zmiana nazwiska dziecka na nazwisko męża matk - Forum Prawne

 

zmiana nazwiska dziecka na nazwisko męża matk

Moja narzeczona ma 3 letniego synka z nieformalnego związku. Dziecko był uznane przez ojca biologicznego i nosiło jego nazwisko. Dwa miesiące po narodzinach dziecka związek przestał istnieć. Ojciec od tamtej pory do chwili obecnej nie ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
07-10-2007, 19:59  
18237
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie zmiana nazwiska dziecka na nazwisko męża matk

Moja narzeczona ma 3 letniego synka z nieformalnego związku. Dziecko był uznane przez ojca biologicznego i nosiło jego nazwisko. Dwa miesiące po narodzinach dziecka związek przestał istnieć. Ojciec od tamtej pory do chwili obecnej nie utrzymuje z dzieckiem żadnego kontaktu. Jakiś rok temu zostały zasądzone alimenty, które płaci regularnie i na tym rola ojca biologicznego kończy się. Od rozpadu związku, ojciec przestał interesować się dzieckiem (nie widuje się, nie dzwoni, nawet zapomniał datę urodzin syna). W zeszłym roku zostało zmienione postępowaniem administracyjnym (za pisemną zgodą ojca biologicznego) nazwisko dziecka na nazwisko mamy. Wkrótce planujemy razem z narzeczoną wziąć ślub. Bardzo chciałbym, aby przyszła żona i jej syn nosili moje nazwisko. Czy znów jest potrzebna zgoda ojca biologicznego na zmianę nazwiska? Czy taką zmianę nazwiska przeprowadza się takim samym postępowaniem administracyjnym jak wcześniej opisałem, czy wystarczy oświadczenie obu stron przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego podczas zawierania związku małżeńskiego?
Następnym priorytetem jest przysposobienie przeze mnie synka przyszłej żony. Czy do tego także jest potrzebna zgoda ojca biologicznego? W chwili obecnej ojciec biologiczny zastanawia się nad zrzeczeniem się praw rodzicielskich. Czy w przypadku zrzeczenia się przez niego praw rodzicielskich, także będę potrzebował jego zgody?
Proszę o porady prawne, bardzo kocham moją przyszłą rodzinkę, nie wyobrażam sobie życia bez nich. Więź miedzy mną, a narzeczonej synkiem jest tak wielka, że nie jeden ojciec biologiczny mógłby pozazdrościć. Jestem w stanie zrobić wszystko, żeby prawnie doprowadzić tą sprawę do sukcesu. Wiem, że wkrótce przysposobiony przeze mnie synek nigdy nie będzie wstydził się tego, że ma ojczyma, a nie ojca.
Chętnie skorzystam z pomocy Radcy Prawnego w woj. Zachodniopomorskim, być może ktoś z Was zna dobrego prawnika z zakresu KRiO.
18237 jest off-line  
08-10-2007, 10:28  
geographic
Użytkownik
 
Posty: 54
Domyślnie

Witam,

Do zmiany nazwiska dziecka nie będzie potrzebna zgoda ojca, wystarczy oświadczenie przed Kierownikiem USC.

Do przysposobienia dziecka będzie potrzebna zgoda ojca, chyba że został on pozbawiony władzy rodzicielskiej ( art. 119KRO )
Proszę również zobaczyć art. 107 KRO.

