Prawa dziadków do wnuka - Forum Prawne

 

Prawa dziadków do wnuka

Temat: prawa dziadków Witam serdecznie. Jestem mamą półtora rocznego chłopca. Nie jestem i nie byłam mężatką. Ojciec mojego syna płaci alimenty jednak nie interesuje się dzieckiem. Niebawem sprawa o zasądzenie alimentów, uznanie go za ojca ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:

  • § Pozbawienie Praw
    Mam niepełnosprawną siostrę a ona ma dziecko niepełnosprawne. Ojciec nie interesuje się wogole dzieckiem. prawie...
  • § błedna interpretacja sądu
    Witam, złożyłam pozew o alimenty wraz z zabezpieczeniem - zgodnie ze stanem faktycznym napisałam, że ojciec dziecka...
  • § Umowa o właściwość sądu
    Witam, Mam pytanie, na które nie mogę znaleźć nigdzie odpowiedzi. Pytanie brzmi: Czy można za pomocą umowy...

Odpowiedz
 
29-03-2011, 21:57  
ziemia-niebo
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Prawa dziadków do wnuka

Temat: prawa dziadków
Witam serdecznie. Jestem mamą półtora rocznego chłopca. Nie jestem i nie byłam mężatką. Ojciec mojego syna płaci alimenty jednak nie interesuje się dzieckiem. Niebawem sprawa o zasądzenie alimentów, uznanie go za ojca oraz ustalenie nazwiska. Mój synek prawie regularnie co tydzień chodził do rodziców swojego ojca na jeden dzień w tygodniu, jednak przestało mi się to podobać, bo zaczęli to traktować jak mechanizm- przychodzi sobota-wnuk jest u nas, nie mogłam nic zaplanować, bo od razu kręcili nosem. Zaczęli przed poprzednią sprawą sądową kupować mojemu synowi cuda na kiju, po czym teraz nic nie kupowali przez ostatnie miesiące, bo już nie trzeba. Nie podoba mi się to, to nie jest dla dobra wnuka, tylko syna, który i tak ma wszystko gdzieś. Po za tym ja związałam się z mężczyzną i jestem ogromnie szczęśliwa. Jest wspaniałym partnerem, ale przede wszystkim niezastąpionym tatą dla mojego synka. Chciałabym odizolować dziecko dla jego dobra od tej całej rodziny biologicznego ojca mojego synka, jednak nie wiem jakie mam prawa i jak sąd na to będzie patrzył, gdyż dziadkowie zamierzają mi wytoczyć sprawę w sądzie. Proszę mi przybliżyć jakie mam szanse na odebranie tych praw biorąc pod wzgląd że w najbliższym czasie biorę ślub z obecnym mężczyzną i nie wiem co zrobić z faktem, że mój syn będzie miał 3dziadków i 3babcie, bo to nie logiczne... Proszę bardzo o pomoc. Agniecha.
ziemia-niebo jest off-line  
29-03-2011, 22:07  
krysmay
Stały bywalec
 
krysmay na Forum Prawnym
 
Posty: 4.153
Domyślnie RE: Prawa dziadków do wnuka

Dziadkowie mają prawo do osobistej styczności z wnukami - choć nie jest to wyrażone w Kodeksie rodzinnym, to powszechnie przyjmuje się, iż mają oni takie prawo, w szczególności, gdy okoliczności wskazują, iż dla dobra dziecka, powinno ono takie kontakty mieć zapewnione. Taką tezę potwierdził również Sąd Najwyższy.
Oznacza to, że dziadkowie mogą złożyć przeciwko rodzicom dziecka pozew w sądzie rodzinnym, w którym będą domagać się ustalenia sposobu kontaktowania się z wnukiem, np. poprzez określenie dni, godzin tych spotkań.
krysmay jest off-line  
29-03-2011, 22:14  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Prawa dziadków do wnuka

póki dziecko nie jest uznane przez ojca lub ustalenie ojcowstwa nie nastąpiło na podstawie orzeczenia sądu - ojciec dziecka (a tym samym jego rodzice) w świetle prawa nie ma żadnych praw do dziecka. Oczywiście to działa również w drugą stronę - nie ma obowiązku łożyć na utrzymanie dziecka.
 
