Usamodzielnienie z rodziny zastępczej - Forum Prawne

 

Usamodzielnienie z rodziny zastępczej

Witam Serdecznie opisze tu swój przypadek i mojej narzeczonej... Zacznę od Siebie w wieku 17 lat (2005r)po śmierci mojej mamy zostałem członkiem rodziny zastępczej którą założył mój brat. Przyznano mi pieniądze na kontynuacje nauki... naukę ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:

  • § Alimenty a zapłata za przedszk...
    Witam, W skrócie: Matka mojego dziecka otrzymuje odemnie co miesiąc sądownie przyznane alimenty w wysokości 400zł,...
  • § Pozbawienie Praw
    Mam niepełnosprawną siostrę a ona ma dziecko niepełnosprawne. Ojciec nie interesuje się wogole dzieckiem. prawie...
  • § błedna interpretacja sądu
    Witam, złożyłam pozew o alimenty wraz z zabezpieczeniem - zgodnie ze stanem faktycznym napisałam, że ojciec dziecka...

Odpowiedz
 
24-03-2011, 19:19  
RafalGT
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Usamodzielnienie z rodziny zastępczej

Witam Serdecznie opisze tu swój przypadek i mojej narzeczonej...

Zacznę od Siebie w wieku 17 lat (2005r)po śmierci mojej mamy zostałem członkiem rodziny zastępczej którą założył mój brat.
Przyznano mi pieniądze na kontynuacje nauki... naukę ukończyłem i powiedziano mi że przysługuje mi TYLKO I WYŁĄCZNIE wyprawka tak zwaną rzeczówkę...
Owszem jest gdzies taka ustawa mówiąca mi ze jesli nie byłem pow 1 roku w rodzinie zastępczej to nalezy mi sie tylko to...
Rzeczówkę mają mi przyznać z początkiem 2012 roku.

Sprawe więc zamknąłem.


2 Sytuacja to juz mojej Narzeczonej Iwony (obecnie20lat) która w rodzinie zastępczej była od 8mc zycia.

Jej tez przyznano kontynuacje nauki, i te rzeczówkę za 3500złoraz jakiś tam kurs.
MOPS Zamknął sprawe wiec i my myśleliśmy ze to wszystko co Iwonie sie należy.

Ciekawostą dzisiaj była nasz wspólna znajoma która powiedziała nam ze otrzymała one pieniądze na remont mieszkania ( rzeczówke) zdała sobie kurs na prawo jazdy MOPS (ten kurs co przyznano Iwonie ale mi juz podobno sie nie należy) PLUS uwaga stara sie i OTRZYMA Jeszcze wyprawke pieniężną ! ok 4 900 zł ale po aferze którą rozpętała jej siostra po przeczytaniu jakiejs tam ustawy i po zażaleniu w instytucji której podlega MOPS w Elblągu!!!

My sie wydaje czy MOPS zadziałał na naszą szkodę na szkode Iwony na pewno ale czy i na moją co radzicie ?
RafalGT jest off-line  
25-03-2011, 10:18  
zarowa
Użytkownik
 
Posty: 54
Domyślnie RE: Usamodzielnienie z rodziny zastępczej

Witaj Rafał sprawa wygląda tak. Zajrzyj sobie do artykułu 88 ustawy o pomocy społecznej tam jest szczegółowo opisane co, komu i w jakiej sytuacji przysługuje.
Co do kursów to jest już zupełnie inna kwestia, którą trzeba by było sprawdzić we właściwym Centrum Pomocy Rodzinie (a nie w MOPSie) - powiatowym bądź miejskim, w zależności od miejsca zamieszkania. Różnice polegają na tym, że wiele z jednostek pomocy społecznej realizuje projekty współfinansowane przez Unię Europejską w różnych tematach. Są to między innymi kursy dokształcające, podnoszące kwalifikacje zawodowe bądź umiejętności interpersonalne - wszystko zależy od celu projektu. Beneficjenci takich projektów jednak sami składają deklarację uczestnictwa w projekcie - po to są one promowane w lokalnych środowiskach. Jak jest u Ciebie? Ciężko mi to stwierdzić, bo nie znam sytuacji. Jeżeli jednak jesteście pełnoletnimi wychowankami rodzin zastępczych to nadal możecie szukać wsparcia w projektach - wystarczy popytać w PCPR bądź w MOPS-ie, to samo dotyczy niektórych prywatnych fundacji, których jest coraz więcej.
zarowa jest off-line  
25-03-2011, 13:13  
majka77
Stały bywalec
 
