Uznanie ojcostwa a pozbawienie władzy - Forum Prawne

 

Uznanie ojcostwa a pozbawienie władzy

Witam. Wystąpiłem o ustalenie ojcostwa w czerwcu 2010 roku. Pozwana (matka mojego syna) wiedziała o sprawie i nie odebrała pisma i wezwania - sąd potraktował to jako doręczenie przez awizo i wyznaczył termin na grudzień. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
15-12-2010, 10:34  
marzdabr
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Uznanie ojcostwa a pozbawienie władzy

Witam.

Wystąpiłem o ustalenie ojcostwa w czerwcu 2010 roku.
Pozwana (matka mojego syna) wiedziała o sprawie i nie odebrała pisma i wezwania - sąd potraktował to jako doręczenie przez awizo i wyznaczył termin na grudzień.
W grudniu Pozwana nie przyszła - doręczenie wezwania przez awizo. Przyszedł jej pełnomocnik ze zwolnieniem L4. Poinformował również o złożeniu przez pozwana pisma procesowego które zawiera odpowiedź na wniosek. Sąd odroczył po raz kolejny sprawę do lutego.

Czy jest to zgodne z prawem?
Czy nie jest to czasami opieszałość sądu?

Z tego co wiem nieobecność może być usprawiedliwiona tylko przez zaświadczenie od lekarza sądowego.
Z tego co wiem pismo procesowe nie może zawierać podtrzymania wniosku albo jego negacji bo traktuje się to jako odpowiedź na wniosek.
czy to jest zgodne z prawem?

Wystąpiłem o ustalenie i uznanie ojcostwa jak również o ograniczenie władzy matki ze względu na chorobę psychiczną matki.
Sąd poinformował mnie że nie bezie tego rozpatrywał. czy mogę jeszcze raz wnosić o rozpatrzenie ograniczenie władzy aby było rozpatrzone na tej rozprawie?

Proszę o porady
marzdabr jest off-line  
15-12-2010, 10:45  
rubbermaid
Stały bywalec
 
rubbermaid na Forum Prawnym
 
Posty: 5.134
Domyślnie RE: Uznanie ojcostwa a pozbawienie władzy

1. Tak
2. Poczytaj ustawę o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki.
3. Wystarczy nadzwyczajne wydarzenie lub inna znana sądowi przeszkoda [art 214 kpc]
4. Strona pozwana może przed pierwszą rozprawą wnieść odpowiedź na pozew. [art 207 kpc]
5.
Przepis prawny:
Kodeks Postępowania Cywilnego
Art. 514. § 1. Rozprawa odbywa się w wypadkach wskazanych w ustawie. W innych wypadkach wyznaczenie rozprawy zależy od uznania sądu. Mimo niewyznaczenia rozprawy sąd przed rozstrzygnięciem sprawy może wysłuchać uczestników na posiedzeniu sądowym lub zażądać od nich oświadczeń na piśmie.
§ 2. Jednakże nawet w wypadkach, gdy ustawa wymaga przeprowadzenia rozprawy, sąd może, bez wzywania zainteresowanych do udziału w sprawie, oddalić wniosek na posiedzeniu niejawnym, jeżeli z treści wniosku wynika oczywisty brak uprawnienia wnioskodawcy.
rubbermaid jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Pozbawienie władzy rodzicielskiej a pozbawienie prawa do osobistej styczności z dziec (odpowiedzi: 1) Opis sytuacji: Matka biologiczna dzieci jest alkoholiczką od ponad 25 lat. Jej ÓSEMKA (to nie żart) dzieci na przestrzeni tych lat bywała w domu...
§ uznanie dziecka a uznanie ojcostwa (odpowiedzi: 12) czy się różnią te dwa terminy? czym się różni procedura ustalenia bezskuteczności uznania dziecka od procedury bezskuteczności uznania ojcostwa?
§ Pozbawienie władzy (odpowiedzi: 29) Pozbawienie władzy matki. Wiadomo, że w Polsce ciężko jest pozbawić władzę matki ale czy takie dowody wystarcza na to aby to zrobić? 1. Choroba...
§ Pozbawienie władzy (odpowiedzi: 1) witam. potrzebuje porady czy mógłby mi ktoś pomóc? chciałabym mojemu ex podwyższyć alimenty na nasze dziecko (wiek 12 lat) do tej pory płaci 500...
§ pozbawienie władzy (odpowiedzi: 18) Witam.Na początku przepraszam Ag_Maz.Nie chciałam pisać do zamkniętych wątków-po prostu przez nie uwagę "wtrąciłam swoje 5 groszy"do tematu,ktory...
§ Uznanie ojcostwa (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich, mam taki problem. Urodziłam dziecko, mężczyzna, który jest ojcem nie jest ze mną w związku i nie chce z nami być już nigdy. Co...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:54.