Wyjazd z dzieckiem za granice - Forum Prawne

 

Wyjazd z dzieckiem za granice

Jestem matką 4 letniej córeczki.Gdy córka miała niespełna rok byłam zmuszona wyjechac w celach zarobkowych do Niemiec. Ojciec dziecka nie podejmował zadnej pracy, a alimenty na dziecko przez rok czasu były zapisywane na tzw.zeszyt. Opiekę ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
19-03-2008, 15:33  
Elwira31
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Wyjazd z dzieckiem za granice

Jestem matką 4 letniej córeczki.Gdy córka miała niespełna rok byłam zmuszona wyjechac w celach zarobkowych do Niemiec. Ojciec dziecka nie podejmował zadnej pracy, a alimenty na dziecko przez rok czasu były zapisywane na tzw.zeszyt. Opiekę nad dzieckiem pod moją nieobecność (system pracy był po 2m-ce tami i 2m-ce tutaj) sprawowała moja mama, a ojciec dziecka ją odwiedzał.Był tez czas, gdy zabierałam córkę ze soba, bo miałam ku temu warunki(trwało to ok 1,5 roku) ale niestety potem musiałam zmienić prace i musiałam wyjeżdzać sama. Teraz w końcu chciałabym ustabilizować moje zycie i zamieszkać na stałe w Niemczech z córka. Mam juz tam mieszkanie, prace , a od września córka ma miejsce w przedszkolu. Dodam jeszcze,że nigdy nie bylismy małzenstwem i nie mieszkaliśmy razem(z wyboru ojca) i nic nie mamy uregulowane przez sąd. Dogadalismy sie co do sprawy alimentów i jeśli chodzi o widzenie dziecka z ojcem, nigdy tez nie robiłam z tym problemu.
Ojciec dziecka nie zgadza sie na jej wyjazd(córka paszport juz ma) i wystapił do sadu o przekazanie opieki nad córka.
Jakie on ma szanse na to?
Proszę,doradźcie mi, jak mam się bronić.
Bardzo się boję.
Elwira31 jest off-line  
21-03-2008, 13:24  
akunin
Użytkownik
 
Posty: 130
Domyślnie Re: Wyjazd z dzieckiem za granice

szanse ma duże na wygranie sprawy. Bronic ise tylko wykazaniem, iż nie sprawuje władzy rodzicielskiej w sposób włalsciwy. Będzie też opinia z RODK, która jest najważniejsza
akunin jest off-line  
21-03-2008, 14:21  
magi13
Stały bywalec
 
Posty: 798
Domyślnie Re: Wyjazd z dzieckiem za granice

na dobrą sprawę to myślę że jego szanse na przejęcie opieki nad córką ma 50/50 zapewne bedzie wnioskował o to na podstawie tego że Ty wyjeżdżałaś za granice, że nie sprawowałaś stałej opieki na dziecko...ale z tego co czytam to On też nie, robiła to babcia dziecka....tyle że teraz Ty warunki na utrzymanie dziecka masz a on?? pisałaś że podejmował zadnej pracy, a teraz?? prace ma?? mieszkanie ma?? Opnia RODK bedzie faktycznie tu najważniejsza...na jej podstawie sąd stwierdzi z kim dziecko ma większy i lepszy kontakt emocjonalny, a to bardzo ważne...
natomiast jeśli chodzi o zakaz wyjazdu z dzieckiem do Niemiec to myslę że tu szanse ojca są całkiem spore...
magi13 jest off-line  
21-03-2008, 17:49  
Elwira31
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Re: Wyjazd z dzieckiem za granice

Hi, dzięki za wasze zainteresowanie.
Ojciec córki teraz pracuje i podjął studia. Mieszka w wynajętym dwupokojowym mieszkaniu, gdzie drugi pokój jest wynajmowany przez druga osobę(kobieta).
Rozmawiałam z jednym adwokatem, który stwierdził, że ja jako matka dziecka mam pełne prawo mieszkać z dzieckiem gdzie chce i mogę smiało wyjechać z dzieckiem.
Ojciec dziecka od dawna wiedział,że mam plany wyjazdu na stałe i wyrażał zgodę, a teraz gdy już doszło tak daleko zmienił zdanie.
Zaraz po świętach muszę wracać do De.do pracy i chcę zabrać już córkę, bo nie wyobrażam sobie jej już zostawiać.
Naprawdę nie wiem co mam robić,jestem zagubiona.
Elwira31 jest off-line  
22-03-2008, 20:52  
akunin
Użytkownik
 