Posty: 8.101
Domyślnie RE: Usamodzielnienie z rodziny zastępczej

RafalGT, zarowa poradziła abyś dokładnie sprawdził co tobie się należy, ja tylko dodam, że jak się okaże, że powinieneś coś jeszcze otrzymać, to zawsze możesz się o to ubiegać i napisać podanie o przyznanie takiej formy pomocy. Jeżeli odpowiedź będzie negatywna dalej przysługuje ci prawo do odwołania. Czasami tak się zdarza, że po odwołaniu pomoc jest przyznawana. Powodzenia.
majka77 jest off-line  
14-06-2012, 23:12  
Vodiczka
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Usamodzielnienie z rodziny zastępczej

Witam, mam do pytanie odnośnie wysokości kwoty na pomoc rzeczową.
Ze strony Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Piekarach Śląskich wynika, że można otrzymać 4941 zł.

Jaka jest minimalna kwota jaką mogą przyznać ? Siostra ubiega się o pomoc rzeczową i powiedziano jej, że dostanie ok. 2500 zł ponieważ mieszkamy w biednym województwie i dużo osób stara złożyło wnioski o pomoc.

Czy MOPS może tak argumentować swoje decyzje ? Przecież to jest połowa maksymalnej kwoty !!

Proszę o szybką odpowiedź, pozdrawiam
Vodiczka jest off-line  
15-06-2012, 23:08  
Vodiczka
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Usamodzielnienie z rodziny zastępczej

pomoże ktoś ?
Vodiczka jest off-line  
15-06-2012, 23:15  
majka77
Stały bywalec
 
Posty: 8.101
Domyślnie RE: Usamodzielnienie z rodziny zastępczej

Środki w MOPR są ograniczone i zależą od gminy i przyzna na pomoc. Najlepiej, proszę wystąpić o nie i się odwołać. Środki muszą być wypłacone zgodnie z ustawą.
majka77 jest off-line  
16-06-2012, 00:18  
Vodiczka
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Usamodzielnienie z rodziny zastępczej

Dziękuję
Siostra już oczekuje na ''wyprawkę''. Powiedziano jej że odezwą się do niej jak "wyprawka" będzie gotowa. Tak więc siostra już o nią wystąpiła.
Cytat:
Najlepiej, proszę wystąpić o nie i się odwołać.
Czyli jak będzie już decyzja siostra ma jej nie podpisywać i się odwołać czy przyjąć i wnosić o dopłatę ? Czym argumentować odwołanie skoro MOPS tłumaczy się biedotą województwa oraz dużą ilością wniosków ?
Cytat:
Środki muszą być wypłacone zgodnie z ustawą.
Ustawa mówi jedynie o górnym progu 4941zł. Jaka jest minimalna wysokość tego świadczenia ? Gdzie oprócz MOPS można zasięgnąć informacji na temat pomocy rzeczowej ? W urzędzie miasta ?
Vodiczka jest off-line  
03-08-2013, 18:50  
cegllatuningklub
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Usamodzielnienie z rodziny zastępczej

witam mam taki problem moja żona była w rodzinie zastępczej po śmierci rodziców była pod opieką babci od śmierci rodziców do ukończenia 18 lat mineło 11 miesięcy więc mops zasłania się tym że musi minąć rok aby dostać usamodzielnienie lecz żona pozostawała pod opieką babci jeszcze kilka miesięcy bo babcia podpisywała jakieś papiery że nadal będzie sprawować opiekę nad żoną więc proszę o opinię w tej sprawie
cegllatuningklub jest off-line  
06-08-2013, 15:23  
Vodiczka
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Usamodzielnienie z rodziny zastępczej

