Zaprzeczenie ojcostwa po 20 latach - Forum Prawne

 

Zaprzeczenie ojcostwa po 20 latach

20lat temu uznałem ojcostwo,nie utrzymywałem żadnych kontaktów teraz domniemana córka nie wyraża zgody na badania DNA .Gdzie mam się zwrócić . z jakim wnioskiem wystąpić do jakiego organu i czy mam szanse na zwrot płaconych ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
14-01-2011, 15:13  
LUZAK190
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Zaprzeczenie ojcostwa po 20 latach

20lat temu uznałem ojcostwo,nie utrzymywałem żadnych kontaktów teraz domniemana córka nie wyraża zgody na badania DNA .Gdzie mam się zwrócić . z jakim wnioskiem wystąpić do jakiego organu i czy mam szanse na zwrot płaconych alimentów
LUZAK190 jest off-line  
14-01-2011, 15:36  
drstanek
Użytkownik
 
Posty: 130
Domyślnie RE: Zaprzeczenie ojcostwa po 20 latach

Sprawa o zaprzeczenie ojcostwa w Wydziale Rodzinnym Sądu - ale czy to możliwe, pewnie tak, ale tu muszą się wypowiedzieć znawcy tematu.

Jeśli chodzi o alimenty to nie ma szans zwrotu już zapłaconych alimentów.
drstanek jest off-line  
14-01-2011, 16:36  
Kanas
Moderator globalny
 
Kanas na Forum Prawnym
 
Posty: 22.571
Domyślnie RE: Zaprzeczenie ojcostwa po 20 latach

Nie ma takiej opcji. Zaprzeczyć Ojcostwu może Ojciec dziecka który był w związku małżeńskim i jest domniemanie, że to on jest biologicznym Ojcem. Zresztą, ma na to pół roku od kiedy dowiedział się o narodzinach dziecka.
Przepis prawny:
Art. 63. Mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.


Ty również miałeś pół roku, termin przegapiłeś, chyba, że sądziłeś, że to Twoje, jednak okazało się inaczej
Przepis prawny:
Art. 78. § 1. Mężczyzna, który uznał ojcostwo, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi. W razie uznania ojcostwa przed urodzeniem się dziecka już poczętego bieg tego terminu nie może rozpocząć się przed urodzeniem się dziecka.


Przepis prawny:
Art. 79. Przepisy o ustaleniu bezskuteczności uznania ojcostwa stosuje się odpowiednio do matki dziecka, która potwierdziła ojcostwo.


Jednak jak się domyśłam, dziecko jest pełnoletnie, więc raczej nic z tego nie będzie ponieważ
Przepis prawny:
Art. 80. Po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa nie może być wytoczone ani przez matkę dziecka, ani przez mężczyznę, który uznał ojcostwo


W Twoim przypadku tylko Prokurator może wystąpić do Sądu o zaprzeczenie Ojcostwa. Kieruje się on jednak dobrem dziecka, więc przekonanie go, że zaprzeczenie Ojcostwa jest dla dobra dziecka graniczy z cudem.
Przepis prawny:
Art. 86. Powództwo o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa oraz o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa może wytoczyć także prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego; wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa oraz o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa nie jest dopuszczalne po śmierci dziecka. Jeżeli uznanie ojcostwa nastąpiło po śmierci dziecka, prokurator może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania.

Kanas jest off-line  
14-01-2011, 16:39  
thebest
Stały bywalec
 
Posty: 4.496
Domyślnie RE: Zaprzeczenie ojcostwa po 20 latach

Ew. art 81 ale wnioskując z treści postu w ogóle nie wchodzi to w grę.
thebest jest off-line  
14-01-2011, 16:47  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Zaprzeczenie ojcostwa po 20 latach

Nie masz szans na zaprzeczenie ojcostwa, nawet wtedy gdyby udalo Ci się zrobic badania DNA i z nich jasno wynikaloby, ze nie jestes ojcem dziecka (teraz doroslej kobiety).

