Wezwanie do sądu- pozwanej nie ma obecnie w Polsce. - Forum Prawne

 

Wezwanie do sądu- pozwanej nie ma obecnie w Polsce.

Witam. Właśnie mama wczoraj dostała pismo z sądu. Niestety listu nie mogę odebrać, ponieważ nie mam upoważnienia notarialnego. Spodziewam się, że dotyczy to rozwodu (z tego co wiem, to ojciec złożył pozew). Moje pytanie brzmi ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
19-04-2011, 14:02  
Caroline
Użytkownik
 
Posty: 256
Domyślnie Wezwanie do sądu- pozwanej nie ma obecnie w Polsce.

Witam.

Właśnie mama wczoraj dostała pismo z sądu. Niestety listu nie mogę odebrać, ponieważ nie mam upoważnienia notarialnego.
Spodziewam się, że dotyczy to rozwodu (z tego co wiem, to ojciec złożył pozew).
Moje pytanie brzmi jak można teraz wszystko załatwić, by mamy nie ściągać z zagranicy.
Rozprawa będzie dość skomplikowana jeśli chodzi o rozwód bo spodziewam się, że ojciec chce go za porozumieniem stron albo o orzeczeniu winy ze strony mamy. A wina jest tylko jego. I ku temu mam podstawy. W przeszłości ojciec miał ograniczone prawa rodzicielskie, również to on wyprowadził się do konkubiny... Ja sama jestem w stanie (jako świadek) potwierdzić to, również chcę, aby sąd odroczył rozprawę na inny termin, ponieważ chciałabym się jakoś przygotować do rozprawy. Poszukać dokumentów z poprzednich rozpraw.
No właśnie. Jeśli nie jestem w stanie znaleźć ani dokumentacji, ani numerów poprzednich rozpraw (o alimenty, o ograniczenie praw rodzicielskich i nie tylko), to jak można ustalić numery rozpraw, żeby dokumentacja, która jest zapewne w archiwum sądu została dołączona do akt rozprawy rozwodowej- ta dokumentacja jest w stanie ewidentnie potwierdzić, że ojciec nie dbał o rodzinę i pożycie małżeńskie rozpadło się z jego winy (pił, odszedł do kochanki, zostały mu ograniczone prawa rodzicielskie).
Jak mogę załatwić to wszystko w miarę bezboleśnie bez konieczności ściągania mamy do Polski? Jakie odpowiednie dokumenty musi ona sporządzić w Niemczech i wysłać do mnie (jakiś akt notarialny, który przetłumaczę u tł. przysięgłego?).
Błagam- powiedzcie mi co mam konkretnie przygotować i jak?
Caroline jest off-line  
19-04-2011, 14:10  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Wezwanie do sądu- pozwanej nie ma obecnie w Polsce.

Sugeruje abyś skontaktowała się z mamą - to w końcu jej sprawa a nie twoja. Jak poprosi cie o pomoc to wtedy ty będziesz się martwiła. A skoro w domu nie ma żadnych dokumentów to znaczy, że mama ma je ze sobą.
eol12 jest off-line  
19-04-2011, 14:54  
Caroline
Użytkownik
 
Posty: 256
Domyślnie RE: Wezwanie do sądu- pozwanej nie ma obecnie w Polsce.

Mama prosiła mnie o pomoc- wiec mam co się martwić. Nie ma nikogo, prócz mnie tutaj w Polsce, a ona jest za granicą. Specjalnie przyjeżdżać nie chce bo boi się stracić pracę. Dokumentów ona ze sobą nie ma. A poza tym jeśli tej dokumentacji w domu nie ma, to mama podejrzewa, że ojciec po prostu dobrał do dokumentów, które świadczą na jego niekorzyść próbując utrudnić jej udowodnienie jego winy... Nie mogę odszukać decyzji sądu. Tylko mam wezwania. Mam numery niektórych rozpraw i wezwania do sądu o ograniczenie praw rodzicielskich i coś z alimentami. Bardzo proszę o merytoryczną pomoc.
Co mama może zrobić będąc w Niemczech? Jakie sprawy powinna załatwić u notariusza u siebie, by móc jakoś działać z tą sprawą rozwodową na odległość. Mama jest w Niemczech w delegacji. Nie może ona przerwać delegacji bo by musiała najzwyczajniej zrezygnować z pracy.
Caroline jest off-line  
19-04-2011, 15:08  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Wezwanie do sądu- pozwanej nie ma obecnie w Polsce.