Z własnego doświadczenia wiem, że powinna dostać "celówkę" +/- 3-4 tyś zł. Robi zakupy a mops za nie płaci. Odpowiadam nie zagłębiając się w szczegóły co kiedy gdzie i jak.
Vodiczka jest off-line  
19-08-2013, 20:58  
sylwkaa23
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Usamodzielnienie z rodziny zastępczej

Witam, skończyłam studia juz magisterskie, mogłabym jeszcze przez rok pobierać pieniązki z PCPR na kontynuowanie nauki poniewaz mam 24 lat. Zapisałam sie do szkoły policealnej ale Pani w PCPR powiedziała że nie bede dostawać już ich bo "nie moge cofnąć sie ze szkołą" czyli musiałabym iść np na studia podyplomowe. Dziwne bo przeciez zapisując się do tej szkoły bedę mieć nowy fakultet. Czy to jest prawda, miałam troszkę problemów z tymi Paniami więc wolałabym sie upewnić.
sylwkaa23 jest off-line  
20-08-2013, 21:33  
Vodiczka
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Usamodzielnienie z rodziny zastępczej

Z tego co pamiętam (i prawdopodobnie nic się w tej kwestii nie zmieniło) to pieniądze na kontynuację nauki może otrzymać:

- osoba która przed ukończeniem 18 lat przebywała w rodzinie zastępczej dłużej niż rok.

- osoba która przed ukończeniem 18 lat przebywała krócej niż rok ale tylko do ukończenia szkoły do której uczęszczała w dniu osiemnastych urodzin. (tu akurat chodzi o zasiłek MOPS dla rodziny zastępczej).


cegllatuningklub piszesz o sylwkaa23?
Vodiczka jest off-line  
22-08-2013, 13:00  
sylwkaa23
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Usamodzielnienie z rodziny zastępczej

Ja juz pobierałam pieniądze z PCPR bo uczyłam się ale skończyłam juz studia magisterskie, teraz mam 24 lata więc mi został rok zeby jeszcze pobierać ale nie poszłam juz na podyplomówkę tylko na szkołę policealną i pani powiedziala ze nie moge juz pobierac pieniedzy bo poszłam własnie do tej szkoły.
sylwkaa23 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wyrzucenie z rodziny zastępczej (odpowiedzi: 2) Witam. Długo się zbierałam, by założyć wątek. Jak wyżej w temacie moja sprawa dotyczy wyrzucenia mnie z rodziny zastępczej. Może zacznę od...
§ Alimenty od rodziny zastępczej (odpowiedzi: 3) Witam;mam pytanie czy należą się alimenty od rodziny zastępczej po skończeniu 18 lat 1/ jak dziecko się uczy 2/ jak dziecko nie uczy się?Za...
§ Nastolatka z rodziny zastępczej w ciąży (odpowiedzi: 2) Sytuacjia wyglada następująco mam dziewczynę która jest w ciąży, ma 17lat Jest z rodziny zastępczej, opiekunem jest siostra jej ojca. I nic...
§ Ustanowienie rodziny zastępczej!! (odpowiedzi: 1) Witam, przechodząc od razu do sedna: Matka 4 (niepełnoletnich dzieci - 13, 9, 8 i 1 letnich) nie żyje od tygodnia. Ojciec pijak z jego 70letnią...
§ Prznanie rodziny zastępczej (odpowiedzi: 1) Witam, Proszę o pomoc w nurtującej mnie (dość skomplikowanej) sprawie. Chodzi o przyznanie przez sąd prawa do opieki (rodziny zastępczej na...
§ Kindergeld dla rodziny zastępczej? (odpowiedzi: 1) Witam!Od marca 2008 roku do sierpnia 2008 roku stanowilismy rodzine zastepcza.Matka porzuciła dzieci w 2001 roku i wyjechała do Niemiec.Dzieci...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:38.