Jak obniżyć alimenty ? - Forum Prawne

 

Jak obniżyć alimenty ?

Witam, Spodziewam się z moim partnetrem dziecka obecnie oboje pracujemy: on za najniższą krajową ja zarabiam ok 200 zł więcej. W trakcie trwania ciąży kończy mi się umowa i nie zostanie przedłużona tak więc ok ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:

  • § Kontakty z synem- egzekwowanie...
    Witam Wszystkich, Na cześć pytań znalazłem odpowiedz na forum ale mój przypadek jest zawiły i zależy mi na...
  • § Własność w drodze darowizny....
    Witam. Dziadek podarował wnuczkowi mieszkanie aktem notar. ale bez żadnej wzmianki w akcie o opiece. Wnuk się...
  • § Uchylenie alimentow
    Witam, za kilka dni mam przesłuchanie w sprawie zniesienia obowiązku alimentacyjnego przez ojca i chciałbym się...

Zamknięty temat
 
01-07-2011, 16:14  
Aga Sz
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie Jak obniżyć alimenty ?

Witam,
Spodziewam się z moim partnetrem dziecka obecnie oboje pracujemy: on za najniższą krajową ja zarabiam ok 200 zł więcej. W trakcie trwania ciąży kończy mi się umowa i nie zostanie przedłużona tak więc ok 9 miesięcy po porodzie zostane pozbawiona jakichkolwiek dochodów. Mój partner jest 2 lata po rozwodzie ma za byłą żoną 6cio letniego syna na którego płaci 500 zł alimentów !
Proszę o poradę jak obniżyć sądowo tą kwotę bo przy tak dużych alimentach na pierwsze dziecko mój partner nie będzie mi w stanie pomóc utrzymyać nasze wspólne dziecko (do tej pory to ja mu dokładałam co miesiąc żeby miał na rachunki). Sytuacja wygląda tak że na życie po opłaceniu alimantów zostaje mu miesięcznie 500 zł i gdyby nie pomoc rodziny pewnie by żył w przytułku. W czasie trwania małżeństwa wspólnie zaciągli długi na wykończenie mieszkania, które po rozwodzie zostało dla niej a mój partner spłaca sam te długi choć nic z tego nie korzysta. Rozwód obył się bez orzekania o winie ale to tamta kobieta odeszła do kochanka i wspólnie zaczeli ukrywać dziecko przed ojcem. Była żona pracuje na cały etat, utrzymuje mieszkanie w którym mieszkała w czasie małżeństawa ale na stałe mieszka w bloku z konkubentem, z którym prowadzi wspólne gospodarstwo domowe. O dziecko mój partner musiał się sądować kilka lat ponieważ była uważa, że ma prawo tylko płacić alimenty. Aktualnie po ciężkiej walce dzieciak jest u ojca w każdą środę cały dzień, co drugi weekend wraz z nocą, 2 tygodnie w wakacji i tydzień w ferie. W tym czasie jest całkowicie na jego utrzymaniu, nawet ubrania musi kupować odzielnie bo była stwierdziła, że nie będzie dawać tych co ona kupiła do ojca, do tego często się zdarza że mały jest u ojca poza sądownymi widzeniami oraz, że ojciec jeździ z nim do lekarzy bo matka nie ma czasu. Tak więc czy fakt niskich zarobków, drugiego dziecka, długów spłacanych za byłą oraz wydatków ponoszonych na syna w czasie częstych pobytów jest wystarczającą podstawą do obniżenia przez sąd alimentów ?? Jeśli tak to do jakiej kwoty i w jaki sposób napisać pozew ponieważ musimy to zrobić samodzielnie a nie wiemy co jest ważne dla sądu oraz co może służyć za dowód ? Dodam, że mój partner o wszystkie widzenia musiał walczyć sądownie ponosząc dodatkowe koszty a kiedy odliczył od alimentów 80 zł za leki, które sam kupił a była miała to zrobić podała go do komornika i teraz ma jeszcze dodatkowe koszty co miesiąć Pomocy błagam o radę !
Aga Sz jest off-line  
01-07-2011, 16:45  
joanna647
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Jak obniżyć alimenty ?