Posty: 130
Domyślnie Re: Wyjazd z dzieckiem za granice

Gratutluje wyboru mecenasa - radzę zmienić. Nie sprawowałaś opieki nad dzieckiem. Jak nie bedzie sie zgadzał zebyś wyjechała z dzieckiem to nie wyjedziesz. No chyba że nie będzie umiał działać przed sądem a sąd będzie bardzo spolegliwy. Te 50 na 50% Elwiry to możesz między bajki włożyć. On tu mieszkał i on sprawował opiekę. Jak ty sobie wyobrażasz ze zabierzesz dziecko po tym jak sie nim nie zajmowałaś. Jak chcesz spróbować to znajdź prawnika, który sie specjalizuje w prawie rodzinnym a tych jest mało bo kasa mała i długie sprawy , ale warto poszukać. pzdr.
akunin jest off-line  
22-03-2008, 23:30  
magi13
Stały bywalec
 
Posty: 798
Domyślnie Re: Wyjazd z dzieckiem za granice

akunin przeczytaj dokładnie co autorka wątku napisała nim poradzisz przegladanie szpar między bajkami.... w czasie matki wyjazdu za granicę opiekę nad dzieckiem nie sprawował ojciec tylko babcia dziecka, a tato odwiedzał je tak samo jak mama, wiec akurat tu sytauacja jest taka sama. ponadto pozwole sobie zauważyć że jeśli ojciec chce odebrać matce dziecko to ma większe wymagania niż kobieta tzn musi zapewnic dziecku dobre warunki do życia, stały dom z osobnym pokojem dla dziecka i osobnym dla siebie, miec zorganizowana opiekę nad dzieckiem w czasie gdy on jest w pracy, a do tego musi wyazać że matka rażąco zaniedbuje dziecko....a to szystko różnie rozumiane jest przez sądy...jedyne co to zgadzam sie z akunin co do błędu adwokata moze warto skonsultowac to jeszcze z jednym, ponieważ faktycznie matka mimo że praktycznie ma możliwość to w świetle prawa nie powinna zabierac dziecka za granice bez zgody ojca mimo że dziecko paszport ma.
magi13 jest off-line  
23-03-2008, 22:11  
akunin
Użytkownik
 
Posty: 130
Domyślnie Re: Wyjazd z dzieckiem za granice

Magi słonko szczerze doceniam twoje porady , jednak zważ że matka opieki nie sprawowała. Jak by to ocenił sad na pierwszy rzut oka , po tym , co wskazała Elwira. Ano oceniłby to dokładnie tak samo jak ja. Ces't la vie. Praktyka i teoria to nie są tożsame pojęcia. Nadto twierzdzenie o wiekszych prawach kobiety na sali ma rzeczywiscie podstawy, ale nie tutaj. Szacun Magi.
akunin jest off-line  
24-03-2008, 11:38  
magi13
Stały bywalec
 
Posty: 798
Domyślnie Re: Wyjazd z dzieckiem za granice

akunin zgadzam się z tym iż matka opieki nie sprawowała, ale ojciec też nie, każde z nich było dla dziecka przyjezdnym odwiedzającym rodzicem....dlatego pisze iż tu stoją na tej samej pozycji, reszta zależna jest od sądu oraz od tego czym które z rodziców bedzie walczyło -a raczej broniło swoich racji.
Jednak w tym wszystkim najważniejsze jest dziecko i by właśnie o tym nie zapomnieć..bo to przewraca dziecku swiat do góry nogami i prawdopodobnie dziecko to ma najwiekszy kontakt emocjonalny z babcia niż z którym kolwiek z rodziców...moze watrto sie nad tym zastanowić i spróbować ułożyć wszystko tu na miejscu w kraju by nie wyrywać dziecka z świata w którym jak do tej pory żyje i czuje się bezpieczne, zniknie problem braku zgody ojca na wyjazd dziecka bo wyjazdu nie bedzie i łatwiej bedzie się rodzicom dogadac co do opieki i widzeń,
Elwira31 spójrz też na to że ojciec nie chce sie zgodzic na wyjazd dziecka bo straci je w ten sposób z oczu, wyjedziesz i co bedzie widywał je ile razy na rok?? na świeta i wakacje?? dojazdy do niemiec tez nie są tanie w tą i spowrotem, bedziesz przywoziła ojcu dziecko na weekendy??czy zostawisz wszystko na barkach ojca?? Ty chcesz wyjechać odbudowac swoje relacje z dzieckiem ale i w ten sposób budowac schody na drodze kontaktów dziecko ojciec, zastanowiłaś sie jak to sie odbije na dziecku?? bo przecież ono jest tu priorytetem...pozdrawiam
akunin
magi13 jest off-line  
25-03-2008, 11:31  
akunin
Użytkownik
 