29-03-2011, 22:19  
krysmay
Stały bywalec
 
krysmay na Forum Prawnym
 
Posty: 4.153
Domyślnie RE: Prawa dziadków do wnuka

ziemia-niebo pisze wyrażnie:
Niebawem sprawa o zasądzenie alimentów, uznanie go za ojca oraz ustalenie nazwiska. więc dziadkowie będą "prawomocnie" dziadkami, chociażby ojciec zastał pozbawiony praw rodzicielskich.
krysmay jest off-line  
29-03-2011, 22:19  
majka77
Stały bywalec
 
Posty: 8.101
Domyślnie RE: Prawa dziadków do wnuka

Nie rozumiem po co sprawa o uznanie ojca biologicznego? Dla alimentów? To chcesz aby dziecko miało nowego tatusia a tamtemu wnosisz sprawę. Jak zostanie ojcem nie uda ci się odizolować go od rodziny ojca, bo oni wraz z ojcem nabędą prawo do widzenia dziecka. dziecka.
majka77 jest off-line  
29-03-2011, 22:28  
krysmay
Stały bywalec
 
krysmay na Forum Prawnym
 
Posty: 4.153
Domyślnie RE: Prawa dziadków do wnuka

może to ojciec chce być uznany? Tego nie wiemy,a dziadkowie już straszą sprawą o uregulowanie kontaktów z wnukiem, więc pewnie nie odpuszczą.
krysmay jest off-line  
31-03-2011, 15:17  
ziemia-niebo
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Prawa dziadków do wnuka

Witam ponownie.
Na początku chciałabym podziękować za odpowiedzi. Bardzo się cieszę, że nie zostaliście Państwo obojętni wobec mojego wątku.

Druga sprawa o którą chciałam zapytać... Z moim obecnym chłopakiem pomyśleliśmy, że może warto by było dogadać się z biologicznym ojcem mojego synka i pójść z nim na układ: "Ty zostawiasz nas w spokoju nie płacisz alimentów, zaczynasz nowe życie, a my z obecnym partnerem i synkiem nie widzimy Cię więcej na oczy, w akcie urodzenia póki co zostaje ojciec nieznany, a z czasem po ślubie wpiszemy nazwisko jakie ja po ślubie otrzymam po mężu" Tylko... czy jeśli ten czubek żądał testów DNA, które się sądownie odbyły i wynika z nich, że jest on ojcem mojego synka (inaczej być nie mogło), to czy sąd wpisze do aktu mojego syna jego nazwisko jeśli UWAGA: przed sprawą sądową złoże wniosek za odrodzenie za porozumieniem stron (nie wiem,czy to się tak nazywa)?Bo jeśli my się dogadamy, a sąd i tak wpisze go jako ojca, to do niczego mi się nasze porozumienie nie przyda. Ja tam mogę się sądzić-on i tak jest skreślony, bo nie interesuje się dzieckiem. A tak w ogóle to nie jesteśmy razem, bo w 5mies ciąży podniósł na mnie rękę, chciał mnie sobie przywłaszczyć i chciał, abyśmy z dala od wszystkich mieszkali. Po drugie, nadużywa alkoholu (jego ojciec jest alkoholikiem), on sam leczy się u psychiatry (DDA, syndrom dominacji), potrafił odprowadzić mnie do domu, bo źle się czułam i stać ponad 2-3h pod blokiem, bo sądził, że się z kimś umówiłam... A kiedy dziecko się urodziło, wypłynął na pół roku po czym wrócił z jakąś inną kobietą mnie wmawiając, ze wciąż chce z nami być. To tak po krótce... Ja temu człowiekowi wiele dałam, a w zamian dostawałam same kłamstwa i zrobił ze mnie ladacznicę prosząc sąd o testy DNA. Na szczęście ułożyło mi się i proszę o radę- co zrobić, aby się go pozbyć raz na zawsze...? Z jednej strony chciałabym, aby płacił alimenty i nie miał w ogóle możliwości widzieć się z dzieckiem, ale bardziej chciałabym spokoju po tej całej burzy... Nie warto o te 400-500zł ... tym bardziej, że zaczynam się podnosić i wspólnie z obecnym partnerem damy radę się utrzymać. Co Państwo zrobiliby na moim miejscu?

