśli poszłabyś do szkoły wieczorowej (dla teoretycznie pracujących), miałabyś kłopot z utrzymaniem alimentów NA SIEBIE.
Jeśli poszłabyś na dzienne studia - nie byłoby mowy o uchyleniu tego obowiązku wobec ojca.
Jeśli wiesz, że ojciec dobrze zarabia - możesz zaryzykować. Nikt nie ZMNIEJSZY ci alimentów, JEŚLI OJCIEC NIE WYSTAPI Z TAKIM WNIOSKIEM NA ROZPRAWIE.
Jeśli zarabia słabo i płaci na 4 dzieci - ja bym nie ryzykowała.
Grenada jest off-line  
11-08-2010, 22:46  
PATYSIULA
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Podwyżka alimentów przez pełnoletnie dziecko

Grenada:
No coż.. wiem, że inni z jego zarobkami płacą tez na czwórkę dzieci dużo więcej..także mogłabym zaryzykować..
Na dzienne studia mimo wszystko też potrzebne są pieniądze.. dojazdy, mieszkanie.. a ja w dodatku bedę miała dziecko także tą opcję muszę wykluczyć zwłascza ze mnie na to nie stac.. a muszę sobie jakoś poradzic...
Dzis byłam u komornika.. powiedział mi że ojciec ma obowiązek płacić mi alimenty dopuki się uczę i nie mogę się sama utrzymać..ale sama wiesz jakie wystąpiły okoliczności w moim życiu.. w związku z tym iż jest to takie skomplikowane proszę was o pomoc..i dziękuję za wartościową odpowiedź.
PATYSIULA jest off-line  
12-08-2010, 07:30  
majka51
Stały bywalec
 
Posty: 1.826
Domyślnie RE: Podwyżka alimentów przez pełnoletnie dziecko

Tylko że jest ryzyko że jak pójdziesz do sądu po podwyżkę, to tatuś się może "obrazić" i wystąpić o zniesienie obowiązku alimentacyjnego w ogóle i bardzo możliwe że zostanie on zniesiony, jako że będziesz się uczyła wieczorowo, a więc teoretycznie będziesz mogła podjąć pracę. Ty wtedy będziesz mogła użyć argumentu, że pozostajesz w niedostatku, co da jakieś szanse na utrzymanie obowiązku alimentacyjnego. Tylko że jeśli pozostajesz w niedostatku, to obowiązek pomóc Ci mają oboje Twoi rodzice, nie tylko ojciec, więc argument, że utrzymujesz się tylko z tych 300 zł od ojca odpada - możesz usłyszeć, że powinnaś też wystąpić o alimenty od matki (chyba że pomaga Ci w jakiś inny sposób, a nie ma możliwości pomóc finansowo). Argument z tym że jesteś w ciąży tez niezbyt przekonywający. Obowiązek pomóc Twojemu konkubentowi jeśli i on pozostaje w niedostatku ma jego rodzina, nie Twój ojciec. Obowiązek utrzymać Wasze dziecko macie Wy, a o ewentualne alimenty na nie tak samo możesz wystąpić Ty od swojego ojca jak i on od swoich rodziców... Poza tym pamiętaj i o tym, że Art. 141.
§ 1. Ojciec nie będący mężem matki obowiązany jest przyczynić się w rozmiarze
odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą
i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie
porodu. Z ważnych powodów matka może żądać udziału ojca w kosztach
swego utrzymania przez czas dłuższy niż trzy miesiące. Jeżeli wskutek ciąży
lub porodu matka poniosła inne konieczne wydatki albo szczególne straty
majątkowe, może ona żądać, ażeby ojciec pokrył odpowiednią część tych
wydatków lub strat."

Osobiście radziłabym jednak podjąć studia dzienne, to naprawdę da się pogodzić z macierzyństwem, a ojciec raczej nie uzyska wtedy zwolnienia z już istniejącego obowiązku alimentacyjnego. I złóż wniosek o przyjęcie dziecka do żłobka jak tylko dostaniesz pesel
majka51 jest off-line  
12-08-2010, 08:55  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Podwyżka alimentów przez pełnoletnie dziecko

o ile się nie mylę....jest jeszcze opcja pozwania matki o alimenty, jako że rodzice są zobowiązani do utrzymania dziecka OBOJE. Wiem, wiem...matka ledwo wiąże koniec z końcem, a Ty chcesz ją odciążyć... Myślę jednak, że jeżeli miałabyś wyrok od ojca i dodatkowo od matki (która załóżmy nie byłaby w stanie Ci płacić), na podstawie tego dokumentu mogłabyś ubiegać się (chyba) o pieniądze z funduszu alimentacyjnego.
Proszę o weryfikację mojej wypowiedzi, przez osoby które mają lepiej obeznany temat

Ponadto, w przyszłości, gdybyś zdecydowała, że jednak "nie chcesz wiązać planów na życie" ze swoim obecnym partnerem (ojcem dziecka), możesz go pozwać również o alimenty - i jeśli nie będzie ich płacił - otrzymasz jw. pieniądze od państwa...
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podwyższenie alimentów - pełnoletnie dziecko. (odpowiedzi: 8) Witam serdecznie. Interesuję mnie temat podwyższenia alimentów które przesyła na mnie ojciec. Kwota alimentów nie została zmieniona od momentu...
§ Podwyższenie alimentów przez pełnoletnie dziecko - czy żona może uczestniczyć w rozpr (odpowiedzi: 2) Witam. Podwyższenie alimentów przez pełnoletnie dziecko - czy żona może uczestniczyć w rozprawie? Moja Ex ma gadane i zapewne zostanie...
§ Podwyższenie alimentów przez pełnoletnie, studiujące dziecko. (odpowiedzi: 2) Witam. Jestem 19 letnim studentem Uniwersytetu Wrocławskiego. Studiuję stacjonarnie, dziennie, publicznie. Rozpocząłem studia w "terminie", na...
§ Podwyższenie alimentów przez pełnoletnie dziecko (odpowiedzi: 4) Witam. Chciałabym się dowiedzieć, czy mogłabym wnieść osobiście wniosek o podwyższenie alimentów, jeżeli skończyłam już 18 lat. Chciałabym również...
§ podwyższenie alimentów przez pełnoletnie dziecko (odpowiedzi: 39) Witam. Pełnoletnia córka chciałaby złożyć pozew o podwyższenie alimentów od ojca. W związku z tym, mam kilka pytań:1. czy ona musi mieć rachunki na...
§ Podwyższenie alimentów na pełnoletnie dziecko (odpowiedzi: 5) Witam! 2 lata temu rozwiodłam się z mężem. Sąd powierzył mi wychowanie dwóch córek (wówczas były w wieku 16 i 8 lat ). Ustaliłam z moim byłym mężem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:22.