alimenty - Forum Prawne

 

alimenty

Jetem rozwiedziona od 10 lat,sama wychowuję 15-letniego syna z mózgowym porażeniem dziecięcym.Ojciec dziecka nie odwiedza go,ogranicza się do płacenia alimentów(po podwyżce w 2001r kwota 260zł,ale dobrowolnie płacił przez ostatni rok 350zł).Założył nową rodzinę,ma syna i ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
09-03-2008, 17:49  
rena72
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie alimenty

Jetem rozwiedziona od 10 lat,sama wychowuję 15-letniego syna z mózgowym porażeniem dziecięcym.Ojciec dziecka nie odwiedza go,ogranicza się do płacenia alimentów(po podwyżce w 2001r kwota 260zł,ale dobrowolnie płacił przez ostatni rok 350zł).Założył nową rodzinę,ma syna i pasierbicę.Mieszkają z teściową,emerytką.Od prawie 10 lat zajmował się handlem samochodami sprowadzonymi z Niemiec.W tym czasie wybudował dom,kupił i wyposażył zakład fryzjerski dla żony i corocznie spędzał wakacje za granicą.Mój dochód (z alimentami)to 1000zł miesięcznie.W grudniu poprosiłam go o podwyżkę,nie zgodził się i powiedział,żebym nie szła do sądu,bo nie mam szans.Dziś zadzwonił i powiedział,że jest na rencie i ma 450zł(podobno miał operację na biodro,tak mówi)i że będzie mniej płacił.I że nic mu nie zrobię,bo na wszystko ma papiery.Twierdzi też,że się zabezpieczył i zrobił separację z żoną i rozdzielność majątkową.Cały majątek przepisał na żonę.Więc w sądzie jest kryty.Mam w związku z tym szereg pytań.
1.Jak można ustalić miejsce zamieszkania ojca dziecka,adres jest inny niż adres zameldowania.
2.Jak sprawdzić czy rzeczywiście ma przyznaną rentę.
3.Czy ma orzeczoną separację i rozdzielność majątkową.
4.Jak udowodnić,że 260zł na niepełnosprawne dziecko to kropla w morzu potrzeb?
5.Jak znowu nie przegrać sprawy w sądzie?(poprzednio dostałam 60zł podwyżki,bo sędzina uwierzyła na słowo jemu a nie mnie,żedne z nas nie miało dowodu na to co mówiliśmy)
rena72 jest off-line  
09-03-2008, 21:24  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.109
Domyślnie Re: alimenty

Co do miejsca zamieszkania to w sprawach alimentacyjnych Sąd ma obowiązek pomóc Ci ustalić miejsce zamieszkania pozwanego po złożeniu pozwu, jeśłi się okaże ze nie zamieszkuje pod adresem miejsca zamieszkania (edit: miało być "zameldowania" oczywiście).

To czy ma rentę, separację itp. to raczej on powinien wykazać w procesie a nie Ty, więc bym się dowodzeniem tego w pozwie nie zajmował.

Można udowodnić ile kosztuje utrzymanie dziecka przedkładając Sądowi rachunki z tym związane z ostatniego okresu.

Jeżeli zobowiązany do alimentacji rzeczywiście bez ważnego powodu wyzbył się majątku przepisując go na obecną żonę i zrobił to w ostatnich trzech latach - Sąd rodzinny po ustaleniu, że tak się stało ma obowiązek nie uwzględniać tej zmiany stanu faktycznego przy ustalaniu alimentów (art. 136 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

W Twojej sytuacji próbowałbym jednak dochodzić dodatkowej kwoty alimentów. Najpierw od ojca dziecka a jak będzie trzeba to i od zobowiązanych w dalszej kolejności.
kadi jest off-line  
09-03-2008, 21:43  
rena72
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie Re: alimenty

Bardzo dziękuję za radę,troszkę podniosła mnie ona na duchu.Nie wiem tylko czy mam szansę na podwyżkę alimentów,jeśli okaże się,że ojciec dziecka jest rzeczywiście na rencie(znam go doskonale i wiem,,że nie bedzie siedział w domu,tylko będzie do tej ewentualnej renty dorabiał).
Jeszcze jedno pytanie:za jaki okres powinnam przedstawić rachunki za dziecko?Wystarczy za ostatni miesiąc?

