przemoc psychiczna w rodzinie - Forum Prawne

 

przemoc psychiczna w rodzinie

Od kilki lat mój ojciec pije.Od jakiegoś czasu pije prawie codziennie.Nigdy się nie awanturował,ale teraz zaczął wyzywać,wyrzucać z domu,podnosić rękę. Jestem bezradna,niewiem co robić,mam młodszego brata ma 8 lat. Raz moja starsza siostra wezwała policję,przyjechali ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
02-12-2010, 15:19  
justysia46
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie przemoc psychiczna w rodzinie

Od kilki lat mój ojciec pije.Od jakiegoś czasu pije prawie codziennie.Nigdy się nie awanturował,ale teraz zaczął wyzywać,wyrzucać z domu,podnosić rękę.
Jestem bezradna,niewiem co robić,mam młodszego brata ma 8 lat.
Raz moja starsza siostra wezwała policję,przyjechali spisali go,założyli nam niebieską karte.Zabrali go.i za 30 minut wypuścili,bo jak stwierdzili nie było lekarza na izbie przyjęc(ojciec był pijany). Dalej się awanturował,było jeszcze gorzej.Teraz zaczął podnosić na nas rękę.Czepia się o wszystko co siedzieje do okoła.Moja mama boi się wziąść rozwód,bo jak twierdzi,że bedzie gorzej.
To mieszkanie jest ich wspólne,co może być po rozwodzie?Mam wiele nagrań i dowodów,że ojciec znęca się nad nami psychicznie....to naprawde wykańczaa człowieka.Mam przez jego problemy zdrowotne.Co robić? Czy pójść z tymi nagraniami na policje?Proszę o pomoc.
justysia46 jest off-line  
02-12-2010, 16:47  
heka
Stały bywalec
 
Posty: 1.289
Domyślnie RE: przemoc psychiczna w rodzinie

Nie iszesz ile masz lat.Czy jesteś pełnoletnia?
Tak ,czy owak,na policję możesz iśc,ale to mama MA OBOWIĄZEK to zrobić.To ona powinna zadbać o bezpieczeństwo i spokojne życie swoich dzieci( najogólniej mówiąc). Jeśli to ty ,a nie mama zaczniesz działać ,musisz liczyć się że policja i odpowiednie służby zajma się sprawą i rodzice ( oboje ,mama też ) mogą być pozbawieni władzy rodzicielskiej,albo ta władza może być ograniczona.
Mama jest dorosła,jest matką i -powtarzam -to na niej ciąży obowiązek zadbania o dzieci.
A co znaczy że po rozwodzie "będzie gorzej" ?
Może być gorzej niż jest? Jeśli mama będzie konsekwentna ,nie będzie gorzej.
heka jest off-line  
03-12-2010, 03:00  
filemon1
Użytkownik
 
filemon1 na Forum Prawnym
 
Posty: 265
Domyślnie RE: przemoc psychiczna w rodzinie

zlozyc wniosek o rozwod z winy meza, albo uciec z domu...
"W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka."

Przepis prawny:
Art. 58. § 1. W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.
§ 1a. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka. Sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom na ich zgodny wniosek, jeżeli przedstawili porozumienie, o którym mowa w § 1, i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka.
§ 2. Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.
§ 3. Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.
§ 4. Orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków sąd uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej.
filemon1 jest off-line  
09-12-2010, 12:32  
beata1212
Użytkownik
 
Posty: 291
Domyślnie RE: przemoc psychiczna w rodzinie

hm no nieciekawie ...wspolczuje justysia46 ale zgadzam sie ze to matka powinna zadbac o bezpieczenstwo rodziny , jesli mama sie boi idz ty i powiedz ze mama sie boi ojca itd ze ty masz tego dosc...mysle ze jesli z mama zyje sie wam dobrze to wladze nad wami przyznaja matce bo przeciez matka ma pierszenstwo do dzieci w waszym przypadku szczegolnie.... tak to jest z alkoholikiem .... zrobisz jak uwazasz ja na twoim miejscu pierw bym porozmawiala z psychologiem moze a potem poszla na policje bo im wczesniej tym lepiej...pozdrawiam i nie dajcie sie!!!
beata1212 jest off-line  
09-12-2010, 13:16  
heka
Stały bywalec
 