Jeżeli masz numer sprawy, na którą przyszło teraz wezwanie to napisz pismo do sądu z informacją, iż mama chwilowo przebywa za granicą i w jej (oraz swoim) imieniu poproś o przełożenie terminu rozprawy. Możesz od razu określić kiedy mama wraca do Polski. Sąd na pewno się przychyli.
jak mama chce się rozwodzić na odległość to niech weźmie adwokata (możesz ty go znaleźć i wstępnie upoważnić ale podpis twojej mamy będzie potrzebny). Nie wyobrażam sobie żebyś to ty ja miała reprezentować i jednocześnie być świadkiem w sprawie. Notarialne upoważnienie przyda ci się abyś mogła odbierać korespondencję do mamy i jednocześnie mogła zajrzeć w akta spraw (mam tu na myśli te stare sprawy a nie aktualną rozwodową), upoważnić adwokata do reprezentowania twojej mamy (adwokat powinien ci powiedzieć jak ma wyglądać to upoważnienie). Zresztą jeżeli te stare sprawy dotyczyły ciebie choćby alimenty na ciebie) to możesz sama zajrzeć do tych spraw).
Jak nie masz numerów spraw to masz przybliżone daty (rok założenia, nazwiska stron). Poprosisz w sądzie o odszukanie tych spraw.
eol12 jest off-line  
19-04-2011, 17:05  
Caroline
Użytkownik
 
Posty: 256
Domyślnie RE: Wezwanie do sądu- pozwanej nie ma obecnie w Polsce.

I właśnie mi o taką odpowiedź chodziło. To wiem, że nie mogę mamy reprezentować na sprawie, ale świadkiem już mogę być. Reprezentować mamę w sądzie może pełnomocnik, który jest adwokatem a od 2005 roku także radca prawny.
Nie mam numeru rozprawy i nie wiem jak mogę się dowiedzieć jaki numer jest na wezwaniu- ponieważ fizycznie nie mam tego wezwania. Jest możliwość uzyskania jakoś tej informacji? Jest ono na poczcie i nie mogę go odebrać, ponieważ nie mam pełnomocnictwa notarialnego do odbioru poczty poleconej. Udało mi się tylko uzyskać informację od pani w okienku pocztowym, że to z Sądu, wydz. Cywilny. Domyśliłam się, że to wezwanie dotyczące rozwodu- choć i całkowitej pewności nie mogę mieć.
Jestem w trakcie szukania adwokata- jutro pewnie już się dowiem. Wstępnie rozmawiałam z moim wykładowcą, który ma swoją kancelarię i poleci mi od rozwodów dobrego prawnika.
Czyli potrzebuję pełnomocnictwa notarialnego do:
1. odbioru poczty wysłanej na mojej mamy nazwisko,
2. wglądu do akt spraw dotyczących ograniczenia władzy rodzicielskiej, separacji, rozdzielności majątkowej.
3. Notarialne ścisłe pełnomocnictwo do reprezentowania mamy w sądzie w sprawie rozwodowej (wydane na konkretnego adwokata)?
A odnośnie akt spraw wymienionych wyżej (wraz z alimentami)- jaki okres czasu są przechowywane? Wszystkie sprawy odbywały się w latach 1997-1998. Wiem, że niektóre są tylko 10 lat przechowywane, inne 30 a jeszcze inne 50 lat. Teraz pytanie, czy uzyskam dostęp do wszystkich akt (martwią mnie te okresy przechowywania, ponieważ od tego czasu minęło 13-14 lat, czyli więcej jak 10 lat)?
Czy te notarialne pełnomocnictwa muszą być sporządzone oddzielnie, czy jako jedno razem wszystko (jedno na mnie- dotyczące już razem odbioru poczty, wglądu do akt i drugie dla adwokata- pełnomocnictwo reprezentowania mamy w sądzie na sprawie rozwodowej).
Oraz czy jak te pełnomocnictwa notarialne przetłumaczę u tłumacza przysięgłego z języka niemieckiego na polski, będą one uznane? Czy muszą być koniecznie sporządzone w języku polskim?
I ostatnie najważniejsze pytanie- czy muszę koniecznie być z mamą u notariusza, aby były te pełnomocnictwa na mnie wystawione? Tu jest problem, ponieważ studiuję dziennie i jest problem, by mogła pojechać do niej i razem wybrać się do notariusza, oraz jest to kosztowna podróż, na którą zwyczajnie mnie nie stać w tej chwili.
Caroline jest off-line  
20-04-2011, 09:26  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Wezwanie do sądu- pozwanej nie ma obecnie w Polsce.