Posty: 130
Domyślnie Re: Wyjazd z dzieckiem za granice

Droga Magi amy tu prtzedstawiony wyrywkowy stan faktyczny porzedstawiony tylko przez jedną stronę i to przedstawiony przez nią tak, iz wynika z etgo, że to ojciec sprawuje opiekę. Fakty,m że babcia sie dzieckiem zajmuje nawet nich przez dwa tygodnie w miesiacu, nie świadczy na jego niekorzyść- moze w tym czasie pracować, wyjechac słuzbowo itp. jakbym orzekał to bym nie dał jej i tyle, na podstawie tego co tu mi elwirka przedłożyła.
akunin jest off-line  
25-03-2008, 11:49  
magi13
Stały bywalec
 
Posty: 798
Domyślnie Re: Wyjazd z dzieckiem za granice

[cytat="Elwira31"]
Ojciec dziecka nie podejmował zadnej pracy, a alimenty na dziecko przez rok czasu były zapisywane na tzw.zeszyt. Opiekę nad dzieckiem pod moją nieobecność (system pracy był po 2m-ce tami i 2m-ce tutaj) sprawowała moja mama, a ojciec dziecka ją odwiedzał.
.[/cytat]

no więk akunin to jest cytat postu autorki, pokaż mi w którym miejscu jest napisane że ojciec sprawował opiekę, bo ja widzę iż jest tu napisanę że opiekę sprawowała babcia, a ojciec odwiedzał ją czyli dziecko- swoją córkę.

wiadomo jest że to co ludzie przedstawiają na forum są to opowieści tylko jednej ze stron i tylko na niej mozemy sie opierać i ja też wnioskuję z tego co napisała autorka wątku że ojciec to tak wcale lepszy od matki nie jest, każde z nich własne dziecko pozostawiło babci pod opiekę i odwiedzało gdy się stęskniło....
magi13 jest off-line  
25-03-2008, 12:14  
akunin
Użytkownik
 
Posty: 130
Domyślnie Re: Wyjazd z dzieckiem za granice

niech złoży elwirka i zobaczymy co z tego wyniknie i to ostatecznie rozstrzygnie. Proponuję.
akunin jest off-line  
25-03-2008, 12:27  
magi13
Stały bywalec
 
Posty: 798
Domyślnie Re: Wyjazd z dzieckiem za granice

ale co elwirka ma złożyć?? to ojciec dziecka złożył do sądu sprawę o przyznanie mu opieki i o zakaz wywożenia dziecka za granicę....Elwirka pyta tylko czy ojcieć dziecka ma szanse wygrać i w razie czego jak ona jako matka ma sie bronic.....
akunin znów nie doczytałeś
magi13 jest off-line  
26-03-2008, 10:53  
akunin
Użytkownik
 
Posty: 130
Domyślnie Re: Wyjazd z dzieckiem za granice

Oj magi magi. Mozna żadac ustalenia miesjca zamieszkania dziecka. to raz. Dwa można żądac ograniczenia władzy rodzicielskiej elwirki. Nie mozna złozyc wniosku o zakaz wywożenia dziecka za granicę.
akunin jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wyjazd z dzieckiem za granice (odpowiedzi: 5) dostałam sądowne pozwolenie na dwuletni wyjazd z dzieckiem za granice ale mój były mąż się odwołał i chciałam zapytać czy muszę czekać na kolejną...
§ Wyjazd za granice z dzieckiem (odpowiedzi: 1) Witam . Sprawa wygląda tak : Pracuję we Włoszech od dłuższego czasu ( 5 ) lat Mam 2-letnią córeczkę z moją narzeczoną . Która w świetle prawa nie...
§ wyjazd za granice z dzieckiem! (odpowiedzi: 12) Witam mam pytanie w piątek wybieram się do sądu złożyć papiery o ograniczenie praw rodzicielskich ,wyjazd za granice na pobyt stały z 2letnim...
§ Wyjazd za granice z dzieckiem (odpowiedzi: 6) Witam. Moze zaczne od tego moj byly facet ma 2 dzieci z poprzedniego malzenstwo , jedna z jakas w rodzinie zastepczej i jedno , ale wpisany jest...
§ wyjazd z dzieckiem za granice (odpowiedzi: 4) Witam! Jestem po rozwodzie za porozumieniem stron, oboje mamy prawo do opieki nad dzieckiem. Ojciec dziecka mieszka w innym mieście i odwiedza je...
§ Wyjazd z dzieckiem za granice (odpowiedzi: 6) Witam jestem po rozwodzie bez orzekania o winie i dziecko jest przyznane mi. Ostatnio wyrobilam za zgoda ojca dowod dla dziecka. Po swietach...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:20.