Pozbawienie praw - Forum Prawne

 

Pozbawienie praw

Witam serdecznie.Juz niedługo mam sprawe o pozbawienie praw ojcu dziecka.Dodam ,ze ojciec dziecka ma na razie pełne prawa choc nie wierzył że to jego dziecko i zgłosił o badanie DNA.Oczywiscie zgodziłam sie, wynik badania dziecko ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
03-12-2007, 12:37  
truskaweczka_0
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie Pozbawienie praw

Witam serdecznie.Juz niedługo mam sprawe o pozbawienie praw ojcu dziecka.Dodam ,ze ojciec dziecka ma na razie pełne prawa choc nie wierzył że to jego dziecko i zgłosił o badanie DNA.Oczywiscie zgodziłam sie, wynik badaniadziecko jest jego).Na sprawie pierwszej alimentacyjnej cytuje:,, no cóż dziecko moje wiec bede płacił".Na pytanie sedziego czy bedzie sie interesował odp. ,,TAK".Nastepna podwyzszenie alim. cyt. ,,czy interesuje sie pan dzieckiem? pada odp. nie, a czy bedzie sie pan interesował odp. pada TAK" .Do dzis zadnego kontaktu.Dziecko nie widział od urodzenia.Alimenty płaci regularnie (boi sie komornika) ale na tym koniec.Jakie mam szanse na odebranie praw ojcu?Czy jesli nie beda chcieli odebrac czy na tej samej rozprawie wniesc o całkowite ograniczenie praw.Chodzi mi o załatwianie wszystkich spraw urzedowych itp.Z góry dziekuje za odpowiedz.Pozrawiam.
truskaweczka_0 jest off-line  
04-12-2007, 22:40  
kubulek
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie

możesz wystąpic o ograniczenie władzy rodzicielskiej ojcu dziecka. Wynika to z art 107 par. 1 krio, który mówi, że jeśli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, którzy nie są małżeństwem, to sąd może powierzyć wykonywanie tej władzy jednemu z nich , ograniczając władze drugiemu rodzicowi do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do dziecka. Ponadto, jesli ojciec faktycznie mało się interesuje dzieckiem, to istnieje tez możliwość odebrania lub ograniczenia mu władzy na zasadzie ogólnej. Możesz także jednocześnie zlożyc do sadu wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem, niech się odbywają w twojej obecności, ale niech będzie ustalone kiedy i w jakich godzinach.
kubulek jest off-line  
05-12-2007, 11:28  
Miaowi
Użytkownik
 
Posty: 265
Domyślnie

Masz, masz spore szanse. Na odebranie.
Miaowi jest off-line  
05-12-2007, 11:29  
Miaowi
Użytkownik
 
Posty: 265
Domyślnie

U mnie właśnie o to poszło, że nie interesuje się dzieckiem. I sam to napisał w odpowiedzi na pozew. I odebrali prawa na pierwszej rozprawie.
Miaowi jest off-line  
05-12-2007, 12:14  
truskaweczka_0
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie

Dziekuje za słowa otuchy.Juz po sprawie.Nie stawił sie pomimo ze sam osobiscie odebrał wezwanie.Został całkowicie pozbawiony praw do dziecka.Pozdrawiam i zycze miłego dnia.
truskaweczka_0 jest off-line  
05-12-2007, 12:26  
Miaowi
Użytkownik
 
Posty: 265
Domyślnie

No to tak jak u nas - kochana, dzisiaj pierwszy dzień waszego nowego życia, wyrwałyście chwasta!! Enjoy it! Alleluja i do przodu. Stwórz swojemu dziecku jak najlepsze szanse na przyszłość.
Miaowi jest off-line  
05-12-2007, 13:14  
elunia57130
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie

Witam wszystkich!! Mam podobny problem, moj byly ostatnio pobil mnie zglosilam to na policje...jutro skladam wniosek o alimenty i caly czas sie zastanawiam nad pozbawieniem go praw na mojej coreczki Paulinki. W sumie obawiam sie ze chyba nie mam podstaw bo dba o dziecko, alimenty dobrowolnie mi dawal do reki, kupowal pampersy kosmetyki i ciuch nie wspomnajac o slodyczach...wiem ze dziecko nie jest karta przetargowa i nie moge jej wciagac w prywatne porahunki ale nie ufam mu...lubi sobie wypic u niego w wdomu jest aptologia...bojue sie ze sad mu przyzna widzenia a co bedize jak bedze u niego miala zostac spac? koszmar, nie wiem co mam robic,...czy mam szanse wywalczyc to pozbawienie praw...prosze o pomoc, z gory dziekuje za odpowiedzi!!
elunia57130 jest off-line  
05-12-2007, 15:47  
Miaowi
Użytkownik
 
