Brak meldunku - Forum Prawne

 

Brak meldunku

Witam, Od dwóch lat mieszkam z partnerem i jego niepełnoletnim synem. W mieszkaniu zameldowany jest tylko mój partner, ja nadal mam meldunek u rodziców. Ślubu nie mamy. Od jakiegoś czasu zastanawiam się co by było ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
23-03-2011, 10:35  
insomnia2
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Brak meldunku

Witam,
Od dwóch lat mieszkam z partnerem i jego niepełnoletnim synem. W mieszkaniu zameldowany jest tylko mój partner, ja nadal mam meldunek u rodziców. Ślubu nie mamy. Od jakiegoś czasu zastanawiam się co by było gdyby "zabrakło" mojego partnera. Kto w tym momencie ma prawo zarządzać tym mieszkaniem. Czy np. matka syna mojego chłopaka miałaby jakieś prawa do tego mieszkania lub co gorsza mogłaby mnie z niego wyrzucić?
Proszę o poradę bo jest to troszke drażliwy temat i zanim porozmawiam o tym z moim partnerem chciałam zobaczyć czy słusznie zaczęłam się martwić o swoją ewentualną przyszłość gdybym została sama z "pasierbem".
Dodam jeszcze że mój partner i matka jego dziecka również nigdy nie mieli ślubu, On nadal jest kawalerem.
insomnia2 jest off-line  
23-03-2011, 10:38  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Brak meldunku

a jaki jest status mieszkania? Zasób gminy czy własnościowe?
 
23-03-2011, 10:39  
Wiesia 1
Użytkownik
 
Posty: 67
Domyślnie RE: Brak meldunku

Proponuję szybko spisać testament, albo zawrzeć związek małżeński ...
Bez tego tylko czarny scenariusz ....
Wiesia 1 jest off-line  
23-03-2011, 10:42  
insomnia2
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

Mieszkanie własnościowe, zapisane na mojego partnera.

A może wystarczyłoby notarialnie spisać tylko upoważnienie do zarządzania mieszkaniem w razie śmierci mojego partnera?

Czy ewentualnie gdybym została zameldowana w tym mieszkaniu to by coś zmieniło?
insomnia2 jest off-line  
23-03-2011, 12:09  
karlzaju
Stały bywalec
 
Posty: 539
Domyślnie RE: Brak meldunku

hm zwiazek małzenski to tak ale po za tym jedynie spisac testament -albo na Ciebie albo na dziecko 9gdyby sie partner rozmyslił za zycia on sam mógłby go obalic /ale po jego smierci jest nie do ruszenia
karlzaju jest off-line  
23-03-2011, 12:41  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Brak meldunku

jeżeli mieszkanie jest własnościowe, to nie ma znaczenia kto jest tam zameldowany. Może to być zupełnie inny lokator (któremu właściciel np. wynajmuje mieszkanie). Tak więc meldunek nie ma tu nic do rzeczy. Tak jak powyżej radzą - jedynie testament lub dziedziczenie żony w przypadku śmierci męża - jest rozwiązaniem.
 
23-03-2011, 12:55  
insomnia2
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Brak meldunku

Dziękuje bardzo. Tego się obawiałam. Sprawa jest dość delikatna i nie wiem jak mam porozmawiać z partnerem aby źle mnie nie zrozumiał.
insomnia2 jest off-line  
23-03-2011, 13:00  
insomnia2
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Brak meldunku

A co z matką syna mojego partnera czy Ona w takiej sytuacji mogłaby przejąć to mieszkanie a następnie mnie wyrzucić? Dopytuje o to bo wiem że w przypadku śmierci mojego partnera stanęłaby na głowie żeby uprzykrzyć mi życie.
insomnia2 jest off-line  
23-03-2011, 13:20  
karlzaju
Stały bywalec
 
Posty: 539
Domyślnie RE: Brak meldunku

Delikatna- wiadomo dlatego tez po spokojnej z nim rozmowie-na dziecko Twoje /jesli byłby to dla niego problem wiec po równo na jego dziecko i Twoje po połowie -na to juz musi pójsc-Wkoncu jakies zabezpieczenie Twojej przyszłosci musisz miec.Ewentualnie Tobie niech połowe przepisze ,
karlzaju jest off-line  
23-03-2011, 13:21  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.358
Domyślnie RE: Brak meldunku

Po śmierci twojego partnera dziedziczy jego syn (o ile to jego jedyne dziecko). Jeżeli syn jest nieletni to musi mieć jakiegoś opiekuna - może być nim matka dziecka, decyduje sąd. Czy w tej chwili twój partner ma przyznaną władzę rodzicielską nad synem czy to, że mieszka on z ojcem to po prostu efekt umowy jego rodziców?