Poprostu napisac pozew o obnizenie alimentów i przedstawić stan faktyczny alę nie wiem czy wam się uda
joanna647 jest off-line  
01-07-2011, 17:05  
_Kinia_
Stały bywalec
 
Posty: 1.560
Domyślnie RE: Jak obniżyć alimenty ?

Żeby złożyć pozew o obniżenie alimentów to się płaci 5% wartości sporu w pozwie musicie napisać wartość przedmiotu sporu czyi 500x12 miesięcy i 5 % wartości kosztów to sąd liczy od kwoty 6000tyś, skoro mają państwo problemy finansowe i ciężką sytuacje proszę wraz z pozwem złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych w budynkach sądów są dostępne druki i formularze oświadczenia o stanie majątkowym i dochodach – musi być wraz z wnioskiem o zwolnienie z kosztów. Następnie pozew uzasadnić - Sądy rzadko obniżają alimenty ponieważ biorą pod uwagę dobro dziecka ale proszę to uzasadnić tak jak nam pani w poście opisała i spróbować.
_Kinia_ jest off-line  
01-07-2011, 18:38  
GUCIO-59
Użytkownik
 
GUCIO-59 na Forum Prawnym
 
Posty: 51
Domyślnie RE: Jak obniżyć alimenty ?

Tak to bywa z Tymi byłymi, też doświadczam z Jej strony złośliwości.Ale życzę powodzenia.
GUCIO-59 jest off-line  
01-07-2011, 19:01  
krysmay
Stały bywalec
 
krysmay na Forum Prawnym
 
Posty: 4.153
Domyślnie RE: Jak obniżyć alimenty ?

500zł alimentów na dziecko to nie jest duzo. Czas, żeby ojciec poszukał lepiej płatnej pracy, ponieważ sąd nie będzie brał pod uwagę tego, ile on zarabia, ale to ile mógłby zarabiać czyli mozliwości zarobkowe. Oczywiście może pisac o zmniejszenie alimentów, proszę wyszczególnic wszystkie wydatki, jakie ponosi ojciec, gdy dziecko jest z nim, ale jaki będzie wynik nikt nie wie.
krysmay jest off-line  
01-07-2011, 19:12  
athina
Użytkownik
 
athina na Forum Prawnym
 
Posty: 248
Domyślnie RE: Jak obniżyć alimenty ?

I ja staje murem za Krysmay i proszę nie stawiac wykrzyknika po kwocie 500 zł alimentów, bo to nie jest suma, która pozwoli dziecku pławać sie w luksusach. Bajerancka książeczka w Empiku kosztuje 50 złotych. Jezeli ojciec założył nową rodzinę to z całą odpowiedzialnością powinien pomyśleć o zarobkowaniu na dwoje dzieci, bo tyle ich ma.
athina jest off-line  
01-07-2011, 19:27  
Nina9
Użytkownik
 
Posty: 254
Domyślnie RE: Jak obniżyć alimenty ?

Aga,
jak najbardziej fakt istnienia kolejnego dziecka i nowej rodzimy ma znaczenie. Niech partner przedstawi w sądzie wszystkie Wasze aktualne wydatki na dziecko oraz te związane z nową rodziną którą miał prawo założyć, tak samo jak matka dziecka. Niech pomyśli nad dodatkowym zarobkiem czy to oficjalnym, czy nieoficjalnym. Zróbcie rozdzielność majątkową jeśli jesteście już małżeństwem, a wszystkie bardziej wartościowe rzeczy kupuj na siebie albo na Twoją rodzinę ponieważ uchroni Was to od tłumaczenia się dlaczego partner jeździ takim samochodem, a nie innym. Zróbcie wszystko aby ex wiedziała jak najmniej o waszej sytuacji materialnej, jest to do zrobienia. Na każdy, najmniejszy nawet zakup dla dziecka partnera bierzcie paragony albo imienne faktury. Nawet na lizaka chociaż brzmi to absurdalnie. Sprawdź czy Wasze dziecko nie ma np. alergii co podnosi Jego koszty utrzymania. Połowa małych dzieci ma alergię.