Posty: 265
Domyślnie

Mozesz chyba walczyc tylko o widzenia w twojej obecnosci. Mysmy miały inaczej - nasi panowie mieli dzieci w głębokim poważaniu.
Miaowi jest off-line  
06-12-2007, 08:46  
elunia57130
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie

a czy zmieni to cos jezeli napisze we wniosku ze lubi sobie wypic, ze jest nieodpowiedzialny bo stracil ostatnia prace wlasnie przez picie, zlapali go z samego rana na piciu...na dzin dzisiejszy nie wiem gdzie mieszka nie znam jego adresu, podejzewam ze gdzies katem sie u kogos zachaczyl...za np. potrafil mnie uderzyc i to w obecnosci moich rodzicow...zastraszal mnie itd...
elunia57130 jest off-line  
06-12-2007, 09:10  
truskaweczka_0
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie

Pozbawienie praw ojcu dziecka to wyłacznie chodzi o dziecko.Jesli dba o dziecko to jest na jego korzyść.Możesz spróbować ograniczyc prawa ale to nie daje gwarancji.Wiesz powiem Ci jedno.Przez okres ponad 3 lata ojciec nie widział i nie chciał widziec maluszka.Nad jego wychowaniem czuwałam ja i pomagała mi w tym moja mama.Nie zna dziadków od strony ojca.Nawet nie wiem czy wiedza o nim.Na sprawach alimentacyjnych stawia sie zawsze, bo chodzi o pieniadze (boi sie komornika.)Oczywiscie chciałby dac tylko minimum.(A to mu sie nawet udawało) choc zarabia bardzo dobrze.Niedawno podwyzszenie z 200 na 300zł.,ale juz za niedługo bede znów podwyzszac.Teraz wezme adwokata i dam mu popalic za kłamstwa ktore mu nawet wyszły.(kredyty,drogie wynajecie mieszkania)A pani sedzia nawet nie chciała od niego dowodów.Teraz ja i syn bedziemy góra.Dodam ze ojciec to bardzo wykształcony człowiek.Pozdrawiam
truskaweczka_0 jest off-line  
06-12-2007, 10:02  
elunia57130
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie

co do pozbawienia praw to owszem nasza corka zna jego rodzicow i to dobrze, on daje kase i cos tam kupuje ale chodzi mi o to ze ja mam z nim klopoty a to sie odbija na malej, ostatnio pobil mnie i to przy moich rodzcach, bylam na policji...na drugi dzien przyszedl i mnie wyzwal...chodzi mi o jej bezpieczenstwo, on lubi wypic ostatnio stracil prace przez picie...czy to jest podstawa do odebrania praw?
elunia57130 jest off-line  
06-12-2007, 13:23  
truskaweczka_0
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie

elunia 57130 poczytaj! To jest super wstawkaPozbawienie rodziców władzy rodzicielskiej jest najostrzejszym środkiem ingerencji sądu opiekuńczego w sferę stosunków między rodzicami a dziećmi, przez jego zastosowanie bowiem rodzice tracą całkowicie tę władzę. Ze względu na tak daleko idące skutki pozbawienia władzy rodzicielskiej sąd może je orzec tylko wtedy, gdy stosowane dotychczas łagodniejsze środki nie dały rezultatu, bądź gdy z uwagi na drastyczne okoliczności danego przypadku jest oczywiste, że stosowanie środków łagodniejszych byłoby niecelowe.

Art. 111 § 1 przewiduje trzy rodzaje przyczyn pozbawienia władzy: a) trwałą przeszkodę w jej wykonywaniu; b) nadużywanie tej władzy; c) rażące zaniedbywanie obowiązków względem dziecka. Pierwsza przyczyna może być niezawiniona, dwie następne muszą zawierać w sobie element winy rodziców. Mimo to pozbawienie władzy, jak już powiedziano, nie ma charakteru kary wobec rodziców, sąd opiekuńczy zatem w orzeczeniu nie stwierdza, czy orzekł pozbawienie władzy z winy, czy bez winy rodziców.

