Matka samotnie wychowująca dziecko - Forum Prawne

 

Matka samotnie wychowująca dziecko

Witam! Jakiś czas temu rozstałam się z ojcem mojej 7-letniej córki. Nie jesteśmy małżeństwem. Ja nigdy nie pracowałam i nie mam możliwości iść do pracy, ponieważ nie mam nikogo kto mógłby zajmować się córką. Ojciec ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
30-07-2011, 21:54  
Monika/D
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Matka samotnie wychowująca dziecko

Witam!
Jakiś czas temu rozstałam się z ojcem mojej 7-letniej córki. Nie jesteśmy małżeństwem. Ja nigdy nie pracowałam i nie mam możliwości iść do pracy, ponieważ nie mam nikogo kto mógłby zajmować się córką. Ojciec dziecka obecnie nie pracuje. Pobiera jedynie zasiłek dla bezrobotnych w wysokości ok. 500 zł.
Do niedawna jakoś się dogadywaliśmy i przekazywał mi całą kwotę zasiłku, a jeśli zachodziła potrzeba brał pieniądze od swojej matki i dawał więcej. Niestety ostatnio zaczął spotykać się z inną kobietą, która namieszała Mu w głowie i w chwili obecnej przekazuje mi tylko owe 500zł. Zasiłek ma przyznany do grudnia tego roku i obawiam się, że potem zostanę bez środków do życia.
W związku z opisaną sytuacją chciałam zapytać czy jest sens, żebym składała wniosek o przyznanie alimentów. Obawiam się, że przy dochodach byłego partnera, kwota alimentów jaka zostanie mi przyznana będzie niższa niż 500zł.
Chciałam także zapytać gdzie mogę się ubiegać o jakąś pomoc w mojej sytuacji?

Z góry dziękuję za wszelkie informacje.
Monika/D jest off-line  
30-07-2011, 22:26  
2zona
Zbanowany
 
Posty: 8.050
Domyślnie RE: Matka samotnie wychowująca dziecko

Witam, o ile dobrze wiem to 7-letnie dziecko od września powinno chodzić do szkoły ( a teraz do przedszkola-zerówki). Więc przynajmniej na pół etatu może iść Pani do pracy ewentualnie praca chałupnicza (dorywcza). Ponadto jeżeli Pani nie pracuje to z czego się Pani utrzymuje?? Chyba samym powietrzem Pani nie żyje. To raz a dwa: Jeżeli sam dobrowolnie daje 500 zł (a dawał więcej) to i tak nie jest źle (musi Pani pamiętać, że ten człowiek ma łożyć na dziecko a nie na Panią!). Trzeba pamiętać, że alimenty zależą od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz możliwości zarobkowych zobowiązanego (czyli bierze się pod uwagę wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania - dostępność pracy) chociaż w życiu codziennym jeżeli ktoś nie przegina w żadną ze stron to Sąd bierze też pod uwagę faktyczne zarobki.
Może Pani się ubiegać o zasiłki celowe i okresowe z MOPS-u o rodzinne będzie Pani mogła się ubiegać w momencie gdy będzie Pani miała Sądownie zasądzone alimenty.

Pozdrawiam
2zona jest off-line  
30-07-2011, 22:44  
abi28
Stały bywalec
 
Posty: 1.721
Domyślnie RE: Matka samotnie wychowująca dziecko

Nie bardzo rozumiem dlaczego nie możesz pójść do pracy? Bo masz 7-letnie dziecko??? Dziecko za miesiąc pójdzie do szkoły (teraz mogło chodzić do zerówki), w szkołach są świetlice, gdzie dzieci mogą zostawać przed i po zajęciach.

Skoro ojciec dziecka nie pracuje, to nie może się zająć dzieckiem?

Ojciec dziecka ma obowiązek przyczyniać się do utrzymania dziecka, co czyni przekazując Ci 500 zł miesięcznie, ale nie ma obowiązku utrzymywać Ciebie - nie byliście małżeństwem, nie należą Ci się więc dodatkowe alimenty na zabezpieczenie potrzeb rodziny (alimenty na Ciebie). Tym bardziej jego matka nie ma obowiązku Cię utrzymywać. 500 zł to wcale nie jest tak mało.

