Podział majatku - mieszkanie spółdzielcze własnościowe - Forum Prawne

 

Podział majatku - mieszkanie spółdzielcze własnościowe

Witam. Chciałabym zasięgnąć waszej opinii w następującej sprawie. Jestem w trakcie rozwodu. Posiadamy mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Interesuje mnie sprawa podziału tego mieszkania. Mieszkanie należało do moich rodziców ( byli członkami spółdzielni) i zamieszkiwaliśmy tam całą ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
26-05-2011, 11:36  
Basia_35
Użytkownik
 
Posty: 114
Domyślnie Podział majatku - mieszkanie spółdzielcze własnościowe

Witam.
Chciałabym zasięgnąć waszej opinii w następującej sprawie.
Jestem w trakcie rozwodu. Posiadamy mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Interesuje mnie sprawa podziału tego mieszkania. Mieszkanie należało do moich rodziców ( byli członkami spółdzielni) i zamieszkiwaliśmy tam całą rodzina. Rodzice postanowili wybudować dom i tak też zrobili. Gdy wyszłam za mąż zamieszkałam w tym mieszkaniu razem z mężem. Głównym najemcą lokalu byłam Ja.Gdy nadarzyła się okazja wykupu mieszkania za przysłowiową złotówkę postanowiłam że trzeba skorzystać z okazji. Mąż przez większość czasu trwania naszego małżeństwa przebywał za granicą ( nie pisze celowo ze pracował - bo środki jakie przekazywał na utrzymanie domu i dwójki dzieci, można było zarobić w kraju). Gdy pojawiła się możliwość wykupu tego mieszkania małżonek oznajmił że nie ma pieniędzy żeby to mieszkanie wykupić. Pieniążki na wykupienie mieszkania w całości dostałam od mojego ojca. Wymogiem koniecznym na przekształcenie mieszkania było podpisanie umowy u notariusz przez obojga małżonków. Formalnie jesteśmy oboje współwłaścicielami tego mieszkania - bez najmniejszego wkładu z jego strony. Dodam że obecnie małzonek nie zamieszkuje z nami od jakiegoś roku.
Pytanie. Czy jest szansa i jak jej pomóż żeby przy podziale majątku uwzględniono te wszystkie fakty - zero jego wkładu w to aby było to mieszkanie ( oprócz wizyty u notariusza, którą i tak musiałam przekładać dwa razy bo mu wiecznie terminy nie pasowały)
Basia_35 jest off-line  
27-05-2011, 11:55  
Basia_35
Użytkownik
 
Posty: 114
Domyślnie RE: Podział majatku - mieszkanie spółdzielcze własnościowe

Może mogę prosić chociaż o jakieś sugestie w tym temacie?
Basia_35 jest off-line  
27-05-2011, 12:32  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Podział majatku - mieszkanie spółdzielcze własnościowe

W trakcie sprawy o podział majątku musisz próbować wykazać, że twój wkład w ten związek małżeński był znacznie większy niż męża oraz to że otrzymałaś darowiznę od rodziców na wykup tego mieszkania. Ale wg mnie wielkich nadziei na to, że sąd tobie przyzna mieszkanie nie ma. Będziesz zapewne musiała go spłacić, pytanie tylko w jakiej kwocie (może właśnie tu sąd uwzględni te różnice w nakładach).
eol12 jest off-line  
30-05-2011, 11:25  
Basia_35
Użytkownik
 
Posty: 114
Domyślnie RE: Podział majatku - mieszkanie spółdzielcze własnościowe

Tak właśnie myślę żeby iść w kierunku tego że wartość wkładu w spółdzielni był wniesiony nie przez niego. I to że teraz jest współwłaścicielem to tak naprawdę tylko sprawa konieczności podpisania aktu notarialnego przez obojga współmałżonków. Tylko w jakim prawie szukać coś na ten temat.
Basia_35 jest off-line  
30-05-2011, 11:31  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: Podział majatku - mieszkanie spółdzielcze własnościowe

Dziwny wymóg notariusza.
Przeciez zawsze istnieje mozliwośc zapisania, że wpłaty dokonano z majatku odrebnego, bo darowizna pieniędzy dokonana przez rodzica na rzecz Pani takim majatkiem jest. I to nie do notariusza należy decyzja, z jakich środków odbywa się wykup, tym bardziej, że i poprzednio PAni mąż nie miał żadnych praw do tego mieszkania.
natalie-s1959 jest off-line  
30-05-2011, 11:36  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Podział majatku - mieszkanie spółdzielcze własnościowe

To zapewne odbyło się dawno temu. I autorka wątku zapewne wcześniej otrzymała decyzję o najmie gdzie było zapisane, ze decyzja dotyczy całej rodziny.
Podstawowy błąd jaki został popełniony w tamtych latach to właśnie to, że w akcie notarialnym nie zostało zaznaczone, że pieniądze na wykup to darowizna rodziców. Teraz jednak jest po fakcie i jedyny sposób to udowodnienie tego, że nakłady żony były większe niż męża.
Możesz nawet domagać się w sądzie aby mieszkanie w trakcie podziału majątku, zostało w całości przyznane tobie.
eol12 jest off-line  
30-05-2011, 13:53  
Basia_35
Użytkownik
 
Posty: 114
Domyślnie RE: Podział majatku - mieszkanie spółdzielcze własnościowe

Dziękuje bardzo za opinie.
natalie-s1959 - wymogiem było podpisanie aktu notarialnego na wykup przez obojga małżonków. Odnośnie tego że nie zapisano skąd pochodziły środki na zakup - "Mądry Polak po szkodzie"
Basia_35 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ mieszkanie spółdzielcze własnościowe z kw a własnościowe (odpowiedzi: 6) Czym różni się mieszkanie spółdzielcze własnościowe z kw od mieszkania własnościowego?
§ mieszkanie własnościowe z KW a spółdzielcze własnościowe z KW (odpowiedzi: 5) jaka jest różnica między mieszkaniem własnościowym z Księgą Wieczystą a mieszkaniem spółdzielczym własnościowym z Księgą Wieczystą?
§ Zakup Mieszkanie spółdzielcze własnościowe a własność wyodrębniona (odpowiedzi: 7) Witam Przez kilka dni przeglądałem forum pod kątem informacji dotyczących zakupu mieszkania z rynku wtórnego /własność wyodrębniona oraz...
§ mieszkanie spółdzielcze własnościowe (odpowiedzi: 1) Witam, Mój były mąż jako główny właściciel nie chce wyrazić zgody na sprzedaż mieszkania,a ja jako współwłaściciel też nie mogę.Czy jeżeli bym go...
§ Podział majatku-mieszkanie własnościowe spółdzielcze. (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie. Moj były mąz podał mnie do sądu o podział majatku.Sprawa wyglada tak ze moja mama dała mi w darowzinie mieszkanie wlasnosciowe...
§ Mieszkanie spółdzielcze własnościowe (odpowiedzi: 1) Po jakim czasie od wykupu mieszkania spółdzielczego na własność można je sprzedać?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:36.