Trwała przeszkoda to przeszkoda, która według wszelkich przewidywań nie ustanie albo wprawdzie ustanie, ale nie można się spodziewać, by nastąpiło to przed uzyskaniem przez dziecko pełnoletności.
Zaniedbywanie przez rodziców ich obowiązków względem dziecka uzasadnia pozbawienie władzy rodzicielskiej tylko wtedy, gdy ma charakter rażący. Za takie mogą być uznane zaniedbania poważne, np. pijaństwo, marnotrawstwo, prowadzenie rozwiązłego trybu życia, uchylanie się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka.
truskaweczka_0 jest off-line  
06-12-2007, 13:26  
truskaweczka_0
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie

A to jeszcze ciag dalszy


Skutkiem pozbawienia rodziców władzy rodzicielskiej jest utrata ogółu praw i obowiązków składających się na tę władzę, a na ich miejsce wchodzi opieka. Rodzice jednak nie tracą innych praw i obowiązków, jakie przysługują im względem dziecka z tytułu stosunku rodzicielskiego. Korzystają więc ze stanu cywilnego pochodzenia dziecka od nich, zachowują prawo do alimentów od dziecka, prawo dziedziczenia po nim - jeżeli nie zostali uznani za niegodnych dziedziczenia ( art. 928 § 1 k.c.). Dziecko również w takiej sytuacji zachowuje prawo do alimentacji oraz prawo do dziedziczenia po rodzicach. Prawo osobistej styczności z dzieckiem, jako nie stanowiące elementu władzy rodzicielskiej, przysługuje rodzicom bez względu na pozbawienie ich tej władzy, chyba że sąd opiekuńczy orzeknie zakaz tego prawa.

Ustanie przyczyny pozbawienia rodziców władzy rodzicielskiej nie powoduje automatycznie jej odżycia. Art. 111 § 2 stanowi bowiem, że sąd opiekuńczy może wówczas władzę tę przywrócić.
truskaweczka_0 jest off-line  
06-12-2007, 19:29  
ewa.kraft2
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Jestem na etapie pozbawienia władzy rodzicielskiej. Jednym z atutów jest jesli na podstawie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, mimo nieuchylania sie od płacenia alimentów, istnieje przeszkoda w pełnieniu władzy rodzicielskiej, innymi słowy jeśli musisz podjąć decyzję, która wymaga zgody obojga rodziców, nie możesz na niego liczyć.Np. wyrobienie dziecku paszportu lub inne decyzje.
ewa.kraft2 jest off-line  
06-12-2007, 20:00  
Miaowi
Użytkownik
 
Posty: 265
Domyślnie

Czyli na przykład nie masz z nim kontaktu, bo nie odbiera telefonu, albo nie masz jego numeru, albo unika kontaktu.
Miaowi jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ograniczenie praw lub pozbawienie praw ojcu dziecka- widzenia. (odpowiedzi: 5) Witam, mam pytanie tydzien temu urodziłam córeczkę z ojcem dziecka rozstałam się zaraz jak dowiedziałam się, że będę miała dziecko. Przyczyną...
§ pozbawienie praw (odpowiedzi: 3) czy w trakcie rozprawy o ustalenie kontaktów mojego byłego męża z dzieckiem mogę wnieść o pozbawienie go władzy rodzicielskiej?
§ Pozbawienie praw (odpowiedzi: 4) Witam Jestem samotną matką praktycznie od samych narodzin córki.Były mąż wyjechał za granice gdy córka miała 8 miesięcy,a przez 8 miesięcy widywał...
§ Przejęcie praw rodzicielskich, pozbawienie praw matki... (odpowiedzi: 2) Witam. Znalazłem się w dość trudnej sytuacji. Mam 19 lat, moja luba jest jeszcze nieletnia (17 lat). Za pół roku kończy 18 lat. Od pewnego czasu...
§ pozbawienie praw ograniczenie praw (odpowiedzi: 1) chce aby moj syn zamieszkal z ojcem swoim poniewaz mam spore klopoty zdrowotne i nie daje rady sama sie nim zajmowac nie chce by byl tam na zawsze...
§ pozbawienie praw (odpowiedzi: 2) witam, mam 3 letnią córeczke którą od urodzenia wychowuje sama,ojciec zostawil mnie gdy bylam w ciązy, od chwili narodzin ojciec nie widział...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:21.