Dziecko z nowym partnerem a świadczenia z FA na dziecko z poprzedniego związku - Forum Prawne

 

Dziecko z nowym partnerem a świadczenia z FA na dziecko z poprzedniego związku

Witam serdecznie Mam pytanie związane z sytuacja w której niedługo sie znajdę. Posiadam zasadzone alimenty na dziecko, które mam ze swoim byłym mężem - świadczenia pobieram z FA gdyż był mąż "Znikł" i nie wiadomo ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
19-10-2010, 12:01  
bea1111
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Dziecko z nowym partnerem a świadczenia z FA na dziecko z poprzedniego związku

Witam serdecznie

Mam pytanie związane z sytuacja w której niedługo sie znajdę. Posiadam zasadzone alimenty na dziecko, które mam ze swoim byłym mężem - świadczenia pobieram z FA gdyż był mąż "Znikł" i nie wiadomo co sie z nim dzieje. Ma on odebrane prawa rodzicielskie. Sytuacja trwa prawie 6 lat. Ja ułożyłam sobie życie na nowo - ale zdecydowalismy z różnych względów że ślubu nie weźmiemy. Obecnie jestem w ciązy oto moje pytanie:
czy dochód mojego partnera będzie brany pod uwagę przy świadczeniu alimentacyjnym na starsze dziecko. Wydaje mi się, ze w chwili gdy pojawi się dzidziuś na świecie powinnam go uwzględniać w swoim wniosku do MOPS- u . Czyli tym samym mój dochód byłby dzielony na 3?
Proszę o odpowiedź.
bea1111 jest off-line  
19-10-2010, 12:43  
rubbermaid
Stały bywalec
 
rubbermaid na Forum Prawnym
 
Posty: 5.134
Domyślnie RE: Dziecko z nowym partnerem a świadczenia z FA na dziecko z poprzedniego związku

Juz dawno powinnaś je uwzględniać...
Przepis prawny:
Ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów
Art. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
12) rodzinie — oznacza to odpowiednio następujących członków rodziny: rodziców osoby uprawnionej, małżonka rodzica osoby uprawnionej, osobę, z którą rodzic osoby uprawnionej wychowuje wspólne dziecko, pozostające na ich utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia oraz dziecko (...)
rubbermaid jest off-line  
19-10-2010, 20:20  
bea1111
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Dziecko z nowym partnerem a świadczenia z FA na dziecko z poprzedniego związku

Jeśli dobrze zrozumiałam, powinnam liczyć dochody własne i partnera? W przypadku gdy razem wychowujemy dziecko jednego z nas?
bea1111 jest off-line  
19-10-2010, 20:31  
rubbermaid
Stały bywalec
 
rubbermaid na Forum Prawnym
 
Posty: 5.134
Domyślnie RE: Dziecko z nowym partnerem a świadczenia z FA na dziecko z poprzedniego związku

Tak twierdzi tekst ustawy.
rubbermaid jest off-line  
19-10-2010, 21:05  
bea1111
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Dziecko z nowym partnerem a świadczenia z FA na dziecko z poprzedniego związku

Dziękuję bardzo.

Bardzo to naiwne co teraz napiszę ale przecież to kwestia uczciwości albo dobrej woli podawać dochód partnera. Tym bardziej kiedy sa inne adresy zameldowania.Czy istnieje mozliwość "polubownego" porozumienia się w kwestii alimentów? Tzn spisania u notariusza takiej umowy?
bea1111 jest off-line  
19-10-2010, 21:46  
rubbermaid
Stały bywalec
 
rubbermaid na Forum Prawnym
 
Posty: 5.134
Domyślnie RE: Dziecko z nowym partnerem a świadczenia z FA na dziecko z poprzedniego związku

Cytat:
Napisał/a bea1111 Zobacz post
Bardzo to naiwne co teraz napiszę ale przecież to kwestia uczciwości albo dobrej woli podawać dochód partnera. Tym bardziej kiedy sa inne adresy zameldowania.?
MOPS lubi robic wywiady srodowiskowe...
Cytat:
Napisał/a bea1111 Zobacz post
Czy istnieje mozliwość "polubownego" porozumienia się w kwestii alimentów? Tzn spisania u notariusza takiej umowy?
Nie wiem o jakie alimenty chodzi, ale podstawa dla MOPS jest jedynie orzeczenie sadu ewentualnie ugoda zawarta w sądzie.
Przepis prawny:
Ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów
Art. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
4) dochodzie - oznacza to dochód, o którym mowa w przepisach o świadczeniach rodzinnych;

Ustawa o świadczeniach rodzinnych
Art. 3.
Ilekroć w ustawie jest mowa o:
3) dochodzie osoby uczącej się albo dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego – oznacza to przeciętny miesięczny dochód uzyskany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy;
13) osobie uczącej się - oznacza to osobę pełnoletnią uczącą się, niepozostającą na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony;
rubbermaid jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ intercyza, ślub, dziecko z poprzedniego związku...? (odpowiedzi: 22) Spiszemy z przyszłym mężem intercyzę przed ślubem. Ona ma dziecko z 1-wszego małżeństwa i płaci alimenty. Jak jego ex dowiedziała się o ślubie od...
§ małżeństwo a dziecko z poprzedniego związku (odpowiedzi: 5) Proszę mi powiedzieć czy mogę rozliczyć się wspólnie z mężem i skorzystać z ulgi na dzieci ? Nasze wspólne dziecko wiem że możemy odliczyć na...
§ Zasiłek rodzinny na dziecko z poprzedniego związku (odpowiedzi: 12) Witam, Mam pytanie odnośnie prawa do zasiłku. Mam trójkę dzieci. Pierwszy syn jest z poza małżeństwa. Ojciec jego ma ograniczone prawa tylko do...
§ Dziecko męża z poprzedniego związku (odpowiedzi: 1) Witam. Od kilku lat jestem w związku z moim partnerem. W marcu chcemy wziąć ślub i mam w związku z tym pytanie. Mamy wspólną córeczkę, a mój...
§ dziecko z nowym partnerem przed rozwodem (odpowiedzi: 1) witam, prosze o pomoc. Jestem w ciazy z nowym partnerem ktory odbywa kare pozbawienia wolnosci. Urodze dziecko zanim partner wyjdzie a rozprawe...
§ Dziecko z nowym partnerem przed rozwodem (odpowiedzi: 4) Bardzo proszę o poradę, sytuacja przedstawia się następująco. Po raz kolejny sprawę o rozwód wniosłam w listopadzie ubiegłego roku. Sprawa w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:24.