Czy alimenty masz zasądzone? Czy ojciec płaci dobrowolnie? Jeśli dobrowolnie możesz złożyć do sądu wniosek o uregulowanie tego sądownie, wtedy, gdy ojciec nie będzie płacił, będziesz mogła ubiegać się o alimenty z FA (maksymalnie do 500 zł).

Ponadto przysługuje Ci zasiłek rodzinny - jeśli dobrze pamiętam - 68 zł oraz zasiłki celowe z MOPSu (tak jak napisała 2zona).
abi28 jest on-line  
30-07-2011, 23:04  
frida
Stały bywalec
 
Posty: 3.206
Domyślnie RE: Matka samotnie wychowująca dziecko

owszem mozesz zlozyc podanie o alimenty ale jak sama zauwazylas pewnie dostaniez mniejsze niz otrzymujesz teraz,jednak wrazie czego gdyby przestal je placic bedziesz mogla udac sie z wyrokiem do funduszu alimentacyjnego i wtedy oni beda ci dalej wyplacac te marne grosze ktore zostana ci przyznane.
najlepiej idz do pracy a dzieckiem moze zajac sie ojciec skoro nie pracuje.
ja tez mam dwoje dzieci w wieku szkolnym mieszkam zagranica gdzie nie posiadam zadnej rodziny i pracuje jak sie chce to sie da.
frida jest off-line  
31-07-2011, 07:59  
anonimowa@
Użytkownik
 
Posty: 233
Domyślnie RE: Matka samotnie wychowująca dziecko

Monika

Oczywiście pomoc najubożsi otrzymują w MOPS, lub w GOPS, jednak ciebie ta sytuacja nie dotyczy. Ty jesteś po prostu leniwa. Gdybyś podjęła się pracy i okazałoby się że nie masz dostatecznych środków do życia można starać się o dodatek mieszkaniony, jedzenie, itp, jednak najpierw trzeba podjąć pracę, pozdrawiam Basia.
anonimowa@ jest off-line  
31-07-2011, 11:09  
Monika/D
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Matka samotnie wychowująca dziecko

Mieszkam w małej wsi, niedaleko (ok. 10 km) od niewielkiego miasteczka. O pracę w mojej okolicy jest naprawdę ciężko. Szukałam przez kilka lat, jak jeszcze byłam z ojcem dziecka.
Córka w ubiegłym roku szkolnym chodziła do zerówki. Teraz idzie do pierwszej klasy. Szkoła w mojej miejscowości jest maleńka i nie ma tu żadnych świetlic, zajęć poza lekcyjnych, itp. Lekcje trwają przeważnie od 8.00 do 13.00. A potem trzeba odebrać dziecko.
Nawet gdyby udało mi się znaleźć pracę w tym mieście to zapewne byłaby to praca od wczesnych godzin rannych. A wtedy nie miałby kto szykować, prowadzać do szkoły i odbierać z niej córki. Ja nie mam w zasadzie żadnej rodziny. Moi rodzice nie żyją. Mam tylko babcie, która nie jest już w stanie pomóc mi w ten sposób.
Jeśli chodzi o ojca dziecka to nie napisałam prawdy. On pracuje, ale bez rejestracji. Z tego powodu nie może zająć się córką. A kolejna sprawa, że ostatnio dziecko w ogóle go nie interesuje. Układa sobie nowe życie.
Alimentów nie mam zasądzonych. Ojciec dziecka dobrowolnie daje mi te pieniądze. Wiem, że daje dużo i że nie ma obowiązku utrzymywać mnie. Wcale tego nie oczekuję.

