Wyprawka i alimenty - Forum Prawne

 

Wyprawka i alimenty

Czy moge zlozyc na sprawie alimentacyjnej o zwrot kosztow poniesionych na dziecko? Łozeczko itd. Mój były chłopak zostawił mnie po ponad 4 latach. Na domiar mam 18 lat, on 21 i jest na płatnych studiach. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
18-11-2010, 13:15  
Juleczka2011
Użytkownik
 
Posty: 49
Domyślnie Wyprawka i alimenty

Czy moge zlozyc na sprawie alimentacyjnej o zwrot kosztow poniesionych na dziecko? Łozeczko itd. Mój były chłopak zostawił mnie po ponad 4 latach. Na domiar mam 18 lat, on 21 i jest na płatnych studiach. Nie pracuje. Co mam zrobic?
Juleczka2011 jest off-line  
18-11-2010, 15:18  
mysz_aniolek
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Wyprawka i alimenty

Juleczka2011
jeśli dziecko się nie urodziło to napiszę w skrócie z doświadczenia:

1. zbieraj wszelkie rachunki(3 ostatnie miesiące ciąży-wydatki)
2.jak się dziecko urodzi rejestrujesz je tylko na siebie podając dane tylko ojca dziecka,nazwisko dla dziecka-twoje.
3. składasz w sadzie wniosek o ustalenie ojcostwa i alimenty-u nas na jednej sprawie
4 sad po rozpatrzeniu mojego wniosku przyznał alimenty 450 i koszt wyprawki,która miał spłacić w 2 ratach ojciec dziecka na kwotę 2600zł
5. potem po sprawie ojciec dziecka idzie z tobą do USC i przed kierownikiem on uznaje dziecko ale Ty zostawiasz nazwisko dziecka swoje-mniej kłopotów w przyszłości)
6. w sądzie wymagaj klauzuli wykonalności co do spłaty alimentów-wtedy komornik od razu może podjąć egzekucje
7. jeśli ojciec dziecka nie chce kontaktów z dzieckiem za kilka tygodni składasz wniosek o spotkania,wybierasz terminy,miejsce(zazwyczaj tak małe dziecko-sad uznaje ze spotkania maja się odbywać w obecności matki w jej miejscu zamieszkania,jak na spacer to tez razem itp.)możesz również prosić by na spotkaniu obecny by kurator-najczęściej po 3roku życia dziecka.
8.jeśli zdecydujesz się na ograniczenie władzy dziecku to będzie ci łatwiej decydować o wyborze lekarza,przedszkola,szkoły....


Szybko i w skrócie napisałam ale mam nadzieję ze pomogłam chociaż troszkę.
mysz_aniolek jest off-line  
18-11-2010, 19:26  
selena121
Użytkownik
 
Posty: 44
Domyślnie RE: Wyprawka i alimenty

Ja jeszcze od siebie dodam,ze gdyby przewidywala pani trudnosci ktore by powodowala postawa ojca biologicznego to mozna zlozyc wniosek o alimenty juz na czas trwania procesu.
A gdy ojciec dziecka niebedzie mial ochoty sie pofatygowac do usc mimo iz na sprawie uznal dziecko. Z wyrokiem mozna sie pofatygowac do usc samemu i tam zmienia nazwisko przy imieniu ojca.(bo tak bez ojca to wpisza przy imieniu ojca nazwisko matki)
selena121 jest off-line  
18-11-2010, 19:52  
Juleczka2011
Użytkownik
 
Posty: 49
Domyślnie

A rachunki maja byc na mnie? Na fakture? Prosze o pomoc.

I rachuni moga byc tez na moje wydatki? Czy tylko na dziecko?

I co jesli facet nie zgodzi sie,aby dziecko mialo moje nazwisko? A za wyprawke dostaje jakas czesc czy jak to jest? I co jesli on nie pracuje? Studiuje na platnych studiach. 550zl miesiecznie+ 450 mieszkanie+ 200zl bilet i jeszcze utrzymanie sie. Placa za to rodzice jego.

