Uchylenie alimentów na byłą żonę - Forum Prawne

 

Uchylenie alimentów na byłą żonę

Witam Uprzejmie proszę o informację- czy mogę starać się o uchylenie obowiązku alimentacyjnego na była żonę kiedy to udałem się na urlop wychowawczy na mojego synka z drugiego małżeństwa? Z pierwszą żoną nie mam dzieci, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
10-12-2010, 11:12  
RonaldX
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Uchylenie alimentów na byłą żonę

Witam Uprzejmie proszę o informację- czy mogę starać się o uchylenie obowiązku alimentacyjnego na była żonę kiedy to udałem się na urlop wychowawczy na mojego synka z drugiego małżeństwa? Z pierwszą żoną nie mam dzieci, alimenty sa tylko na nią. Jestem na utrzymaniu obecnej żony i mądrzej było mi iść na wychowawczy niż siedzieć w firmie która ma stratę i muszę ją zamknąć. Nie stac mnie na utrzymywanie byłej żony bo mam fatalną sytuację finansową. Proszę o radę. Alimenty na eks żonę wynosza 700 zł.Jakie jeszcze dowody moge przedstawic w sadzie? Czy to, ze nosi futra i drogie rzeczy to dobry dowód że żyje na wysokim poziomie?
Dziękuję za odpowiedzi!
RonaldX jest off-line  
10-12-2010, 15:35  
filemon1
Użytkownik
 
filemon1 na Forum Prawnym
 
Posty: 265
Domyślnie RE: Uchylenie alimentów na byłą żonę

Wszystko zalezy od tego czy zostal pan uznany za wylacznie winnego rozpadu malzenstwa. Jesli tak to moze pan wniesc o uchylenie lub zmiejszenie alimentow dowodzac ze byla zona zyje na wyzszym poziomie materialnym niz pan.
Natomiast jesli alimenty zostaly przyznane na podstawie faktu iz byla zona znajdowala sie w niedostatku to jesli sytuacja ulegla zmianie jak najbardziej powinien pan wniesc o zniesienie obowiazku alimentacji.

Niezaleznie od powyzszych moze pan ubiegac sie o obnizenie alimentow jesli zmienila sie pana sytuacja materialna.
Prosze wziasc pod uwage ze urlop wychowawczy jest stanem przejsciowym i moze byc tak ze sad zmniejszy lub zniesie obowiazek alimentacji tylko na czas jego trwania.

Przepis prawny:
Art. 60. § 1. Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
§ 2. Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.
§ 3. [1] Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni.
Art. 61. Z zastrzeżeniem przepisu artykułu poprzedzającego do obowiązku dostarczania środków utrzymania przez jednego z małżonków rozwiedzionych drugiemu stosuje się odpowiednio przepisy o obowiązku alimentacyjnym między krewnymi.
Art. 130. Obowiązek jednego małżonka do dostarczania środków utrzymania drugiemu małżonkowi po rozwiązaniu lub unieważnieniu małżeństwa albo po orzeczeniu separacji wyprzedza obowiązek alimentacyjny krewnych tego małżonka.
Art. 136. Jeżeli w ciągu ostatnich trzech lat przed sądowym dochodzeniem świadczeń alimentacyjnych osoba, która była już do tych świadczeń zobowiązana, bez ważnego powodu zrzekła się prawa majątkowego lub w inny sposób dopuściła do jego utraty albo jeżeli zrzekła się zatrudnienia lub zmieniła je na mniej zyskowne, nie uwzględnia się wynikłej stąd zmiany przy ustalaniu zakresu świadczeń alimentacyjnych.
Art. 138. W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.
filemon1 jest off-line  
13-12-2010, 10:47  
RonaldX
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Uchylenie alimentów na byłą żonę

Witam
Serdecznie dziękuję za odpowiedz. Mam jednak jeszcze pytanie- czy nawet jeśli po utrzymaniu wyroku w mocy przez Sąd Okręgowy po orzeczeniu wyroku przez Sąd Rejonowy i rzeczywiście wystąpiła zmiana stosunków po 2 tygodniach od sprawy apelacyjnej to czy tez mogę składać pozew o uchylenie? Czy mogę składac pozew o uchylenie czy lepiej o obniżenie? Co lepiej? Czy mogę powołać się na sprzecznosć tych alimentów z zasadą współżycia społecznego tzn alimenty kosztem dziecka? Bo taka jest prawda- w trakcie trwania małżeństwa byliśmy majętni- stac mnie było na więcej- teraz autentycznie bieda zajrzała mi w oczy muszę wybierac alimenty albo dziecko moje z obecną żoną....nie płacę i sprawa jest u komornika- dlaczego zatem sad uważa że nadal mnie stac na wiele? Jak to udowodnić? Proszę o radę!
Dziękuję seredzcnie i pozdrawiam
RonaldX jest off-line  
13-12-2010, 11:04  
krzysiekjx1
Stały bywalec
 
Posty: 2.280
Domyślnie RE: Uchylenie alimentów na byłą żonę

sąd ocenia to na podstawie twoich możliwości a nie obecnej sytuacji finansowej a obowiązek alimentacyjny powstał zanim przyszło na świat dziecko z nową żoną wiec sytuacja w ocenie sądu przewidywalna dla ciebie
krzysiekjx1 jest off-line  
13-12-2010, 11:33  
RonaldX
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Uchylenie alimentów na byłą żonę