Jestem naprawdę w ciężkiej sytuacji. Te pieniądze, które dostaję od byłego partnera idą w całości na pokrycie rachunków. Jak jeszcze byliśmy razem moja babcia wzięła nam dużą pożyczkę na remont mieszkania. Teraz ja muszą to płacić, bo On się nie poczuwa do odpowiedzialności.
Jeść mnie i dziecku daje moja babcia, ale Ona sama ledwie sobie radzi i wiem, że nie może tak być.
Monika/D jest off-line  
31-07-2011, 11:37  
anonimowa@
Użytkownik
 
Posty: 233
Domyślnie RE: Matka samotnie wychowująca dziecko

Monika

Teraz trochę bardziej rozumiem twoją sytuację, jednak trzeba cos zmienić, nawet jak otrzymasz zapomogę to jest to niewiele.
Łatwo przekroczyć próg, zdaje się że na 1 osobę jest 371zł.
Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie jak chcesz dalej żyć.
Poszukaj w okolicy, nie wiem w jakim regionie mieszkasz, ale może coś uda ci się zmienić.
pozdr.Basia
anonimowa@ jest off-line  
31-07-2011, 13:59  
Monika/D
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Matka samotnie wychowująca dziecko

Basiu...
Cały czas zastanawiam się jak rozwiązać sytuację, w której się znalazłam. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie da się tak żyć i rozważam każda możliwość. Póki co jutro zamierzam jechać do GOPS'u dowiedzieć się na jaką pomoc mogę liczyć. Niedaleko mnie otworzyli hotel i słyszałam, że szukają tam barmanki/kelnerki. Jutro planuję zadzwonić tam i się dowiedzieć czegoś więcej. To jest jakieś 5 km ode mnie, więc w ostateczności, gdyby udało mi się dostać ta pracę, mogłabym chodzić nawet piechotą.
Najgorszy problem pojawi się we wrześniu, kiedy córka będzie chodzić do szkoły. Teraz mogę ją zostawiać z babcią, albo prowadzać do koleżanki. A jak zacznie się szkoła... Rano moja babcia może by ja wyszykowała do szkoły. Jechać mogła by z dzieciakami sąsiadów, ale problem będzie, żeby ją odebrać.
Nie wiem już sama...
Monika/D jest off-line  
31-07-2011, 14:35  
gremlin2382
Użytkownik
 
Posty: 345
Domyślnie RE: Matka samotnie wychowująca dziecko

w gopsie zapytaj, mi koleś podpowiedziałkilka miejsc w których szukaja pracowników pytaj w urzędzie pracy. do tego hotelu co to go budują, to najlepiej jakbys sie osobiście wybrała... bo telefonicznie to Cię zbyć mogą.
a 7letnie dziecko to raczej samodzielne w miarę już. kanapki do szkoły dzień wcześniej zrobić, babcia obudzi, żeby na czas wstała. do szkoły i potem do domu też powinna dać radę trafić, chyba, że szkoła jest w innej miejscowości, no ale wtedy to raczej gmina zapewnia środek transportu jakim jest np. autobus szkolny
gremlin2382 jest off-line  
31-07-2011, 16:59  
anonimowa@
Użytkownik
 
Posty: 233
Domyślnie RE: Matka samotnie wychowująca dziecko

Monika

Problemy są od tego aby rozwiązywać nie martw się na zapas. Iskierka nadziei jest jest Ja nie mam nawet babci za to 4-latkę w domu.
Co prawda Wrocław to Wrocław jednak co dzień jak stoję w korku to się zastanawiam czy zdążę odebrać córkę, jak coś to wysiadam z autobusu i jestem szybciej pieszo.
grunt to pozytywne myślenie. Dużo kobiet jest w podobnej sytuacji, takie zycie.
Leć pytać o pracę. powodzenia trzymam kciuki.
anonimowa@ jest off-line  
31-07-2011, 18:29  
Monika/D
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Matka samotnie wychowująca dziecko

Szkoła jest w tej samej miejscowości - jakieś 15 min drogi. Ale tak małych dzieci po zajęciach nie wypuszczą jeśli nie przyjdzie opiekun. A moja córa to mała maruda i wiem, że będzie problem z jej obudzeniem rano i wyszykowaniem do szkoły. Obawiam się, że babcia może nie dać rady. Ale nie chcę się martwić na zapas. Zobaczymy jak to będzie.