Pozdrawiam,
Agniecha
ziemia-niebo jest off-line  
31-03-2011, 15:28  
ziemia-niebo
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Prawa dziadków do wnuka

Acha, ojciec biologiczny nie przyjechał do urzędu, gdyż nie zgodziłam się na to, aby dziecko nosiło jego nazwisko. Uznałam, że w żaden sposób nie przyczynił się do tego, by zasłużyć sobie na to. Wobec czego on powiedział, że nie przyjedzie, więc ja kazałam wpisać w akcie że ojciec jest nie znany. Potem pojawił się problem typu- nie mam pracy nie mam pieniędzy i tak wniosłam pozew, dzięki czemu zaczął łożyć na dziecko, a ja mogłam w pewien sposób ustabilizować sytuację, po za tym ja nie byłam z obecnym partnerem w momencie składania wniosku do sądu, znamy się ponad 9lat, jednak jesteśmy ze sobą od niedawna, dlatego wyszło jak wyszło...

Agniecha
ziemia-niebo jest off-line  
31-03-2011, 16:56  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.358
Domyślnie RE: Prawa dziadków do wnuka

A kto wniósł sprawę o stwierdzenie ojcostwa? Ty razem ze sprawą alimentacyjną? Zawsze możesz cofnąć powództwo.
Tyle tylko, że biologiczny ojciec zawsze może wytoczyć swoje .
Czy jemu zależy aby być tatusiem i płacić alimenty czy to tylko pomysł dziadków?
A tak na marginesie ile lat ma dziecko i czy wie kto faktycznie jest ojcem i dlaczego ci państwo, do których chodzi raz w tygodniu to dziadkowie i dlaczego dziadkowie? nie namieszasz za bardzo dziecku w głowie swoimi pomysłami?
eol12 jest off-line  
31-03-2011, 19:00  
ziemia-niebo
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Prawa dziadków do wnuka

Ja wniosłam sprawę u ustalenie ojcostwa wraz ze sprawą alimentacyjną. Nie wiem jak jest na prawdę, ale od pół roku napisał 3 smsy, łoży na dziecko bo boi się sądu. Nie interesuje się dzieckiem. Mój synek ma niecałe 1,5roku, także nie jest tego wszystkiego świadomy, dlatego uważam, że to dobry okres na podjęcie jakiejś konkretnej decyzji.
ziemia-niebo jest off-line  
31-03-2011, 20:18  
Grenada
Stały bywalec
 
Posty: 3.470
Domyślnie RE: Prawa dziadków do wnuka

Testy DNA ustaliły ojcostwo mężczyzny. Sąd nie może ich zignorować.
Dziecko musi mieć ojca. Tym kieruje się sąd. I tego nie da się cofnąć.
Tobie pozostaje jedynie jak najszybciej złożyć wniosek o pozbawienie go praw rodzicielskich i pozostawienie dziecku Twojego nazwiska.
Tylko w takim układzie masz szanse na odseparowanie faceta od Was, chociaż i tak może walczyć o kontakty.
Aby skutecznie starać się o pozbawienie go praw rodzicielskich musisz wykazać, że absolutnie nie interesuje się synem, a alimenty płaci pod przymusem/Twoim szantażem itp.
Inaczej sąd założy (słusznie?), że to kolejny niedzielny ojciec, ale zawsze jakiś, więc praw mu nie zabierze, a jedynie, być może, ograniczy.
Grenada jest off-line  
25-07-2011, 20:34  
ziemia-niebo
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Prawa dziadków do wnuka

Witam serdecznie. Mam kolejny zestaw pytań odnośnie mojej i mojego dziecka sprawy sądowej. Dostałam wyrok, w którym zostały zostało orzeczone:
I ustalone ojcostwo
II zasądzone alimenty
III wyrokowi pkt II nadany rygor natychmiastowej wykonalności
IV wyrokowi w pkt II nadana klauzura wykonalności - TEGO NIE ROZUMIEM?
V nadanie dziecku dwuczłonowgo nazwiska
VI ograniczenie ojcu władzy rodzicielskiej w kwestii decydowania o istotnych sprawach związanych z kształceniem i leczeniem dziecka
VII stwierdza brak podstaw do ingerencji w wykonywanie władzy dozicielskiej przeze mnie nad maloletnum - PO CO O TYM PISZĄ, SKORO OJCIEC NIE CHCIAŁ MI WŁADZY RODZICIELSKIEJ ODEBRAĆ???