13.06.2009 weszly zmiany do krio, ktore daly mozliwosc żądania bezskutecznosci uznania ojcostwa na tej podstawie, ze nie jest sie ojcem dziecka. W zmianach tych zapisano rowniez jasno, ze do uznania, ktore nastapilo przed wejsciem w zycie zmian kodeksu stosuje sie dotychczasowe przepisy.

Czyli do Twojego uzniania stosuje sie przepisy krio obowiazujace wtedy. A wtedy nie bylo uznania "ojcostwa" a bylo uznanie "dziecka". Roznica miedzy nimi jest taka, ze obecnie uznajesz swoje ojcostwo czyli oswiadczasz, ze jestes ojcem dziecka. Jesli wyjdzie na jaw, ze nim nie jestes - masz mozliwosc zadac bezskutecznosci uznania.

Wtedy jednak uznawales nie swoje "ojcostwo" a uznawales "dziecko" - czyli jasno i klarownie oswiadczales, ze uznajesz dziecko ZA SWOJE, bez wzgledu na to czy jestes jego ojcem czy nie. Kierownik usc wyjasnial na czym to polega i jakie niesie za soba konsekwencje. Tego oswiadczenia (pod rzadami starego kodeksu) nie mozna cofnac na tej podstawie, ze dowiedziales sie, ze dziecko nie jest Twoje. Mozna byloby probowac tylko z powodow bledu oswiadczenia woli - ale tego po 20 latach nie dasz rady zrobic (no jak zamierzasz udowodnic ze 20 lat temu byles, np. pijany? albo chory psychicznie - chyba, ze masz na to dowody). To, że nie jestes ojcem dziecka nie moze byc podstawa żądania uznania bezskutecznosci uznania w tym przypadku. Wiec nawet badania DNA nie pomogą.

Zwrot alimentow oczywiscie tez nie wchodzi w gre.

EDIT: Kanas cytujesz obecnie przepisy, ktore nie maja tu zastosowania bo do uznania sprzed 13.06.2009 r. stosuje sie dotychczasowe przepisy - czyli stare.
 
17-01-2012, 14:14  
ElzbietGad
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Zaprzeczenie ojcostwa po 20 latach

Proszę w takim razie o informację czy 28 letnie dziecko moze wystąpić o unieważnienie ojcostwa, nie mam z ojcem kontaktu i nie chcę żeby figurował jako mój ojciec w papierach, można wystąpić o takie unieważnienie ?
ElzbietGad jest off-line  
17-01-2012, 14:41  
frida
Stały bywalec
 
Posty: 3.206
Domyślnie RE: Zaprzeczenie ojcostwa po 20 latach

nie nie mozesz.dziecko moze zaprzeczyc ojcostwu w ciagu 3 lat od uzyskania pelnoletnosci.
frida jest off-line  
23-07-2014, 20:28  
sebao
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Zaprzeczenie ojcostwa po 20 latach

to chyba nie do konca jest prawda. ja zaprzeczylem ojcostwu mojego ojca - mam 35lat
sebao jest off-line  
23-07-2014, 20:47  
frida
Stały bywalec
 
Posty: 3.206
Domyślnie RE: Zaprzeczenie ojcostwa po 20 latach

Nie a ty a prokurator
frida jest off-line  
23-07-2014, 21:49  
sebao
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Zaprzeczenie ojcostwa po 20 latach

Tak to prawda, prokurator.
Mialem na mysli ze osiagniecie wieku 21lat nie zamyka nam calkowicie drogi. Ktos w takiej sytuacji po przeczytaniu ze moze zaprzeczyc ojcostwu w ciagu 3 lat od uzyskania pelnoletnosci, moze pomyslec ze nic juz nie moze zrobic, ze jest w kropce. Nalezy doprecyzowac ze samodzielnie nie moze, natomiast prokurator wystepuje jak gdyby w jego imieniu do sadu z wnioskiem o zaprzeczenie.
Sorry, bylem nieprecyzyjny. Temat znam tylko z wlasnych doswiadczen.
Pozdrawiam
sebao jest off-line  
28-07-2014, 19:03  
świstak 080
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Zaprzeczenie ojcostwa po 20 latach