Skoro na poczcie dowiedziałaś się skąd jest to wezwanie to spróbuj dowiedzieć się jaki to numer sprawy (może pani ci przeczyta z wezwania, wg mnie nie powinna robić problemu skoro powiesz, że musisz napisać do sądu, że mamy chwilowo nie ma). Numer sprawy możesz też ustalić w sądzie, wiesz jak się nazywają strony i od mamy dowiesz się kiedy mniej więcej złożyła wniosek do sądu.

Sugeruję dwa upoważnienia notarialne. jedno na ciebie do ogólnej reprezentacji mamy m.in. do odbioru korespondencji, reprezentowania jej przed różnymi instytucjami, wglądu w akta spraw sądowych (tu można nawet wyszczególnić jakich). Ale niech to upoważnienie nie będzie zawężone, kto wie co jeszcze życie przyniesie. Drugie upoważnienie do zaangażowania adwokata i dobrze by było abyś wcześniej z konkretnym adwokatem uzgodniła jak powinno to upoważnienie wyglądać.

Zasugeruj mamie żeby poszukała za granicą jakiegoś polskojęzycznego notariusza, tak żeby to upoważnienie było w dwóch językach a tobie to zaoszczędzi czasu na tłumaczenie.

Ty osobiście nie musisz być u notariusza, wystarczy jak mama poda wszystkie twoje potrzebne dane.

Okresy przedawnienia - przestudiowałaś Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 maja 1989r. w sprawie okresów przechowywania i warunków niszczenia akt spraw sądowych lub przekazywania ich archiwom państwowym? Te okresy przechowywania liczy się nie od roku założenia sprawy ale od roku, w którym wydane były orzeczenia.
eol12 jest off-line  
20-04-2011, 12:18  
Caroline
Użytkownik
 
Posty: 256
Domyślnie RE: Wezwanie do sądu- pozwanej nie ma obecnie w Polsce.

Orzeczenia były prawdopodobnie z 1998 roku.
Mama nie złożyła wniosku o rozwód- mama jest osobą pozwaną a ojciec powodem.
Notariusz się pyta, czy będzie potrzebne Apostille... Niestety notariusz jest tylko niemieckojęzyczny. Ale chyba tłumaczenie przysięgłe powinno powodować, że upoważnienia będą miały swoją ważność w PL?
Caroline jest off-line  
20-04-2011, 12:33  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Wezwanie do sądu- pozwanej nie ma obecnie w Polsce.

Zadzwoń może do jakiejś kancelarii adwokackiej i spytaj się jak w przypadku takiej sytuacji należy postąpić. Ewentualnie do MSZ
"Wniosek o wydanie apostille lub dokonanie legalizacji dokumentów można złożyć w MSZ osobiście lub przez osobę trzecią (nie wymaga to dodatkowego upoważnienia). Dokumenty można także przesłać pocztą, również z zagranicy. Przy poświadczaniu dokumentów drogą korespondencyjną należy koniecznie dołączyć do przesyłki dowód wniesienia opłaty skarbowej (kopię przelewu bankowego) oraz podać swój adres zwrotny. Poświadczone dokumenty zostaną wówczas do Państwa odesłane pocztą , także za granicę."
eol12 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wezwanie do komisji woskowej w Polsce (odpowiedzi: 2) Witam! Mieszkam w Niemczech od sierpnia 2013, chodze do szkoly, mam dwa meldunki w Niemczech i w Polsce. W czerwcu 2014 ukonczylem 19 lat. Teraz...
§ Wezwanie do urzędu celnego - paczka z zza granicy z nielegalną w Polsce substancją (odpowiedzi: 2) Witam, mam taki problem. Za tydzień mam się stawić w urzędzie celnym jako świadek w celach wyjaśnienia złamania przepisów art. któregoś tam z ustawy...
§ Ilu jest obecnie prawników w Polsce? (odpowiedzi: 13) Wiem, że dużo, ale ilu jest w każdej z regulowanych profesji? Ktoś posiada takie dane, które są w miarę rzetelne?
§ Emerytura z Francji, obecnie praca w Polsce - rozliczenie podatku (odpowiedzi: 1) Witam, Mam takie pytanie, sytuacja jest dość skomplikowana. Znajomy (posiada podwójne, polsko-francuskie obywatelstwo) otrzymuje francuską...
§ Wezwanie na świadka w Austrii osoby przebywającej w Polsce (odpowiedzi: 3) Witam Odebrałem na poczcie wezwanie z Austrii do sądu karnego jako świadek. Wezwanie jest dla znajomego ale ja jestem upoważniony do odbioru jego...
§ wezwanie do podania zagranicznego adresu pozwanej? (odpowiedzi: 2) miesiąc temu złożyłem pismo o podniesienie alimentów na małoletnia core ,we wniosku napisałem ,ze zona pracuje za granica i podałem jej miejsce...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:56.