Przeniesienie pacjenta ze szpitala do hospicjum przez lekarza - podstawa prawna - Forum Prawne

 

Przeniesienie pacjenta ze szpitala do hospicjum przez lekarza - podstawa prawna

Witam szanownych forumowiczów! Chciałbym poprosić o poradę w dość nietypowej dla mnie sytuacji, jednakże bardzo dla mnie ważnej. Mianowicie rodzina mojej dziewczyny od wielu lat udzielała mieszkania koleżance z pracy mamy. Pani ta jest bohaterką ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
06-10-2011, 19:26  
dermacentor
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Przeniesienie pacjenta ze szpitala do hospicjum przez lekarza - podstawa prawna

Witam szanownych forumowiczów!
Chciałbym poprosić o poradę w dość nietypowej dla mnie sytuacji, jednakże bardzo dla mnie ważnej. Mianowicie rodzina mojej dziewczyny od wielu lat udzielała mieszkania koleżance z pracy mamy. Pani ta jest bohaterką całej sprawy. Jest osobą starszą - 80 lat. Obecnie znajduje się w szpitalu powiatowym tytułem zapalenia płuc. Jest ono powikłaniem zachowawczgo leczenia zlamania szyjki kości udowej. Szpital wykonuje obecnie telefony do rodziny mojej dziewczyny, grożąc skierowaniem pacjentki do wybranego przez siebie hospicjum - stanowi to właśnie problem. Nie jest to bowiem hospicjum właściwe miejscu zamieszkania pacjentki, ani też nie jest przygotowane do właściwej opieki. Rodzina pacjentki nie jest w stanie zapewnic już opieki. Podjęła zatem procedurę administracyjną o przyznanie hospicjum właściwego zamieszkaniu - wniosek do prezydenta miasta o to miejsce; czas oczekiwania min 3 tygodnie.
Pacjentka sama sygnowała wniosek o to hospicjum, będąc swiadoma, samodzielna etc. W czasie pobytu rozwinęła się u niej demencja starcza. Jako lekarz dodaję, że to typowe dla zastosowanego leczenia złamania kości udowej, niemniej będącego błędem w sztuce, jako odstąpieniu od leczenia operacyjnego należnego tytułem wieku.
Moje pytanie jest nastepujace: czy realne są groźby szpitala o przeniesieniu pacjentki do źle wybranego hospicjum? chcielibyśmy to zablokować z powyższych powodów. Nie spełniają one założeń ustawy z dn. 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. nr 210, poz.2135 z późn. zm.) - dobór w odniesieniu do miejsca zamieszkania, prawo do ciągłości opieki medycznej. Utrudnieniem jest brak instytucji opiekuna prawnego/rodziny pacjentki - brak kontaktu po prostu. W jaki sposób moglibyśmy uzyskać przedłużenie hospitalizacji do czasu przebiegu procedury administracyjnej przyznania odpowiedniego hospicjum? Szpital w skrócie pragnie ciąć w tej sprawie koszty i pozbyć się pacjentki, koleżanka ordynatorka nie jest zainteresowany dialogiem.
dermacentor jest off-line  
06-10-2011, 19:51  
Żona zdradzona
Zbanowany
 
Posty: 768
Domyślnie RE: Przeniesienie pacjenta ze szpitala do hospicjum przez lekarza - podstawa prawna

Jeżeli ma demencję, to najpierw sąd musi ją ubezwłasnowolnić i ustanowić dla niej opiekuna prawnego- to on będzie podejmował decyzje co do umieszczenia kobiety w hospicjum.
Skoro mowa o hospicjum, to chora jest umierająca.
Żona zdradzona jest off-line  
06-10-2011, 23:06  
dermacentor
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Przeniesienie pacjenta ze szpitala do hospicjum przez lekarza - podstawa prawna

Dziękuję za szybką odpowiedź
Ustanowienie opiekuna prawnego to rzeczywiście dobry pomysł, niemniej procdura czasochłonna na tyle, że nie do zaakceptowania przez rodzinę. Zasadniczą kwestią jest zyskanie na czasie, najprościej ujmując. Co do rozwiązania, moje domysły krążą wokół znalezienia korzystnych regulacji, typu obowiązki placówki/szpitala...
dermacentor jest off-line  
06-10-2011, 23:38  
Żona zdradzona
Zbanowany
 