Pozdrawiam
geographic jest off-line  
08-10-2007, 11:05  
GośkaM
Użytkownik
 
Posty: 81
Domyślnie

Moim zdaniem do zmiany nazwiska dziecka potrzebna będzie zgoda ojca biologicznego, ponieważ ma on prawa rodzicielskie. Oświadczenie przed Kierownikiem USC będzie dotyczyło dzieci które przyjda na świat w związku małżeńskim.
GośkaM jest off-line  
08-10-2007, 21:49  
geographic
Użytkownik
 
Posty: 54
Domyślnie

W artykule tym zostało wyraźnie wskazane, iż dotyczy sytuacji, gdy matka małoletniego dziecka zawarła związek małżeński z mężczyzną, który nie jest ojcem dziecka, a nie sytuacji, gdy dziecko przychodzi na świat w trakcie trwania tego małżeństwa

[lex:38q9anql]Art. 90KRO § 1. Jeżeli matka małoletniego dziecka zawarła małżeństwo z mężczyzną, który nie jest ojcem tego dziecka, małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenie, że dziecko będzie nosiło nazwisko męża matki. Jeżeli dziecko ukończyło lat trzynaście, do nadania nazwiska męża matki potrzebne jest wyrażenie zgody przez dziecko osobiście.
§ 2. Nadanie dziecku nazwiska męża matki nie jest dopuszczalne, jeżeli nosi ono nazwisko ojca, chyba że nazwisko ojca zostało nadane na podstawie sądowego ustalenia ojcostwa.[/lex:38q9anql]
geographic jest off-line  
09-10-2007, 06:39  
18237
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie

Dziecko nosi nazwisko matki. Wcześniej miało nazwisko ojca biologicznego, ale za jego zgodą zostało zmienione na nazwisko matki. Kierownik Urzedu Stanu Cywilnego powiedział mi, że zgoda Ojca biologicznego jest potrzebna. Art 90 KRO § 2 mówi,że jeżeli dziecko nosi nazwisko matki, nie jest potrzebna zgoda Ojca. Żaden przepis nie mówi w jakich okolicznościach zostało nadane dziecku nazwisko matki.
Kto jest w błędzie? Ja czu Kierownik USC?

Art. 90KRO § 1. Jeżeli matka małoletniego dziecka zawarła małżeństwo z mężczyzną, który nie jest ojcem tego dziecka, małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenie, że dziecko będzie nosiło nazwisko męża matki. Jeżeli dziecko ukończyło lat trzynaście, do nadania nazwiska męża matki potrzebne jest wyrażenie zgody przez dziecko osobiście.
§ 2. Nadanie dziecku nazwiska męża matki nie jest dopuszczalne, jeżeli nosi ono nazwisko ojca, chyba że nazwisko ojca zostało nadane na podstawie sądowego ustalenia ojcostwa.
18237 jest off-line  
09-10-2007, 11:30  
GośkaM
Użytkownik
 
Posty: 81
Domyślnie

Kierownik USC kieruje sie niżej cytowanym artykułem:

USTAWA z dnia 15 listopada 1956 r. o zmianie imion i nazwisk
Art. 5.
1. Zmiana nazwiska obojga rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci.
2. Jeżeli zmiana nazwiska dotyczy tylko jednego z rodziców, rozciągnięcie jej na małoletnie dziecko wymaga zgody drugiego z rodziców, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany albo że jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Gdy dziecko ukończyło 14 lat, potrzebna jest również jego zgoda.
3. W razie braku porozumienia między rodzicami każde z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do władzy opiekuńczej. Decyzja co do zmiany nazwiska małoletniego dziecka zapada po uprawomocnieniu się postanowienia władzy opiekuńczej.

Ja również zmieniłam nazwiska dziecku, sytuacja była nieco inna, ale kierownik USC nie przyjął nawet wniosku o zmianę nazwiska twierdząc, iż nie może być ono zmienione bez zgody biologicznego ojca. Ja jednak dowiodłam, że miałam rację. Zwróciłam się z prośbą do Depatramentu Spraw Obywatelskich MSWiA, który to wydał pozytywna opinę dot. zmiany nazwiska dziecka (bez zgodzy ojca).
GośkaM jest off-line  
16-02-2014, 18:17  
ukowicz
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: zmiana nazwiska dziecka na nazwisko męża matk