Witam jestem nowy i podłącze się pod temat;Mam 2 córki Ole ur 18.09.2001i Amelke ur 26.05.2003 04.01.2003 zawarliśmy związek ola nie jest moim biologicznym dzieckiem poznałem jej matke gdy była w 3 miesiącu ciąży wie dobrze kto jest ojcem oli ale skoro mieliśmy być razem uznałem ją niewidziałem wtedy że podpisałem na siebie wyrok 26.10.2005 żona odeszła i podała mnie o almęty na obie córki mimo że zapewniała mnie że nigdy tego nie zrobi płace regularnie ale co jakiś czas podaje mnie o podwyżkę teraz już tak ole nabuntowała że wogule nie mam z nią kontaktu teraz wiem że tylko oto jej chodziło żeby znależć frajera do płacenia Amelke daje bez problemu. Na rozprawie rozwodowej powiedziałem sędziemu jak sprawa wygłąda powiedział że ją uznałem i muszę płacić czy miałbym szanse cofnąć uznanie ojcostwa nie chce kasy spowrotem byle bym nie płacił na Ole alimentów.Przepraszam za błędy
świstak 080 jest off-line  
28-07-2014, 21:40  
frida
Stały bywalec
 
Posty: 3.206
Domyślnie RE: Zaprzeczenie ojcostwa po 20 latach

msz szanse.
musisz isc do prokuratora i porozmawiac na ten temat,ty nie mozesz wniesc juz o uniewaznienie uznania dziecka ale prokurator moze ci pomoc.
podejrzewam ze ex zona nie chce ci dawac starszej corki z obawy ze pobralbys material DNA i mialbys dowod na to ze nie jest twom dzieckiem.
no coz probowac zawsze mozesz idz d prokuratora i przedstaw cala sytuacje(podaj dane ojca biologicznego itp)
frida jest off-line  
02-08-2014, 14:54  
świstak 080
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Zaprzeczenie ojcostwa po 20 latach

Dzięki spróbuje a co do ojca biologicznego to nie wiem kto to jest nigdy nie pytałem ale na ostatniej sprawie o podwyrzkę alimętów ona sama to potfierdziła
świstak 080 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zaprzeczenie ojcostwa - na jakiej podstawie po latach? (odpowiedzi: 50) Witajcie. Na jakiej podstawie można założyć sprawę o zaprzeczenie ojcostwa, jednocześnie pozywając dziecko i wnioskując o ustalenie mu kuratora?...
§ Zaprzeczenie ojcostwa po latach .. Jakie procedury? (odpowiedzi: 3) Witam, Brat od dawna jest po rozwodzie, z byłą małżonką mają syna. Jednak brat niedawno dowiedział się że jest bezpłodny. Więc ... nie może być i...
§ zaprzeczenie ojcostwa przez ojca dzieci po 8 latach (odpowiedzi: 3) Witam! W jaki sposób może ojciec zaprzeczyć ojcostwu, gdy dzieci mają 7 i 6 lat i pochodzą ze związku małżeńskiego z matką dzieci? Czy może pobrać...
§ Zaprzeczenie ojcostwa po latach (odpowiedzi: 4) Wychowuję córkę 14 lat. Jej matka ale nie moja żona, z którą pozostawałem w nieformalnym związku odeszła 6 lat temu, mieszka w pobliżu. Ostatnio...
§ zaprzeczenie ojcostwa po kilku latach-on jest ojcem (odpowiedzi: 1) Ponownie witam. Chodzi mi o zaprzeczenia ojcostwa. Z tego co przeczytałam na tym forum dowiedziałam, się, że jezeli ojciec uznał dziecko to ma czas...
§ Zaprzeczenie ojcostwa po 3 latach (odpowiedzi: 16) Moja sytuacja wygląda następująco: W styczniu 2007 roku wzięłam ślub z moim obecnym mężem. Byłam wtedy w 6 miesiącu ciąży z innym mężczyzną, o czym...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:52.