ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego - Forum Prawne

 

ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego

Po ukończeniu gimnazjum moja córka rozpoczęła naukę w liceum. Ze względu na liczne nieusprawiedliwione nieobecności oraz brak postępów – brak zaliczenia z 6 przedmiotów - przerwała naukę po pierwszym semestrze.We wrześniu następnego roku rozpoczęła naukę ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
26-10-2011, 15:02  
olddriver
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego

Po ukończeniu gimnazjum moja córka rozpoczęła naukę w liceum. Ze względu na liczne nieusprawiedliwione nieobecności oraz brak postępów – brak zaliczenia z 6 przedmiotów - przerwała naukę po pierwszym semestrze.We wrześniu następnego roku rozpoczęła naukę w innym liceum. Ze względu na liczne nieusprawiedliwione nieobecności oraz brak postępów w nauce nie zaliczyła trzeciego semestru i znowu przestała uczęszczać do szkoły. Kolejnym miejscem nauki córki było liceum ogólnokształcące dla dorosłych. Liceum to powinna ukończyć w tym roku. Jestem na 99% pewien, że tej szkoły również nie ukończyła i aktualnie nie robi nic – nie pracuje i nie uczy się.
W 2008 r. wniosłem sprawę i rozwiodłem się z żoną. Sąd w wyroku kosztami utrzymania córki obciążył oboje rodziców ustalając mój udział w tych kosztach, płatną do rąk matki, ustalając, że miejscem zamieszkania córki będzie miejsce zamieszkania matki. Zarówno córka, jak też była żona nie chcą i nie utrzymują ze mną żadnego kontaktu. Mieszkają razem.
Wielokrotnie zwracałem się w formie pisemnej do byłej żony z prośbą o udzielenie informacji, czy nasza córka ukończyła naukę oraz czy przystąpiła do matury. Nigdy nie uzyskałem w tej sprawie odpowiedzi. I tak cytując pisemne wypowiedzi:
-„córka jest pełnoletnia i nie upoważniła mnie żebym o niej z panem rozmawiała, proszę mnie nie mieszać do tego”
-„jeżeli sprawia panu to różnicę alimenty może rozliczać córka. Ma pełną zdolność do czynności prawnych. Ja nie mam wobec pana żadnych obowiązków”
i ostatnio:
-„dlaczego pan zakłada, że ja wiem?.....”
Nie mając innej możliwości uzyskania informacji dotyczącej nauki mojej córki zwróciłem się do liceum dla dorosłych z prośbą o udzielenie informacji, czy moja córka ukończyła naukę oraz czy przystąpiła do egzaminu maturalnego Otrzymałem odpowiedź, że moja córka złożyła oświadczenie, w którym nie wyraża zgody na udzielanie informacji dotyczących jej postępów w nauce.
Zamierzam wystąpić do sądu z pozwem o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. I teraz pytania po tym przydługim opisie:
1. czy wnosząc sprawę do sądu muszę wpłacić wpis sądowy – 5% wartości przedmiotu sporu? Jeśli tak, to jak to się robi - w jakiej formie?
2. czy sąd podczas rozprawy dopuści przedstawienie przeze mnie podczas rozprawy dowodów w formie odtworzenia filmów ściągniętych z internetu? Córka prowadzi bardzo „bogate życie towarzyskie” - balangi, imprezy popijawy, koncerty, które skrzętnie dokumentuje i prezentuje na You Tube.
3. czy moja była żona ma rację twierdząc, że nie ma wobec mnie żadnych obowiązków? Wydaje mi się, że płacąc alimenty mam prawo do informacji czy córka się uczy.
4. Czy fakt uczęszczania do liceum wieczorowego dla dorosłych (zajęcia 3 razy w tygodniu po południu) oznacza, że córka miała możliwość podjęcia pracy zarobkowej i może być podstawą mojego wystąpienia do sądu o zwrot bezpodstawnie zapłaconych alimentów za ten okres? Wiem, że nie pracowała w tym czasie i nie szukała pracy – bo zgodnie z jej filozofią – tylko głupi będzie się zrywał rano do roboty.
olddriver jest off-line  
26-10-2011, 15:38  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.934
Domyślnie RE: ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego

Sad wezwie do zapalty, przyjdzie kwota i numer konta. 5% od kwoty sporu, czyli miesieczne alimenty x 12 = kwota sporu x 5%= opata za sprawe sadowa.
2. wnioskowac o dopuszcze nie dowodow, jak podejdzie sad to indywidualna sprawa sedziego. Nalezy nagarnia w 2 kopiach(np. na plycie dolaczyc do pozwu)
3. Tka, dziecko jest dorosle, i jesli nie wydalo pelnomocnictwa do reprezentacji to ex nie musi( ba nawet jej nie wolno) udzielac informacji na temat doroslego dziecka. Wlasnie po to jest sad aby ustalic co dziecko porabia.
4. Tak, jesli sad uzna wygasniecie obowiazku z data wsteczna to moze Pan wniesc najpierw pisemnie wniosek do corki o zwrot kasy. Jesli nie odda to zaklada sie nowa sprawe, ale juz w sadzie cywilnym, a nie rodzinnym wlasnie o zwrot z tytulu pezpodstawnego wzbogacenia.

