Podział majątku po rozwodzie z orzeczeniem winy - Forum Prawne

 

Podział majątku po rozwodzie z orzeczeniem winy

Witam. Najpierw opiszę sytuację, a później zadam stosowne pytanie. Otóż moi rodzice od początku się nie dobrali. Matka nas zaniedbywała, nie bywała w ogóle w domu i nic nie dawała na mieszkanie, mimo, iż pracowała. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
31-03-2011, 07:36  
moniia1985
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Podział majątku po rozwodzie z orzeczeniem winy

Witam. Najpierw opiszę sytuację, a później zadam stosowne pytanie.

Otóż moi rodzice od początku się nie dobrali. Matka nas zaniedbywała, nie bywała w ogóle w domu i nic nie dawała na mieszkanie, mimo, iż pracowała. 10 lat temu całkowicie nas zostawiła, a kilka lat po tym fakcie tato wziął najpierw separację, a później rozwód. Nie pociągaliśmy matki o alimenty, gdyż jest to mieszkanie współwłasnościowe i ciągle groziła, że się ponownie wprowadzi ze swoim nowym dzieckiem, a my na tym ucierpimy, gdyż dzięki niej nabawiłyśmy się z siostrą nerwicy i nie potrafiłyśmy się przy niej uczyć na studiach. Rozwód sąd orzekł z winy matki, więc od taty nie może żądać alimentów. Tato chce teraz zrobić podział majątku, lecz każdy prawnik mówi nam co innego i tato jest już na skraju załamania.

Pierwsza wersja to, że tato może odliczyć od wartości jej połowy mieszkania niepłacone czynsze na mieszkanie (1/2 czynszu), łożenie na dzieci, na studia, remonty, itd. Była to naprawdę piękna i optymistyczna wersja.

Druga wersja innego prawnika: podział majątku to czysta matematyka i liczy się tylko połowa czynszu jedynie przez te 10 lat, od momentu opuszczenia przez nią domu plus jakieś remonty.

Naprawdę, czy ojciec do niczego nie ma już na starość prawa łożąc na nas i mieszkanie przez całe życie, a matka się prowadzała z innymi mężczyznami i zostawiała nas na długie tygodnie? dlaczego liczy się tylko ten okres, w którym całkowicie odeszła? czy moje i siostry zeznania się nie liczą????? tzn, że opuściła nas tylko dlatego, bo ma z kimś innym dziecko, ale już wcześniej nie bywała w domu i nie łożyła ani grosza na dom, mimo. iż pracowała i w dodatku okradała tatę i nas co było zgłoszone na policji????


bardzo proszę o pomoc Sad(((((((( bo mój tato naprawdę się łamie i ja też, że nie dożyje spokojnej starości, a całe łożenie na dom i wykształcenie nas pójdzie na marne Sad((((


z góry dziękuję za pomoc
moniia1985 jest off-line  
31-03-2011, 09:04  
Grenada
Stały bywalec
 
Posty: 3.470
Domyślnie RE: Podział majątku po rozwodzie z orzeczeniem winy

Do chwili ustanowienia separacji - między rodzicami miała miejsce wspólnota majątkowa. Pensje były wspólne, opłaty wspólne. To, że opłaty regulował jedynie ojciec - było błędem. Już wtedy miał prawo sądownie żądać od żony dokładania się do gospodarstwa.
Po separacji, która znosiła wspólnotę - opłaty za wspólne mieszkanie, które robił ojciec, czynił ze swojego majątku osobistego (pensja) na majątek wspólny (mieszkanie).
I tylko tej części opłat może się domagać.

Poza tym, jednak, w trakcie rozprawy należałoby dołączyć uzasadnienie sądu ze sprawy rozwodowej, w której ustalił, że żona nie dokładała się do utrzymania nieruchomości od wielu lat. Na tej podstawie również domagać się nierównego podziału majątku.

Jak bardzo będzie on nierówny: tzn., czy uwzględni roszczenia opisane przez Prawnika 1, czy tylko Prawnika 2, czy też jedynie część czynszu od czasu ustanowienia separacji - to zależy od biegłości argumentacji prawnika i stanowiska Sądu.

Nikt, niestety, jednoznacznie nie odpowie ci na to pytanie.
Grenada jest off-line  
31-03-2011, 09:19  
moniia1985
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Podział majątku po rozwodzie z orzeczeniem winy

ale jeśli matka pracowała może tylko z rok, a resztę czasu liczyła na tatę to jak miał się domagać dokładania do gospodarstwa? fakt, można to udowodnić przez to, że ciągle widniała na taty ubezpieczeniu zdrowotnym, a także przez opiekę społeczną, czy urząd skarbowy.

kilku prawników powiedziało nam, że liczy się też opłata za media, prąd, wodę, remonty, i łożenie na nas przez tyle lat na ciuchy, lekarzy i edukację - tylko, że musimy udowodnić, że nie miałyśmy żadnej pracy zarobkowej i byłyśmy na taty utrzymaniu.

więc jak z tym w końcu jest?

i moje pytanie też odnośnie alimentów: czy jeśli rozwód nastąpił w 10.2010r. z orzeczeniem winy po stronie matki, to czy tato może żądać od niej jakiś alimentów? bo on biorąc rozwód z orzeczeniem winy sam się zabezpieczył przed chęcią z jej strony pobierania alimentów od taty. dla mnie z tego wychodzi, że skoro tato się zabezpieczył, a wina leży po jej stronie, to może walczy ć o alimenty lub zwrot kosztów utrzymania mieszkania i nas przez ten okres od czasu separacji.


bardzo proszę o pomoc
moniia1985 jest off-line  
18-05-2011, 19:42  
moniia1985
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Podział majątku po rozwodzie z orzeczeniem winy

bardzo proszę kogoś znającego się w tych sprawach o pomoc
moniia1985 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Alimenty od byłego męża dla żony po rozwodzie z orzeczeniem wyłącznej winy EKS męża (odpowiedzi: 7) Witam Jestem świeżo po rozwodzie który trwał ponad rok z całkowitej winy męża. Znęcanie się i zadłużanie . Człowiek ten doprowadził mnie i dzieci...
§ Rozwód z orzeczeniem o winie a podział majątku. (odpowiedzi: 20) Czy rozwód z orzeczeniem o winie czy bez orzekania o winie ma znaczenie przy podziale wspólnego majątku?
§ alimenty rok po rozwodzie z orzeczeniem winy (odpowiedzi: 6) Witam!Jestem po rozwodzie od ponad roku,były placil alimenty tylko na dziecko a teraz straciłam pracę z przyczyn zdrowotnych i nie jestem w stanie...
§ podział majątku po rozwodzie z winy męża (odpowiedzi: 3) proszę o pomoc kogokolwiek bo już nie wiem co jest prawdą a co kłamstwem. Rozwód został orzeczony z winy męża, dzieci w miejscu zamieszkania matki,...
§ Podział majątku, rozwód z orzeczeniem winy (odpowiedzi: 1) 1. Przed zawarciem związku małżeńskiego miałam mieszkanie własnościowe. Po ślubie sprzedałam mieszkanie a uzyskanie środki przeznaczyłam na zakup,...
§ rozwód z orzeczeniem o winie i podział majątku (odpowiedzi: 4) Witam! Mam pytanie czy rozwód z orzeczeniem o winie ułatwi mi sprawę o podział majątku? Jak taka sprawa wygląda? Czy jest powoływany biegły do oceny...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:48.