Koszty utrzymania przed porodem - Forum Prawne

 

Koszty utrzymania przed porodem

Czy ojciec dziecka jest zobowiązany do brania udziału w kosztach trzy miesięcznego utrzymania przed porodem? Czy od trzeciego miesiąca ciąży?...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
11-02-2007, 14:50  
malajudoczka_83
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie Koszty utrzymania przed porodem

Czy ojciec dziecka jest zobowiązany do brania udziału w kosztach trzy miesięcznego utrzymania przed porodem? Czy od trzeciego miesiąca ciąży?
malajudoczka_83 jest off-line  
11-02-2007, 15:16  
Vegas
Przyjaciel forum
 
Posty: 537
Domyślnie

Kro stanowi:
[lex:a4fwzkx2]Art. 141. § 1. Ojciec nie będący mężem matki obowiązany jest przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu. Z ważnych powodów matka może żądać udziału ojca w kosztach swego utrzymania przez czas dłuższy niż trzy miesiące. Jeżeli wskutek ciąży lub porodu matka poniosła inne konieczne wydatki albo szczególne straty majątkowe, może ona żądać, ażeby ojciec pokrył odpowiednią część tych wydatków lub strat. Roszczenia powyższe przysługują matce także w wypadku, gdy dziecko urodziło się nieżywe.
§ 2. Roszczenia matki przewidziane w paragrafie poprzedzającym przedawniają się z upływem lat trzech od dnia porodu.[/lex:a4fwzkx2]oraz
[lex:a4fwzkx2]Art. 142. Jeżeli ojcostwo mężczyzny nie będącego mężem matki zostało uwiarygodnione, matka może żądać, ażeby mężczyzna ten jeszcze przed urodzeniem się dziecka wyłożył odpowiednią sumę pieniężną na koszty utrzymania matki przez trzy miesiące w okresie porodu oraz na koszty utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu. Termin i sposób zapłaty tej sumy określa sąd.[/lex:a4fwzkx2]
Vegas jest off-line  
13-02-2007, 14:46  
malajudoczka_83
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie

Rozumiem, w takim razie nasuwa mi się pytanie, zy jeżeli matka dziecka przed porodem kupuje wózek, łózeczko, przewijak i te wszystkie potrzebne rzeczy i ma na to rachunki, może rządać oj ojca dziecka zwrotów kosztów?
A jeszcze coś ojciec z tytułu pojawienia się dziecka otrzymuje pieniądze z pracy, jednorazowo wypłacane jest mu chyba 1000 złoty czy jakas podobna kwota. Matka dziecka może złożyć wniosek czy coś w tym stylu i domagać się aby te pieniądze były przeznaczone dla niej???
malajudoczka_83 jest off-line  
13-02-2007, 16:54  
styropian
Użytkownik
 
Posty: 129
Domyślnie

Pierwsza sprawa to nie rozumiem dlaczego założyła Pani nowy topic zadając dwa razy to samo pytanie i uzyskując zarazem tą samą odpowiedz.
Odpowiadając na Pani pytanie - tak może Pani żądać od ojca dziecka udziału w zakupie tego typu rzeczy, na podstawie art. 141 kro, które było przytaczane dwukrotnie.

[lex:1ggaw2om]Ojciec nie będący mężem matki obowiązany jest przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem[...] Jeżeli wskutek ciąży lub porodu matka poniosła inne konieczne wydatki albo szczególne straty majątkowe, może ona żądać, ażeby ojciec pokrył odpowiednią część tych wydatków lub strat
[/lex:1ggaw2om]
Co do drugiego pytania to miał bym wątpliwości, czy tego typu jednorazowy dodatek od pracodawcy jest przyznawany z tytułu powiększenia rodziny, czy też na dziecko. Tak czy owak na pewno może Pani żądać uwzględnienia tego typu dodatku w ustalaniu wielkości alimentów. Np.: doliczając go do dwóch pierwszych rat alimentacyjnych.
styropian jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wyprowadzka przed rozwodem, koszty utrzymania mieszkania (odpowiedzi: 7) Witam. Sytuacja wygląda następująco. Żona zdradziła (mam dowody), spotyka się z kochankiem (który właśnie odszedł od żony i dzieci) i chce się...
§ macierzyński przed porodem a L4 (odpowiedzi: 2) Witam, Jestem w 9 miesiącu ciąży termin mam na 28.11.2012 ale jak zwykle bywa został przesunięty do 11.11.2012 lekarz mówił o wcześniejszym...
§ uznanie ojcostwa przed porodem (odpowiedzi: 6) Witam wszystkich ponownie. Od razu przepraszam,że tak zaśmiecam forum. Nie wiem,czy temat już był,czy nie.. Moje pytanie dotyczy uznania ojcostwa...
§ przeprowadzka przed porodem (odpowiedzi: 4) Witam. Jestem ze swoja dziewczyna 2lata. Skonczyłem wlasnie 18 lat - 6 grudnia ona konczy 31 marca. Termin porodu ma wyznaczony na 29 marca. I...
§ Zostałam sama 9 tyg przed porodem:( (odpowiedzi: 16) Nie wiem co mam robić. Chłopak zostawił mnie 9 tyg.przed porodem.Mało pracowałam i nie mam żadnych zasiłków i dofinansowania plus tego jestem w tym...
§ Porozumienie przed porodem (odpowiedzi: 7) Mam pytanie czy jeśli dwójka osób spodziewających się dziecka chce podpisać porozumienie przed porodem jeszcze a mające na celu zrzeczenie się...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:21.