Ojciec mojego syna zawsze podkreśla,że oboje rodzice muszą płacić po tyle samo na dziecko.Czy to prawda?Czy nie ma znaczenia,że opiekuję się synem 24 godziny na dobę,jeżdżę z nim po lekarzach(miał 2 operacje),dźwigam go,bo nie chodzi i nie siedzi samodzielnie(ma 15 lat) i w ogóle wszystko przy nim robię jak przy niemowlaku...Kosztem własnego zdrowia.
rena72 jest off-line  
09-03-2008, 22:10  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.109
Domyślnie Re: alimenty

[cytat="rena72":3o16j27i]tylko czy mam szansę na podwyżkę alimentów,jeśli okaże się,że ojciec dziecka jest rzeczywiście na rencie[/cytat:3o16j27i]

Nie udzielę Ci tutaj gotowych odpowiedzi bo wszystko zależy od stanu faktycznego sprawy, w tym także od tego jaki ojciec dziecka ma majątek i co z nim w ostatnich latach robił.

[cytat:3o16j27i]Wystarczy za ostatni miesiąc?[/cytat:3o16j27i]

Myślę że powinno wystarczyć, choć nic nie stoi na przeszkodzie by udokumentować dłuższy okres jeśli potrafisz i jeśłi uważasz że byłoby to dla dziecka korzystne.

[cytat:3o16j27i]Ojciec mojego syna zawsze podkreśla,że oboje rodzice muszą płacić po tyle samo na dziecko.Czy to prawda?[/cytat:3o16j27i]

Dokładnie rzecz biorąc każdy z rodziców ma obowiązek przyczyniać się do utrzymania i wychowania dziecka stosownie do swoich możłiwości majątkowych i zarobkowych a to wcale nie znaczy że mają łożyć po równo. Opieka osobista nad małoletnim dzieckiem także jest postacią alimentacji i powinna być przez Sąd uwzględniona jako istotna część Twojego wkładu w wychowanie i utrzymanie dziecka (powinnaś sama wnosić o uwzględnienie tego w ewentualnym pozwie)
kadi jest off-line  
09-03-2008, 22:34  
rena72
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie Re: alimenty

Jeszcze raz dziękuję.Wiem,że będzie ciężko (ojciec dziecka od małego miał do czynienia z sądami i policją,więc ma "wprawę"),ale przynajmniej teraz wiem,że nie jestem na z góry przegranej pozycji.Dodam jeszcze,że jest to taki typ człowieka,że do sądu może przyjść o kulach czy nawet w gipsie,żeby uwiarygodnić "swój ciężki stan czy chorobę".Pozdrawiam serdecznie.
rena72 jest off-line  
09-03-2008, 22:48  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.109
Domyślnie Re: alimenty

Bieżący stan zdrowia pozwanego może w spornych wypadkach ustalić biegły o którego powołanie w tym celu też możesz wnosić.
Oczywiście powoływanie biegłego ma sens o ile pozwany nie jest rzeczywiście tak chory że usprawiedliwia to poruszanie się o kulach.
kadi jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ babka alimenty na dzieci na ktore sama miała zasąadzone alimenty (odpowiedzi: 4) witam mam dwie córki, ojciec dzieci pracuje na czarno, nie otrzymuje alimentów, nie przysługuje mi FA, komornik bezsilny, sąd umarza sprawy,...
§ Rozwód, alimenty dla mamy, alimenty od dzieci dla niepracującego ojca (odpowiedzi: 2) Witam, Mam w rodzinie następujący problem. Moi rodzice rozwiedli się z orzeczeniem winy po stronie ojca. Razem z mamą mieszkamy aktualnie w...
§ alimenty pomocy komornik zabiera dla siebie 3/4 tego co pobiera na alimenty (odpowiedzi: 10) moj przypadek przedstawia sie nastepujaco: place po 500zl alimentow na 2 dzieci w sumie 1000zl , alimenty sa mi zabierane z wyplate wiec ta...
§ Alimenty / Matka podała swoje konto i otrzymuje alimenty od funduszu za ojca (odpowiedzi: 3) Alimenty za ojca które płaci fundusz wpływają na konto matki. Co zrobić by wpływały na moje? Ojciec nie płaci alimentów i płaci za niego fundusz....
§ Wniosek o rozwód, alimenty, alimenty wsteczne i odebranie praw rodzicielskich (odpowiedzi: 16) Witam, Od kwietnia 2010 samotnie wychowuję syna. Jego matka wtedy się wyprowadziła. Odwiedziła go parę razy. Ostatnio w styczniu 2012. Chcę...
§ Alimenty- Czy Matka Może Bez Wiedzy Pelnoletniego Dziecka Pobierać Alimenty? (odpowiedzi: 7) Witam , moja narzeczona mając 20 lat otrzymała od matki dokumenty, zaświadczające, że ojciec płacił alimenty, powiedziała też że fundusz...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:14.