Alimenty na dziecko nienarodzone? - Forum Prawne

 

Alimenty na dziecko nienarodzone?

Witam, obecnie jestem w 4 miesiącu ciąży. Od czerwca 2010 r. jestem zarejestrowana jako bezrobotna bez zasiłku (starałam się o dotację na otwarcie własnej działalności gospodarczej). Z ojcem dziecka znam się już 7 lat, ale ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
01-03-2011, 17:54  
magdulla
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Alimenty na dziecko nienarodzone?

Witam,
obecnie jestem w 4 miesiącu ciąży. Od czerwca 2010 r. jestem zarejestrowana jako bezrobotna bez zasiłku (starałam się o dotację na otwarcie własnej działalności gospodarczej). Z ojcem dziecka znam się już 7 lat, ale mieszkaliśmy oddzielnie. Od kiedy nie pracuję pomagałam prowadzić firmę swojego byłego z czego miałam pieniądze na swoje wydatki. Jednak mój chłopak zostawił mnie teraz i nie chce utrzymywać ze mną kontaktów. Jestem bez żadnych środków finansowych, na utrzymaniu mamy i nie wiem co mam dalej robić. Słyszałam o czymś takim jak "Alimenty na dziecko nienarodzone", kiedy przysługują one i jak należy się o nie starać?
magdulla jest off-line  
01-03-2011, 19:33  
rubbermaid
Stały bywalec
 
rubbermaid na Forum Prawnym
 
Posty: 5.134
Domyślnie RE: Alimenty na dziecko nienarodzone?

Przepis prawny:
Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy
Art. 141. § 1. Ojciec nie będący mężem matki obowiązany jest przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu. Z ważnych powodów matka może żądać udziału ojca w kosztach swego utrzymania przez czas dłuższy niż trzy miesiące. Jeżeli wskutek ciąży lub porodu matka poniosła inne konieczne wydatki albo szczególne straty majątkowe, może ona żądać, ażeby ojciec pokrył odpowiednią część tych wydatków lub strat. Roszczenia powyższe przysługują matce także w wypadku, gdy dziecko urodziło się nieżywe.
§ 2. Roszczenia matki przewidziane w paragrafie poprzedzającym przedawniają się z upływem lat trzech od dnia porodu.
Art. 142. Jeżeli ojcostwo mężczyzny nie będącego mężem matki zostało uwiarygodnione, matka może żądać, ażeby mężczyzna ten jeszcze przed urodzeniem się dziecka wyłożył odpowiednią sumę pieniężną na koszty utrzymania matki przez trzy miesiące w okresie porodu oraz na koszty utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu. Termin i sposób zapłaty tej sumy określa sąd.
rubbermaid jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Alimenty na nienarodzone dziecko (odpowiedzi: 1) Witam, Jestem w trzecim miesiącu ciąży z byłym mężem z którym rozwiodłam się miesiąc temu. Byliśmy małżeństwem 5 lat. Wszystko by było w porządku...
§ Alimenty na nienarodzone dziecko (odpowiedzi: 1) Witam, mam pytanie czy istnieje takie coś jak alimenty na nienarodzone dziecko. Jeżeli tak to kiedy mogę złożyć taki pozew. I jak on powinien...
§ alimenty na nienarodzone dziecko (odpowiedzi: 10) Witam. Chcialbym pisac swoj przypadek i prosic o porade. Otoz moja kobieta gdy byla w 6 miesiacu ciazy zlozyla do sadu wniosek o zabezpieczenie...
§ Alimenty na nienarodzone dziecko (odpowiedzi: 6) Witam Proszę o pomoc. Jestem w trakcie rozwodu z mężem. Obecnie jestem w ciąży z nowym partnerem, z którym się rozeszłam.Pozostawił mnie bez środków...
§ Alimenty na nienarodzone jeszcze dziecko (odpowiedzi: 2) Witam, interesuje mnie czy mogę złożyć pozew o alimenty na siebie i moje nienarodzone jeszcze dziecko (32tc). Jestem mężatką, tydzień temu mąż...
§ Alimenty na nienarodzone dziecko (odpowiedzi: 2) Witam, do porodu został mi miesiąc z hakiem. Dopiero teraz , czytajac gazete dowiedzialam sie, ze byly partner jest zobowiazany do utrzymania mnie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:50.