Obowiazek alimentacyjny na eks żone został orzekniety 3 miesiące temu a mój syn urodził sie w kwietniu 2009 w trakcie sprawy rozwodowej.
Nie mam mozliwości finansowych takich jak w trakcie trwania małzeństwa bo to żona więcej musi pracować a ja zajmuję się dzieckiem bo nie stać nas ani na opiekunke ani na żłobek a żona po prostu teraz wiecej może zarobić niż ja. Mozliwości zarabiania sie zmniejszyły a także sytuacja finansowa jest inna. Czy z góry jestem przegrany?
RonaldX jest off-line  
13-12-2010, 11:42  
Ja2008.08
Przyjaciel forum
 
Posty: 617
Domyślnie RE: Uchylenie alimentów na byłą żonę

Skoro sąd 3 miesiace temu orzekł alimenty- to znaczy,ze eks żonie były one potrzebne... i z tego co piszesz, rozwód chyba orzeczono z wyłacznie twojej winy? (urodzilo ci sie dziecko jeszcze jak z eks byłeś formlanie mężem i żoną-czyli to tak jak ty byś zdradził).
Rozumiem też, że twoje możliwości i zarobki w trakcie trwania małżeństa z eks były dobre- a teraz jak jest? Ty zrezygnowałeś z pracy, bo aktualna partnerka zarbia więcej niż ty byś zarobił-a ty siedzisz w domu z dzieckiem? Dobrze rozumiem?
Ja2008.08 jest off-line  
13-12-2010, 12:41  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Uchylenie alimentów na byłą żonę

Tak czy siak sądu nie interesuje ilość posiadanych przez Ciebie dzieci.... Niestety to co teraz piszę potwierdzam własnym doświadczeniem.
Ale zaczęłam trochę "grzebać" i znalazłam min:
SN 28 października 1980 r. , III CRN 222/80
Zakres przyczyniania się małżonka winnego do utrzymywania małżonka niewinnego mieści się między granicą, poniżej której istnieje już niedostatek, a granicą, której przekroczenie byłoby zrównaniem stopy życiowej obojga małżonków.
Nie wiem jak to zadziała w praktyce ale próbować warto...
 
13-12-2010, 20:05  
RonaldX
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Uchylenie alimentów na byłą żonę

Dziękuję za odpowiedzi Tak, moje zarobki były wysokie w trakcie trwania pierwszego małżenstwa- teraz jest fatalnie ale wg sądu jestem bogatym mężczyzną skoro kiedyś też takim byłem- paranoja niestety w moim przypadku sprawdziło się powiedzenie "fortuna kołem się toczy". Moja żona obecna pracuje na nasz dom a ja przeszedłem na wychowawczy - tak zadecydowaliśmy jako rodzina. Była żona ma się dobrze, żyje niezle miesięcznie zarabia ok 3000 zł i sąd jej orzekł jeszcze alimenty!!! ja ich i tak nie płacę bo nie mma z czego i mam komornka na głowie Doradzcie jakie argumenty mogłyby skutecznie przekonać sąd, że skoro kiedyś miałem dużo wcale nie znaczy ze nadal mam! Nie mam też możliwości zarobkowania bo opiekuję się dzieckiem....proszę o jakieś rady. Dziękuję i pozdrawiam
RonaldX jest off-line  
15-12-2010, 00:54  
filemon1
Użytkownik
 
filemon1 na Forum Prawnym
 
Posty: 265
Domyślnie RE: Uchylenie alimentów na byłą żonę

widac sad uznal ze urlop wychowawczy byl Twoim wyborem i moze nie najlepszym skoro zostales zobowiazany alimentami. Pamietaj ze brane sa pod uwage Twoje mozliwosci a skoro kiedys duzo zarabiales to widac takie mozliwosci masz i nie wpelni je wykozystujesz. Tak to widzi sad.
Nie wiem czy przypadkiem o zmiane wysokosci alimentow mozna wnosic nie czesciej niz w rok od poprzedniego wyroku?

Pozostaje chyba powolywac sie na zasady wspolzycia spolecznego i to co wyzej podano:
Cytat:
SN 28 października 1980 r. , III CRN 222/80
Zakres przyczyniania się małżonka winnego do utrzymywania małżonka niewinnego mieści się między granicą, poniżej której istnieje już niedostatek, a granicą, której przekroczenie byłoby zrównaniem stopy życiowej obojga małżonków.
filemon1 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Uchylenie od alimentów (odpowiedzi: 3) Witam chce uchylić alimenty na mojego syna gdyż wyszłam za mąż za osobę która płaci je. I teraz nie wiem czy to mąż powinnien wnieść pozew...
§ Uchylenie alimentów (odpowiedzi: 17) Sprawa ma się tak: mam dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa, syn w styczniu br stał się pełnoletni, w maju po wspólnych ustaleniach wyprowadził się...
§ uchylenie alimentów (odpowiedzi: 2) Prosze o radę, jezeli osoba pobierająca alimenty napisała oswiadczenie i wysłala listem poleconym, ze od następnego miesiaca nie nalezy placic juz...
§ Uchylenie alimentów na byłą żonę (odpowiedzi: 3) Witam. Mam 53 lata i niedawno miałem ostry zawał serca. W związku z tym chciałem znieść alimenty na swoją byłą żonę. Będę się też starał o rentę. Czy...
§ uchylenie alimentów (odpowiedzi: 1) wyrok zasądzający alimenty oraz obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny Czy można jednym pozwem dochodzić uchylenia obowiązku alimentacyjnego i...
§ Uchylenie się od alimentów (odpowiedzi: 4) Witam, W reakcji na pozew o podwyższenie alimentów złożyłem powództwo wzajemne o uchylenie alimentów powołując się na art 133 par.3 i uzasadniając...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:43.