ja też byłam w usc i też mi powiedziano że nie mogę zmienić dziecku nazwiska bez zgody biologicznego ojca, tylko mam złożyć wniosek do sądu,,, tylko moja sytuacja jest taka że jestem w związku małżeńskim,i mam nie ślubne dziecko z innym partnerem, ojciec dziecka placi alimenty, nie ma pozbawionych praw rodzicielskich,,, ale nie ma kontaktu z dzieckiem od prawie urodzenia , co z tego że uznał dziecko i płaci jak mój syn go nie zna. Mojego męża uznaje jako tatę, i mają naprawdę bardzo dobry kontakt. I chciałbym zmienić nazwisko na mojego męża no i teraz moje.A tym bardziej że mamy wspólne drugie dziecko,i chciałabym żebyśmy mieli jedno razem nazwisko.Co w takiej sytuacji robić????
ukowicz jest off-line  
22-04-2014, 13:31  
samotna123456
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: zmiana nazwiska dziecka na nazwisko męża matk

witam
moja córka nosi nazwisko swojego ojca ale w związku z tym że od 3 lat przestał interesować się nią nie utrzymuje z nia żadnych kontaktów a alimenta płaci mi fundusz alimentacyjny postanowiłam zmienić jej nazwisko na swoje, tylko kompletnie nie wiem jak mam się za to zabrać proszę pomóżcie mi
samotna123456 jest off-line  
22-04-2014, 13:32  
thebest
Stały bywalec
 
Posty: 4.496
Domyślnie RE: zmiana nazwiska dziecka na nazwisko męża matk

Cytat:
tylko kompletnie nie wiem jak mam się za to zabrać proszę pomóżcie mi
Zacznij od uzyskania zgody ojca.
thebest jest off-line  
22-04-2014, 13:42  
samotna123456
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: zmiana nazwiska dziecka na nazwisko męża matk

to wogóle nie wchodzi w grę bo on po złości nie zrobi tego
samotna123456 jest off-line  
22-04-2014, 13:47  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 18.241
Domyślnie RE: zmiana nazwiska dziecka na nazwisko męża matk

Więc Tobie też będzie trudniej ze złośliwości zmienić nazwisko dziecku.
askirkov jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zmiana nazwiska na nazwisko dziecka i partnera (odpowiedzi: 4) Witam. Moje zapytanie brzmi następująco: Żyję z moim partnerem w związku kohabitacyjnym (bez ślubu), mamy dziecko, nosi ono nazwisko ojca. Chciałabym...
§ Zmiana nazwiska dziecka z nazwiska matki na nazwisko biologicznego ojca (odpowiedzi: 14) Witam Żyje z moim partnerem w nieformalnym związku,jednak za pare meisiecy bierzemy ślub.Nasze dziecko nosi moje nazwisko,ale ojciec dziecka jest...
§ zmiana nazwiska dziecka na nazwisko matki (odpowiedzi: 1) Byl juz taki watek, ale zamiastt pomoc-inni sie czepiaja. Mam syna, nie jestem z jego ojcem. Syn ma jego nazwisko. nie jestesmy razem. ...
§ zmiana nazwiska dziecka na nazwisko matki (odpowiedzi: 42) Proszę o pomoc! Pragnę zmienić dziecku nazwisko na moje. Nie jesteśmy małżeństwem, nazwisko ojca dałam z myślą, że miedzy nami się ułoży, okazało...
§ Zmiana nazwiska dziecka z nazwiska paniejskiego matki na nazwisko jej męża. (odpowiedzi: 1) Witam. Mam 3 letnią córkę z nieformalnego związku, córka została uznana przez ojca, jednak od urodzenia nosi moje nazwisko. Były partner nie ma...
§ zmiana nazwiska dziecka na nazwisko męza matk?i (odpowiedzi: 3) Czy istnieje jakas mozliwosc by moje maloletnie dziecko nosilo nazwisko mojego przyszlego meza, jesli ojciec biologiczny maloeltnim sie nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:27.