Nowy właściciel tego mieszkania - syn twojego partnera ( a w przypadku gdyby nie był pełnoletni jego opiekun ale wyłącznie jako reprezentujący interesy syna jako właściciela) może ... jak to ująć delikatnie ... pozbyć się ciebie z tego mieszkania.
Ty masz jedynie prawo do tego żeby dochodzić (i to też sądownie) części waszej wspólnej własności. Konkubinat jest traktowany jako spółka cywilna i na takiej zasadzie powinni się rozliczać konkubenci. Czyli dziedziczy syn a ty od niego masz prawo domagać się zwrotu tego co ty wniosłaś do tego związku. to tak skrótowo.

Jeżeli chcesz postawić sprawę jasno to spytaj się wprost swojego partnera jak cię zabezpieczy na wypadek swojej śmierci. I wtedy będziesz miała jasność jak poważnie cię traktuje.
eol12 jest off-line  
23-03-2011, 13:56  
insomnia2
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Brak meldunku

Mój partner nie ma przyznanej władzy rodzicielskiej. Taka była umowa między rodzicami a matce było to na rękę. Syn Mieszka z nami ponieważ jego matka w ogóle się nim nie zajmowała ( był dla niej "kulą u nogi" ), gdyby została pod jej opieką to raczej źle by skończył .
insomnia2 jest off-line  
23-03-2011, 14:09  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.358
Domyślnie RE: Brak meldunku

To znaczy, że z chwilą śmierci twojego partnera ona "automatycznie" (bez spraw sądowych) jest jego prawnym opiekunem i "zarządza" jego majątkiem czyli mieszkaniem, które przypada mu w spadku.
eol12 jest off-line  
23-03-2011, 15:09  
insomnia2
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Brak meldunku

Ślicznie dziękuje za porady. Nie pocieszyliście mnie ale teraz przynajmniej wiem na czym stoję i jakie kroki mam poczynić.
Ciekawe jaka będzie reakcja mojego partnera. Mam nadzieje że coś z tym zrobi bo wiem że ostatnią rzeczą jaką by chciał to to żeby ONA "zarządzała" jego pieniędzmi a co gorsza zrobiła mi krzywdę.
insomnia2 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Brak meldunku (odpowiedzi: 17) Witam! Od początku stycznia jestem bez meldunku. Do końca marca mogę korzystać ze starego dowodu, ale w kwietniu muszę wyrobić dowód bez meldunku. Na...
§ Brak meldunku (odpowiedzi: 2) Witam Czy powinienem zgłosić pracodawcy to ze nie jestem zameldowany od jakiegoś momentu?
§ Brak meldunku, nieprzyjemne skutki a brak obowiązku meldunkowego (odpowiedzi: 7) Witajcie, ponieważ z tego co się orientuję w przyszłym roku ma być zniesiony obowiązek meldunkowy, rozważam ten krok. W tym momencie analiza...
§ brak meldunku (odpowiedzi: 2) witam, w 2005 roku wyjechalem zaraz po szkole zagranice przezco nieodbylem mojej zasadniczej sluzby wojskowej po pewnym czasie zostalem wymeldowany...
§ Brak meldunku (odpowiedzi: 15) Witam, Mam następujący problem. Nie posiadam miejsca zameldowania, nie mam też rodziny do której mogłabym zwrócić się o pomoc ale na szczeście mam...
§ brak meldunku (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie i bardzo Państwa proszę o radę.Obecnie mam swój własny dom,w którym jestem zameldowana na pobyt stały od 2009 roku.W przyszłym...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:45.