nazwisko dziecka urodzonego w USA - Forum Prawne

 

nazwisko dziecka urodzonego w USA

mam taki problem: dziecko (dziewczynka) urodziło się w USA i nosi amerykańską odmanę polskiego nazwiska ojca (matka ma inne nazwisko). Ze względu na to, że nazwisko ojca jest z rodzaju "Iksiński" dziewczynka nosi właśnie taką ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
16-09-2011, 10:27  
strobisie
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie nazwisko dziecka urodzonego w USA

mam taki problem: dziecko (dziewczynka) urodziło się w USA i nosi amerykańską odmanę polskiego nazwiska ojca (matka ma inne nazwisko). Ze względu na to, że nazwisko ojca jest z rodzaju "Iksiński" dziewczynka nosi właśnie taką jego odmanę (przykładowo Anna Iksinski). Tak jest zapisane w akcie urodzenia i w paszportach. W polskim USC Pani urzędniczka nie chce dziecka umiejscowić pod takim nazwiskiem - upiera się przy Anna Iksińska. Czy ma ona (Pani urzędniczka) w ogóle moc decydowania o wprowadzeniu takich zmian? Jak ewenutalnie odwołać się od tej decyzji?
strobisie jest off-line  
16-09-2011, 11:07  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: nazwisko dziecka urodzonego w USA

Nie ma prawa. Ma obowiązek transkrybować akt urodzenia w takiej treści, jaka widnieje na oryginalnym odpisie aktu urodzenia.

Niemniej jednak sprawa nie jest prosta. Zależy z jakiego tytułu dziecko nosi Twoje nazwisko. Niewiele napisałeś. Jeżeli np. jest domniemanie pochodzenia dziecka od meza matki, slub zawieraliscie w Polsce i w Polsce oświadczyliście, że dzieci beda nosić nazwiska z końcówkami -ski i -ska (dziewczynka) to potem po trankrypcji taki akt urodzenia może zostać sprostowany na nazwisko -ska. to z aktu małżeństwa wynika jakie nazwiska mają nosić dzieci (bo takie oświadczyliście, ze beda noci, potem nie mozna tak sobie zmienic zdania) i takie pownniście nadac w stanach. jesli nie ma domniemania a bylo uznanie to powinno byc ok.

co do koncowek nazwisk kiedys regulowal to paragraf 4 rozporzadzenia (Dz.U. z 1998 r. Nr 136 poz. 884 z późn. zm.) który brzmiał:

"1. Nazwiska do aktu stanu cywilnego wpisuje się w pierwszym przypadku liczby pojedynczej, bez zwyczajowo używanych nazwisk z przyrostkami w formie żeńskiej: -owa, -ina, -ówna, -anka.

2. Nazwiska zakończone na: -ski, -cki, -dzki wpisuje się z zachowaniem rodzaju żeńskiego lub męskiego w zależności od tego, czy nazwisko dotyczy kobiety, czy mężczyzny.
3. Nazwisko w postaci przymiotnika wpisuje się do aktu stanu cywilnego z zachowaniem rodzaju żeńskiego lub męskiego w zależności od tego, czy nazwisko dotyczy kobiety, czy mężczyzny, z tym że osoby w oświadczeniu o nazwisku (nazwiskach) składanym bezpośrednio po zawarciu małżeństwa albo przed sporządzeniem przez kierownika urzędu stanu cywilnego zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa mogą wskazać pisownię nazwiska bez uwzględnienia formy właściwej dla rodzaju żeńskiego lub męskiego.
4. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio przy wyborze nazwiska dla dzieci oraz przy wpisywaniu zagranicznych aktów stanu cywilnego, dotyczących obywateli polskich, do polskich ksiąg stanu cywilnego. "

Paragraf ten został skreślony od 02.01.2008 r. I w związku z tym kobiety mogą nosić nazwiska z końcówką męską. Ale to musi że tak powiem ze sobą grać. Np. kobieta moze przyjac nazwisko meza z meska koncowka i wtedy dzieci rowniez nosza meska koncowke. Nie moze byc z kolei tak, ze w polsce przy zawieraniu zw. malzenskiego oswiadczyliscie ze wasze dzieci beda nosic nazwiska z koncowkami meskimi i zenskimi (w zaleznosci od plci jaka sie urodzi) a potem sporzadzac aktu niezgodnie z tym co oswiadczyliscie. Jesli faktycznie w polsce oswiadczyliscie ze dzieci beda nosic nazwisko -ski(a) i po transkrypcji tego aktu nie sprostujecie nazwiska a za jakis czas wrocicie i drugie dziecko urodzi sie w polsce to bedzie mialo koncowke -ska. moze byc zatem sytuacja ze jedna corka bedzie ski a druga ska. to nie jest dopuszczalne bo dzieci pochodzace od tych samych rodzicow nosza te same nazwiska (art. Art. 89 1prim krio: Dzieci pochodzące od tych samych rodziców noszą takie samo nazwisko, z zastrzeżeniem przepisów, które do zmiany nazwiska dziecka wymagają jego zgody.)

