uchylenie obowiązku alimentacyjnego - Forum Prawne

 

uchylenie obowiązku alimentacyjnego

Bardzo gorąco będę wdzięczna, jeżeli ktoś rozwieje moje wątpilości w sprawie alimentów, które jak twierdzi ojciec pobieram bezprawnie. Mam 24 lata, w czerwcu 2010 roku skończyłam studia, których dyplom broniłam w październiku. Oprócz tego byłam ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
21-02-2011, 16:48  
radosna_ja
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie uchylenie obowiązku alimentacyjnego

Bardzo gorąco będę wdzięczna, jeżeli ktoś rozwieje moje wątpilości w sprawie alimentów, które jak twierdzi ojciec pobieram bezprawnie.
Mam 24 lata, w czerwcu 2010 roku skończyłam studia, których dyplom broniłam w październiku. Oprócz tego byłam studentką zagranicznej uczelni, na której również obroniłam się (listopad) i wynik był pozytywny. Sprawy związane z dyplomem są jednak jeszcze w toku, nie mam żadnego oficialnego papieru. Zaraz po drugiej obronie rozpoczęłam intensywne poszukiwanie pracy związanej z kierunkiem studiów i przebytych kursów. Po dzień dzisiejszy nie znalazłam zatrudnienia, mieszkam ciągle z matką i bratem w jednym gospodarstwie.

Pytanie 1 jest następujące: Czy faktycznie pobieram bezprawnie alimenty od ojca ?

Pytanie 2: W jaki sposób anulować płacenie alimentów zasądzonych wyrokiem sądu ? Czy konieczna jest ponowna rozprawa w sądzie, czy wystarczy obopólne porozumienie stron, ewentualnie potwierdzone notarialnie ?

Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania, ale mogłoby być trochę jaśniej napisane

Katarzyna
radosna_ja jest off-line  
21-02-2011, 16:54  
majka77
Stały bywalec
 
Posty: 8.101
Domyślnie RE: uchylenie obowiązku alimentacyjnego

1 nie, zdobycie wykształcenia potwierdzone dokumentem (dyplomem) do tej pory pobierałaś alimenty zgodnie z prawem.
2. tak tylko sąd może zwolnić z obowiązku alimentacyjnego.
majka77 jest off-line  
21-02-2011, 17:01  
radosna_ja
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: uchylenie obowiązku alimentacyjnego

Chyba niezbyt jasno napisałam, więc poprawię się. Jeden dyplom otrzymałam końcem października, drugi natomiast jest ciągle w toku.

Odnośnie 2 pytania, kto powienien więc wnieść wniosek do sądu o uchylenie alimentów ? Prawdą jest, że taka rozprawa jest już płatna ?
radosna_ja jest off-line  
21-02-2011, 17:07  
majka77
Stały bywalec
 
Posty: 8.101
Domyślnie RE: uchylenie obowiązku alimentacyjnego

1. jeszcze nie masz pracy to dogadaj się z ojcem, że szukasz pracy niech dobrowolnie tobie pomaga, zanim nie złoży sprawy o zniesienie obowiązku alimentacyjnego to musi płacić, tylko od dnia wniesienia tego pozwu może ubiegać się o zwrot tych alimentów.
2 ojciec.
majka77 jest off-line  
21-02-2011, 19:49  
Grenada
Stały bywalec
 
Posty: 3.470
Domyślnie RE: uchylenie obowiązku alimentacyjnego

Radosna. Sprawa wygląda tak, że w pewnym momencie dziecko się usamodzielnia, ma 24 lata, 2 dyplomy, dobre przygotowanie do pracy. Jest już kilka miesięcy po ostatniej obronie
Wtedy ojciec (nawet nie zakładając sprawy w sądzie) może zaprzestać płacenia alimentów.
Takie dziecko, jeśli jest niewłaściwie wychowane - może pójść do komornika i wnieść o egzekucję przyznanych kiedyś alimentów od dnia, w którym przestał płacić.
Jeden komornik odmówi, drugi odmówi (dziewczyna jest dorosła, ma 2 dyplomy, co sie wygłupia), ale dziecko znajdzie takiego, który egzekucji dokona.
Wejdzie ojcu na konto albo bezpośrednio na pensje w pracy i wstyd na całą wieś.

Wtedy ojciec (jeśli nie jest kretynem) - pójdzie do sądu i zażąda zniesienia obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną (np. z dniem ukończenia studiów przez dziecko, albo dniem wydania pierwszego z dyplomów), o zasądzenie od dziecka całkowitych kosztów procesu, kosztów niesłusznej egzekucji komorniczej oraz, oczywiście - zwrot nadpłaconych (ściągniętych przez komornika) alimentów.

I sąd mu te roszczenia uwzględni uznając, że ładnie utrzymywał dziecko dopóki się uczyło, ale skoro juz się nauczyło, to już nie musi.
I dziecko będzie miało:
a: kłopot, bo trzeba będzie znaleźć pieniądze, aby to wszystko opłacić
b: kłopot, bo ojciec (słusznie) poczuje się nieco wykorzystany

I to jest cała prawda o tym, że alimenty obowiązują do czasu ich uchylenia przez sąd oraz o tym, że dobrowolne zaprzestanie egzekucji alimentów przez uprawnionego jest w pewnych ewidentnych sytuacjach najlepszym rozwiązaniem.
A ja właśnie widze taka ewidentną sytuację.
Obrona w X, obrona w XI + 3 m-ce rozbiegówki na znalezienie pracy i WYSTARCZY
POZDRAWIAM I ŻYCZE WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO
Grenada jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ uchylenie obowiązku alimentacyjnego, uchylenie tytułów wykonawczych (odpowiedzi: 16) Zmagam się z komornikiem nieuczciwie prowadzącym postępowanie względem mnie w zakresie alimentów na moje Dzieci. Aktualnie w Sądzie znajduje się 8...
§ Uchylenie obowiązku alimentacyjnego (odpowiedzi: 15) Witam. Dostałam wezwanie na sprawę o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Sprawę założył ojciec. Chcę uchylenia od 2010 r. Wtedy jeszcze chodziłam do...
§ uchylenie obowiązku alimentacyjnego (odpowiedzi: 2) Witam, mój partner płaci alimenty 500 zł na syna, który w lutym ukończył 24 lata. Wcześniej ukończył technikum (ma zawód), w 2011 licencjat (drugi...
§ uchylenie obowiązku alimentacyjnego (odpowiedzi: 11) Witam serdecznie.Bardzo proszę o poradę. Chciałem napisać wniosek/pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego i mam wiele niejasności, a mianowicie:...
§ uchylenie obowiązku alimentacyjnego (odpowiedzi: 3) Sąd w wyroku rozwodowym zasądził alimenty. Córka miała wówczas 16 lat. Alimenty płacone były sukcesywnie, bez problemów. Jednak od zeszłego roku,...
§ uchylenie obowiązku alimentacyjnego (odpowiedzi: 13) Witam. Mam pytanie jakie są podstawy do uchylenia obowiązku alimentacyjnego? Ale tak po ludzku,art.133krio,już czytałem.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:33.