Pzdr,
Nina
Nina9 jest off-line  
01-07-2011, 19:58  
athina
Użytkownik
 
athina na Forum Prawnym
 
Posty: 248
Domyślnie RE: Jak obniżyć alimenty ?

Nina9, jesteś matką? A poza tym myślałam, że forum prawne to forum prawne, a nie dawanie sobie rad, jak bezczelnie wywinąć się od odpowiedzialności jaką się samemu spłodziło.
athina jest off-line  
01-07-2011, 20:07  
krysmay
Stały bywalec
 
krysmay na Forum Prawnym
 
Posty: 4.153
Domyślnie RE: Jak obniżyć alimenty ?

Nina9
chyba pomyliłaś forum prawne z czatem
krysmay jest off-line  
01-07-2011, 20:24  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Jak obniżyć alimenty ?

wysokość alimentów zależy od możliwości zarobkowych zobowiązanego i usprawiedliwionych potrzeb małoletniego.

Możliwości zarobkowe nie obejmują kolejnej rodziny i faktycznych zarobków. Wielu sędziów traktuje fakt posiada kolejnego potomstwa jak oznakę, że kogoś stać na utrzymanie większej ilości dzieci, w związku z czym nie może stanowić to powodu do obniżenia alimentów.

Szanse na obniżenie alimentów wysokości 500zł w tym przypadku są nikłe. Wydatki na dziecko wraz z jego wiekiem zazwyczaj rosną, a zobowiązany do alimentacji ojciec jest zdolny do pracy. 500zł to nie jest zawrotna kwota - właściwie komplet książek do szkoły kosztuje nawet więcej a nie mówiąc już o pozostałych wydatkach.
 
01-07-2011, 20:32  
Nina9
Użytkownik
 
Posty: 254
Domyślnie RE: Jak obniżyć alimenty ?

Ja rozumiem, że moje odpowiedzi są nie na rękę wielu samotnym paniom.

Cóż mogę powiedzieć. Trudno.

Zestawiając jednak Waszą krytykę z pytaniami które otrzymuję na maila od osób które uważają, że tutaj w ogóle nie warto się odzywać ponieważ 'krysmy'e, zdradzone żony i inne tego typu... nicki zaszczekają każdy wątek' uważam, że brakuje tutaj opinii odmiennych od Waszych.
Tak btw... To, które opinie, w którym wątku można byłoby zaliczyć do 'czatowych' zależy od punktu widzenia i siedzenia tak więc proszę, nie rośćcie sobie prawa do oceny. Bez urazy. Zajmijcie się radzeniem paniom 'po przejściach'. Ja (w miarę możliwoście) biorę na siebie tę drugą stronę.

I nie ma dla mnie znaczenia jakie WY macie zdanie na temat moich wypowiedzi. Żadnego. Tak więc proszę, nie zaśmiecajcie więcej wątków innych osób opiniami na temat moich opinii. Chociaż tyle szacunku w stosunku do innych osób wykażcie.

Podtrzymuję, że Sędziowie biorą pod uwagę fakt istnienia kolejnej rodziny ojca czy matki. Dowodem na to są sprawy które miały miejsce wśród moich najbliższych, moich znajomych i nie tylko.

Nieznajomość prawa szkodzi.

Pzdr,
Nina
Nina9 jest off-line  
01-07-2011, 20:36  
athina
Użytkownik
 
athina na Forum Prawnym
 
Posty: 248
Domyślnie RE: Jak obniżyć alimenty ?

"Możliwości zarobkowe nie obejmują kolejnej rodziny i faktycznych zarobków. Wielu sędziów traktuje fakt posiada kolejnego potomstwa jak oznakę, że kogoś stać na utrzymanie większej ilości dzieci, w związku z czym nie może stanowić to powodu do obniżenia alimentów."...
I wszystko w tym temacie z mojej skromnej strony.
athina jest off-line  
01-07-2011, 20:42  
krysmay
Stały bywalec
 
krysmay na Forum Prawnym
 
Posty: 4.153
Domyślnie RE: Jak obniżyć alimenty ?

Cytat:
Napisał/a Nina9 Zobacz post
Ja rozumiem, że moje odpowiedzi są nie na rękę wielu samotnym paniom.