Proszę mi powiedzieć, czy teraz muszę wnieść NOWY wniosek o odebranie praw ojcu? Bo w pozostałej części powództwo zostało oddalone, a ja chcę mu odebrać prawa. On płaci na dziecko ( w tym mies spóźnił się kilka dni z alimentami), jednak nic po za tymi alimentami nie wnosi do życia mojego synka. Dlatego chcę walczyć o odebranie, tym bardziej, że mieszkam z innym mężczyzną, który jest prawdziwym ojcem dla mojego 2=letniego synka. Proszę mi powiedziec jak powinnam dalej postępować i czy istnieje możliwość aby moje dziecko miało z powrotem moje nazwisko, bądź nazwisko mojego obecnego partnera i czy ślub mógłby nam w tym pomóc w jakiś sposób, a jeśli nie, to co innego można zrobić i co musi zostać spełnione, aby moj partenr mógł przysposobić moje dziecko.

Z góry dziękuję i licze na szybką odpowiedź.

Agnieszka
ziemia-niebo jest off-line  
25-07-2011, 23:46  
majka77
Stały bywalec
 
Posty: 8.101
Domyślnie RE: Prawa dziadków do wnuka

Jak dopiero co został ojcem to na jakiej podstawie chcesz odebrać ojcu dopiero co nadane jemu prawa. Wg mnie sąd takie powództwo oddali, nie ma szans. Nazwisko zostało uzgodnione w sądzie i na jego zmianę musi zgodzić się ojciec. Ślub nic nie pomoże.
Nadana klauzura wykonalności w sprawie alimentów tzn. że od dnia ogłoszenia wyroku ojciec ma obowiązek płacić alimenty.
majka77 jest off-line  
26-07-2011, 00:33  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: Prawa dziadków do wnuka

@majka77
"KlauzuLa" - nie "klauzuRa" (ta to w klasztorze).


P.Agnieszko, sąd z urzędu nadaje wyrokowi zasądzającemu alimenty klauzulę natychmiastowej wykonalności. Innym prawomocnym wyrokom klauzulę wykonalności nadaje się na wniosek strony.
Ojcu dziecka ograniczono prawa. W obecnej chwili - zważywszy na to, że poprzednia sprawa odbyła się na Pani wniosek, - nie ma Pani podstaw, by żądać całkowitego pozbawienia ojca dziecka praw rodzicielskich.
Powinna Pani liczyć się z tym, że wyjazdy dziecka za granicę, wydanie dziecku paszportu bedzie musiała Pani uzgadniać z ojcem dziecka.
natalie-s1959 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Darowizna od dziadka dla wnuka (odpowiedzi: 6) czesc wszystkim, Niebawem dziadek podaruje mi w spadku auto, jego wartosc okolo 18 tys zl. Chcialbym sie zapytac was o rade poniewaz na internecie...
§ Testament z dziadka na wnuka (odpowiedzi: 1) Witam, mam pytanie: Czy mogę sprawe załatwic notarialnie czy przez sad? Sprawa wyglada tak: Dziadek zmarl ok roku temu - mial zone - ktora...
§ Darowizna od Dziadka dla wnuka(mnie) (odpowiedzi: 2) Witam! Dziadek leży w szpitalu , niebawe będzie miał wszczepienie bajpasów no i generalnie boii się że już nie wyjdzie ;( Postanowił mi przekazać...
§ widywanie wnuka przez dziadków (odpowiedzi: 1) mój wnuk ma 8 lat przyjeżdżał do nas regularnie.Jego ojciec mój syn przebywa z zakładzie karnym przyjechał do domu na pierwszą przepustkę i widział...
§ Przepisanie działek z dziadków na wnuka (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie. Czy ktoś może mi pomóc w sprawie następującej: Chciał bym przepisać działki które są własnością mojej babci na siebie. Czy ktoś...
§ Prawa dziadków do wnuka (odpowiedzi: 3) Witam mam na imie Julita i ma takie zapytanieie zarazem problem,jestem mezatka i mam 3 letniego synka jestem w stałym zwiazu mąz nie pracuje je...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:48.