3 posty jeden pod drugim.
Używaj opcji "edytuj".
Ostrzegam.
Michupocichu
Juleczka2011 jest off-line  
19-11-2010, 09:32  
selena121
Użytkownik
 
Posty: 44
Domyślnie RE: Wyprawka i alimenty

Rachunki na fakture na Pani nazwisko.
Na Pani wydatki i dziecka.Moze tam byc i lozeczko ale i podpaski,witaminy dla kobiet w ciazy.Napewno nie na kurtke ani na buty..
" co jesli facet niezgodzi sie aby dziecko mialo moje nazwisko?"-- otoz gdy maluch sie urodzi musi go pani zarejestrowac w urzedzie, i wtedy automatycznie ma juz pani nazwisko w pozwie prosze dopisac wnosze o nienadawnie nazwiska biologicznego ojca maloletniemu X. Za wyprawke polowe Pani dostanie-wnosze o zwrot kosztow wyprawki w wysokosci polowy poniesionej przezemnie sumy.(prawdopodobnie niedostanie Pani tych pieniedzy,bo jesli niezarabia to nieda sie sciagnac przez komornika)
NIema znaczenia czy pozwany pracuje czy nie, sad wezmie pod uwage jego wiek,zawod i zdolnosci zarobkowe.Takze 300zl napewno Pani dostanie,z tym ze zawsze warto wnosic o wiecej zeby Sad mial z czego "zbijac"kwote.
A jest tez mozliwosc ze moze pani prosic o alimenty od dziadkow dziecka-jesli to by sie bardziej oplacalo(moze maja wyskokie emerytury?)
selena121 jest off-line  
19-11-2010, 11:05  
Juleczka2011
Użytkownik
 
Posty: 49
Domyślnie RE: Wyprawka i alimenty

Jego mama jest nauczycielka, mowilaze jestem jak jej corka,ale jak tylko sie dowiedziala to chlopak zostawil mnie na drugi dzien, ma cos okolo 3000 a ojciec 1000. No, a co ja mam powiedziec, ucze sie, nie mam zarobkow, mieszkam z babcia. A on jest na platnych studiach, ktore wynosza 1000 miesiecznie z mieszkaniem. Nawet na smoczek nie chcial mi dolozyc.
Juleczka2011 jest off-line  
19-11-2010, 12:20  
nasty88
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.435
Domyślnie RE: Wyprawka i alimenty

Cytat:
zarejestrowac w urzedzie, i wtedy automatycznie ma juz pani nazwisko w pozwie prosze dopisac wnosze o nienadawnie nazwiska biologicznego ojca maloletniemu X
;/


Cytat:
Art. 89. § 1. Jeżeli ojcostwo zostało ustalone przez uznanie, dziecko nosi nazwisko wskazane w zgodnych oświadczeniach rodziców, składanych jednocześnie z oświadczeniami koniecznymi do uznania ojcostwa. Rodzice mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Jeżeli rodzice nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca. Do zmiany nazwiska dziecka, które w chwili uznania już ukończyło trzynaście lat, jest potrzebna jego zgoda.
Jeżeli sam nie uzna czeka was sprawa o ustalenie ojcostwa, a wtedy:

Cytat:
§ 2. W razie sądowego ustalenia ojcostwa sąd nadaje dziecku nazwisko w wyroku ustalającym ojcostwo, stosując odpowiednio przepisy § 1. Jeżeli dziecko ukończyło trzynaście lat, do zmiany nazwiska jest potrzebna jego zgoda.
Cytat:
§ 3. Jeżeli ojcostwa nie ustalono, dziecko nosi nazwisko matki.
A nie ma ojca, nie ma alimentów.. Oczywiście możecie złożyć oświadczenie, że będzie nosić twoje nazwisko, ale to nie wygląda tak, że ty sobie sama decydujesz, a ojciec tylko alimenty płaci.Możesz starać się oczywiście o wyprawkę oraz utrzymanie Ciebie w trakcie ciąży i porodu. Pozostaje kwestia ojcostwa..