Cóż mogę powiedzieć. Trudno.

Zestawiając jednak Waszą krytykę z pytaniami które otrzymuję na maila od osób które uważają, że tutaj w ogóle nie warto się odzywać ponieważ 'krysmy'e, zdradzone żony i inne tego typu... nicki zaszczekają każdy wątek' uważam, że brakuje tutaj opinii odmiennych od Waszych.
Tak btw... To, które opinie, w którym wątku można byłoby zaliczyć do 'czatowych' zależy od punktu widzenia i siedzenia tak więc proszę, nie rośćcie sobie prawa do oceny. Bez urazy. Zajmijcie się radzeniem paniom 'po przejściach'. Ja (w miarę możliwoście) biorę na siebie tę drugą stronę.

I nie ma dla mnie znaczenia jakie WY macie zdanie na temat moich wypowiedzi. Żadnego. Tak więc proszę, nie zaśmiecajcie więcej wątków innych osób opiniami na temat moich opinii. Chociaż tyle szacunku w stosunku do innych osób wykażcie.

Podtrzymuję, że Sędziowie biorą pod uwagę fakt istnienia kolejnej rodziny ojca czy matki. Dowodem na to są sprawy które miały miejsce wśród moich znajomych i nie tylko.

Pzdr,
Nina
nie zyczę sobie tego typu wypowiedzi na mój temat, jestem człowiekiem, a jak wiadomo, ludzie nie "szczekają". Tyle w tym temacie. Pozdrawiam serdecznie.
krysmay jest off-line  
01-07-2011, 20:44  
Nina9
Użytkownik
 
Posty: 254
Domyślnie RE: Jak obniżyć alimenty ?

Jak zapewne... zauważyłaś: 'krysmy'e, zdradzone żony i inne tego typu... nicki zaszczekają każdy wątek' ...to nie była moja opinia.
Przykro mi.

Nie róbmy bagna z wątku Autorki. Szanujmy się.

Bez odbioru.


Pzdr,
Nina
Nina9 jest off-line  
01-07-2011, 20:51  
athina
Użytkownik
 
athina na Forum Prawnym
 
Posty: 248
Domyślnie RE: Jak obniżyć alimenty ?

Zdradzone zony... W tym watku wazne powinno byc dobro dziecka....zadne dobro meza, zony.... a okazuje sie, ze wlasnie dobro dziecka jest pomijane przez Ciebie Nina, bo mozna by ukryc to i owo z partnerka, by na dziecko nie placic.... Fajnie tak?
athina jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Alimenty Obniżenie (odpowiedzi: 1) Postaram się w miarę rzeczowo opisać swoją sytuację rodzinną, otóż ze związku z byłą żoną mam dwoje dzieci na które mam zasądzone alimenty w kwocie...
§ o ile można obniżyć alimenty (odpowiedzi: 18) Pan X kiedyś zarabiał bardzo dużo, a dziecko miało w papierach prywatne wizyty u lekarzy oraz opiekunkę za 1000zł/m-c. Na podstawie możliwości...
§ alimenty, obniżenia (odpowiedzi: 22) Od początku roku mam rozwód wina po obu stronach. Dostałam alimenty na siebie i dzieci ze wzgledu że dzieci sa małe i nie mogły iść do przedszkola....
§ Jak obniżyć alimenty ??? (odpowiedzi: 3) Witam ! Hm nie wiem od czego zacząć... Sprawa przynajmniej dla mnie jest bardzo złożona i skomplikowana. Dobra od początku. Mój mąż ( my wzięliśmy...
§ Sąd OBNIŻYŁ alimenty (odpowiedzi: 13) Witam Państwa, Rzecz dotyczy faktu obniżenia alimentów na małoletnie dziecko, ale by od razu uciąć zbędne spekulacje uprzedzę, że nie z kwoty 600...
§ Alimenty,obniżka,niestawiennictwo (odpowiedzi: 2) Witam,mam wyznaczony drugi termin rozprawy o obniżenie alimentów(ja zakładałem sprawę),do dnia następnej rozprawy muszę udowodnić przed sądem że...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:14.