Nie ma co dywagowac bo nie wiemy jak u Ciebie sytuacja wyglada za malo napisales.
W kazdym razie skreslenie paragrafu 4 ma rozne konsekwencje - osobiscie mysle, ze raczej te pozytywne, ale jest pewna wada bo np. facet chce przyjac nazwisko zony i chce sie nazywac Jan Kowalska i nie ma teraz paragrafu, na ktory kierownik mialby sie powolac i odmowic wpisania takiego nazwiska. Nie spotkalam sie co prawda z takim przyoadkiem bo jak dotychczas oczywiste bylo ze faceci przyjmuja koncowki meskie, ale jednak....sprawa ciekawa

Niemniej jednak jeżeli chodzi o transkrypcje aktu zagranicznego do polskiej ksiegi to polega ona na wiernym odzwierciedleniu tresci aktu zagraniocznego, ale jesli jest takia sytuacja ze oswuiadczyliscie w Polsce inne nazwisko dla dzieci niz to ktore jest w tamtym akcie to potem akt juz po transkrypcji moze zostac sprosotwany.
 
16-09-2011, 11:23  
strobisie
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: nazwisko dziecka urodzonego w USA

Zuuzkaa dzięki za odpowiedź. Sprawa nie dotyczy mnie osobiście a mojej siostry. Nie jest ona po ślubie, ale jest w długoletnim związku ze swoim partnerem, który jest ojcem dziecka - które uznał i w akcie jest ojcem. Z ojcostwem tutaj nie ma najmniejszego problemu, faktem natomiast jest, że nie są poślubie. Żadnych więc oświadczeń o nazwiskach ewentualnych dzieci nie było. Jak to się zatem ma do sytuacji?

Tak jak pisałam dziewczynka urodziła się w USA i w akcie jest odmiana Iksinska (z imionami nie miała problemu mimo, że jedno z nich jest typowo amerykańskiej piswni). Pani urzędniczka przy chęci zmiany pisowni na Iksińska powołała się na kodeks rodzinny i opiekuńczy art. 88 i 89 - który moim zdaniem nie mówi nic na problematyczny temat. Tak całkiem na moją logikę (którą potwierdzasz) powinna zarejestrować dziecko pod dokłądnie tymi danymi, które są w akcie urodzenia.
strobisie jest off-line  
16-09-2011, 11:43  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: nazwisko dziecka urodzonego w USA

a zatem ja osobiście uważam, że nie może ona kwestionować pisowni nazwiska dziecka. ojciec dziecko uznał (zakładamy, że zgodnie z prawem) i nadali mu nazwisko ojca (zgodnie z art. 88 krio , który reguluje tylko czyje nazwisko moze dziecko nosic ale nie reguluje kwestii koncowki). oczywiście to jakie nazwisko nadali pierwszemu dziecku determinuje nazwiska innych dzieci (art. 89) a zatem pozostałe dzieci, ktore sie urodza tez beda musialy miec taka sama koncowke.

poniewaz paragraf 4, o ktorym mowilam zostal skreslony uwazam, ze w tej sytuacji kierownik nie ma przepisu, na ktory moglby sie powolac i stwierdzic, ze dziewczynka nie moze miec nazwiska -ski. tym bardziej, ze dziecko urodzilo sie w stanach i ma rowniez obywatelstwo amerykanskie, nie tylko polskie.

jak przypuszczam na razie kierownik powiedzial ustnie ze nie wpisze czy tak ? proponuje zatem zlozyc wniosek wraz z niezbednymi dokumentami i czekac na decyzje pisemna. zobaczycie na jaki przepis powola sie kierownik i wtedy odwolanie.moze tez zdryfic bo jak usiadzie na spokojnie i zacznie kleic decyzje to moze sie sto razy zastanowi zanim ja wyda.

ale musze przyznac szczerze, ze zdania w tym temacie sa bardzo podzielone i nie wiem czy od 2008 roku (od kiedy nie ma paragrafu 4 rozporzadzenia) taka sprawa trafila do wojewodow czy sadow. i jaka bylaby interpretacja sadu w tej kwestii. uwazam jednak, ze raczej to ja mam racje.
 