Posty: 768
Domyślnie RE: Przeniesienie pacjenta ze szpitala do hospicjum przez lekarza - podstawa prawna

Obowiązki placówki/ szpitala kończą się w momencie zakończenia leczenia. Jeśli rodzina nie zgłasza się po chorą albo odmawia przyjęcia, to szpital może skierować wtedy chorą do innej placówki, tj. takiej, która spełnia wymagania stanu chorego. Takimi sprawami zazwyczaj zajmuje się pielęgniarka szpitalna do spraw organizowania opieki poszpitalnej (przynajmniej u nas taka jest, nie wiem, czy to obowiązek obligatoryjny dla szpitali czy nie).
Jakie znaczenie tutaj ma wybór innego hospicjum niż chce rodzina? Jesli hospicjum ma podpisaną umowę z NFZ to przecież nie ma znaczenia, gdzie będzie przebywać chora.
Żona zdradzona jest off-line  
06-10-2011, 23:42  
BOHO
Stały bywalec
 
Posty: 7.278
Domyślnie RE: Przeniesienie pacjenta ze szpitala do hospicjum przez lekarza - podstawa prawna

szpital jest od ratowania życia oraz leczenia ciężkich przypadków, a nie od przechowywania pacjentów, którymi nie interesuje się rodzina.
BOHO jest off-line  
07-10-2011, 10:20  
dermacentor
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Przeniesienie pacjenta ze szpitala do hospicjum przez lekarza - podstawa prawna

Wybór hospicjum ma znaczenie ze względu na naprawdę istotną różnicę w warunkach - socjalnych i personelu, także odległość, to "gorsze"jest zdecydowanie dalej, po prostu. Zdaję sobie sprawę, że moje oczekiwania wymagają tutaj czyjejś dobrej woli, zwrócenia uwagi na sytuację. Zawracam głowę zwyczajnie dlatego, że pacjentka już naprawdę wiele przeszła, razem z rodziną. Jeśli oczywiście czasowy pobyt w nieadekwatnej placówce będzie nieunikniony, trudno.

@ BOHO
Drogi Uzytkowniku! dzięki, za zainteresowanie, niemniej jest ono zakładam bardzo ad hoc. Rozumiem jako lekarz przedstawiony punkt widzenia. Pomijasz tutaj kluczowy element - wypowiadasz się stricte w sprawie opieki geriatrycznej w naszych placówkach publicznych. Nie można zapominać o specyfycznych wymaganiach takich pacjentów, to właśnie źródło problemów, także naszych. Opcja hospicjum/domu opieki, na przyzwoitym poziomie to po zwyczajnie tutaj wynik kalkulacji korzyści pacjentki. Podejście w stylu hospicjum = rodzina ma wszystko gdzieś, to twardo trzymająca się durnota w społeczeństwie, z którą od pierwszych lat zawodu przychodzi mi walczyć. Wyjaśnię: czy zapytałeś drogi kolego, czy pacjentka w domu miałaby dobry, tzn odpowiednio szybki, fachowy i systematyczny dostęp do leczenia? i to nie zawsze musi być ocena rodziny, zrozum, wystarczy odległość + zerwany nagle most, nie wiem dziury na drodze!!! gdybym ja tak potraktował rodzinę, popełniłbym rozumiem błąd w sztuce, podlegający karze; także niewykluczone zniszczyłbym psychicznie rodzinę i odebrał sobie pole do praktyki poprzez zniszczenie współpracy. Takie proste powiedzonko, ale straszne w skutkach. Spokojnie, w stosunku do Twojej babci nic z mojej strony takiego ewentualnie nie grozi. Ergo: to właśnie przez podejście "babcia w domu za wszelką cenę, bo co sąsiedzi powiedzą" ludzie odchodzą na sposób, którego nie chciałbyś nie raz oglądać.
Dalej: czy chciałbyć może być tutaj adwokatem NFZtu w temacie opłacania i organizacji opieki geriatrycznej? Odważnie!
Dalej: czy zapytałeś o rodzaj problemów - czy otoczenie pacjentki da radę kompetentnie pomóc, czy może potrzebuje jakiegoś sprzętu, np durnego ssaka do odsysania wydzieliny z dróg oddechowych? Nie, zaniedbałeś. To znowu zmieściło się u Ciebie w "braku zainteresowania"
No i teraz przemysl sobie całą resztę w ten sposób.
dermacentor jest off-line  
07-10-2011, 10:26  
Żona zdradzona
Zbanowany
 