Cytat:
Art. 141. § 1. Ojciec nie będący mężem matki obowiązany jest przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu. Z ważnych powodów matka może żądać udziału ojca w kosztach swego utrzymania przez czas dłuższy niż trzy miesiące. Jeżeli wskutek ciąży lub porodu matka poniosła inne konieczne wydatki albo szczególne straty majątkowe, może ona żądać, ażeby ojciec pokrył odpowiednią część tych wydatków lub strat. Roszczenia powyższe przysługują matce także w wypadku, gdy dziecko urodziło się nieżywe.

§ 2. Roszczenia matki przewidziane w paragrafie poprzedzającym przedawniają się z upływem lat trzech od dnia porodu.

Art. 142. Jeżeli ojcostwo mężczyzny nie będącego mężem matki zostało uwiarygodnione, matka może żądać, ażeby mężczyzna ten jeszcze przed urodzeniem się dziecka wyłożył odpowiednią sumę pieniężną na koszty utrzymania matki przez trzy miesiące w okresie porodu oraz na koszty utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu. Termin i sposób zapłaty tej sumy określa sąd.
nasty88 jest off-line  
19-11-2010, 18:38  
selena121
Użytkownik
 
Posty: 44
Domyślnie RE: Wyprawka i alimenty

Witam,widze ze znajomosc paragrafów przewyzszyla znajomosc zycia...
Zadko sie zdarza, aby ojciec ktory byl pozwanym w sprawie o ustalenie ojcostwa i alimenty, poszedl zgodnie z matka dziecka ktorego on absolutnie niechce, do usc i zarejstrowal i tam przyznal sie do ojcostwa w mysl Art. 89. § 1. Najzwyczajniej w swiecie taki ojciec niewybierze sie do urzedu i juz.
Niemam pojecia gdzie jest respektowany zapis "w zgodnych oswiadczeniach rodzicow".
Orzeczenie z takiej sprawy najczesciej wygada tak:
Sad przyznaje alimenty....
Pozwany uznal maloletniego ...za swoje....
A w momencie skladania pozwu ,badz pierwszej rozprawy dziecko najczesciej jest juz na swiecie i ma ono imie i nazwisko. Nazwisko matki ktore jest wpisane w akt urodzenia. Nazwiska ojca tam niema jesli niebyl z matka zarejestrowac dziecko.
selena121 jest off-line  
19-11-2010, 19:37  
nasty88
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.435
Domyślnie RE: Wyprawka i alimenty

Odsyłam do art. 89 § 2.
nasty88 jest off-line  
19-11-2010, 19:40  
Juleczka2011
Użytkownik
 
Posty: 49
Domyślnie RE: Wyprawka i alimenty

Rozumiem, a rachunki jakie moge zbierac za co?
Juleczka2011 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ ustalenie ojcostwa, pozbawienie praw, alimenty, wyprawka.... (odpowiedzi: 5) Witam serdecznie. Będę składała wniosek + załączniki w sprawach jak w temacie. Proszę o podpowiedź w ilu egzemplarzach składa się taki wniosek i...
§ wyprawka (odpowiedzi: 1) witam. Pracuje na stacji paliw firma poinformowała nas że za miesiąc . Tą stacje oddaje w dzierżawę w prywatne ręce. dostaliśmy propozycje przejścia...
§ wyprawka (odpowiedzi: 5) Witam! Mam 29 lat pracy i zakład zwalnia mnie z powodów ekonomicznych. Moje pytanie jaka należy mi się wyprawka (za ile miesięcy 3 czy 6)?
§ wyprawka (odpowiedzi: 11) mam problem z dostaniem z mopsu wyprawki pienieżnej jak skończyłam 18 lat napisałam program usamodzielny że jak skończe szkołe liceum będe...
§ Komornik alimenty i wyprawka dla dziecka (odpowiedzi: 2) Witam, we wrześniu 2009 roku zapadł wyrok, że ojciec mojego dziecka ma płacić alimenty w wysokości 350 zł :rolleyes: miesięcznie oraz spłacić połowę...
§ Wyprawka. (odpowiedzi: 1) Witam, mam krótkie, konkretne pytanie. Czy wnoszenie do sądu o zwrot 1/2 kosztów wyprawki i kosztów w okresie ciazy i porodu (potwierdzone wszystko...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:59.