bez ojca - Forum Prawne

 

bez ojca

Biologiczny ojciec mojego dziecka zmarł, zanim zdążyliśmy wykonać jakiekolwiek czynności prawne. Obecnie utrzymujemy się ( ja i dziecko ) wyłącznie z mojej pensji... jakie mam szanse na "pomoc państwa"?...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
18-08-2010, 20:48  
malpie
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie bez ojca

Biologiczny ojciec mojego dziecka zmarł, zanim zdążyliśmy wykonać jakiekolwiek czynności prawne.
Obecnie utrzymujemy się ( ja i dziecko ) wyłącznie z mojej pensji... jakie mam szanse na "pomoc państwa"?
malpie jest off-line  
18-08-2010, 21:26  
rubbermaid
Stały bywalec
 
rubbermaid na Forum Prawnym
 
Posty: 5.134
Domyślnie RE: bez ojca

Przepis prawny:
Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy
Art. 84. § 2. Dziecko albo matka wytacza powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko domniemanemu ojcu, a gdy ten nie żyje - przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy.


Przepis prawny:
Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Art. 65.
Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.
Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.
Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny funkcjonariusza zaginionego w czasie pełnienia służby.
Art. 66.
W razie śmierci osoby pobierającej zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny także wówczas, gdy osoba, po której przysługuje renta, zmarła po upływie 18 miesięcy od ustania okresów wymienionych w art. 57 pkt. 3. W takim przypadku przyjmuje się, że osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Art. 67.
1. Do renty rodzinnej uprawnieni są następujący członkowie rodziny spełniający warunki określone w art. 68-71:
dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione,
przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej,
małżonek (wdowa i wdowiec),
rodzice.
2. Za rodziców wrozumieniu ustawy uważa się również ojczyma i macochę oraz osoby przysposabiające.
Art. 68.
1. Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:
do ukończenia 16 lat,
do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo
bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.
2. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.
rubbermaid jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ czy moim bracia od innych ojców maja prawo do majatku mojego ojca. (odpowiedzi: 1) Mam pytanie moja mama zmarła 3 lata temu,było nas 4 chłopaków 2 po innych ojcach ale ta sama matka czy przy podziale majątku im sie coś należy jeśli...
§ Motocykl na ojca, jak przerejestrować go na ojca i mnie jako współwłaściciela (odpowiedzi: 3) Witam. ;) Ojciec posiada motocykl z niego starszej epoki, posiada do niego dowód rejestracyjny starego typu, ważne OC oraz ważny przegląd,...
§ czy mojej mamie, po śmierci ojca, należy się coś od teściowej (matki ojca)? (odpowiedzi: 4) Witam, Moi rodzice mieszkali z matką ojca w jej mieszkaniu. Kilka lat temu babka wykupiła mieszkanie na własność,i z tego co mi wiadomo w chwili...
§ Kontakty ojca z dziećmi po rozwodzie - jak odbierać dzieci po wizycie u ojca (odpowiedzi: 15) Witam Wszystkich Forumowiczów, Jestem kilka lat po rozwodzie. Mamy oboje przydzieloną władzę rodzicielską, dzieci mieszkają ze mną. Bardzo dbam o...
§ zmiana nazwiska dziecka na podwójne (ojca i matki) - brak zgody ojca (odpowiedzi: 1) Witam, i wsparcia mądrego grzecznie proszę. Mój syn ma 10,5 roku - urodził sie w związku pozamałżeńskim, od urodzenia nosi nazwisko ojca (dziecko...
§ Spotkania ojca z dzieckiem - a nowa partnerka ojca po odsiadce w ciezkim ZK (odpowiedzi: 6) Ja i moj byly partner mamy corke. Nie jestesmy razem od kilku lat, slubu nie mielismy. Były przebywa w ZK, zwiazal sie tam z kobieta, ktora tez...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:42.