Posty: 1.289
Domyślnie RE: przemoc psychiczna w rodzinie

Beatko,masz rację ,ale po części.Jeśłi do OPS,policji zgłasza sie dziecko,oni mają obowiązek poinformowac o takim fakcie sąd Rodzinny>ten może _powtarzam ,moze ,nie musi_ stwierdzić ,ze matka jest niewydolna wychowawczo i w najlepszym razie ograniczyć władzęrodzicielską.
To ze się boi ,nie ma wielkiego znaczenia.Rodzice ,matka ma OBOWIĄZEK dbać o swoje dzieci w najszerszym tego słowa znaczeniu
heka jest off-line  
09-12-2010, 15:24  
aska198822
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: przemoc psychiczna w rodzinie

czesc beato o przemoc fizyczna i o znecanie sie nad rodzina mozna zlozyc wniosek do sadu lecz najpierw do prokuratury...za to grozi pozbawienie wolnosci do 3lat zalezy tez jaka jest silna ta przemoc... tez mialam sprawe i wygralam...jeszcze zostal on zmuszony przez sad do leczenia odwykowego...dla waszego rodzinnego dobra zrob to co uwazasz za sluszne i zglos to do prokuratury...
aska198822 jest off-line  
09-12-2010, 15:25  
aska198822
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: przemoc psychiczna w rodzinie

to mialo byc do justysi.... przepraszam pomylilo sie mi..
aska198822 jest off-line  
09-12-2010, 15:49  
skłonna100
Użytkownik
 
Posty: 232
Domyślnie RE: przemoc psychiczna w rodzinie

justysia, porozmawiaj najpierw z mamą. Mama powinna działać. Wzywać policję (a to już każdy może) za każdą awanturą. Im więcej potwierdzeń w formie policyjnej notatki z interwencji, tym lepiej ! Przypilnować policjantów, aby za każdym razem sporządzili notatkę - mają obowiązek, lecz lepiej się upewnić, że zrobią. Potem sprawa o eksmisję ojca. Sad zapyta przede wszystkim o te właśnie interwencje policji i każe policji dać sobie wykaz tego. Będzie sporo interwencji, to i eksmisja będzie szybko.
To wszystko powinna mama załatwiać. Musi strach przemóc. Jesli będzie kiedyś całkiem ostra jazda, to można uciec do domu samotnej matki na czas sprawy, tj mama i dzieci.
Poradź się jeszcze na forum niebieskiej linii. Możesz też pójść do najbliższego ich punktu. Naprawdę dużo pomagają. Prawnie, psychologicznie, pedagogicznie etc.
Wiem, ze wasza mama nie jest niczemu winna, ale z punktu widzenia prawa, jej nie wolno tolerować istniejącego stanu rzeczy, gdyż jest waszym opiekunem prawnym. I faktycznie, jeśli to ty, a nie mama, będziesz zgłaszać skargi, to może skutkować ograniczeniem mamie praw rodzicielskich (ojcu oczywiście również, ale w tym sęk, że i mamie), a nawet umieszczeniem wszystkich dzieci w DD, przynajmniej na jakiś czas. Bo, niestety, ale pasywność mamy to JEST niewydolność wychowawczo-opiekuńcza. Mama ma obowiązek być jak lwica w obronie dobra swoich dzieci.
skłonna100 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przemoc w rodzinie, psychiczna i fizyczna (odpowiedzi: 1) Witam. Mam 17 lat i w mojej rodzinie od dłuższego czasu nie układa się za dobrze. Problem tkwi w zachowaniu ojca. Uronił sobie, że został zdradzony...
§ Przemoc psychiczna i fizyczna w rodzinie (odpowiedzi: 1) Mam 15 lat mój brat (23 lata) znęca się nade mną fizycznie i psychicznie od dłuższego czasu. Postanowiłam wziąść to w swoje ręce i pierwszym krokiem...
§ Przemoc psychiczna w rodzinie (odpowiedzi: 4) Witam. Mam 17 lat, mieszkam w Warszawie. Mój chłopak, Michał ma lat 18. Sprawa dotyczy Michała. Michał mieszka ze swoją matką i jej facetem. Ten...
§ Przemoc psychiczna i fizyczna w rodzinie (odpowiedzi: 1) Witam. Mam ojca-alkoholika. Od dłuższego czasu znęca się psychicznie nade mną (lat 19), bratem (lat 15) i mamą. Zgłaszaliśmy to wielokrotnie na...
§ przemoc psychiczna w rodzinie (odpowiedzi: 6) zastanwiałam się długo czy to jest rzeczywiście to, ale teraz jestem pewna. mój mąż jest tyranem i nie wiem o co mu chodzi właściwie - bo ja jestem...
§ Przemoc w rodzinie fizyczna, psychiczna, molestowanie (?) (odpowiedzi: 5) Witam, Piszę, bo uważam że już najwyższa pora coś z tą sytuacją zrobić, a prawdę powiedziawszy nie wiem co:( Mieszkam z mamą i bratem ( jesteśmy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:44.