16-09-2011, 11:46  
strobisie
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: nazwisko dziecka urodzonego w USA

tak, na razie tylko ustnie.

dzięki serdeczne za pomoc
strobisie jest off-line  
16-09-2011, 17:00  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: nazwisko dziecka urodzonego w USA

bardzo proszę o napisanie jak sprawa się skończyła. jaką wydał decyzję kierownik i czy sprawa trafi dalej, aż do sądu tak jak napisałam, zdania są podzielone i chętnie przeczytałabym jakie będzie orzeczenie sądu w tej kwestii mam nadzieję, że się nie mylę, ale nie mogę dać przecież gwarancji, że sąd nie uzna racji kierownika, który odmówił .....będę wdzięczna za info

Edit: chociaż nie, myślę i myśle i wydumałam, że nie ma możliwości aby sąd uznał taką decyzję kierownika. bo po pierwsze to, że wpisując akt zagraniczny nie można ingerować w jego treść - jest bezsporne. dopiero potem ewentualnie kierownik może próbowaćprostować ten akt. ale na jakiej podtsawie ?? art. 88 dziecko nosi nazwsisko ojca? nosi. ojciec ma końcówkę ski i dziecko ma ski ? no ma. na jaki zatem kierownik powoła się przepis, że nie może mieć ski a musi ska?? kiedys powoływano się na paragraf 4 ktory nawet przy transkrypcji nakazywal wpisywac z kocowkami zenskimi i meskimi (i wtedy nawet jak a akcie zagranicznym bylo -ski to i tak sie wpisywalo -ska zgodnie z paragrafem 4 ust. 4.) ale skoro tego paragrafu juz nie ma i nie zastapiono go innym w tej materii to jaki obecnie kierownik ma intrument prawny do sprostowania tego nazwiska. no nijak go nie widze. nie wierze zeby sad uznal racje tego kierownika ktory nakazuje w tym przypadku nazwisko -ska.
 
27-09-2011, 10:20  
strobisie
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: nazwisko dziecka urodzonego w USA

prawie się zakończyła powyższa sprawa - Pani w urzędzie powiedziała, że "w drodze wyjątku" nie zmienią pisowni, ale, że rodzice muszą być świadomi, że jak będą wracali do PL na stałe to nazwisko trzeba sprostować.
generalnie absurdem powiało, ale pozytywnie wybrnęli z tego tematu.

dzięki za pomoc
strobisie jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ pesel dla dziecka urodzonego w uk (odpowiedzi: 7) witam chcialbym sie dowiedziec w jaki sposob moge nadac dziecku numer pesel urodzonemu w wielkiej brytani i posiadajacego brytyjski paszport, dodam...
§ nazwisko dziecka urodzonego po rozwodzie (odpowiedzi: 12) Witam, piszę w imieniu bratanicy. W lipcu 2012 roku rozwiodła się ona z obecnym mężem, w chwili obecnej ma nowego partnera z którym jest w...
§ Paszport dla dziecka urodzonego w UK (odpowiedzi: 19) Witam. Mieszkam w UK od 2006 roku. W 2008 urodzilam tutaj corke. W 2009 corki paszport tymczasowy stracil waznosc, wiec chcemy zlozyc wniosek o...
§ Paszport brytyjski dla dziecka urodzonego w u.k (odpowiedzi: 7) Witam:) Moje dziecko urodziło się w U.K w 2007r.Ja jestem Polką , ojciec mojego dziecka ma Brytyjski paszport od zeszłego roku, dlatego do tej pory...
§ Obywatelstwo dziecka urodzonego za granicą (odpowiedzi: 2) Witam. Chciałabym uzyskać informację na temat obywatelstwa dziecka urodzonego w obcym kraju, a konkretnie na Cyprze. Ciezko mi znaleźć informacji w...
§ nazwisko dla dziecka urodzonego po rozwodzie (odpowiedzi: 3) Witam. jestem 7 lat po rozwodzie,dowiedziałem sie że moja była żona pare miesięcy temu urodziła dziecko i nie ma kontaktu z jego ojcem.podejrzewam...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:51.