Oferty pracy przeglądam na bieżąco, ale jak się trafi coś w miarę fajnego to wymagają doświadczenia. Ja pracowałam w różnych miejscach, ale zawsze była to praca bez rejestracji.

Ehh czasami odechciewa mi się wszystkiego i tracę nadzieję, że może być kiedyś dobrze.
Monika/D jest off-line  
06-10-2011, 00:18  
agucha.agk81
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Matka samotnie wychowująca dziecko

Dasz rade kochana..ja od roku jestem męzatką,ale przez 5 lat wychowywałam dziecko sama(moj maz jest ojczymem),rozumiem Cie jak najbardziej,wiem co znaczy trudna sytuacja i to ze mozna polegać wyłącznie na sobie,ale głowa do góry dasz rade..moze nie bedzie to genialnym pomysłem ,albo radą ,ale ja na twoim miejsu rozwazyłabym poszukania czegoś w duzym mieście jednak...ja wiem ,ze to duzy skok na głęboka wodę,ale kto nie próbuje wciąz sie rozwijać ,to tak jakby się cofał..babcia tez wiecznie zyć nie będzie i co wtedy zrobisz?poszukaj pracy i mieszkania do wynajęcia w duzym mieście,dziecko puść do szkoły,beda tam świetlice,będziesz mogła więcej zarobic więc napewno wystarczy na opłacenie jakiejś kawalerki,zrób krok w kierunku Twojego nowego zycia takze osobistego ,czego ci szczerze zycze..ty będziesz miała większe mozliwości,dziecko takze..pamiętaj,bo sama o tym wspomniałaś ,ze byłemu partnerowi kończy się zasiłek, a pracuje bez rejestracji,będzie ci cięzko wyegzekwować wtedy te 500 które płaci ci dobrowolnie,będzie cięzko udowodnic ,ze pracuje i ile zarabia..sędzia tez moze podejść roznie do Twojej osoby,tak jak rózne były tu wypowiedzi,polegaj na sobie i pamiętaj ,ze wszystko lezy w Twoich rekach,mozesz sprobowac jak to sie mówi ..usamodzielnic ,nie bój się bardzo będe trzymała za Ciebie kciuki ..pozdrawiam
agucha.agk81 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ matka samotnie wychowująca dziecko (odpowiedzi: 1) witam, chciałabym rozliczyć się jako matka samotnie wychowująca dziecko, czy muszę rozliczać się z alimentów jeśli nie mam je prawnie przyznanych?...
§ samotna matka a matka samotnie wychowująca dziecko? (odpowiedzi: 5) Witam.Chciałam dowiedzieć się czy te dwa określenia mają to samo znaczenie.Jestem kobietą po rozwodzie.Mam zasądzone alimenty na dzieci ktore płaci...
§ Matka samotnie wychowująca dziecko. (odpowiedzi: 8) Witam. Moja córka w połowie 2014 r. urodziła dziecko. Do tego czasu pracowała, zarabiając najniższą krajową. Cały czas jest matką samotnie...
§ matka samotnie wychowująca dziecko (odpowiedzi: 16) jestem matką która od dwóch miesięcy sama wychowuje dwójkę dzieci ( z mężem nie mamy jeszcze rozwodu nie mam także żadnego wsparcia od niego po...
§ Matka wychowująca samotnie dziecko (odpowiedzi: 6) Witam, mam prośbę o udzielenie mi informacji. Jeśli matka wychowuje sama dziecko, gdyż ojciec nie płaci alimentów czy należy się matce jakieś...
§ matka samotnie wychowująca dziecko a przedszkole (odpowiedzi: 10) Witam. Jestem rozwódką. Ojcem dziecka jest mój były mąż. Dwa lata temu zapisałam dziecko do przedszkola przez program silvermedia gdzie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:20.