Jesli ma Pan swiadkow, ktorzy zaswiadcza jakie podejscie do zycia ma corka, to tutaj juz corka tyle razy miala szanse, ze raczej sad przychyli sie do Pana wniosku.
robinsonik jest off-line  
26-10-2011, 15:59  
olddriver
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego

Cytat:
Napisał/a robinsonik Zobacz post
moze Pan wniesc najpierw pisemnie wniosek do corki o zwrot kasy.
Jesli ma Pan swiadkow, ktorzy zaswiadcza jakie podejscie do zycia ma corka, to tutaj juz corka tyle razy miala szanse, ze raczej sad przychyli sie do Pana wniosku.
Dziękuję za zainteresowanie tematem.
1. Rozumiem, że takie wystąpienie będzie możliwe po stwierdzeniu przez sąd wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. Czy w tej sytuacji należy wnioskować o ustalenie daty kiedy to nastąpiło? Alimenty otrzymuje moja była żona. Nie wiem co z nimi robi. Może być - jest to prawdopodobne, że przekazuje córce. Czy w tej sytuacji mam wystąpić do córki o zwrot kasy? Wydaje mi się, że moja była żona, mieszkając z córką wie czy się uczy. Jeśli natomiast (w co nie wierzę) nie ma takiej wiedzy, to powinna mnie o tym powiadomić.
2. Żadnych świadków nie mam. Jedynym dowodem mogą być liczne filmy i zdjęcia zamieszczane przez córkę w internecie. Mogę wziąć do sądu laptopa i pokazać filmy zgrane z internetu. Nagranie płyt nie jest żadnym problemem.
olddriver jest off-line  
27-10-2011, 02:05  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.934
Domyślnie RE: ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego

Tak, o zwrot mozna wystapic po zakonczeniu i uprawomocnieniu sie wyroku. Tak nalezy wnioskowac o dokladne ustalenie daty wygasniecia obowiazku. To nie jest istotne czy corka je dostaje, jesli chcialaby dostawac je na swoje konto to juz dawno temu mialby Pan sprawe w sadzie wlasnie o zmiane wyroku alimentacyjnego. Jesli szly na konto ex to znaczy, ze matka przekazywala pieniadze corce, to juz nie Pana interes. Tak o zwrot wystepuje Pan do corki, w pismie nie ma byc nawet wzmianki o Pana bylej zonie, ona na dzien dzisiejszy z ta sprawa nie ma nic wspolnego.
Ex nie ma obowizku informowania Pana o niczym po uzyskaniu przez dziecko 18 r.z.
Polecam jednak przygotowac material dowodowy na plytach i dolaczyc je do pozwu , sady nie lubia zamieszania.
robinsonik jest off-line  
27-10-2011, 08:56  
olddriver
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego

Ok. Wszystko jasne. Dziękuję za pomoc.
olddriver jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego (odpowiedzi: 7) Witam. Mam kilka pytań związanych z wygaśnięciem obowiązku alimentacyjnego. Na początek troszkę historii. Jestem po rozwodzie od 1996r, mam dwóch...
§ wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego (odpowiedzi: 3) Witam. Mam kilka pytań związanych z wygaśnięciem obowiązku alimentacyjnego. Na początek troszkę historii. Jestem po rozwodzie od 1996r, mam dwóch...
§ wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego (odpowiedzi: 2) Nie chciałam już dostawać alimentów i poinformowałam o tym swojego ojca. On złożył odpowiedni wniosek do sądu i zostałam wezwana na rozprawę. Jak...
§ Odpowiedź na pozew o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego (odpowiedzi: 1) Witam i proszę o pomoc. Dwa dni temu otrzymałam z sądu pozew o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. Powodem jest mój ojciec, z którym...
§ wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego *** (odpowiedzi: 2) Witam ... mam mały problem . Może ktoś jest w podobnej sytuacji jak ja. Od około 19 lat płacę alimenty. Moja córka od 15 lat zamieszkuje w Niemczch....
§ Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego (odpowiedzi: 3) Witam. Mam kilka pytan zwiazanych z wygasnieciem obowiazku alimentacyjnego. Mam 21 lat i od jakiegos czasu nie uczę sie, nie ukończyłem liceum,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:35.