Posty: 768
Domyślnie RE: Przeniesienie pacjenta ze szpitala do hospicjum przez lekarza - podstawa prawna

Przyznam, że się już całkowicie pogubiłam. Czy rodzina chce wziąć babcię do domu, czy nie? A jeśli chce, to jakie są przeszkody?
Może jeśli szpital zdecyduje o odesłaniu chorej do hospicjum, to rodzina może wystąpić do sądu o podjęcie decyzji w tej sprawie? Wydaje mi się, że to nie trwałoby za długo.
Żona zdradzona jest off-line  
07-10-2011, 12:17  
dermacentor
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Przeniesienie pacjenta ze szpitala do hospicjum przez lekarza - podstawa prawna

Przeszkody: zamieszkanie na wsi, z trudnym dojazdem, a stan wymagający potencjalnie częstego kontaktu ze specjalistami. Proponowane hospicjum bardzo daleko, o niskim standardzie - ale miejsce tam dostepne dla szpitala od zaraz. Chcemy wybrać inne, na miejscu, załatwianie w trakcie, potrzeba jeszcze 3 tygodnie czasu. Chcielibysmy uniknąć przenoszenia babci co chwile w inne miejsce, to naprawdę obciążające dla niej. No a szpital chce się pozbyć jak najszybciej, byle gdzie.
Decyzja sądu? Domyślam się, że chodzi tu o ubezwłasnowolnienie -> decyzja sądu o umieszeniu w danej placówce?
No a komentarz przedmówcy mnie po prostu wyprowadził z równowagi
dermacentor jest off-line  
11-03-2014, 08:22  
WojtekSek
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Przeniesienie pacjenta ze szpitala do hospicjum przez lekarza - podstawa prawna

Witam, zwracam się do Wszystkich forumowiczów o przekazanie jednego podatku podatku na Podkarpackie Hospicjum dla dzieci w Rzeszowie.
WojtekSek jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odpowiedzialność zawodowa lekarza a odmowa hospitalizacji przez pacjenta (odpowiedzi: 7) Moja krewna, 90 letnia osoba cierpi na niewydolność układu krążenia, czego następstwem jest gromadzenie się nadmiaru wody w organiźmie. Poprzez...
§ Zmiana szpitala na wniosek pacjenta (odpowiedzi: 2) Witam, czy pacjent ma prawo zmiany szpitala? Mój Tata trafił 3 tygodnie temu do szpitala, w którym do tej pory nie zdiagnozowano co mu dolega. Teraz...
§ Odmowa przez lekarza przyjęcia pacjenta na pogotowie ratunkowe (odpowiedzi: 4) Witam, może pytanie moje zabrzmi dziwnie i nie będzie umieszczone w dobrym miejscu, ale zastanawiam się nad jedną rzeczą. W grudniu 2013r. źle się...
§ Wypis ze szpitala pacjenta w stanie ciężkim (odpowiedzi: 2) Witam. Mój dziadek leży w szpitalu, ma zdiagnozowanego guza mózgu. Obecnie jest po operacji. Jego stan jest bardzo ciężki. Dziadek nie chodzi, traci...
§ Znieważenie pacjenta przez lekarza - głupie pytanie, stwarzanie problemów (odpowiedzi: 5) Witam Od pewnego czasu miewam problemy z kolanem. Więc udałem się do lekarza pierwszego kontaktu, ten wypisał mi skierowanie do ortopedy (bez...
§ Zaszycie ciała obcego przez lekarza w brzuchu pacjenta (odpowiedzi: 7) Witam Tak jak w temacie. Mój dziadek miał operacje, a nawet dwie dosyć poważne w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy. Dzisiaj się okazało, że w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:13.